www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

monturi stationare pt salau,stiuca

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
marin

Data înscrierii: 05/Mar/2008

MesajTrimis: Thu Mar 06, 2008 4:29 pm    Titlul subiectului: monturi stationare pt salau,stiuca Răspunde cu citat (quote)

poate aflam ceva din secretele pescuitului rapitorilor la stationar.la baboi,la bucatica.multumim
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Mar 06, 2008 11:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca detin mari secrete, dar, din experientele mele, as putea desprinde cateva idei.
Pentru somn, salau, chiar biban mare
a) merg cu monturi facute de acasa doar in locatiile pe care le cunosc bine, unde am fost recent si unde s-au dovedit prinzatoare, bineinteles daca cred ca nu s-au schimbat conditiile. Dar asta se intampla destul de rar.
Dunarea si Delta sunt mereu altfel, difera de la partida la partida, de cele mai multa ori.
Asa ca, trecem la :

b) plec cu plumbi de diverse forme si greutati, cu ace legate, alte diverse accesorii. Odata ajuns ca Dunare, primul lucru privesc si ascult...Dunarea cateva minute.
Imi fac o idee despre gradul de limpezime, viteza, daca este un reper in apa vad daca are urme care sa arate o crestere sau scadere a nivelului.
Uneori chiar lansez o data doar cu un plumb atarnat de agrafa, de obicei un plumb de 40-60 gr, vad cum se stabilizeaza, dupa inclinatia firului incerc sa ghicesc adancimea, daca sunt pe primul sau al doilea prag etc.
Apoi, in functie de concluzii atasez unul sau doua carlige; daca dau cu pestisor viu, leg acele mai lung (15-18 cm fata de linie ) pentru oblete, rosioara, carasel, sau mai scurt, pentru tipar sau oblete.
Daca dau cu plumb culisant, distanta de culisare o las cam de 25-35 cm, iar plumbul trebuie sa aiba canalul destul de larg, pentru ca firul sa culiseze usor. Daca observ ca agata, leg numai un carlig, cu fir cu 0,05 mm mai subtire decat linia, iar plumbul il atasez cu fir cu 0,10-0,15 mm mai subtire, cat sa reziste la lansare ( metoda plumb pierdut ). Astfel, carligul va fi in gura pestelui, nu se va agata, iar plumbul...duca-se.

c) la bucatica de peste, pun tot unul sau doua carlige, legate mai scurt (10-12 cm), la distanta de 20-25 cm intre ele.

In majoritatea cazurilor, fac montura direct pe linie, eliminand agrafe, vartejuri, varnisuri, margele etc. Reduc accesoriile, legaturile, nodurile la minimum necesar, pentru ca toate rupturile au loc in astfel de zone

Astea sunt principiile generale (ale mele, desigur ).
Alte mici secrete...cu alta ocazie.[/b]. Tot alta data, pentru stiuca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 2:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La STIUCA, folosesc doua tipuri de monturi :

a) plumb culisant, cu un carlig mare legat cu kevlar ( cel putin 15 cm), acolo unde fundul este curat, deobicei toamna foarte tarziu, cand a cazut bradisul.

b) pluta mare, vizibila, apoi un plumbaj echilibrat si carlig legat cu kevlar; pluta o reglez astfel incat sa tina pestisorul deasupra bradisului.

Recunosc insa ca, la stiuca prefer ARTIFICIALELE, in consecinta dau din ce in ce mai rar la pestisor viu.
La AVAT, pescuiesc numai la ARTIFICIALE.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marin

Data înscrierii: 05/Mar/2008

MesajTrimis: Mon Mar 10, 2008 9:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

va multumesc d-le cezar Smile
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Mon Mar 10, 2008 9:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu, cand pescuiesc la rapitor cu pestisor viu utilizez urmatoarea montura (pentru lanseta):
- Plumb fix
- carlig cu sau fara struna cu ajutorul unul T-eu din plastic (habar nu am cum se numeste dar am vazut prin Obor). u mi-am facut acest T-eu din sarma de inox de 1,5mm
- ou kinder pe care l-am gaurit la capete si am introdus prin ele un betisor folosit pentru curatat urechile (fara vata Smile)
- opritor pentru oul kinder
Sus
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Tue Mar 11, 2008 9:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La montura cu pestisor viu,eu folosesc un vartej triplu(cu 3 brate), sus linia cu pluta, jos plumbul(tip pierdut) iar de bratul median,15-20 cm de kevlar,cu carligul sau tripla(ancora,pt stiuca),astfel baboiul face ture complete in jurul liniei,fara s-o rasuceasca.. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue Mar 11, 2008 10:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

...asta ar fi montura elicopter....pentru stiuca!ca cea pentru crap...
zakeram

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Tue Mar 11, 2008 10:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

rubliov a scris:
...asta ar fi montura elicopter....pentru stiuca!ca cea pentru crap...

nenea rublioave, hai sa incercam maine o stiuca, sa vedem la ce merge mai bine? ...tot la locul ala...
mihai2002

Data înscrierii: 12/Feb/2008

MesajTrimis: Sat Mar 15, 2008 12:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Haideti sa va zic cum dau eu
in primul rind probez cu 2-3 plumbi de 40 60 80 gr sa vad care sta la limita fara sa fiie luat de curentin al doilea rind montura folosita la salau este ceva de genul:un antirasucitor triplu prins de firul de baza de al doilea inel al triplei cirligul pe un forfac de 0,35 de aprox 1,20--1,50m si de al treilea inel
plumbul cu fir ordinar de 030 de 20-30 cm lungime La somn cele mai bune rezultate leam avut cu montura cu plumb culisabil dar forfacul de la cirlig la fel 80-120cm ,firul de baza dublat pe vro 2 m(scoica multa )intre firul de baza si forfac antirasucitor iai firul de la forfac cu 010- 020 mai gros decit restul (am avut in cirlig somn care mia taiat 040- in 5 minute de dril) Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007

MesajTrimis: Sun Mar 16, 2008 5:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zakermane,am fost pe locul ala saptamana trecuta.nici un tac!peisajul si compania(albatrin)au facut din iesire o multumire.stiuca era la batai sau iesita din bataie,cei cunoscuti,cum ii stii de treaba,barca buna...
de mers nu aveam cum sa merg cu tine pentru ca am fost pe valea vlasiei cu fetes,tomescu,albatrin,pauletta si fiul meu si la fel am facut o plimbare .datorita vantului si nebuniei din creierii nostrii n-am prins decat o zi minunata.sper sa mergem saptamana viitoare...
zakeram

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Sun Mar 16, 2008 10:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

...cu drag, daca zici cu ceva zile inainte. daca nu-i loc sptamana asta, cam am de lucru la greu, poate cea de dupa. te salut!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum