www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

rog un sfat
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 6:12 am    Titlul subiectului: rog un sfat Răspunde cu citat (quote)

Fratilor, s-a umflat taratza-n mine de cand tot buchisesc la mica ,MARE carticica "LA PESTE" ,sa-mi cumpar o varga ultra misto de 8 metri.Eu mai am una cu actiune 10 -30 gr. ,dar are 480 gr. Vreau sa-mi iau una mai usoara si dupa nesemnificative cercetari am ajuns la 2 variante :Sert Apocalyps sau Sert x-strong, (recomandata de Dl Trofim de la Fisela) , care e mai grea .Oare prin Niro ,unde n-am fost niciodata, s-or gasi??? Bineinteles ca ma duc cu ruleta si cantarul electronic la mine ,pt. ca costa un purcoi de bani (aproape 5 mil ). Mai e un tip care se chinuie sa vanda un MILO de 7 m cu 550 ron dar nu lasa la pret si e si folosita. Astept un eventual raspuns numai de la cei care au asa ceva sau sunt meseriasi in ale fixului. Multumesc anticipat
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 7:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in niro se gasesc.insa cred ca sunt cam grele.pretul este de 10-15 ron metrul,la carbon( sau cu mai mult carbon).eu am una de 6 m si a costat 60 ron.nu-i rea si mi se pare destul de usoara.
pacapescarul

Data înscrierii: 13/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Neata'!
Eu am cumparat din Slatina o varga de 7m adusa de cei de la Trabucco, cu 3milioane si un pic. Varga este super, dar sa stii ca daca nu ai neaparat nevoie de cei 7m, iti recomand ceva similar de 6m. Diferenta de manuire este semnificativa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 9:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inainte de sarbatori,am vazut la Bistrita,un Maver,7 m,act.5-15 gr,greutate 300 gr,pret..450 ron.. cred ca mai sunt pe stoc..as putea sa ma interesez..lucreaza f fain,fara balansul ala repetitiv,din treimea superioara.. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mikebazga

Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 9:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropos:de ce multa lume pescuieste la pluta..la varga?Io si pe lacuri,pescuiesc cu bologneza..controlezi o suprafata mult mai mare,plus,ajutorul franei de la mulineta,te ajuta sa controlezi ex mai"imbracate".. Wink
Sus
Go 2Bill

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 10:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikebazga a scris:
Apropos:de ce multa lume pescuieste la pluta..la varga?Io si pe lacuri,pescuiesc cu bologneza..controlezi o suprafata mult mai mare,plus,ajutorul franei de la mulineta,te ajuta sa controlezi ex mai"imbracate".. Wink

Mike, cred ca undita este prima noastra dragoste pescareasca. Majoritatea, noi astia mai purii Laughing Laughing Laughing am "debutat" cu o varga, ca de lansete prin anii `60 nu prea se vorbea.Trestia era de baza.
Eu las orice pentru un pescuit la pluta. Il simt altfel, poate imi aduce aminte de copilarie Question Razz
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 11:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropo de Bologneza...eu nu reusesc sa inteleg un aspect:

De ce o lanseta bolo e mai ieftina decat aceiasi varga fara inele?!

Daca va uitati prin magazine, vergile sunt simtitor mai scumpe decat exact acelasi model cu inele si mandrina montate pe el.
Vinturache Mihai

Data înscrierii: 20/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu las oricand lansetele pentru un pescuit frumos la undita. Cred ca asta nu tine numai de amintirea copilariei ci si de satisfactie. Pestele se simte altfel in varga! In plus, inteparea pestelui, la pescuitul cu undita, tine mult de indemanarea si atentia pescarului (satisfactie marita) comparativ cu lanseta, unde indemanarea consta in a-l scoate, ca de intepat se inteapa singur. (Sper din suflet sa nu generez o polemica cu lansetistii!) Din pacate in ultimii ani apele care iti pot oferi satisfactie la undita (ca daca prinzi doar carasi de 50 gr. nu mai e staisfactie oricat ar fi de multi) sunt din ce in ce mai putine.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Go 2Bill

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Apropo de Bologneza...eu nu reusesc sa inteleg un aspect:

De ce o lanseta bolo e mai ieftina decat aceiasi varga fara inele?!

Daca va uitati prin magazine, vergile sunt simtitor mai scumpe decat exact acelasi model cu inele si mandrina montate pe el.

Ai verificat daca si specificatiile tehnico-constructive sunt aceleasi?Aceeasi lungime,acelasi tip de carbon, chestii din astea? Daca da, cred ca e vorba numai de o strategie de marketing, ptr. ca "bolo" sunt mai putin vandute. Dar ar trebui comparate preturile reale,de la mama lor, nu cele smenuite de pe la noi.
albatrin

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ideia folosirii unei bologneze pe lacuri, în loc de o vargă lungă, mi se pare una excelentă și cred că în primăvară o să o încerc. Merci Mike !!Laughing
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Sionut

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Popesti

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Go 2Bill a scris:
mikebazga a scris:

Mike, cred ca undita este prima noastra dragoste pescareasca. Majoritatea, noi astia mai purii Laughing Laughing Laughing am "debutat" cu o varga, ca de lansete prin anii `60 nu prea se vorbea.Trestia era de baza.
Eu las orice pentru un pescuit la pluta. Il simt altfel, poate imi aduce aminte de copilarie Question Razz

Cred ca majoritatea au "debutat" la undita,nu numai cei cu o anumita varsta.Desi pescuiesc in 90% din cazuri la lanseta, simt nevoia la un anumit timp de o carasaraie la undita.Ultima partida de acest gen a fost acum vreo doi ani la Mihailesti.Apropo : da cineva pe goarna o balta de caras (da sa aibe 200-300g) unde sa mearga la undita ? Dau muulte

Go 2Bill

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropo : da cineva pe goarna o balta de caras (da sa aibe 200-300g) unde sa mearga la undita ?

Ionut, tine aproape, ca avem timp sa discutam.
Dumitrescu Iancu

Data înscrierii: 26/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La timpul si topicul potrivit vei afla balta cu caras la undita,Sionut! Laughing
Sus
Sionut

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Popesti

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rovin&Dl.Iancu
Anticipat

Go 2Bill

MesajTrimis: Thu Feb 21, 2008 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sionut a scris:
Rovin&Dl.Iancu
Anticipat
[img]http://www.carnavenir.com/forumphpbb/phpBB2/images/smiles/sm6.gif
[/img]

Poate o punem de o "fratie", cu cheltuieli minime.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum