www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

somn 70kg
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
george

Data înscrierii: 14/Feb/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sat Sep 26, 2009 12:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

frumoasa captura
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 7:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marian Adar a sesizat aspectul legal al afacerii. Pescarii, după spusele autorului articolului sunt profesioniști. Așa că afacerea de vînzare -cumpărare este legală. În ce privește celelalte aspecte legate de afacere este alt borș de pește.
Sus
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 7:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În alt articol somnul respectiv avea 57 kg. Oare cine are dreptate?

http://www.sansavranceana.ro/la_zi.html?aid=2137
Sus
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 7:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se vede clar ca a fost capturat la PLASE ... dupa zgarieturile aferente in zona capului ..
Restul e CAN-CAN ...citat de la un prieten pescar !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 9:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zaineac a scris:
Se vede clar ca a fost capturat la PLASE ... dupa zgarieturile aferente in zona capului ..

Este clar că a fost prin cu scule. Și spun în articolul printat de mine dar cu năpatca cum spun ei în nici un caz.
Sus
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 10:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Petrovici Valentin a scris:
zaineac a scris:

Este clar că a fost prin cu scule. Și spun în articolul printat de mine dar cu năpatca cum spun ei în nici un caz.

Ce este năpatca? Am cautat in DEX si nu am gasit sa ma lamureasca.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 10:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este așa zisul hălău. Cel cu care prindem mărunțiș pentru răpitor dar la un nivel să zicem de 3/3 m.

Ultima modificare efectuată de către Petrovici Valentin la Mon Sep 28, 2009 10:32 am, modificat de 1 dată în total
Sus
George Banciu

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 10:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

napatca este un halau mai mare. somnul nu poate fi pesciut cu asa ceva Wink
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009

MesajTrimis: Mon Sep 28, 2009 11:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru lamuriri. Am banuit ca este vorba de halau insa nu am fost sigur.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Tue Sep 29, 2009 7:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

George Banciu a scris:
napatca este un halau mai mare. somnul nu poate fi pesciut cu asa ceva Wink

Cel din poze .. asa zisul pescar .. este cunoscut ca si braconier ....
Foloseste des curent , plase si alte obiecte care noua pescarilor nu ne plac .. asa ca propun ca acest topic sa fie sters de catre administratori .
Sincer mie nu imi face nici o placere sa vad aceasta postare aici . MULTUMESC !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Sep 29, 2009 7:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:
zaineac a scris:

Ce este năpatca? Am cautat in DEX si nu am gasit sa ma lamureasca.

Halau sau tarboc (in zona Calarasi) !
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Tue Sep 29, 2009 11:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cezar tîrbocul este altceva decît halău. Are o coadă de lemn mai mare cca. 4 m și ușoară iar plasa este prinsă de 2 nuiele care vin în prelungirea cozii în formă de cruce și arcuite dar spre deosebire de halău în sus nu în jos. Se introduce în apă în locuri mai adînci lîngă mal și se împinge spre larg cu o mișcare de scoatere la suprafață. Ca și cînd scoți cu lopata pămînt. Apoi se trage spre mal. Halăul are o mișcare jos - sus.
Sus
cezar dan chioibasu

MesajTrimis: Tue Sep 29, 2009 1:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cezar tîrbocul este altceva decît halău. Are o coadă de lemn mai mare cca. 4 m și ușoară iar plasa este prinsă de 2 nuiele care vin în prelungirea cozii în formă de cruce și arcuite dar spre deosebire de halău în sus nu în jos. Se introduce în apă în locuri mai adînci lîngă mal și se împinge spre larg cu o mișcare de scoatere la suprafață. Ca și cînd scoți cu lopata pămînt. Apoi se trage spre mal. Halăul are o mișcare jos - sus.

Asa-i, Vali, dar asemanarea este mare si am trecut peste unele diferente !
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Tue Sep 29, 2009 2:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este asemănare Cezar dar eu sunt sigur că acea dihanie nu putea fi prins nici cu halăul nici cu tîrbocul. Înclin să cred că este mai repede curentat.
Sus
cezar dan chioibasu

MesajTrimis: Tue Sep 29, 2009 2:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este asemănare Cezar dar eu sunt sigur că acea dihanie nu putea fi prins nici cu halăul nici cu tîrbocul. Înclin să cred că este mai repede curentat.

Da, este foarte probabil !
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum