www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

match
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Thu Jan 24, 2008 2:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Normal ca stiu de gluma George. Ca sa citez un clasic ,,Daca nu mai si glumim de ce naiba mai traim".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Jan 24, 2008 9:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
On topic :
vedeti, ba, manca-v-ar neica, de ce am io de gand sa tziu aproape pe langa alde Jean sau dom' Pantazi ? Doar-doar o prinde si mandel secretu' pescuitului "la finescu" - ca sa citez pe unul dintre cei doi... Very Happy

RADAeti ,RADAeti , DAAR Embarassed ,musai de la o varsta incolo trecem toti de la "grosescu" la "finescu" ,si de la lansete vanjoase de crapoaice la carboane usoare si din pacate flexibile si usor de tinut in mana Sad . am zis Smile
ion constantinescu

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sat Feb 02, 2008 10:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marian, treaba asta cu finescu la astia mai "copti" e cu dus si-ntors.
Pentru ca sa legi carlige de 24 cu fir de 0,08 si sa ginesti tresarirea unui vagler de 1g la 20m, iti trebuie mana si ochi foarte buni!
Cine nu le mai are, revine la grosescu! Very Happy Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Sat Feb 02, 2008 12:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fratilor nu vad care-i baiul !!??

Acum 2 ani, am primit cadou un shefield telescopic, Energo Team – Supreme 4 – IGH Tech Carbon, 4m/4 segmente si sincer va spun „alta viata” Very Happy Very Happy
Cat priveste montajul vs. ochelari, iata cum procedez:
-- fir de 18 sau 20 functie de calitatea lui si de „prada urmarita”
-- pluta, lunga, tip „betisor”, sau suveica cu antena lunga, neaparat cu 3 culori diferite in treimea superioara; antena sa fie mai grosuta si echilibrata la limita dintre primele 2 culori dinspre carlig, cat mai vizibile si contrastante (daca pluta imi place, dar culorile nu, le corectez cu banda adeziva).
-- montajul: pluta culisanta cu opritor textil pe fir + plumbaj descrescator, cu alice f. mici in zona forfacului.
-- adancimea perfect masurata functie de specia vizata si opritorul pozitionat ca atare.
-- daca stai cu soarele in spate, sau usor lateral, culorile de pe antena sunt f. vizibile si fie dispare una sau apare alta – PAC intepare Exclamation Exclamation Exclamation
Ce-mi place este ca batul e foarte usor, capatul subtire si flexibil, iar cu o pluta „mai portanta” lansez la distante la care nici nu visam cu betele anterioare.
Daca vreau sa „lucrez” la distanta mai mare, prefer firul plutitor si vizibil pe apa, pt. a-l putea tine in „linie dreapta” => reactie de intepare mai rapida.
Bine inteles ca a scoate „crapul de 10 kg” cu asa echipament este o arta, dar nu a fost cazul. Sad Sad
In schimb drilul este o placere, si la „victime mai usoare”. Very Happy Very Happy

Era sa uit: fire f. subtiri + carlige minuscule - solutia consta in "lupa frontala" rabatabila si montabila pe cozoroc sau pe ochelarii de vedere la distanta. Exista N variante in anumite cataloage, dar eu am rezolvat cu opticianul care mi-a montat lentile compatibile cu ochelarii de vedere pe o rama rabatabila si care se poate fixa usor pe ochelari => o marire de 2-2,5 ori, numai buna pt. libelule sau carlige si fire "microscopice" Shocked

Sa auzim numai de bine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gelupescar

Data înscrierii: 14/Jan/2008
Locație: cluj napoca

MesajTrimis: Sat Feb 02, 2008 5:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bat de 4 m ,plute picatura la apa pana in 2,5 m,culisante la apa adanca,fir 0,16-0,20 in functie de pestele vizat,cu sau fara forfac ,plumbi culisanti neaparat,carlige maxim 8 nu mai mari,momeli de tot felul,capturi ce pica Laughing
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Sun Feb 03, 2008 5:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ion constantinescu a scris:
Marian, treaba asta cu finescu la astia mai "copti" e cu dus si-ntors.
Pentru ca sa legi carlige de 24 cu fir de 0,08 si sa ginesti tresarirea unui vagler de 1g la 20m, iti trebuie mana si ochi foarte buni!
Cine nu le mai are, revine la grosescu! Very Happy Shocked

Am glumit si eu Jeane, dar acum cinstit ,cine se-ncurca cu fir de 0,08 si carlige de 24?? Doar daca facem un concurs la boarta.Eu dau cu minim 0,10 si in functie de ce peste e ,cresc pana la 14 max 16.Dau fara forfac ,si de regula cu carlige cu tije scurta 12 14 16 ,pe care le leg cat ai zice peste si cu ochii inchisi.
Spre deosebire de Dl Burian , eu cel mai bine vad antenele negre.
Sunt multe de spus ,ca virgula ca si la lansetisti sunt o gramada de taine Smile
mihai2002

Data înscrierii: 12/Feb/2008

MesajTrimis: Wed Feb 20, 2008 10:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu pescuiesc la ciortam in silul descris de voi dar nu ma interesat de denumireshefild sau mach
pentru ca pescuiesc pe baraje(acumulari hidro)si datorita faptului ca lacurile sint indiguite de la mal spre larg adincimea apei creste foarte rapid la 13-14m de mal deja am 7m de adincime asta ma obiga sa dau cu lanseta de 6 m pluta fixa pe fir tip butoias cu o antena groasa si cu chila lunga fire de 0 18 si cirlige de 12-8
pescuiesc mereu pe partea barajului unde este turbina pt ca pestilor le place sa stea in curentul format de turbine
tehnica e simpla si destul de eficace : se arunca la 15-16m se asteapta ca pluta sa vina la verticala si se recupereaza pina incepe sa se ridice un pic semn ca primul plumb a ajuns pe placa si se lasa sa curga incet
momeala este cocolos sau patratica de mamaliga pt ca la momelile de natura animala te zapaceste bibanu mic
in general intra ciortan si platica dar se poate sa intre si crap mai mare de aceia folosesc o mulineta pe care sa intre 300m de 0 18
Sus
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed Feb 20, 2008 11:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe care baraj dai Mihai?

Nu iti lasi carligele in scoica de pe placa?!
mihai2002

MesajTrimis: Sun Feb 24, 2008 4:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

f rar se intimpla sa se agate si asta doar daca cade cubu sau cocolosu la aruncare altfel nu se agata
eu sint din onesti si cam la 25 km este cel mai apropiat baraj- racaciuni 40-sascut 60-padureni 80- ciuslea
toate sint acumulari hidro destul de mari 15-25km lumgime si 3-5 km latime
Sus
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mon Feb 25, 2008 10:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut!

Stiu toate barajele!

Sunt foarte frumoase.

din pacate nu am apucat sa pescuiesc decat in trecere de cateva ori pe el.

Toate au salau foarte frumos!
mihai2002

MesajTrimis: Mon Mar 10, 2008 8:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da asa este salau si somn este destul si aceste doua specii sint cele vizate de mine cel mai des pestele pasnic este un refugiu in cazul in care nu vrea salaul sau somotelul deloc Laughing Embarassed
Sus
salaul

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: canal

MesajTrimis: Fri May 30, 2008 2:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Salut!

Stiu toate barajele!

Sunt foarte frumoase.

din pacate nu am apucat sa pescuiesc decat in trecere de cateva ori pe el.

Toate au salau foarte frumos!

o avea si salau? Twisted Evil stiu ca ala se prinde bine la match Laughing dar musai sa ai "plumb lestat" Twisted Evil

Ultima modificare efectuată de către salaul la Sat Jun 28, 2008 7:32 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Fri May 30, 2008 8:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salaul a scris:
o avea si salau? Twisted Evil stiu ca ala se prinde bine la match Laughing dar musai sa ai plumb lestat Twisted Evil

Daca e lestat cu Hg e si mai bine...in curent va evolua neasteptat Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai2002

MesajTrimis: Thu Sep 04, 2008 11:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

este tata si salau si ciortanmai ales dupa inundatii e plin siretu de ciortan csam la 1-1,5 kg bucata mai ales sub baraj la sascut atit din barca cit si de pe mal pluta de 3 gr bila marisoara de mamaliga f moale il cotorai binisor
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit Stationar Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum