www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Curs initiere pescuit la stiuca cu artificiale
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Sat Jan 12, 2008 8:25 pm    Titlul subiectului: Curs initiere pescuit la stiuca cu artificiale Răspunde cu citat (quote)

Propun dezbaterii dvs infiintarea unui curs de pescuit la stiuca cu momeli artificiale. Costurile acestui curs sunt compuse din taxa pentru balta respectiva si atat. Balta pe care o am in vedere seamana foarte mult cu cele din minunata Delta a Dunarii, este bogata in stiuca si se afla la o distanta de 40km de Bucuresti. Instructor ma ofer eu deoarece cunosc foarte bine locatia respectiva, iar pescuitul la Stiuca este unul dintre cele iubite de mine.
Sus
mrvily

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sat Jan 12, 2008 8:55 pm    Titlul subiectului: Re: Curs initiere pescuit la stiuca cu artificiale Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:
Propun dezbaterii dvs infiintarea unui curs de pescuit la stiuca cu momeli artificiale. Costurile acestui curs sunt compuse din taxa pentru balta respectiva si atat. Balta pe care o am in vedere seamana foarte mult cu cele din minunata Delta a Dunarii, este bogata in stiuca si se afla la o distanta de 40km de Bucuresti. Instructor ma ofer eu deoarece cunosc foarte bine locatia respectiva, iar pescuitul la Stiuca este unul dintre cele iubite de mine.

OK
Super eu sunt primul care ma inscriu,asa de placerea de a prinde stiuca.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ion constantinescu

Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mon Jan 14, 2008 2:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu sunt interesat Eugen! Habar nu am cu ce se mananca. Este un stil de pescuit pe care chiar ma gandeam sa-l incerc, dar eram descurajat ca trebuie sa o iau singur de la 0.
Cu un profesor, e altceva! Progresele sunt mult mai rapide. Sa vedem cum ne strecuram printre celelalte actiuni APS.

P.S
O intrebare:Cine greseste, ia nota proasta sau castane? Daca-i cu castane, nu ma bag! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Mon Jan 14, 2008 3:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cine greseste primeste cate un pahar cu bere de la ceilalti. Daca suntem suficienti de multi durerea de cap care se va abate asupra lui va face ca in viitor sa fie mai atent... Laughing
Sus
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Jan 14, 2008 5:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de principiu, hop si eu, functie de timp liber
cit despre pahare, o sa vin cu sofer Cool
Sus
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Mon Jan 14, 2008 11:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adica ai de gand sa fi un elev recalcitrant (a se citi Gica Contra...) Laughing
Sus
mrvily

MesajTrimis: Mon Jan 14, 2008 11:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:

Daca vine cu sofer poate are de gind sa fie un profesor........
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 9:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:

Asta-s eu si, te rog, nu ma confunda cu nimeni altul !!!
Sionut

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Popesti

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 10:45 am    Titlul subiectului: Re: Curs initiere pescuit la stiuca cu artificiale Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:

M-as baga si eu, mai ales ca sunt virgin la capitolul asta...dar nu prea am echipament...as avea o lanseta dar nu am mulineta si bugetul meu as vrea sa-l indrept spre altceva anul asta.Eugen, ce fel de fir se recomanda la pescuitul cu oscilante ? Mono sau multi ? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 11:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eugen: voi fi cel mai neascultator elev Very Happy
daca o fi o vreme vai de mama noastra cred ca ramai cu berea
cat despre echipament, cu siguranta n-o sa-mi cumpar acum lanseta de rapitori, macar sa-mi placa activitatea si mai vedem
Sus
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 4:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ionut, eu folosesc fir multifilar. Foarte rar utilizez monofilament. Argumentele pre multifilar impotriva mono sunt multe. Atentie! Si multifilarul este de mai multe feluri. Eu il utilizez numai pe acela fuzionat termic de Berkley numit Fire Line.
Sus
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 4:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

are vreo importanta culoarea firului(citind articolul lui petru mi-am pus intrebarea asta...)?
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 4:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu utilizez Fumee (adica din acela invizibil in apa) pentru stiuca. Pesarii de salau utlizeaza culori usor vizibile ( galben). Pentru avat cred ca tot dinacesta invizibil trebuie.
Sus
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 6:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:
Eu utilizez Fumee (adica din acela invizibil in apa) pentru stiuca. Pesarii de salau utlizeaza culori usor vizibile ( galben). Pentru avat cred ca tot dinacesta invizibil trebuie.

Eu sunt stiucar pasionat, folosesc tot felul de artificiale.
Ucenicia nu presupune cheltuieli majore :
- o lanseta scurta ( 2,10 m pt barca, resp. 2,40-3,00 de pe mal ), flexibila si usoara.
- mulineta mica, usoara, rap. 1: 3,6 - 1:4,4
- fir de calitate, fumuriu sau incolor. Eu folosesc monofilament, de cand mi s-a incurcat un textil, stiuca manca in draci, iar eu...
- linguri oscilante aurii sau argintii, dimensiuni, forme, greutati variate ( cam intre 7-16 gr.)
- lingurite rotative
- woblere
- mai rar pescuiesc la stiuca cu shad-uri, twistere, montura peste viu.
- struna ( de preferinta kevlar, exclus otel ca schimba " bataia "lingurii
- degorjor, pensa kocher ( sau cleste -crocodil)

Nu veti pleca fara mine la stiuca, puisorilor ! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jan 15, 2008 10:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vreti si stiuci, sa mergem acum, la copca cand dansa e plina de icre. Sa vedem cine se mai inscrie? Laughing Laughing Laughing Eugene , cand mergem?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următoare
Pagina 1 din 10

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum