www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

rog un sfat
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nanok

Data înscrierii: 19/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Feb 26, 2008 2:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am vazut la Arrow , LineaEffe 7m/~300ron la greutatea de 380g, la capatul tramvaiului 21.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Feb 26, 2008 5:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Eu mi-am luat ieri o bolo de la Cormoran de 7 metri care mi se pare minunata Smile

Are 470 de grame cu tot cu inele si mandrina. Daca le scoti pe toate cred ca o scoti sub 400.

Si costa 3.5 mil.

Nu v-as recomanda sa luati bat de carbon fara sa puneti mana pe el

La cea mai mica ciupitura, plesneste. si e o gramada de bani.

S-o stapaniti sanatos Dl Armand ,dar eu am tot furat informatii si de pe alte forumuri, am vazut si cataloage, m-am tot stroflocit si, am ajuns la concluzia sa-mi iau o bologneza de 6 m Maver sau Shimano ultra usoara.Acum sap sa vad unde pot gasi la noi asa ceva.Bineinteles ca nu cumpar ceva fara sa pun putin mana pe bat Very Happy .Oricum vreau ceva sub 250 gr.Daca ar sti nevasta-mea cat costa ,ar fi belea in casa Razz Ieri a pus arac la un amarat de trandafir ,bunatate de cotor de carbon ,prelungitorul meu pt. minciog Sad .
Daca fac socoteala cati bani se duc pe tigari si berici parca merita sa-ti faci o placere cu o scula de competitie .A nu fi inteles gresit Very Happy
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Wed Feb 27, 2008 11:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum zicea si Armand:o scula ca lumea,trebuie vazuta,pipaita,balansata..sa dai o traista de bani pe o comanda..on line..n-as risca.Un batz bun,dak lucrezi cu grija,te tine mult si bine,plus,o bologneza,e mai..versatila decat o unditza(parere personala)mai e timp,nu te grabi,oferte sunt,si vor fi si mai variate spre primavara,cand isi vor innoi stocurile comerciantii.. Very Happy
Sus
gelupescar

Data înscrierii: 14/Jan/2008
Locație: cluj napoca

MesajTrimis: Wed Feb 27, 2008 9:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am o varga Millo de 6 m de care sunt foarte multumit,usoara si rezistenta,am scos bucati faine de ciortani cu ea fara nici o problema,acu ma bate gandul sa imi iau una de 8m,asta o fac cadou unui incepator din trupa cu care ies la pescuit
pantazig04

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 4:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gelupescar a scris:
am o varga Millo de 6 m de care sunt foarte multumit,usoara si rezistenta,am scos bucati faine de ciortani cu ea fara nici o problema,acu ma bate gandul sa imi iau una de 8m,asta o fac cadou unui incepator din trupa cu care ies la pescuit

Faci cum vrei, dar dupa ce m-am dumirit ,tot mai bine un bolo de 6 si arunci mai mult decat cu fixa de 8 ,plus ca avand mulineta ,nu te mai rogi la doamne doamne sa nu o ia de nebun spre larg si sa nu-l poti intoarce.Eu m-am decis la bolo de 6 usoara ,culmea e ca prin magazine cam bate vantul Sad
Am eu si un match SERT de 4,1m (aiurea, are mai putin) ,dar ma enerveaza inelele ,ca se cam incurca nailonul pe ele ,plus ca firul ala scufundator (trabucco) ,daca tragi putin de el se face peruca Sad
mikebazga

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 10:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gabi,daca tot te-ai hotarat la bolo,tre'sa urmaresti:sa aiba piciorul inelelor cat mai lung(sa stea firul departe de lanseta,altfel se lipeste,la ploaie,ceata,de batz);sa aiba minim 2 inele culisante pe spitz( tronsonul de varf)pentru repartizarea sarcinii cat mai echilibrat;sa nu aiba balans repetat in treimea superioara(ca sa nu mai zic de mijloc);daca ai de unde alege,sa fie carbon ranforsat(cu nervuri).Bologneze bune(raport calitate/pret)fac si Tubertini,Maver,Trabucco..insa neaparat tre' verificate inainte de cumparare.Spor la shopping! Very Happy
Sus
valic

Data înscrierii: 19/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 4:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dragilor,

eu as da oricand pescuitul la lanseta pe cel la undita, la undita este finetzea ..... nu la lanseta, sa stai sa te holbezi la pluta aia, sa te intrebi ce-o face pestele cu ea, etc, etc, este pt mine cea mai mare poezie ... si probabil cum spuneti voi despre copilarie, asa am debutat ..... vai de noi.... dar ce bine a fost

cele bune tuturor
coff.valeriu@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 5:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

valic a scris:
Dragilor,

eu as da oricand pescuitul la lanseta pe cel la undita, la undita este finetzea ..... nu la lanseta, sa stai sa te holbezi la pluta aia, sa te intrebi ce-o face pestele cu ea, etc, etc, este pt mine cea mai mare poezie ... si probabil cum spuneti voi despre copilarie, asa am debutat ..... vai de noi.... dar ce bine a fost

cele bune tuturor

Mare dreptate ai Vali. E greu sa ne mai schimbam obiceiurile acum si nici nu cred ca ar merita Laughing
pantazig04

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 2:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikebazga a scris:
Gabi,daca tot te-ai hotarat la bolo,tre'sa urmaresti:sa aiba piciorul inelelor cat mai lung(sa stea firul departe de lanseta,altfel se lipeste,la ploaie,ceata,de batz);sa aiba minim 2 inele culisante pe spitz( tronsonul de varf)pentru repartizarea sarcinii cat mai echilibrat;sa nu aiba balans repetat in treimea superioara(ca sa nu mai zic de mijloc);daca ai de unde alege,sa fie carbon ranforsat(cu nervuri).Bologneze bune(raport calitate/pret)fac si Tubertini,Maver,Trabucco..insa neaparat tre' verificate inainte de cumparare.Spor la shopping! Very Happy

Da Mike ,e perfect adevarat tot ce spui ,din pacate la lanseta de match inelele parca sunt lipite de tronson ,asta e ,dupa ce gasesc ceva super, neaparat SUPER ,marit match-ul .Dar cum spuneam, oferta ,cel putin pe net si in magazinele din Buc e subtire rau. Sad Probabil ca urmeaza sa primeasca marfa curand si ce au acum ,e ce a ramas pe stoc.

@ VALIC se pare ca si bolo asta e cam un fel de fixa ,dar cu multe avantaje. Eu am o fixa gipollone care are 280 gr. la 6 m, si bolo iti dai seama cu tot cu inele poate ajunge la 220g ,te rupe la buzunar ,dar asta e. Smile Daca oi trai poate ma iei si pe mine odata la PORTITZA Very Happy
mikebazga

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 9:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

valic a scris:
Dragilor,

cele bune tuturor

Valic..pai pescuitul la bologneza,tocmai asa ceva e..linie 0,10-0,12;forface 0,10-0,08,uneori(pe rau,cel putin)plute intre 0,7-1,5 gr,maximum..carlige 12-14-18..pai,mai finutz de-asa..cine stie pescui? Laughing
Sus
LUCKBACAU

Data înscrierii: 26/Feb/2008
Locație: BACAU

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 8:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Depinde cati bani ai si la ce peste pescuiesti
Daca ai bani incearca un Maver SPRING de 7 sau 8 m
Daca nu prea ai bani incearca un Shimano CATANA de 7-8 m
Betele de la Sert sunt cam slabute si grelute

Ultima modificare efectuată de către LUCKBACAU la Fri Feb 29, 2008 8:09 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
LUCKBACAU

Data înscrierii: 26/Feb/2008
Locație: BACAU

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 8:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E o greseala sa pui fir de 0,10 mm pe o mulineta .
Unde e avantajul sa pui asemenea fir?
Pui 0,12-0,16 pe mulineta si but de 0,10-0,12mm la carlig.
Finete nu inseamna sa pui 0,10mm pe mulineta ci o pluta de 0,50-1,00gr si un carlig de 18 cu but de 0,10mm.
E parea mea personala
Sus
pantazig04

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 10:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

LUCKBACAU a scris:
Depinde cati bani ai si la ce peste pescuiesti
Daca ai bani incearca un Maver SPRING de 7 sau 8 m
Daca nu prea ai bani incearca un Shimano CATANA de 7-8 m
Betele de la Sert sunt cam slabute si grelute

Cine a zis domnule ca pun 0,10 pe mulineta?Ce-am innebunit?Apoi ,nu ma intereseaza mai lunga de 6m. Si Catana e de mai multe feluri, Maverul la fel, dar unde sa le gasesti ca sa pui si mana pe ele sa vezi ce si cum? Multumesc oricum.
Cred ca acest topic ar trebui inchis ,eu unul m-am edificat , le multumesc tuturor acelora care au incercat sa ma ajute.Fire intinse
mikebazga

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 8:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

LUCKBACAU a scris:
Finete nu inseamna sa pui 0,10mm pe mulineta ci o pluta de 0,50-1,00gr si un carlig de 18 cu but de 0,10mm.
E parea mea personala

Daca pescuiesti pe rau,la scobar,mreana,clean..ce linii folosesti matale?Sau chiar la un plutarit "de distractie"la caras,rosioara,babusca,platica..judeca,ce lanseuri imi ies mie,cu linie de o,12.. Laughing Laughing Laughing "but"..io,prin deductie zic c-ar fi ceva..forfac,forfat..nu? pe romaneste,cel putin.. Embarassed
Sus
pantazig04

MesajTrimis: Wed Mar 05, 2008 3:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikebazga a scris:
LUCKBACAU a scris:
E parea mea personala

Daca pescuiesti pe rau,la scobar,mreana,clean..ce linii folosesti matale?Sau chiar la un plutarit "de distractie"la caras,rosioara,babusca,platica..judeca,ce lanseuri imi ies mie,cu linie de o,12.. Laughing Laughing Laughing "but"..io,prin deductie zic c-ar fi ceva..forfac,forfat..nu? pe romaneste,cel putin.. Embarassed

Bai fratilor ,ce e aia "but" ?Eu mi-am cumparat BOLO pt balta ,pt ca matchul , cel putin pe mine nu ma satisface .Apoi bolognezele de peste 6 m au o dinamica nasoala ,am pus mana pe ele si nu mi-au placut.Si apoi unde drac sa dai pe langa Buc cu BOLO ?ce sunt garle ca Muresul sau Bega? Poate doar pe neajlov jos de tot.Si apoi astea mai lungi costa de vorbesti singur.Parerea mea Very Happy Oricum ,am rezolvat problema si sunt foarte incantat.cand nu e nevasa acasa o mai scot din ascunzis si cad in transa privind-o. Laughing
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum