www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Dambovita...mit sau realitate ????
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pycoboy

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Tue Mar 18, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Dambovita...mit sau realitate ???? Răspunde cu citat (quote)

Astazi in autobuzul 601 ma bag in seama cu doi "bunici" care fusesera la pescuit la podul de la Grozavesti. Aveau in plasa cateva rosioare, bibani si balosi, in total 2-3 kg. Dupa o mica discutie despre cum a decurs partida si ce momeli au folosit, unul dintre ei imi spune ca un amic de-al lor a prins saptamana trecuta un crap la 3 kg si ca au mai auzit si pe alti pescari de-ai locului ca de cand s-a inchis podul de la Grozavesti au prins crap. Eu am bufnit in ras, iar ei au facut o fata de ziceai ca i-am injurat de mama, asa ca am devenit serios, le-am multumit pt info si m-am retras la locul meu dus pe ganduri. Oare e realitate sau pur si simplu o poveste pescareasca? Dc era vorba doar de un singur pescar care a prins asa ceva as fi considerat ca a fost noroc chior, dar dc sunt mai multi chiar nu stiu ce sa zic...
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Mar 18, 2008 1:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu, nu-s povesti !
Imediat cum iese raul de sub pasajul Unirea, adancimea e mai mare de 4 metri si-mi amintesc cum prin '93-'94, am asistat la scoaterea unui salau de peste 2 kile, intr-o vreme cad dadeau drumul la apa din albie.
Spusele mosnegilor eu le cred !
Adaug ca-n fiece zi trec p-acolo in drum spre munca si cat e vara de lunga cativa confrati o decimeaza pe rosioara. Prin iunie trecut, un nene ciung (de te si miri cum pune momeala-n ac !) scotea niste bucati de care n-ai parte nici pe balti cu taxa !
pytzy

Data înscrierii: 25/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Mar 18, 2008 1:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tocmai ce am citit pe acest blog....http://www.pescarul.com/blog/...sunt si niste ppoze din zona Careffour Orhideea (cred nu sunt sigur)....citestel si tu. Wink
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pycoboy

MesajTrimis: Tue Mar 18, 2008 2:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu ei, dar eu vorbeam de CRAP...salau si biban am prins si eu pe Lacul Morii in vremurile bune
albatrin

MesajTrimis: Tue Mar 18, 2008 4:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Partida de pe blog este a lui Vali Vijelie (Oprișănescu)
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
stefanescu costin

MesajTrimis: Tue Mar 18, 2008 9:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pytzy a scris:
Tocmai ce am citit pe acest blog....http://www.pescarul.com/blog/...sunt si niste ppoze din zona Careffour Orhideea (cred nu sunt sigur)....citestel si tu. Wink
sant in zona lacul Vacaresti,pe Dambovita nu la Grozavesti,iar despre Vijelie,un tip OK doar ca cam umfla povestile si umbla la poze plus ca e ultrasecretos lucru care mie nu-mi place,in rest ok!
Sus
salaul

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: canal

MesajTrimis: Thu Oct 22, 2009 10:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

povestea a aparut in urma unei partide care a avut loc mai sus de podul grozavesti si nu ma vacaresti Wink Twisted Evil cat despre secrete... suntem pescari ce mama naibi... nu toti ne ferim in speranta ca ne putem tine secret locul de unde ciugulim un baboi ? Twisted Evil Wink Twisted Evil
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Fri Oct 23, 2009 7:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Joi 22 oct. a.c. mergînd spre casă, pe chei spre Timpuri Noi, la podul Mărășești un puști de 13-14 ani pescuia la răpitor imediat lîngă pod în partea spre Unirea. Fiind oprit la semafor chiar în dreptul lui îl întreb de sănătate. El îmi zice ceva biban. Imediat s-a dat verde, am trecut de intersecție, am tras pe dreapta și m-am întors la el. Surpriză mare de tot. Avea vro 12 bibănoi cam la 250 gr. Pescuia la twister. Îmi venea să scot scula ce o port în permanență în mașină să mă apuc și eu de bibăneală. Frumoși bibani. Nu știam la ce rubrică să postez. La bălți sălbatice sau la cu taxă. De fapt nici acum nu știu.
Sus
George Banciu

MesajTrimis: Fri Oct 23, 2009 8:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu trec in fiecare zi pe cheiul ce duce de la targ vitan inspre centura (si invers cand ma intorc Laughing ). sunt pe bucata aceea de 6 km o gramada de pescari. unii stau in acelasi loc (am inceput sa-i si cunosc Laughing ) altii se plimba cu cate o varga sau lanseta in mana de-a lungul cheiului. cert este ca prind peste. ultima oara, acum vreo saptamana, un nene cu o lansetuta cu un twister prins de un inel traversa strada. asa cum a facut si vali, am oprit si eu si am fumat o tigara pe langa el. am schimbat 2-3 vorbe si binevoitor mi-a aratat "juvelnicul" (geanta de masca de gaze, daca vi le mai amintiti). tot asa, niste bibani frumosi de mama focului.
sdaniel

Data înscrierii: 08/Dec/2008

MesajTrimis: Mon Oct 26, 2009 11:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am fost si eu ieri sa-mi incerc norocul , desi nu stapanesc prea bine stilul...am prins 3 bibani (care au avut aproape 1 kg toti 3 , cel mai mare 500 gr) si am mai avut alte 2 atacuri . Am "tatonat' zona dintre Vacaresti si Targul Vitan .

Nu imi vine sa cred ca am prins asa bibani pe Dambovita Very Happy .
papusac

Data înscrierii: 08/Mar/2009

MesajTrimis: Mon Oct 26, 2009 11:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sdaniel a scris:
Am fost si eu ieri sa-mi incerc norocul , desi nu stapanesc prea bine stilul...am prins 3 bibani (care au avut aproape 1 kg toti 3 , cel mai mare 500 gr) si am mai avut alte 2 atacuri . Am "tatonat' zona dintre Vacaresti si Targul Vitan .

intre ce ore ai dat si cu ce, nu de alta da eu stau in zona
sdaniel

MesajTrimis: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

papusac a scris:
sdaniel a scris:

intre ce ore ai dat si cu ce, nu de alta da eu stau in zona

Intre orele 14.30 - 17 ... Am pescuit la twister .

Ideea e ca am mai vazut pescari care dadeau seara , dar nu stiu daca prindeau ceva ... Intrebarea mea este , bibanul mananca si seara/noaptea ? Very Happy
papusac

Data înscrierii: 08/Mar/2009

MesajTrimis: Mon Oct 26, 2009 12:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

seara la apus da, noaptea nu am incercat la rapitor, dar nu cred sa manance ca nu vede naluca si nici nu am auzit pe cineva sa dea la rapitor noaptea .............
Sionut

Locație: Popesti

MesajTrimis: Mon Oct 26, 2009 12:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am auzit de salau ca s-a prins noaptea la twister. Poate nu vede naluca dar sigur ii simte vibratiile.
sdaniel

MesajTrimis: Mon Oct 26, 2009 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu i-am vazut pescuind seara ... dupa ora 19.00 cand deja e intuneric ... acum nu stiu ce specie vizau Very Happy .
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum