www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

expeditie in delta

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tzu_tzu_rel

Data înscrierii: 15/May/2008
Locație: Galati

MesajTrimis: Tue May 20, 2008 2:19 pm    Titlul subiectului: expeditie in delta Răspunde cu citat (quote)

expeditie in delta 1

Ne-am hotarat sa plecam si in acest an la fel ca si anul trecut Razz .Doi baieti si doua fete, am ales locul unde sa facem expeditia la inceput de iulie.Prietenul meu inca mai avea anumite probleme de rezolvat cu bacul,si cum si-a gasit un liber de 8 zile am facut planul.Dupa multe pregatiri,si liste refacute cu cele necesare,(doar strictul necesar: 2 tricouri 2 perechi de pantaloni,cateva pastile,cateva bluze mai groase,ceea ce spun acum erau pentru noi baietii,la fete nu pot spune la fel.Iata-ne ajunsi cu bagajele la bac,fiind din Galati avem si un avantaj,drumul mai aproape, si iata-ne trecuti in judetul Tulcea,in comuna I.C. Bratianu in asteptarea autobuzului,eram plini de bagaje,imi rupeau mainile si spatele,dar parca eram turbati,gandul de a ajunge cat mai repede sa ma vad cu ‘’uneltele’’ la apa imi fortau fizicul la maxim.Amandoi suntem pasionati,devotati,pescuitului,eu de la varsta de 5 ani,cand prima mea captura a fost un crapcean in jur de 3 kg,pe care l-a scos tata,norocul incepatorului,si prietenul meu, fost coleg de generala si liceu,care a prins tactica mai tarziu.Suntem doi nebuni incurabili,cand avem timp liber,facem iesirile,la Prut,Dunare,canale,de multe ori venim cu traista in bat,dar nu este o piedica,nici ca ar fi vreuna sa ne faca sa ne schimbam mentalitatea de unditar.
Revenind la subiect,am ajuns in Tulcea in autogara de unde am luat 3 baxuri de apa,niste alimente,putina berica,concluzie - mai multe bagaje,mai multa greutate,luam maxi taxi de Tulcea-Partizani de ora 11:30,trecem prin Nufarul,iar cu bacul,si dupa 5 km dupa Ilganii de jos,am hotarat sa ramanem campati in zona,mai aproape de oameni,cu gandul ca se pot intampla multe.Am debarcat cu bagaje,i-am multumit lu` nea` sofer si cu fetele ametite de drumul lung si de praf poposim putin sa ne odihnim.Mereu cand trecem bacul de la nufarul ne-am creat un obicei,sa bem cate o cinzeaca! Asta face batranul meu,dupa spusele lui: ‘’ haid`di Tzutzule ca am praf in gat,da`mi sa sting’’cu bere,cu vin,ceva de baut sa fie.Fetele raman pe loc,cu bagajele,noi dam o fuga ,sa vedem ce promite zona , lemne,umbra,dar cel mai important locurile de pescuit.Intr-un final decidem ,luam bagajele,mai ceva ca un catar,incarcat cu bagajele,nici nu puteam sa mai respir din cauza caldurii,ne alegem locul intr-o poienita la mal de dunare.Cel mai frumos este la plecare, camparea,cand arunci prima lanseta la apa,este un sentiment de nedescris..ar mai fi si altele,dar asta-mi place cel mai mult..Aveam mamaliga,moale,fleoscaita,facuta de prietena partenerelui meu de pescuit,facuta cu ulei,naiba a mai auzit?eu unul nu ..locurile promit,numai cioate,pana in senal ,e impanzit de crengaraie,ici colo cate un loc,perfect pt Domnul Crap.Nu concept un pescuit de crap,pe rau fara agataturi,fara cioate,pentru ca stiu, acolo il gasesti mereu,la mancare,si totusi e casa lui,se simte in siguranta.Nu mai aveam rabdare,mi-am scos arsenalul, am lansat doar doua si am asteptat.Imi facusem suporti din crengi,cand am avut prima trasatura,s-a rupt si creanga , mai sa o scap in dunare,bine ca am agatat-o la timp de maner,si norocul meu ca am lasat frana slabita,prima captura un ciortan.Era ora 16,soarele isi muta razele chiar peste noi,peste bagaje,peste cortul unde inainte era umbra, nu aveai unde sa te ascunzi,cu toata umbra care era la ora 12 30 ,acum era vai si amar,mai ales ca am nimerit perioada cand era canicula,nu am mai asteptat sa vad incotro se duc razele,vroiam doar sa ma vad campat,greseala mea ca nu am gandit-o.Am mai avut pana seara inca doua trasaturi una ratata si un ciortan la 1 kg jumate.Se facuse ora 17 deja aveam prea multi soareci in stomac drept urmare,am trimis fetele dupa lemne,sa ne apucam de facut mancare.Dupa ce am improvizat o masa din lemne numai cat sa incapem toti 4,legat cu ata,si multe frunze,crengute invelite cu putina folie numai buna de mancat,dupa ce am facut vatra,si totul era ca la carte,cu frigider in pamant … ne-am apucat de treaba,dar cu un ritm lent,pregatirea ciorbei ,peste prajit,mamaliga+mamaliga pentrut a doua zi.Am facut cura de peste,prajit,saramura,ciorba,plachie,turte pe tabla,in ulei,fasole cu sunca,piftele de peste,deja imi fac gura apa...salate,paine nu prea am avut,decat 1 zi,in fiecare zi turte,la tabla,asta ne era painea. Toate cele 6 zile numai la mamaliga am dat,fiind pescar de crap,si singura captura mai mare a fost de 3 jumate,si unu apreciat de mine cam la 5 kg care a scuipat,adus pana la mal mai sa il iau in minciog,imi tremurau oasele,si ma apasa o durere de cap,nu puteam sa imi revin.Montura clasica de rau,plumb,opritor,si singurul nod ,cel de la carlig.Prietenul meu, Cioc,(numele de familie Ciocarlan de unde si diminutivul) nu a prins nimic,si din cand in cand imi arunca cate o privire de om neinteresat cand ma pregateam de intepare,il simteam ca se uita ,are el o privire..de ciudos ,nu mult dar de-ajuns cat sa creeam o competitie intre noi.Au mai intervenit cateva trasaturi toate sfarsind cu ruptura,ce frumos ,ce senzatie sa te lupti cu un crap de Dunare,un adevarat luptator,cu ce forta poate sa traga,asa imi ziceam mereu la fiecare ciortan pe care il simteam,parca smulgandu-mi mainile de fiecare data.Dupa pregatirile de rigoare pentru ciorba de peste,la care am participat cu totii si toate ingredientele fiind puse in ordine,a iesit o MINUNATIE,eu cu Cioc am mancat 2 castroane de caciula.S`a dat stingerea la ora 23,dupa ce eram satui de prea mult vin de visine,si bere A doua zi durerea de cap ma impingea la ciorba de peste ce se facuse racitura din cauza frigului si spre surprinderea mea era o ceata mai ceva ca toamna,dardaiam din toate incheieturile ,nu vedeai la 5 m ,am aruncat si o montura direct intr-o cioata,fara sa imi dau seama .Toate hainele care le aveam pe mine nu erau indeajuns de multe cat sa-mi tina cald.Se trezeste si Cioc,la fel de buimac ca mine,repezindu-se la ciorba mea de peste,pe care am pus-o putin la incalzit.Dupa ce ne-am facut tabietul si am baut cafeaua,urmat de un toi si ‘’hai sa ma c** in sculele tale'',ne grabim sa aruncam lansetele,sa nu pierdem toana.Inarmati cu patratele,suntem gata de atac,ici colo se aude cate o saritura ba de salau,ba de crap,ba cate o coada de somn mai in departare.Lansam,ne luam scaunelele,niste tije,daca te lasi cu toata greutatea ti-e si frica sa nu plonjezi pe spate si asteptam…In timp ce dezbateam secretele pescuitului,prietenul fuge ca ars de langa mine,imi indrept privirea mai in fata direct catre arsenalul lui,si vad una din ele cum se indoaie energic cu varful spre apa.Ma misc repede spre minciog,saracul il vad asa de incepator incat incep sa ii spun ce sa faca,nu se pierde si asculta si hop cu el in minciog,nu-I mare are pana-n doua kg. Bucuros il studia ca pe a opta minune a lumii,incarca iar si arunca direct la cioata,nu sta bine sa o puna in suport ca iar e cu varful in jos,ce sa mai, se repeta istoria cu un deznodamant fericit.Era timpul cand Cioc dadea o fuga in sat,sa cumpere malai,niste drojdie,bere si apa,era de rand apoi urmam eu pt data cand nu vom mai avea provizii..Era ora 7, imediat ce plecase vad ca imi tacane usor la o lanseta,parca tragea platica,si nu am mai bagat de seama timp de 5 minute,cat timp am servit prietena cu cafeaua la pat(cort),dau sa ma intorc,acelasi rezultat , dau sa intep si ce sa vezi,m-am speriat asa tare incat nu am simtit nici firul care imi taiase aratatorul,strang frana,si incep s a-l plimb dupa cum vreau eu,am avut cateva escapade,credeam ca nu il mai scot din cioate,simteam in fir cum se baga,printre crengi,dar pana la urma a cedat si cat timp ma invarteam dupa minciog,el urca mai la suprafata,mai obosit si mai speriat,cand l-am vazut nu stiu ce am facut,cred ca l-am docheat,cand am vazut ce mare e,si dupa felul cum tragea nu ii dadeam mai mult de 1 kg,cand sa ma pregatesc sa il aduc in minciog,imi scuipa carligul si se intoarce in adancuri ,miscandu-se lenes de parca nu se intamplase nimic.Eu am ramas prêt de cateva clipe o statuie,tremurau si mainile,si picioarele,simteam cum imi zvacneste capul,si nu imi venea sa cred. L-am scapat pe cel mare,s-a intors si Cioc cu bagajele,i-am povestit,s-au trezit si fetele,am mancat putin iar pe la orele 12 cand e ora solunara, sa fim toti la masa si sa auzim o pleoscaitura puternica,in locul colegului parca aruncase cineva un ditamai bolovanul in apa,m-am ridicat instinctiv,ii lipsea o lanseta,cea facuta de mine cadou din fibra plina,mulineta noua,fir nou,cea mai buna din toate bobarcile pe care le avea,exact pe aia se nimerise sa o aleaga,se ridica intre timp,nu stia ce s-a intamplat pleaca intr-un tarziu,alearga inconstient,eu in urma lui,scoatem 2 lansete si incepem sa greblam fundul apei,rezultat-pierderea monturilor din prima aruncare.Timp de 3 ore a ramas singur ,pe locul lui de pescuit si isi privea lansetele isi croia monturile,poate mai vine unul,cine stie la fel de mare,sau la fel de mic ca cei pe care i-am prins,nu se stie greutatea,trasaturile fiind la fel de violente,atat la cei supra ponderati cat si cei mici la 1 kg.Cert e ca lanseta a fost luata,si nu oricare ,cea mai noua,si mai buna din cele pe care le avea.,ce mai injura,ce mai spurca,ce era la gura lui daca era dat la televizor trebuiau puse nu 1 ci 3 patratele rosu. Pana seara nici o trasatura,tot ce a fost dimineata in rest cateva platici mai reusite.A treia zi,pregatiti amandoi sufleteste,o mamaliga facuta la foc,numai din malai grisat,cu putina aroma de vanilie,si mirosul de fum,nici eu nu as rezista tentatiei,tura asta mi-a iesit mamaliga tare,pot spune pietroi.Toata ziua numai platica,parca eram invadati,crapul disparuse,nici macar o trasatura ,incarcam lansetele,iar peste 15-20 min le scoteam goale,foarte multa platica,si marunta.Ultimele 4 zile nu prindeam decat cate 2 ciortani pe zi,pentru o ciorba,un peste prajit.Si asa au trecut zilele si am gasit inapoi drumul acasa,tristi cu speranta ca vom reveni,iar pe drum ne faceam planuri pentrut a doua iesire,ca doi indragostiti veniti de la prima intalnire,cu mai mult respect fata de natura,de apa,de pescuit,cu mai multa experienta,cu bateriile incarcate pentru stresul de acasa, Sanatate si Fir Intins!!!sper sa va fi placut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue May 20, 2008 2:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

credeam ca nu se mai termina!glumesc!frumoasa poveste,frumoase amintiri!la mai multe!
tzu_tzu_rel

Data înscrierii: 15/May/2008
Locație: Galati

MesajTrimis: Tue May 20, 2008 2:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

as pune poze dar nu stiu...am cautat pe forum...am gasit ceva...sa vad ,sa incerc... Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Tue May 20, 2008 5:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

citeste aici ce spune Paulletta
http://forum.pescar-sportiv.ro/viewtopic.php?t=144&start=15
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum