www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Arbitraj APS in etapa 4 AVP - Belis-Tarnita 12-13 iulie 2008

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Despre Arbitraj
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ion constantinescu

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 4:03 am    Titlul subiectului: Arbitraj APS in etapa 4 AVP - Belis-Tarnita 12-13 iulie 2008 Răspunde cu citat (quote)

Cand s-au facut cunoscute sectoarele de concurs de pe lacul Belis si apoi de pe Google Earth, Cristi(albatran) a scos lungimile si suprafetele sectoarelor, ne-a cam luat frica. Trei arbitri trebuiau sa acopere 1,7km de apa si sa observe 21 de concurenti. Ne-am facut o strategie de arbitraj. Am fost ajutati de organizatori cu barci suplimentare, care au permis ca toti arbitrii sa fie pe apa.
Componenta echipei, a fost una de zile mari: numai "veterani" care aveau experienta etapelor trecute. Iancu Dumitrescu, Mihai Vanturache, Cristi Nedelcu(albatran), George Tomescu, Laurentiu Catana, Nicu Gheorghe, Vasile Mitrea, Catalin Cornaciu si Vadim Campeanu au reusit sa acopere cu succes in cele 3 manse, tripoda de apa a Belisului.
Vremea excelenta, binoclurile din dotare si clenii apatici preocupati inca de nunta, au fost tot atatia factori care au favorizat un control echilibrat al imensitatii de apa si observarea corecta a concurentilor.
Peisajul de vis cu golfuri, brazi si pajisti inflorite, ne-au odihnit privirea in momentele de liniste.
Socoteala de acasa(strategia) nu s-a potrivit cu cea din targ. Poza este una, realitatea este alta. Unde mai pui ca concurentii, de teama gherlelor, au cautat cu indarjire locurile prinzatoare din maluri si marea lor majoritate au schimbat frecvent locurile de pescuit, parcurgand distante mari.
Echipa s-a adaptat, respectand principiile invatate si verificate in celelalte etape.

La experienta pe care deja o au si daruirea lor, era NORMAL pentru colegii nostri sa faca fata dificultatiilor neprevazute initial.
Arbitrii APS au avut si de aceasta data o prestatie FOARTE BUNA.

Calificativul de FOARTE BINE al arbitrajului, a inceput sa faca parte din normalitatea organizatorilor si a concurentilor. Incepe sa devina obisnuinta.
Acest lucru este bine dar este si rau. Este rau pentru ca dupa FOARTE BINE, nu prea mai urmeaza nimic si pandeste rutina.
Cum noua ne place sa ne uitam la partea buna a lucrurilor, ea s-a concretizat in noi experiente si multa voie buna care speram ca partial s-a transmis si concurentilor.

Atitudinea pozitiva a arbitrilor a fost intretinuta si stimulata de o foarte buna organizare a concursului si de o foarte buna colaborare cu organizatorii si CTDA a Ligii Romane de Spinning.

Stimati colegi, dragi prieteni,
Va multumesc pentru eforturile depuse de voi ca sa mentinem calitatea arbitrajului!
Va multumesc pentru atitudinea si spiritul de echipa dovedit! Este o piatra rara, pe care multe echipe si-o doresc!
Felicitarile si stima mea domnilor, pentru aceasta realizare!
Belisul a fost adevarata piatra de incercare. Restul etapelor cred ca vor fi mult mai simple daca vremea va tine cu marea echipa organizatori/concurenti/arbitri.
Multumim colegilor care ne-au ajutat cu binocluri! Fara ele eram...beliti.
Multumim Peter Szocs! Oprirea la tine si urarile, au fost de bun augur! Ne-au mers la suflet, la fel ca Tubi!

Felicitarile noastre colegului Marius Rus(Ariston) pentru rezultatul obtinut!
Mii de multumiri Marius si doamnei tale, care ati facut din umbrarul vostru cartierul general al arbitrilor!

Multumim organizatorului, clubul Aqua Fishing Club Cluj-Napoca, pentru gulas, barci, palinca, benzina, bere, conditii de cazare, intelegere, colaborarea corecta, diploma si multe altele!
MULTUMIM RENEL PASCU SI FELICITARILE NOASTRE PENTRU ORGANIZARE!!!!!!!
Ne gandim cu placere la etapa din 2009!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vinturache Mihai

Data înscrierii: 20/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Plecat-am noua din Vaslui
Si cu sergentul zece
Si nu era, zau, nimanui
In piept inima rece"

Si iata cum versurile lui Alecsandri isi gasesc oglindirea in acesta expedite, la aproape 150 de ani distanta. Si pentru ca mi-am amintit de ele stimulat de frumosul grai moldovenesc al lui Vasile si Catalin, cu care ne-au delectat mare parte din drum, si pentru ca am plecat la batalie 9 arbitri cu seful in frunte. Iar daca vreunul dintre noi a avut, macar o clipa, inima rece in piept a avut grija seful (ca de aia e sef) s-o incalzeasca cu un ceai de plosnita tras prin picuratoare. Ba cate unul mai obosit s-a incalzit atat de tare ca nu i-am auzi vorba o zi si jumatate. Dar a recuperat pe urma...
Asa ca pe lungul drum al Clujului, ca oameni seriosi ce suntem, am facut planuri si strategii de lucru pentru zilele ce ne asteptau, am mai discutat despre APS si ne-am mai gresat gaturile uscate de vorba lunga cu bautura racoritoare neacidulata din pruna selectionata si cu catevaaaaaa termosuri cu ceai de malt si hamei.
O sa ma intrebati de ce am scris toate astea. Ca sa va dau un sfat:
Fratilor !!! Sa nu ajungenti in Cluj la 4 dimineata !!!
Ca va ia Peter de pe drum si va pune la torturi, mai ceva ca in evul mediu timpuriu. Credeti ca e usor sa ajungi in curtea omului si sa gasesti, asezata sub un par batran plin fructe, o masa insirata pentru 10 oameni? Credeti ca e usor sa stai si sa manaci slanina, cascaval si alte asemenea instrumente de tortura, sa vorbesti si sa povestesti cu gura plina sub clarul de luna de la 4 dimineata? Sau sa fii nevoit sa ciocnesti paharele cu palinca de Simleu si sa le stingi cu cate o cescuta de cafea ascultand cum se crapa de ziua? Credeti ca e usor sa urmaresti primele raze ale soarelui oprindu-se pe boabele de zmeura?
Va spun eu! Nu e usor, acolo e de munca fratilor...
Sa bem palinca la 4 dimineata, dupa ce toata noaptea ne-am tratat cu ceaiuri si sucuri, e de povestit nepotilor... Fratilor, viata de arbitru e grea la Cluj!
Si inca n-am povestit nimic de tubi si de gardurile din Cluj, de colegii raniti in batalia cu Peter... Ehei, viata de arbitru nu e asa roz cum o prezinta Jean mai sus. Dar de... noi suntem deja "curcani" batrani!
Asa ca dupa o asemenea tortura nu pot spune decat

Koszonom szepen Peter! A kezjegy csokhalom Szocs neni!
(Multumesc frumos Peter! Sarut mana doamna Szocs! - Sper ca n-am facut multe greseli)
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: cj Răspunde cu citat (quote)

Razz Razz Razz Razz Razz
Multumim pt laude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mistrie
Site Admin

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 2:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

aplauze, felicitari tuturor
http://www.youtube.com/mistrie4u
http://www.facebook.com/AsociatiaPescarSportiv
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sper să vă placă:
http://img244.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img244/562/1216128025gzb.smil

Ultima modificare efectuată de către albatrin la Tue Jul 15, 2008 5:49 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 4:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumoase poze, peisaje incantatoare, oameni remarcabili.
Sus
mistrie
Site Admin

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 5:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

albatrin a scris:
Sper să vă placă:
http://img244.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img244/562/1216128025gzb.smil

supeeer, multumesc pt slide
http://www.youtube.com/mistrie4u
http://www.facebook.com/AsociatiaPescarSportiv
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ion constantinescu

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 7:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai, te rog, fericeste-ne mai des cu randuri scrise de tine!
Excelent montajul, pozele si comentariile Cristi!
M-ati convins! Data viitoare vin si eu cu voi! Vreau si eu sa fiu macar "papagal" Very Happy Very Happy Very Happy

Frumoase clipe fratilor! Au meritat din plin osteneala si emotiile. Voi ati facut ca sa merite.
Inca o data mii de multumiri tuturor membrilor echipei Belis!
Sus
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 8:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Jean, intru-totul de acord privind laudele pentru Mihai & Pushtan.
Nu am inteles: "M-ati convins! Data viitoare vin si eu cu voi! Vreau si eu sa fiu macar "papagal""
Sus
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jul 15, 2008 10:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:
Jean, intru-totul de acord privind laudele pentru Mihai & Pushtan.
Nu am inteles: "M-ati convins! Data viitoare vin si eu cu voi! Vreau si eu sa fiu macar "papagal""

Păi ce ai vrea Grăsane să recunoască faptul că el este „capul răutăților” Question Laughing Laughing
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Wed Jul 16, 2008 7:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si inca:

Vadim = castigatorul "miniconcursului" arbitrilor Very Happy

Tabara Belis

Plecarea spre pistele de concurs

Sectorul 2

Doua valori se intorc din mansa 2: Bunicu' Cozma si Marius Ariston

Captura = pastrav 37 cm / Costi Camarasanu

Premiatii

Echipa de arbitrii Belis 2008

ion constantinescu

MesajTrimis: Wed Jul 16, 2008 8:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen, ca sa intelegi treaba cu "papagalul" ar fi trebuit sa fi fost cu noi, asa ca iti dau cateva informatii:
-Vestele portocalii cu dungi reflectorizante si emblema albastra, pelerinele galbene, rucsace albastre, sepcile galbene cu emblema APS, cartonasele rosii, verzi, galbene, sunt culori alese special pentru ca arbitrul sa fie foarte vizibil de la distanta.
-Cand se da startul la inceputul unei manse, toata lumea (concurenti si arbitri) sunt cu nervii coarda de pian. E o atmosfera tensionata, de asteptare.
-La un inceput de mansa, un concurent care din diverse motive personale era deja foarte nervos, a fost atentionat de arbitru sa respecte limita de start. Concurentul a ripostat cu "Papagalule". Arbitrul i-a raspuns conform regulamentului cu un "Avertisment" calm si respectuos. Dupa finalul mansei cei doi au lamurit lucrurile, in sensul ca primul si-a cerut scuze, si-au dat mana si au sarbatorit evenimentul cu oarece pahare de bere. Acum la fiecare etapa, se saluta si beau bere impreuna.
-De la aceasta hazoasa intamplare, ne mai tachinam cu "papagalule".
Daca e sa te iei dupa ce spun colegii, eu sunt "papagalul sef".

Pozele mi s-au parut atat de frumoase, textul lui Mihai asa de bine scris si informatia compusa text-imagine, era atat de tentanta incat mi-a scapat gluma din postarea anterioara. Very Happy
Cred ca acum te-ai lamurit.

Profit de aceasta ocazie ca sa fac cateva precizari:

Sepcile galbene cu emblema, sunt sponsorizare de la firma KaPROMOTION condusa de Adi Onaca.

O parte dintre binocluri, ne-au fost imprumutate de colegii: Cezar Chioibasu, George Banciu si Vali Coff.

La multumesc tuturor pentru ajutorul acordat echipei!
Sus
Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Wed Jul 16, 2008 8:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari tuturor Exclamation
Cu deosebite mentiuni pt. Ariston (pt. rezultate) si Albatran (pt. prezentarea artistica).

Forta sa fie cu voi !!!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Despre Arbitraj Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum