www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Delta 2008
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Mihai Straulescu

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Dec 24, 2008 6:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lasam in stanga satul. Vedem niste canale. Multi oameni. Tabere intregi. Cu de toate. Iatacuri cu plasa de tantari. Or fi si tantari p-aici?Or fi, dar putini. Nu cred ca avem probleme, doar Off-ul si Autan-ul ne-au mai ramas cam jumatate de flacon!
Dar mirosul de rahat si pipi ne innebunea! Sa mergi pe canale si sa miroasa a pipi! Ce vaci pisacioase au astia! Si hartiile igienice roz, aruncate peste tot. Hai sa stam aici! Facem un foc, ardem totul si gata! Am facut cel mai mare foc! Cu pet-uri, hartii si niste prezervative. Folosite, bineinteles.
Las fetele sa faca tabara si plecam sa ne aprovizionam. Ati citit vreodata o carte ce evoca viata satului? Stiti ca acolo sunt bodega, spitalul si casele. Si primaria. In bodega sunt pui de daci, dar si betivul satului. Sau betivii, in cazul nostru. Si miros d-ala, de bere, ce te rupe de la intrare...va amintiti? Muste ce bazaie strident pe geamuri! Mirosuri de zarzavat si iarba taiata. Uite si nebuna satului. O baba pe care o alearga copii! Niste baieti pescuiesc pe debarcader. Prind niste rosioara, balos si oblete. Le lucesc ochii! Vad un nene care coboara dintr-o barca. Are lanseta desfacuta, o stiuca atarna de oscilanta. Va dau cuvantul ca e cat...manerul lansetei. De 2.10. Omul e profesor!
Un alt nene prinde un somotel. E cam de 10 cm. Cat un guvid bine crescut! Hai, Mariane, ca am inceput sa prind! Baga si tu un bat!
M-am lamurit! Fetele vin, le duc la tabara si ma apuc sa strang lemne. Urma o noapte de cosmar!

Ultima modificare efectuată de către Mihai Straulescu la Fri Dec 26, 2008 7:14 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Wed Dec 24, 2008 8:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai si niste fotografii sa intareasca cele scrise. Sa fie de-un articol complet.

Spor.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihai Straulescu

MesajTrimis: Wed Dec 24, 2008 9:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bagam, bagam...
Stiti bancul ala cu un roman, un francez si un englez intr-un muzeu din Italia? Englezul se uita pe pereti, admira vitraliile si frescele, exclama uimit...God, it's wonderful!
Francezul vine si el si ramane mut de admiratie...exclama...Mon Dieu, c'est fantastique, magnifique!..
Romanul intra, se uita la randul lui si zice...Bai, sa-mi bag p**a!
Asa ma simteam eu! Am vrut sa intru in apa, era foarte cald, umezeala imens de multa si curand aveau sa apara tantarii. Nu e vorba de acei tantari mici, ca astia erau la datorie zi si noapte. Exista o specie deosebita, unii mai impanati, asa, ai impresia ca sunt neepilati! Astia cand musca ai impresia ca donezi! Prin tub vidat! O nenorocire. Dar in apa era foarte riscant. Deoarece baietii din Mila sunt atat de siguri ca pana la ei nu a mai vazut nimeni barca, incat etaleaza tot ce pot. Majoritatea nu au vazut decat foarte rar Tulcea, daramite Bucurestiul. Stiu ei ca acolo nu e apa, e si un munte, ceva mai mare decat dealul ala de la Sarinasuf. Si e si zapada pe el.
Nu o spun cu rautate. Nici cu infumurare...Dar cum sa explici unui idiot ca acel canal e mult prea mic ca sa vina cu papucul in fullgaz! Ca motoarele de 100 cai au foat inventate pentru fluvii largi si uz marin, si nu pentru 3 cazi puse in lungime. Ca nu ma intereseaza absolut deloc ca Guta sau Vijelie sunt Gigolo, ca bate-n poarta cineva, aseara la usa sa! Ca , daca e iar politia, ce sa se faca, ca iar il ia! Eu vreau sa ascult linistea, sa ma deztrabalez in salbaticie, sa prind ceva pesti si gata...
Ca veni vorba...pana seara o platica. Mica. Si cam slabuta. Un avat, din cand in cand. Atat. Iar cand au venit tantarii, fuga in cort. Fara baie! Ca un bolid d-ala nu poate sa puna frana! Si din orice parte ar fi venit, un unghi mort tot prindea...Si o elice in cap ar fi fost ultima chestie...
Ati auzit de d-astia care mor in accidente prin Delta? D-aia mor! Si, sa ma ierte Dumnezeu, si-o cauta cu varf si indesat....
Dimineata ne-am trezit in bubuituri. Avatii sareau nebuneste in confluenta. A urmat momentul ala unic, ce tine jumatate de ora...Cum aruncai, atacul era instantaneu! Brusc cadeau toate teoriile din reviste de specialitate...ca auriu merge numai la avati daca soarele bate in 25 grade, galben e efectul Purkinje, iar seara numai vobler cu icre. Au prins naluci care niciodata nu mi-au adus vreo tacanitura, daramite atac!
Prindeai in prostie...
Am tinut 4-5 avati de ciorba. Curatare si gata! Abia asteptam sa simt iar gustul acela inconfundabil...asa-i ca va lasa gura apa?
Dupa 10, a inceput sa traga carasul. Exclusiv la ...paine! Pluta se lasa usor, aveai impresia ca dai la copca. Acea mica tresarire si usoara scufundare a batului de chibrit. Intepai si pestele se dadea batut. Fara lupta. Cred ca si un caras de balta s-ar fi zbatut mai mult...
S-a prins cam 4 kg toata ziua. Maxim 5 kg. Un caras pe juma de ora. Iar ciorba a fost de nemancat, doar de sorbit. Pai erau oase si in cartofi...
O privire catre Emil si eram intelesi. Era ora 3...la 5, plecam! Unde? In Crisan! Unde? La confluenta...De ce?
Pentru somoteii aia de 1 kg....

Ultima modificare efectuată Mihai Straulescu la Fri Dec 26, 2008 7:21 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Mihai Straulescu

MesajTrimis: Wed Dec 24, 2008 9:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu o seara inainte am observat niste lipitori ce veneau la lumina..Bineinteles ca le-am arestat imediat. Si niste neni care, pesemne, dadusera inaintea noastra, ne-au facut si o surpriza foarte placuta! Au lasat vreo 5 coropisnite vii intr-o cutie.
Mai aveam maxim 10 rame...aveam si doi carasi mici...era de ajuns!
Drumul a tinut 10 minute. Cu doi insi, barca zbura! Dar imediat ce vedeai oameni ce pescuiau din barca, trebuia sa o lasi mai incet. Si apoi plecai iar! Ce simplu...
Am ajuns la confluenta. Dragilor, plecati fix de langa complexul ala mare. Cu doua barci pe uscat! Unde scrie...Canalul Dunarea Veche! De acolo si pana in Sulina sunt 100 metri! DE ajuns.
Monturile in apa! Bleuk! Bleuk!
Bum! Atac! 3 kg! Bleuk! Bum! 3 kg! Bum! 2 kg!
In 5 minute!
Emile, gata! Hai inapoi!
Un telefon si apa fierbea. La fel si gratarul! Urma cea mai copioasa masa!Stiti, cand stai pe liber mai mult timp, tinzi sa recuperezi in ultima zi! Indiferent cat eram de beti, de voiosi, de galagiosi sau linistiti, un singur lucru stiam...nu vom mai veni niciodata la Mila 23!!!

Ultima modificare efectuată Mihai Straulescu la Fri Dec 26, 2008 7:31 pm, modificat de 3 ori în total
Sus
Mihai Straulescu

MesajTrimis: Wed Dec 24, 2008 9:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Drumul inapoi e cel mai ciudat. Pe de o parte regreti ca pleci, pe de alta abia astepti un dus cald si o masa d-aia, cu multe e-uri...Ca imi venea sa pup tramvaiul, asta e alta poveste...
Si totusi, la Murighiol, nu m-am putut opri sa nu ma revolt pana in ultimul fir de par! Bai frate, atata prostie si taranime nu am vazut...
Acolo e un nene mare. Il stiti...eu l-am vazut de fiecare data. Are o barca mare, un motor de 9 cai si pacaleste oamenii ca doua ore in rezervatie sunt numai bune de oferit contra a "sase suti...De lei, bineinteles. Noi!
Asta nu ma deranja. Ca unii oameni sunt atat de prosti cat sa plece cu asemenea indivizi, e treaba lor.Ca nu isi dau seama ca o barca de lemn, lotca pescareasca, nu e e buna pentru transport de persoane, iar e treaba lor. Ca fara veste de salvare sunt in mare pericol, nici asta nu au cum sa stie...
Dar un baiat din Brasov isi lasa barca pe unica rampa de lansare. Cu greu! Ca rampa are un unghi facut si gandit de prosti ca taranul asta. Cand mai avea un metru sa ajunga la apa, atat peridocul cat si masina fiind in rampa, vine asta cu toata puterea celor 9 cai paraitori si se pune chiar ina fata peridocului. Era prea prost sa isi dea seama ca norocul cel mare a fost ca baiatul de la volan l-a vazut si a pus frana instant! Abs-ul a intrat si s-a evitat o belea! Datiii!!! Datiii!!!tipa idiotul!
Toti au iesit sa vada ce s-a intamplat...nimic nu se intamplase..barca trebuia sa stea pe marginea rampii pentru ca trebuia sa se incarce cu doua persoane. Atat! O masina ramasese in rampa, cu franele blocate, cu pietre la roti, ca un lipovean prost nu vroia sa isi dea pescareasca din capatul rampei.
Domnule, a incercat baiatul , va rog sa ma lasati si pe mine sa bag barca, apoi plec! Datiii! tipa asta! Pana la urma a inceput scandalul!
Bineinteles ca v-ati enervat!Mie mi se urcase sangele in cap! N-am mai rezistat si m-am bagat!
Ideea era ca a fost cat p-aci sa iasa rau! Pentru toti! Noroc ca apele s-au linistit de la sine. Deja aparusera cativa baieti de acolo, iar noi puseseram mana pe ...niste chestii! Si le-am fi folosit! Fara cea mai mica ezitare! Asta nu pentru ca era un lucru intelept, dar pentru ca eram turbati de furie...
Despartirea a fost amicala! Am baut si o bere. De caciula. Si a ramas ca ma duce la niste locuri bune. De biban. Eu i-am promis ca ii aduc niste clienti. Mi-a dat telefonul. Si mi-a promis si un comision. Iar eu i l-am dat sefului meu! Asta inainte sa plec de la vechiul loc de munca.
L-am sunat apoi pe nea ala si i-am promis ca vine unul, Popa, cu prima ocazie. Si daca il baga sub vreun plaur, ii fac cadou barca...

Ultima modificare efectuată de către Mihai Straulescu la Wed Dec 24, 2008 9:50 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Mihai Straulescu

MesajTrimis: Wed Dec 24, 2008 9:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Drumul pana acasa a durat fix 10 ore. Ca traseul a fost Murighiol, Tulcea, Slobozia, Calarasi, Oltenita, lasat barca la apa, luat peridocul si dus la reparat.
M-a mai costat 2 cauciucuri. Pe 15 ale lunii septembrie baiatul din Oltenita m-a sunat. Mi-a multumit inca o data ca am inabusit totul atunci si m-a anuntat ca banii intrasera in cont. Totul se sfarsise cu bine.
Peste o saptamana eram la pescuit pe Dunare. Dupa jumatate de ora aduceam la barca primul somn postdeltaic....
Avea 10 kg!
In incheiere, duceti-va in Delta Dunarii! Nu aveti incredere in nimeni si bucurati-ve de orice moment!
Sulina e superba, la fel si Sfantu'...Murighiol, Crisan. Chiar si la Mila mi-as dori sa fiu acum. Si sa beau o bere cu idiotul. In fond, face parte dintre noi. L-as imbata bine si apoi l-as lua sa imi arate locuri. Sau sa ma plimb cu el. Inainte sa ne despartim mi-a povestit niste lucruri si mi-am dat seama de unde vine atata salbaticie...El era decat o piesa intr-un angrenaj...
La anul plec doua saptamani la Atlantic! Franta... Apoi, daca mai am bani... din Oltenita pana in Sulina. cate 60 km pe zi. Sunt fix 430 km.
Va multumec pentru ca ati avut rabdarea sa cititi aceste randuri ...Si iertati-mi eventualele greseli gramaticale...
Se mai intampla...
Sus
Mihai Straulescu

MesajTrimis: Fri Dec 26, 2008 8:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si cu poze...
Sus
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Fri Dec 26, 2008 10:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multam.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Sat Dec 27, 2008 11:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumoase impresii, frumoasa excursie, frumoase poze !

O mai buna propaganda pentru pescuitul in salbaticia Deltei Dunarii ( cu bune si ...mai putin bune )nici nu putea sa existe !

Te felicit ! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Sun Dec 28, 2008 9:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumos de tot... locuri de vis, surprinse in fotografii superbe, insotite de comentariile pe masura, ale confratelui Mihai...Felicitari inca o data!!!...
Sus
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mon Dec 29, 2008 10:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ma asteptam ca in poze sa apara tot ce ai comentat ....dar se pare ca ai reusit sa postezi exact ce ai descris .. am mai zis dar insist sa ma repet .. Frumoase poze .. frumoasa povestire .. frumoasa delta .. tot e superb inclusiv povestirea pe care am citit-o de 2 ori ... si am pus si sotia sa o faca .. Cool Sarbatori Fericite si un An Nou .. si mai FRUMOS ca acesta la toata lumea !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mihai Straulescu

MesajTrimis: Mon Dec 29, 2008 5:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Baieti, va multumesc din suflet...
Sus
negreapetru

Data înscrierii: 11/Nov/2008

MesajTrimis: Tue Dec 30, 2008 9:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

spune-mi te rog(daca nu este secret) ce fel de clonc folosesti,eu am unul de care nu prea sint multumit .Daca poti sa-mi dai un sfat de unde sa cumpar un clonc bun,sau daca-mi poti trimite o poza cu unul,mi l-as face singur.Si mie imi place foarte mult pescuitul la somn ,am prins mult si la artificiale dar numai somotei pina in 2 kg.Sarbatori fericite si astept alte povesti din delta.Pescuiesc mai mult pe Siret,si ma pregatesc sa-mi cumpar o barca mai serioasa ca sa-l pot cauta pe lacurile Sascut si Racaciuni.Daca poti trimite-mi o poza pe mail negrea.petru@yahoo.com
Sus
Mihai Straulescu

MesajTrimis: Wed Dec 31, 2008 11:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foloseste-l pe cel de la Total-Fishing, tip ciuperca, cu ciuperca cat mai mica...
Cel cu ciuperca mare se foloseste toamna si pe vant.
http://www.totalfishing.ro/clonc-hunor-convex-33-p-4518.html
Sus
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Wed Dec 31, 2008 4:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai, am vazut fotografia facuta la Murighiol, unde se lanseaza barca la apa...din acel loc, mergand catre "Sfantu", la 100-150m pe partea stanga, se afla pontonu' benzinarie, spun asta aici, deoarece stiu ca ai intrebat candva despre un punct de alimentare in Murighiol...
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum