www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

intrebare
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
emil

Data înscrierii: 11/Feb/2008
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sun Apr 13, 2008 8:07 am    Titlul subiectului: intrebare Răspunde cu citat (quote)

am si eu o mica rugaminte la dumneavoastra.imi puteti explica si mie,va rog frumos,cum poti testa sau mai bine zis incerca o lanseta ptr spining.eu mi am cumparat un Baracuda Vampire 2402 act 20-50 gr si vreau sa stiu cum trebuie facut Confused dupa ce voi primi raspunsuri de la dumneavoastra va voi spune si ce am patit Embarassed nu de alta,dar cine face ca mine,ca mine sa pateasca,nu?? Embarassed va multumesc anticipat. zile bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sun Apr 13, 2008 8:14 am    Titlul subiectului: Re: intrebare Răspunde cu citat (quote)

emil a scris:
am si eu o mica rugaminte la dumneavoastra.imi puteti explica si mie,va rog frumos,cum poti testa sau mai bine zis incerca o lanseta ptr spining.eu mi am cumparat un Baracuda Vampire 2402 act 20-50 gr si vreau sa stiu cum trebuie facut Confused dupa ce voi primi raspunsuri de la dumneavoastra va voi spune si ce am patit Embarassed nu de alta,dar cine face ca mine,ca mine sa pateasca,nu?? Embarassed va multumesc anticipat. zile bune!

Mon cher, ma iarta, insa am o nedumerire :
- ce draci de naluci folosesti sau lansezi cu ea, de-ti trebuia 20-50gr ?!!!
emil

MesajTrimis: Sun Apr 13, 2008 8:27 am    Titlul subiectului: intrebare Răspunde cu citat (quote)

am luat lanseta pentru Olt si barajele aferente Laughing naluci am o gramada,batul l am luat ptr jiguri grele si cicade,am gresit,asta e ,dar am preferat sa mi iau un bat care sa ma ajute acolo unde dau eu.din prezentarea facuta batului in AP reiese:jigging cu plaja larga de prezentari,cicade,spinnerbait,si cum ptr inceput nu aveam de gand sa fac o investitie majora eu zic ca ajunge. Embarassed deci,cum se incearca respectivul bat va rog frumos???? Confused
Sus
salaul

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: canal

MesajTrimis: Tue Apr 15, 2008 1:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu pescuiesc cu un bat care arunca intre 42 si 80gr. Si tot nu este suficient daca stai sa te gandesti ca poti sa mergi la olt sa dai in turbine sau gasesti un anafor nebun in care nu poti sa ti jos o bila de 80 de grame. Wink
Sus
salaul

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: canal

MesajTrimis: Tue Apr 15, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Re: intrebare Răspunde cu citat (quote)

emil a scris:

sincer nu am auzit de lanseta asta pe care ti-ai cumparat-o dar nu ai alta modalitate de incercare decat sa mergi cu ea la pescuit si sa o incarci la limita data de ei. Twisted Evil Wink
Sus
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Apr 16, 2008 9:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Baracuda sunt niste baieti istetzi din suceava care cumpara marfa "Made in china" si o branduiesc ei cu numele propriu!
Nici macar nu se inteleg cu producatorii de acolo sa le puna un actibild.

Nu contest calitatea sculelor China insa nu te uita la firma sau reclama cand cumperi ceva! Ia batzu in mana, scutura-l de 2 ori, eventual pune si mulineta pe el si faca iti place cum cade la tine in mana, Ia-l!
emil

MesajTrimis: Thu Apr 17, 2008 10:30 pm    Titlul subiectului: intrebare Răspunde cu citat (quote)

oameni buni!! am intrebat simplu si la obiect-cum?-atat nimic mai mult Confused poate nu m am facut inteles. pe mine atat ma interesa -cum se incearca o lanseta de spining?? -in magazin sau la taraba,asta pentru ca nu am ajuns sa le cumparam pe malul apei Embarassed Deci??? zile bune!
Sus
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 7:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uite ce am gasit eu pentru tine Emil. Sper sa-ti fie de folos.

De-a lungul secolelor, omenirea a transferat de multe ori puteri magice uneletelor pe care le construia (vezi sabia Excalibur). Acest lucru poate avea acoperire doar daca sunt indeplinite doua conditii, si anume: unealta sa fie cat mai potrivita scopului pentru care e folosita iar omul care o foloseste sa poata folosi la maximum calitatile uneltei in conditii diferite.

Daca ne-am urca la volanul unui monopost de Formula 1, cei mai multi dintre noi nu am face decat sa conducem mediocru, sau sa ne accidentam. Acelasi lucru este perfect valabil si in cazul lansetei de pescuit. Sunt pescari care se descurca foarte bine cu o lanseta modesta si altii care nu fac nici o branza cu superlansete (vezi "sa dea saracii cu ieftinatati?!"). Asta dintr-un simplu motiv, de prea multe ori uitat astazi (din motive pur comerciale) – omul este masura tuturor lucrurilor.

Lasind insa la o parte consideratiile generale de a intelege scopul unei lansete, sa trecem la aspectele practice si analitice care descriu calitalile lansetelor pentru pesti rapitori.

Scopurile unei lansete sunt:
1. de a trimite o anumita greutate cat mai departe si/ sau cat mai precis cu efort minim.
2. de a controla impreuna cu mulineta, evolutia pe care dorim sa o imprimam nalucii.
3. de a simtii pe cat posibil ce se intapla cu naluca, inclusiv cand este "gustata" sau "muscata" de un peste.
4. de a raspunde corect miscarii de intepare imprimata.
5. de a putea controla pestele in timpul drill-lui

Pentru a efectua toate aceste lucruri cat mai bine, exista o conditie ce nu poate fi definita sub forma de formula matematica (de aceea nu stiu cei de la St.Croix sa faca lansete). Constructia unei lansete performante se poate baza doar pe simturi, intuitie, si doar o experienta vasta poate da raspunsul corect. Este vorba de cum este incarcat blank-ul (cu inele, mandrina, maner si locul lor), astfel incat energia care este aplicata fie de mana noastra asupra nalucii, fie de peste, sa fie transferata sau inmagazinata optim in functie de diferitele tipuri de lanseuri sau muscaturi ale pestelui.

Dau doua exemple - o lanseta care amortizeaza semnalele trimise de naluca este buna? Sau o lanseta o lanseta care imi transmite toate zmuciturile pestelui, contactul dur cu obstacolele subacvatice in incheieturile mainii sau in coloana, este buna?

Se pot monta lansete care pescuiesc foarte bine pe blank-uri modeste de 20-30$ sau lansete proaste pe blank-uri de 200 – 300$.

Acesta esete motivul pentru care au aparut rodbuilderii.
Rolul lor nu este numai de a face un matisaj decorativ sclipicios, sau cu pene de papagal norocoase ( se pare ca e reala).

Nu sunt deloc impotriva infrumusetarii lansetelor, personalizarea aduce dupa sine si o placere mai mare in folosire, plus mandria de a avea ceva unic (macar dintr-un punct de vedere).

Toatea acestea pot aduce pana la urma acel lucru atat de superfluu care este increderea - acesta se castiga greu si se pierde foarte usor.

Scopul final este de a obtine pentru fiecare blank, o relatie optima cu pescarul si pestele, fara de care o lanseta nu este lanseta( adica nu isi face treaba).

Ce domle stiu astia sa faca o lanseta mai bine decat Shimano, Daiwa sau St. Croix?

Raspinsul e: de multe ori da, si in orice caz lanseta va fi designata mult mai precis pentru aplicatia pe care o vizam. Datorita cerintelor comerciale, calitatea si precizia sunt diluate de multe ori in conditiile in care seriile de lansete au 20-30 de tipo dimensiuni. Ce ar insemna daca fiecare ar avea alt numar de inele (sau dimensiuni) alta lungime de maner? Ar aparea hibrizi si mutanti, datorita erorilor de montaj care pot fi vazute si in conditiile minimizarii diversitatii de componente.

Sa luam de exemplu seria XML de la Cabela's : o serie foarrte reusita de blank-uri hi-tec designate si realizate de Loomis, inele si mandrine de calitate Fuji, pluta portugheza.
Dar toatele modelele de la 6' la 7'6''ft. cu puteri de la UL la MH au aceeasi lungime de maner si cam aceeasi marime de inele. La unele merge perfect la altele, nu prea.

Ceea ce vreau sa spun e ca totul conteza la facerea unei lansete, de la blank-ul chiar de firma care poate fi scurtat, echilibrat, potrivit scopului cautat, la cate si ce inele folosim (citeste greutatea lor), locul in care le matisam (incarcarea blank-ului), locul unde trebuie sa fixam mulineta, (citeste locul de aplicare al fortelor de catre mana noastra sau de pestele agatat in carlig). Toate trebuiesc privite prin prisma scopurilor de utilizare a lansetei.

La un pescuit la care animarea nalucii se face aproape exclusiv din mulineta: linguri, voblere, swiming baits, plastice moi, lanseta trebuie tinuta cu varful in jos, sa aiba o actiune cat mai lenta pentru a crea un moment cat mai mare la intepare. La un pescuit la care animarea nalucii se face exclusive din varga: jerking cu voblere, linguri (jigging spoons), jig-uri jucate pe verticala sau zmucite energic de pe fundul apei, lanseta trebuie sa fie "semeata", astfel incat doar o mica smucitura sa o faca naluca sa se ridice.

Din pacate sau din fericire, nu exista o lanseta buna la toate, asa ca e bine nu numai sa avem acasa o intrega panoplie de lansete, ci sa si luam cu noi 2-3 lansete diferite, pentru a ne putea adapta diferitelor conditii aparute pe parcursul unei partide de pescuit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Armand
Site Admin

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 8:48 am    Titlul subiectului: Re: intrebare Răspunde cu citat (quote)

emil a scris:
oameni buni!! am intrebat simplu si la obiect-cum?-atat nimic mai mult Confused poate nu m am facut inteles. pe mine atat ma interesa -cum se incearca o lanseta de spining?? -in magazin sau la taraba,asta pentru ca nu am ajuns sa le cumparam pe malul apei Embarassed Deci??? zile bune!

Faptul ca toata lumea a fost dornica sa iti imparta un pic de "intelepciune" nu ar trebui sa te deranjeze!
Oricum data viitoare vom fi atenti sa raspundem scurt si la obiect Smile

Deci in incercarea de a-mi rascumpara greseala:
1)Daca vrei sa ii afli actiunea, bagi fir prin inele, tii lanseta la orizontala si bagi plumbi pe fir pana varful face un unghi de 90 de grade cu solul. aia e actiunea maxima!

Daca mai vrei sa o incerci, cum ti-am mai spus, o scuturi(e valabil la multe domenii). Te uiti sa nu aiba balans aiurea, sa nu aiba jocuri si sa cada bine la tine in mana.

In afara de asta, cum ti-e norocu!
emil

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 5:01 pm    Titlul subiectului: Re: intrebare Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
emil a scris:

Faptul ca toata lumea a fost dornica sa iti imparta un pic de "intelepciune" nu ar trebui sa te deranjeze!
Oricum data viitoare vom fi atenti sa raspundem scurt si la obiect Smile

Deci in incercarea de a-mi rascumpara greseala:
1)Daca vrei sa ii afli actiunea, bagi fir prin inele, tii lanseta la orizontala si bagi plumbi pe fir pana varful face un unghi de 90 de grade cu solul. aia e actiunea maxima!

Daca mai vrei sa o incerci, cum ti-am mai spus, o scuturi(e valabil la multe domenii). Te uiti sa nu aiba balans aiurea, sa nu aiba jocuri si sa cada bine la tine in mana.

In afara de asta, cum ti-e norocu!

bun!! intradevar,acum sunt toba de carte Embarassed Embarassed multumesc tuturor care mi au raspuns,la obiect sau nu tot am inteles cate ceva din toate Smile singurul raspuns care il asteptam a fost cel de mai sus,multumesc Laughing
ei si acum sa va spun ce am facut eu,nu am cuvinte sa ma laud Embarassed Mad Mad am luat lanseta am echipato cu mulineta,am tras firul prin inele ,am apucat firul cu mana stg si lanseta cu dreapta si am tras usor-zic eu Embarassed -in lateral de 2-3 ori rezultatul Arrow o lanseta rupta la elementul 3 la varf numarand Embarassed . asta e,noroc cu Doamna Malutan care ma inteles si mia schimbat lanseta cu alta-ii multumesc si pe aceasta cale daca o citi pe aici- stiu ca am gresit si stiu si unde dar asta e. acum sunt sigur ca vor curge cririci din toate partile,mai multe decat au fost raspunsurile Embarassed dar am scris ce am facut ca sa invete si altii din greseala mea. cu respect Emil. zile bune!!
Sus
pytzy

Data înscrierii: 25/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 5:10 pm    Titlul subiectului: Re: intrebare Răspunde cu citat (quote)

emil a scris:
bun!! intradevar,acum sunt toba de carte Embarassed Embarassed multumesc tuturor care mi au raspuns,la obiect sau nu tot am inteles cate ceva din toate Smile singurul raspuns care il asteptam a fost cel de mai sus,multumesc Laughing
ei si acum sa va spun ce am facut eu,nu am cuvinte sa ma laud Embarassed Mad Mad am luat lanseta am echipato cu mulineta,am tras firul prin inele ,am apucat firul cu mana stg si lanseta cu dreapta si am tras usor-zic eu Embarassed -in lateral de 2-3 ori rezultatul Arrow o lanseta rupta la elementul 3 la varf numarand Embarassed . asta e,noroc cu Doamna Malutan care ma inteles si mia schimbat lanseta cu alta-ii multumesc si pe aceasta cale daca o citi pe aici- stiu ca am gresit si stiu si unde dar asta e. acum sunt sigur ca vor curge cririci din toate partile,mai multe decat au fost raspunsurile Embarassed dar am scris ce am facut ca sa invete si altii din greseala mea. cu respect Emil. zile bune!!

Pana la urma sti cum se spune.."Omul din greseli invata" Wink
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Armand
Site Admin

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 5:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In principiu nu ai gresit cu nimik.
Daca s-a rupt la o tensiune relativ usoara inseamna ca a avut o lovitura sau un defect din fabrica!
emil

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 5:59 pm    Titlul subiectului: intrebare Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Daca s-a rupt la o tensiune relativ usoara inseamna ca a avut o lovitura sau un defect din fabrica!

explicatia a fost simpla,citez:ai fortat batul ca si cum pestele ar fi intrat sub barca iar mulineta ar fi avut frana stransa,asa ca.........
zile bune!!

Ultima modificare efectuată de către emil la Fri Apr 18, 2008 8:09 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 6:43 pm    Titlul subiectului: Re: intrebare Răspunde cu citat (quote)

emil a scris:
Armand a scris:

explicatia a fost simpla,citez:am fortat batul ca si cum pestele ar fi intrat sub barca iar mulineta ar fi avut frana stransa,asa ca.........
zile bune!!

Citezi pe cine Question Question Confused Confused
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
emil

MesajTrimis: Fri Apr 18, 2008 8:11 pm    Titlul subiectului: Re: intrebare Răspunde cu citat (quote)

albatrin a scris:
emil a scris:
Armand a scris:

explicatia a fost simpla,citez:am fortat batul ca si cum pestele ar fi intrat sub barca iar mulineta ar fi avut frana stransa,asa ca.........
zile bune!!

Citezi pe cine Question Question Confused Confused

am rectificat scuze Embarassed
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum