www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

metod feder mould
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Thu Oct 01, 2009 11:41 pm    Titlul subiectului: metod feder mould Răspunde cu citat (quote)

http://www.mullarkeys.co.uk/fishing/coarse-fishing-tackle/feeders--legers-and-accessories/0/preston-innovations/9081/

Daca ati fost la Expoaventuri stiti cine vinde asa ceva?

Multumesc anticipat.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mr marinel

MesajTrimis: Thu Oct 01, 2009 11:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O sa spuneti ca sunt pretentios ma intereseaza momitorul in linie celalalt cu elastic cred ca e prea pretentios pentru mine un incepator in ale feederului.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886

Ultima modificare efectuată de către mr marinel la Mon Oct 19, 2009 8:09 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 9:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca si pentru a face un guguloi de nada ne trebuie o presa speciala, unde o sa asungem cu pescuitul ... Laughing
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 9:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand, Marinel a intrebat de momitor, nu de presa... Laughing Laughing Laughing
Eu nu stiu exact cine il face dar cei de la Energofish fac unul asemanator.
Ceva de genul:
http://www.energofish.ro/product.php/Carp-Expert-Momitor-Plat/4141/
sau
http://www.energofish.ro/product.php/Carp-Expert-Momitor-Plat-Spirala/4142/

La oricare dintre ele (si cel indicat de tine si cele de la energofish) exista aceeasi problema: teava din interior se trage din tubul de cauciuc de dedesubt.
mr marinel

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 10:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand
Nu tin neaparat sa cumpar acel dispozitiv.
Micutule Mare
Cu cele de la energofish eu pescuiesc la crap cu lanseta de 360 care suporta o incarcatura de nada pana la 150 g.
Consider ca sunt destul de butucanoase pentru un bat de feeder care are o actiune de max 80 g.
Dupa cum stiti la feeder sunt varfurile care iti da si actiunea 20, 40, 80.
Eu vreau sa pescuiesc cu aceasta metoda feeder la peste mai mic rosioara, caras platica sau pe rau la mreana pescuit de finete unde varful semnalizeaza astfel ca trebuie sa alegi greutatea optima in functie de marimea si vigoarea pestelui pentru a sesiza trasatura.
Spun asta deoarece inca nu am reusit sa ma acomodez cu monturile pentru feeder, cele mai bune rezultate le-am avut numai cu tub antirasucitor elicopter, altfel din trei lansari sigur una era incurcata. Folosind tubul elicopter cam dispare finetea.
In schimb method feeder mould e ca la crap dar cu monturi si unelte mai fine fara rod pod picheti si avertizori.

Vreau sa incerc si metod feeder mould mai ales ca este dedicat pentru feeder.

Sper sa gasesc la expoaventuri, daca nu o sa-i contactez pe cei de la ARAD. La ei pe sait intr-o prezentare am vazut asa ceva si cred ca mi se potriveste.

http://pescuitarad.ro/?p=214
http://pescuitarad.ro/wp-content/uploads/2009/09/fmf_accessories_inlineflatmethodfeeder_large.jpg

De asta zic ca sunt mai fine momitoarele prezentate de ei. Am fost la Olt. Mi-am confectionat singur din sarma am reusit dar se stramba la agataturi si pierd timpul pe apa sa stau sa le indrept dar asa ale lor sunt compacte. Am probat de la bigudiurile nevestimi pana la cosulete de sarma, plastic momitoare gaurite pe tub antitangle elicopter sau monturile pe care le-am vazut in diferite reportaje dar dupa cum v-am spus mai sus metoda asta cu momitorul in linie mia convenit cel mai mult.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 10:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si cele de la energofish sunt pe diferite gramaje...in tabelul cu preturi de pe site-ul energofish, in coloana cod apare si gramajul:
56202-030 2buc/plic 10,00
56202-050 2buc/plic 10,00
56202-070 2buc/plic 11,00
56202-100 2buc/plic 12,00
56202-120 2buc/plic 13,00
56202-150 2buc/plic 15,00

Wink

30g este prea mult?
mr marinel

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Le stiu le-am incercat dar vreau sa le vad la treaba si pe astea noi aparute acum mai ales ca gama asta incepe cu 15g.

Sunt sigur ca Romanii cat sunt ei de priceputi le vor copia si pe astea si vor fi de gasit si pe la noi.

O sa-mi mai iau pana una alta de la expoaventuri de la energofish 2 seturi din cele mai usoare de 30 g + nada tot pe la actiunea maxima a batului ma duc, si tot dupa ciortan o sa dau cu ele.

Greutatea face diferenta.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 11:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marinel,
În articolul citat de tine Cosmin Brola spune:
( pe aceasta cale ii multumesc lui Tica Irlandezu’ ca a avut bunavointa sa mi l procure ).
Așa că trebuie să iei legătura cu tipul respectiv care actulamente e "domițiliat" în Irlanda, Îl găsești pe forumul AVP, dă-i un MP poate iese ceva. Dacă da i-am si mie unu'.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 12:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca tin eu bine minte, am vazut astfel de naditoare facute de Drennan. Eu le-am vazut intr-unul din magazinele din Ghencea insa nu stiu cine le importa.

Pentru imbogatirea cunostiintelor in acest domeniu, recomand filmul lui Bob Nudd despre pescuitul la feeder. Invata acolo cateva detalii aparent nesemnificative dar care fac o diferenta enorma. Facand montura dupa modelui lui am facut vreo 50 de lanseuri intr-o zi fara a se incurca o singura data.

In ceea ce priveste bigudiurile , ele fac un naditor foarte bun pentru apa statatoare. Se face o matrita pentru plumb plat cu urechi, se taie bigudiu in jumate, se indoaie urechile sa prinda plasticu si sa se fixeze plumbul si GATA avem un feeder de mare clasa.

PS: Marinel, nu am adus nici o aluzie la persoana ta, doar ca mi se pare comica ideea de a face guguloiu in matrita speciala . Urmeaza sa facem cocolosu de mamaliga in matrite ca cele pentru jiguri Laughing
mr marinel

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 4:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand
Naditorul ala era expus pe sait impreuna cu presa aceea doar nu sunt neamt. Pot sa fac cocoloase si cu mana :) :) :) :) .

Findca veni vorba de forma de jiguri. Pentru ca vine iarna si eu am o dambla le iau le scot din huse le sterg ma apuc de altceva ca sunt nevoit sa mai si muncesc iar le sterg si iar le pun nu mai stiu ce am sters si iar le scot iar le intind uite asa cam pana pe la Craciun cand trebuie sa impodobesc bradul dar nu cu ele.

Cine stie si a mai cumparat de pe magazinele on line din Germania am vazut acolo niste matrite profesionale pentru plumbi si jiguri m-as baga la o cooperativa sa cumparam matritele alea sa ne facem siguri plumbii si jiguri. Ce mi-a placut vopseaua poti sa-ti vopsesti jigurile sau plumbi scufundand piesa incinsa in pulberea pentru vopsit.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886

Ultima modificare efectuată mr marinel la Thu Mar 04, 2010 1:27 am, modificat de 2 ori în total
Sus
mr marinel

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 4:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@ cristi al batran

Cu unul nu ai ce face l-ai agatat scapat si pe urma te oftici, ce peste prindeam daca mai aveam inca unu, doar sa-l dai cuiva care se pricepe sa-l copieze si sa faca unul identic sti tu matriterii, meseriasii.

Ma voi oprii la cel recomandat de Peter. Pana sezonul urmator il aduce Vasile din Ungaria daca nu-l au in stoc la Cluj sau Bucuresti. Sau mai dau o tura prin magazine cum bine zice Armand.
Ca fapt divers apropo de Expo AVP, pana la primavara nu cred vor mai avea ceva in stoc Energofishu nu ca le-ar fi vandut dar i-a pus naibi sa faca autoservire. Unde ? In Romania si la Bucuresti.

M-a incantat ideea ca astia stau si reinventeaza roata i-i mai ia o spita ii mai pune un surub mai adauga un cauciuc. Si nou inovatie este. Au timp domne! Sau sunt platiti pentru asa ceva. Noi nu mai avem timp decat de serviciu si munca. Nu mai avem timp sa ne bricolam ustensilele si agregatele.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
albatrin

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 5:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mr marinel a scris:
@ cristi al batran
Cu unul nu ai ce face l-ai agatat scapat si pe urma te oftici, ce peste prindeam daca mai aveam inca unu, doar sa-l dai cuiva care se pricepe sa-l copieze si sa faca unul identic sti tu matriterii, meseriasii.....

Mie chestia aia de presat mi-a plăcut, mai ales că o poți folosi și cu pelete muiate în apă sau diferite dip-uri. Iar pentru momitor tot la "matrițerii meseriași" m-am gândit și eu.
Nu cred că momitorul de la Energo e același lucru. Dacă era așa îl foloseau și cei din Arad, că doar sunt profesioniști nu numai fițoși.
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 6:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Copiat depe Aventuri la pescuit:

SA INCEPEM CU BATUL un medium de 3.60-3.90
MULINETA -2500-3000
FIR PRICIPAL max. 18
de preferabil fara antitagle, sau daca pui pune unul scurt sau de metal
cosuletul depinde de curentul unde pescuiesti,35,40,50,60,70,gr.
neaparat sa i pui o gumita sau o margea mica la vartej pt. impactul cosului cu vartejul altfel vei avea lanseuri foarte lungi
noi aici pe MURES folosim o bucatica de guma de rbs. asta depinde de grosimea forfacului cu care vrei sa pesc.de ex.
fir 8-9-10....guma pina in dim.1.2
lungimea forfacului iarasi depinde de curent
la noi mai este cand dam cu o lungime de fir de pana la 2.5 m Exclamation Exclamation Exclamation
carlige...clar ...mici si fff.mici dar sa nu se desdoaie 16,18,20
nada care o folosim noi e nada de cascaval dar nu e intodeauna buna
MOMEALA .viermi,pinki,pufi
si acum t-am spus aprope toate secretele mele .restul depinde de tine

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
albatrin

MesajTrimis: Fri Oct 02, 2009 9:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Peter,
ai uitat un amănunt, prezentarea este pentru pescuitul la scobar !!!
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Sat Oct 03, 2009 5:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adevarat ca e pt. scobar, dar montura e universal valabila pe ape curgatoare.

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum