www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

...in Tunisia

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit pe Mapamond
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Wed Aug 12, 2009 8:58 am    Titlul subiectului: ...in Tunisia Răspunde cu citat (quote)

Salutare,

Stie cineva cam cum se pescuieste pe litoralul din Tunisia?

...Stil...momeli...pesti tinta...?

Probabil daca se merge in croaziera, exista si o partida depescuit de vreo 1h inclusa...dar de pe mal...?

Cu cat mai multe detalii, cu atat mai bine.

Merci.
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed Aug 12, 2009 12:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici iti poate raspunde rumburakk . .
Isi poate suna rudele .. ca el de acolo se trage Wink
Unchisa si matushisu acolo se duc la peste tinta .. Laughing Laughing
Iti poti da dupa culoare ... deci rumburakk nu poate fii norvegian sau englez sub nici o forma .. Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Aug 12, 2009 1:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mikcutule, eu n-am fost la pescuit, dar tara este destul de interesanta, daca iti place stilul oriental-arabesc (cam puturos!).
In legatura cu pescuitul, am un prieten care a stat 5 ani acolo (la o instalatie de desalinizare a apei), mare pescar, etc, etc.
I-am telefonat si...iata ce am aflat:

A fost de zeci de ori pe Mediterana, cu un coleg care avea barca cu motor ; se prinde dorada, peste-sabie, ton, stavride mare, biban de mare, chiar rechini, pisici de mare si baracuda uneori (la trena) etc. Totul in functie de sezon si anotimp.
Trebuie insa sa cunosti locurile si sa ai independenta de miscare.
pentru turisti se organizeaza iesiri la mare cu barcile-feluci, dar este mai mult folclor, plimbare, poze, cadâne etc.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mikcutu

MesajTrimis: Wed Aug 12, 2009 1:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci Cezare,

Dar nici chiar asa....Ceea ce spui tu este pt. un pescuit dedicat ori eu ma duc in concediu.
Ma intereseaza mai mult un pescuit de pe mal, cu un pripon sau ceva injghebenit loco...
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Aug 12, 2009 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
Merci Cezare,

Dar nici chiar asa....Ceea ce spui tu este pt. un pescuit dedicat ori eu ma duc in concediu.
Ma intereseaza mai mult un pescuit de pe mal, cu un pripon sau ceva injghebenit loco...

Cand am fost eu, cu vreo 7-8 ani in urma, n-am pescuit, dar am văzut la Tunis, in zona falezei, niste "magraoni" pescuind cu undita aproape de cheu; n-am vazut sa prinda ceva, dar am remarcat ca pescuiau cu creveti fierti decorticati luati de la magazin. Aia mici sunt foarte ieftini, ai avantajul ca ce-ti ramane poti consuma si tu (pe lipie, cu putin sos berber, sunt deliciosi).

Exclamation Daca mergi cu prietena, atentie, urâții sunt foarte libidinosi si nu se sfiesc sa "puna mana si sa pipaie", mai ales in bazar sau orice loc aglomerat.
Noi eram numai barbati si tot l-au pipait pe unul mai "blond si frumusel".
rumburakk

Data înscrierii: 25/Jan/2008
Locație: ploiesti

MesajTrimis: Wed Aug 12, 2009 3:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zaineac a scris:
Aici iti poate raspunde rumburakk . .
Isi poate suna rudele .. ca el de acolo se trage Wink
Unchisa si matushisu acolo se duc la peste tinta .. Laughing Laughing
Iti poti da dupa culoare ... deci rumburakk nu poate fii norvegian sau englez sub nici o forma .. Laughing Laughing

da...ai ceva dreptate...ce vremuri! Cand aveam plantatie de trestie de zahar...si aveam sclavi....da, parca si ai tai au muncit pe ea(plantatie) Laughing ...trebuie sa stie....imi spuneau bunicii ca atunci cand vroiau sa fuga(sclavii...respectiv sti tu cine)...incercau sa treaca Mediterana inot! Wink
On topic! Pescuitul la Mediterana seamana cu pescuitul la M. Neagra ca si tehnica, numai ca ai parte de o diversitate mare de specii! Ca momeala iti recomand crevetii(in stare cruda...nefierti), crabii(pe care ii portionezi)....orice specie de scoica si melc! Atentie la aricii de mare! Twisted Evil Sunt buni numai sa iti strice concediul! Wink

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Aug 13, 2009 7:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

rumburakk a scris:
On topic! Pescuitul la Mediterana seamana cu pescuitul la M. Neagra ca si tehnica, numai ca ai parte de o diversitate mare de specii! Ca momeala iti recomand crevetii(in stare cruda...nefierti), crabii(pe care ii portionezi)....orice specie de scoica si melc! Atentie la aricii de mare! Twisted Evil Sunt buni numai sa iti strice concediul! Wink

Deci de tine imi povestea tataia ca ai fost singurul caz care te-ai nascut in deshert ???
Povesteste tu traditiile tale din India .. cand stateai tu la cort Laughing
Ti-am zis ca stie .. de acolo are el originile ...
Negreala de pe el .. de la soare este .. Laughing Laughing
On topic : Poti sa dai la meduza .. si la miros de scoica ... Twisted Evil
Sus
mikcutu

MesajTrimis: Thu Aug 13, 2009 8:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@zaineac: poti sa lasi un topic fara off-topicuri?

merci.
rumburakk

MesajTrimis: Thu Aug 13, 2009 8:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="zaineac"][quote="rumburakk"]On topic! Pescuitul la Mediterana
Deci de tine imi povestea tataia ca ai fost singurul caz care te-ai nascut in deshert ???
Povesteste tu traditiile tale din India .. cand stateai tu la cort Laughing
Ti-am zis ca stie .. de acolo are el originile ...

Ok...sefu'...asteptam un semn de la tine! Wink
Pai in India am facut bani buni...era obiceiul ala cu circumcizia! Vindeam pieile de preput....le cumparau niste negustori care le vindeau mai departe...asa au reusit sa scape de sclavie, basca au ramas cu bani pe care i-au investit in terenuri...piata imobiliara a cazut....iar sclavie...iar piei de preput... Laughing .In lumea asta...este un echilibru perfect! Twisted Evil
p.s. Nu trebuie sa fi suparat pe mine si pe familia mea...asa erau vremurile! Confused Laughing

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
mikcutu

MesajTrimis: Thu Aug 13, 2009 8:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hello, oameni buni, voi nu puteti sa va atacati pe privat?
tineti sa vada toata lumea?

Este posibil ca un moderator sa faca ordine pe aici, va rog?
rumburakk

MesajTrimis: Thu Aug 13, 2009 8:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
hello, oameni buni, voi nu puteti sa va atacati pe privat?
tineti sa vada toata lumea?

Este posibil ca un moderator sa faca ordine pe aici, va rog?

Scuze! Sad Wink

Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit pe Mapamond Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum