www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

pentru cei ce vor sa invete... Cralusso Surf Float
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Gabi Androne

Data înscrierii: 20/Mar/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mon May 26, 2008 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salaul a scris:
in magazinele energofish se gasesc DVD-uri cu tehnica necesara folosirii plutelor cralusso. Costa 15 ron un DVD. Deci se merita Wink

Pentru Bucuresti imi puteti da adresa unui magazin unde pot gasi dvd-ul? Multumesc anticipat
Sionut

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Popesti

MesajTrimis: Mon May 26, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gabi Androne a scris:

Pentru Bucuresti imi puteti da adresa unui magazin unde pot gasi dvd-ul? Multumesc anticipat

Este pe Strada Baicului, dupa calea ferata, la vreo 200 m pe dreapta.
ono

Data înscrierii: 27/May/2008

MesajTrimis: Wed Jul 09, 2008 5:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am luat eu vreo 4 bucati plute din astea.
Pe Borcea curentul da cu ele. Ce-i drept se misca in contra curent, dar nu stau pe loc. Sau poate mai trebuie practicat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnny_fia

Data înscrierii: 19/May/2008

MesajTrimis: Wed Jul 09, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: Re: pentru cei ce vor sa invete... Cralusso Surf Float Răspunde cu citat (quote)

johnny_fia a scris:
salaul a scris:
http://www.youtube.com/watch?v=GagEHq0roV4&eurl

fir intins !!! Wink

Salut. Am vazut si eu filmuletu e tare pacat de claritatea imaginii. Apoi le-am vazut la expo-av. si atunci am crezut ca exista Razz . O sa icerc sa dau cu un match de 4.20m sper sa mearga. Parca surf era pt match nuh Question
Oricum asta inseaman mult timp investit sa inveti sa dai cu asa ceva, dar cred ca merita.

Am pescuit cu ele de doua ori, numai sa vad cum functioneaza. Trebuie foarte multa practica sa faci ce face ala din filmulet. Mi-am luat si dvd-ul, foarte interesant, inveti destul de multe din el. Punctele cheie pt a lucra foarte bine pluta sunt destul de multe:alegerea greutatii plutei in functie de puterea curentului, plumbajul, unghiul dintre pluta si varga sau cu ce pescuiti si mai sunt destule care inca nu le-am obeservat. Destul de importanta este si lungimea vergii, eu am dat cu un 4.20 match cu toate ca cel din film pescuia cu un 4.50 telescopic. Treaba e ca trebuie multa practica si rabdare nu tb sa va descurajati imediat.
Sus
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Wed Jul 09, 2008 12:06 pm    Titlul subiectului: C Răspunde cu citat (quote)

http://www.peche-cevennes.com/Admin_parent/EXPERT/expert_cralusso.htm
Sus
salaul

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: canal

MesajTrimis: Fri Jul 11, 2008 7:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ono a scris:
Am luat eu vreo 4 bucati plute din astea.
Pe Borcea curentul da cu ele. Ce-i drept se misca in contra curent, dar nu stau pe loc. Sau poate mai trebuie practicat...

ce plute ai luat?model? gramaj? in ce curent ai dat?adancimea apei? firul folosit? plumbaj? Wink Twisted Evil cam multe intrebari Twisted Evil dar fara rezolvarea intrebarilor astea plutele sunt nefolositoare Twisted Evil Wink Twisted Evil
Sus
ono

MesajTrimis: Mon Jul 14, 2008 3:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am luat si discul cu explicatii. Mie imi pare mai mult de prezentare, nu de instruire...
Am luat de 4,8,12 si 20 grame.
Am tot incercat sa modific gramaje nenumarate, inclinatii, etc Am dat la adancimi de 2-4 metri cu vergi de 4,5 si 7 m.
Curentul era extrem de puternic.

Rezultate cu manevrarea acestor plute, canci. De prins ceva nu mai vorbim...
Sus
salaul

MesajTrimis: Sat Jul 26, 2008 5:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ono a scris:
Am luat si discul cu explicatii. Mie imi pare mai mult de prezentare, nu de instruire...
Am luat de 4,8,12 si 20 grame.
Am tot incercat sa modific gramaje nenumarate, inclinatii, etc Am dat la adancimi de 2-4 metri cu vergi de 4,5 si 7 m.
Curentul era extrem de puternic.

Rezultate cu manevrarea acestor plute, canci. De prins ceva nu mai vorbim...

este mai complicat decat crezi Sad trebuie sa iei o pluta mai grea decat ai avea nevoie in curentul respectiv. Dupa cum ai vazut cralusso face plute pana in 50 de grame. Acum mai este si problema batului cu care vreu sa le manuiesti. Daca vrei sa dai si sa nu se miste prea tare in curent atunci iti trebuie un bat mai rigid. Trebuie sa fi foarte atent ca plumbajul se face si el in functie de curentul din locul de pescuit... sa nu te pacalesti punand plumb cat este scris pe pluta... din cauza curentului o anumita cantitate de lest devine nula.

dupa ce ai rezolvat problema monturii trebuie sa rezolvi o problema mult mai mare.... ce si cum nadesti in locul respectiv. Aici intervine colantul,argila,alte soiuri de pamant, nade, pietrisul,margaritarul....

fir intins ! Twisted Evil

P.S. astea le stiu de pe internet Wink
Sus
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Jul 28, 2008 4:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salaule...concis ca intotdeauna...

Ai putea sa mai infrumusetezi si tu putin prezentare si sa nu mai raspunsi asa telegrafic... Twisted Evil
salaul

MesajTrimis: Wed Jul 30, 2008 7:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Salaule...concis ca intotdeauna...

Ai putea sa mai infrumusetezi si tu putin prezentare si sa nu mai raspunsi asa telegrafic... Twisted Evil

din pacate nu ma pricep la scris asa ca ma dau si eu cu parerea Crying or Very sad
Sus
ono

MesajTrimis: Thu Jul 31, 2008 5:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca trebuie antrenament serios pentru ele...
Eu am incercat de doua ori, in total cam 10 ore in curent puternic si nu i-am dat de cap. Am schimbat la plumbi...
Poate daca as incerca cu inca cineva m-as mobiliza mai mult...sau sa stau asa vreo saptamna intr-un loc cu un curent moderat/mare...
Sus
cosminnow

Data înscrierii: 24/Jun/2008

MesajTrimis: Thu Jul 31, 2008 11:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ono a scris:
Cred ca trebuie antrenament serios pentru ele...
Eu am incercat de doua ori, in total cam 10 ore in curent puternic si nu i-am dat de cap. Am schimbat la plumbi...
Poate daca as incerca cu inca cineva m-as mobiliza mai mult...sau sa stau asa vreo saptamna intr-un loc cu un curent moderat/mare...

pai poate nu sunt concepute pentru curent puternic... Wink
Sus
ono

MesajTrimis: Fri Oct 10, 2008 5:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eheeeee Very Happy
Sus
kzoli

Data înscrierii: 07/Jan/2010

MesajTrimis: Wed Mar 17, 2010 2:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

PS: Am vreo 10-15 GB de filme unguresti cu pescari de competitie care explica diferite procedee...le pot da oricarui doritor cu placere!
In acelasi timp poate gasim vreun cunoscator care sa ne ajute cu o titrare Laughing[/quote]

Daca mai aveti filmele ,si vreti titrare ... a-si incerca sa titrez cateva sa vedem ce iasa ...
Sus
Ariston

Data înscrierii: 18/Mar/2008
Locație: Bistrita

MesajTrimis: Wed Mar 17, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trimite-le in ardeal si rezolvam titrarea,Prietenii stiu de ce!! Laughing
Kifeszitett drot !!!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum