www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

...in Paris
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit pe Mapamond
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Thu Mar 12, 2009 1:10 pm    Titlul subiectului: ...in Paris Răspunde cu citat (quote)

am si eu niste intrebari:
- cum se poate pescui legal pe Sena, in Paris?
- ce specii de peste exista?
- la ce momeli se poate pescui?
- merge de un spinning?

din cate stiu, Cezar, tu parca ai vorbit despre asta acum ceva vreme...ma poti ajuta cu niste informatii?
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Thu Mar 12, 2009 5:01 pm    Titlul subiectului: asa Răspunde cu citat (quote)

http://www.tourisme-paris.info/peche,aux,environs,de,paris,et,region,parisienne,paris,905.html

http://fr.eyeka.com/photo/view/382546-P-che-sur-le-bord-de-la-Seine

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mikcutu

MesajTrimis: Thu Mar 12, 2009 6:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Confused Nu ma juta. Franceza mea e deficitare...dar oricum, multumesc pt. intentie.
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 8:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

apasa pe" tradu aceasta pagina" si ceva-ceva vei intelege...
mikcutu

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 9:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing acel ceva-ceva nu imi este de ajuns...
mistrie
Site Admin

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 9:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.fishingfrance.net/links/

vezi daca gasesti ceva
http://www.youtube.com/mistrie4u
http://www.facebook.com/AsociatiaPescarSportiv
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 10:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am intrat eu pe pagina asta.am dat pe traducere si am inteles tot ce trebuie.daca intrati in" intrebari frecvente""faq" va edificati asupra subiectului.
bon chance!
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 10:58 am    Titlul subiectului: Re: ...in Paris Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
am si eu niste intrebari:
- cum se poate pescui legal pe Sena, in Paris?
- ce specii de peste exista?
- la ce momeli se poate pescui?
- merge de un spinning?

din cate stiu, Cezar, tu parca ai vorbit despre asta acum ceva vreme...ma poti ajuta cu niste informatii?

Scuza-ma, prietene, de-abia acum am citit. In periferia Parisului (banlieu)am vazut oameni pescuind (prindeau platica, babusca, alta albitura); am vorbit cu un prieten pescar "bastinas", traitor in zona, care mi-a spus ca se pescuieste legal contra unei taxe, dar nu am cerut detalii de pret.
Cu amicul de mai sus, am pescuit la confluenta Seine cu Oise, pescuind contra unei taxe locale ( 6 sau 8 Euro, nu-mi amintesc exact); am stat vreo trei ore si am prins vreo 5-6 "albituri", iar amicul meu vreo 10. Nefiind permisa returnarea in apa a speciei, prada a fost daruita portaresei sale, pentru hrana cotoiului (tarcat cu galben) din dotare.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mikcutu

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 11:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai idee daca pe Sena este permis pescuitul?
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 11:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:

Pe Sena s-a ținut acum câțiva ani un Campionat Mondial de staționar Exclamation Exclamation Wink
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PETER

Locație: CLUJ

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 12:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:

spune concret ce te intereseaza!
se permite pescuitul pe Sena Laughing Laughing Laughing

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 12:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:

Cand vorbeam de periferia Parisului vorbeam chiar de Sena. Scuze daca am omis sa precizez.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mikcutu

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 12:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

PETER a scris:
mikcutu a scris:

spune concret ce te intereseaza!
...

vreau sa stiu in ce conditii se pescuieste legal pe Sena, ce pesti se prind si la ce momeli...de unde pot scoate permis de pescuit pe Sena?
tudor

Locație: Paris

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 1:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se poate pescui pe Sena in Paris cat si in afara Parisului in toate stilurile si la toate speciile de apa dulce minus avat.
Chiar in orasul Paris (partea inconjurata de periferic) nu se poate pescui din barca.
Singurul lucru necesar este permisul care se procura la magazinele de pescuit sau magazinele Decathlon care au raion de pescuit.
Un permis costa cam 80€ pe an. Intre 15 iunie si 15 octmbrie se poate procura un permis mai ieftin numit "carte vacances". E valabil numai 15 zile de la data achizitiei.
Permisul da dreptul la pescuitul cu 4 bete pe apele publice intr-o mare parte a Frantei ( o harta este data o impreuna cu permisul ) iar cu un singur bat in celelalte regiuni. Batul poate fi si de spinning, fireste.
In permis figureaza si taliile legale ale capturilor.
Atentie : in regiunea pariziana e prohibitie la rapitori pana pe data de 18 aprilie iar in celelalte regiuni, cu mici exceptii, pana pe 16 mai.
Toate speciile de pesti exista in abundenta dar cum spuneam mai sus nu cautati avat caci nu este. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mikcutu

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 3:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci Tudor. Informatii la obiect....numai ca...probabil eu voi fi in Paris exact in perioada de dupa prohibitie dar inainte de cea in care se poate lua permis de 2 saptamani...sper sa gasesc mai multe informatii la decathlon...
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit pe Mapamond Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum