www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

arbitraj de nota 10 colibita 2008
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Despre Arbitraj
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Lufaru33

Data înscrierii: 15/May/2008
Locație: constanta

MesajTrimis: Fri Jun 13, 2008 7:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lufaru33 a scris:
Este zglavoaga (cottus gobio) Wink
Sau de ce nu,guvidul de nisip-(pomastoschistus micropos leopardinus)
nini75

Data înscrierii: 10/Jun/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Jun 13, 2008 7:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Zglavoaca pestrita
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lufaru33

Data înscrierii: 15/May/2008
Locație: constanta

MesajTrimis: Fri Jun 13, 2008 8:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci pana la urma ce specie este? moaca de guvid,am vazut ca are...in lacurile salmastre din dobrogea am inteles ca bantuie...ce mai stiam si eu,am zis...acu' sa vedem Shocked
Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Sun Jun 15, 2008 7:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Colegilor Lavinia, Lufaru33, nini75 – FELICITARI

Sub rezerva „...ca in poza postata nu se vad toate caracteristicile utile si necesare pt. o perfecta determinare ...” pestele in cauza este un ZGLAVOC (Cottus gobio), in alte limbi: Bulhead, Sculpin (eng.), Chabot de rivier, Chaboisseau (fran.), Botos kölönte (mag.)

Caracterul cel mai vizibil in poza dupa care poate fi recunoscut este: „...Ochii sunt bulbucați, situați în jumătatea anterioară a capului și privesc în sus. Jumătatea superioară a ochiului este adesea acoperită de o pleoapă pigmentată, ușor de confundat cu pielea ...”

Nu am vrut sa „enervez” pe nimeni, dar daca veti posta poze cu astfel de „curiozatati” (poze multiple, facute special, adica cu pestele in „toata splendoarea sa” cu toate partile vizibile) chiar si in joaca, ne vom imbogatii bagajul de cunostinte. Very Happy Very Happy Very Happy

Atentie locul de provenienta este foarte important, facand adeseori diferenta intre speciile inrudite, mai ales in cazul in care determinarea se face dupa fotografii.
Orice farsa a fi deci total neproductiva Exclamation Exclamation Exclamation

Fire intinse si capturi marete ca s-a terminat prohibitia !!!!
Petru Burian

MesajTrimis: Sun Jun 15, 2008 11:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Urmatoarea intrebare am postat-o la Discutii generale ..., sub titlul Ce fel de peste este ??
Livia

Data înscrierii: 16/Jan/2008
Locație: Detroit

MesajTrimis: Mon Jun 16, 2008 6:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Petru Burian a scris:
Colegilor Lavinia, Lufaru33, nini75 – FELICITARI

Sub rezerva „...ca in poza postata nu se vad toate caracteristicile utile si necesare pt. o perfecta determinare ...” pestele in cauza este un ZGLAVOC (Cottus gobio), in alte limbi: Bulhead, Sculpin (eng.), Chabot de rivier, Chaboisseau (fran.), Botos kölönte (mag.)

Caracterul cel mai vizibil in poza dupa care poate fi recunoscut este: „...Ochii sunt bulbucați, situați în jumătatea anterioară a capului și privesc în sus. Jumătatea superioară a ochiului este adesea acoperită de o pleoapă pigmentată, ușor de confundat cu pielea ...”

Nu am vrut sa „enervez” pe nimeni, dar daca veti posta poze cu astfel de „curiozatati” (poze multiple, facute special, adica cu pestele in „toata splendoarea sa” cu toate partile vizibile) chiar si in joaca, ne vom imbogatii bagajul de cunostinte. Very Happy Very Happy Very Happy

Atentie locul de provenienta este foarte important, facand adeseori diferenta intre speciile inrudite, mai ales in cazul in care determinarea se face dupa fotografii.
Orice farsa a fi deci total neproductiva Exclamation Exclamation Exclamation

Fire intinse si capturi marete ca s-a terminat prohibitia !!!!

M-ati botezat nitel, dar nu-i bai Very Happy !
Am o poza cu un goby(gobi) la indemana, prins in apele din zona asta, mai ecaxt Lacul St. Clair, Michigan nu e chiar completa dar promit ca voi veni cu mai multe dupa urmatoarea partida de pescuit.
Cred ca ar fi indicat sa deschidem un topic separat cu poze cu pesti din diferite zone, insa nu prea stiu la ce rubrica, poate il deschideti chiar dumneavoastra.
Ce stiu despre el, ca aici este considerat specie invaziva (mananca icrele bass-ului) si ca nu ai voie sa-l aduci din alta parte pentru momeala.
Noi il gasim cu usurinta la mal, in loc cu pietre, acolo ii place sa traiasca.
E foarte rezistent si zglobiu, mult mai rezistent decat oricare pestic cumparat ca momeala de la magazin.
Am prins cu el pana acum bass, stiuca, salau. Smecheria cu gobys am furat-o si noi vazand alti pescari, de regula daca scoti un goby din apa astia te anunta "cea mai buna momeala" ....
La inceput il foloseam cu plumb, la fund. Mai nou am inceput sa pescuiesc cu el fara plumb, jucandu-l in apa ca la artificiale, cu rezultate ,mult mai bune.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Petru Burian

MesajTrimis: Tue Jun 17, 2008 8:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"M-ati botezat nitel, dar nu-i bai Very Happy !
Am o poza cu un goby(gobi) la indemana, prins in apele din zona asta, mai ecaxt Lacul St. Clair, Michigan nu e chiar completa dar promit ca voi veni cu mai multe dupa urmatoarea partida de pescuit.
Cred ca ar fi indicat sa deschidem un topic separat cu poze cu pesti din diferite zone, insa nu prea stiu la ce rubrica, poate il deschideti chiar dumneavoastra."

Scuze Livia Embarassed ochelarii sunt de vina Evil or Very Mad Twisted Evil
Promit solemn ca atunci cand voi veni in SUA aduc un purcel ca dar de botez (obicei ardelenesc) Very Happy Very Happy Very Happy

Topicul cu poze l-am deschis la "Discutii despre pescuit / Ce fel de peste este ??"

Promit sa "cercetez" pestele din poza ta si daca reusesc il dau in vileag, in acelasi topic.

XXX (Iconita cu o floare) Very Happy
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Despre Arbitraj Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum