www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Majorare pret permise pescuit- propunere

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mircea13

Data înscrierii: 14/Dec/2008
Locație: Iasi

MesajTrimis: Fri Feb 26, 2016 5:40 pm    Titlul subiectului: Majorare pret permise pescuit- propunere Răspunde cu citat (quote)

Prima postare scrisa cu rosul- dati clic pe ea
http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/#more-59
Popunere majorare pret permise pescuit sportiv.
intreg 150 lei
elevi si studenti 100 lei
pensionari 100 lei
handicapati si veterani de razboi gratuit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dan Calinescu

Data înscrierii: 16/Feb/2016
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sun Feb 28, 2016 9:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cine propune? Ciolos? Very Happy
Eu unul sunt de acord cu sumele propuse pentru taxe dar mi-ar placea sa vad si ceva beneficii (permise care se pot obtine mai repede si mai usor, populari pe baltile administrate de stat, reguli care merg spre C&R sau macar retinere moderata, indiferent ca e balta sau Dunare).
In plus mi-ar placea eliminarea PG-ului pentru pescuitul la Dunare. Sunt multe zone unde Dunarea nu e punct de frontiera si totusi se cere PG. Laughing
Multi retin tot ce prind pentru ca au voie prin lege dar ce faci cu 30-40 kg de peste acasa? Laughing
Daca retii 3-4 kg de peste "sa ai de-o saramura" e de bun simt, zic eu. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Mon Feb 29, 2016 1:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dan Calinescu a scris:
Cine propune? ... Sunt multe zone unde Dunarea nu e punct de frontiera si totusi se cere ...

In ce zona va aflati atunci cand v-a fost cerut PG-ul?
Din cate stiu eu, PG-ul este obligatoriu in zona de frontiera, nu numai in punctul de frontiera.
ZONA DE FRONTIERA este zona cuprinsa intre frontiera si distanta de 30 Km in interiorul tarii.

Astfel, sunt multe zone pe dunare unde se poate cere PG, chiar daca nu ne aflam pe frontiera.
Dan Calinescu

MesajTrimis: Mon Feb 29, 2016 3:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
Dan Calinescu a scris:
Cine propune? ... Sunt multe zone unde Dunarea nu e punct de frontiera si totusi se cere ...

In ce zona va aflati atunci cand v-a fost cerut PG-ul?
Din cate stiu eu, PG-ul este obligatoriu in zona de frontiera, nu numai in punctul de frontiera.
ZONA DE FRONTIERA este zona cuprinsa intre frontiera si distanta de 30 Km in interiorul tarii.

Astfel, sunt multe zone pe dunare unde se poate cere PG, chiar daca nu ne aflam pe frontiera.

Eu nu ma aflam nicaieri. Abia este in curs permisul ANPA in ceea ce ma priveste. Laughing
Persoana care m-a invitat la Galati sa pescuim acolo mi-a zis ca se cere PG acolo la Dunare, la sud de oras. Pe portiunea aceea ambele maluri ale Dunarii sunt in Romania ( jud. Galati si Tulcea). Nu este in mod evident un punct de frontiera, iar "Zonele de frontiera" nu scrie nicaieri cum sunt delimitate... Cel putin eu nu am gasit aceste informatii.
Nu te contrazic cu "definitia" zonei de frontiera dar noi ca pescari de unde putem afla care sunt limitele zonei de frontiera? Nu e ca si cum ar fi indicatoare si/sau marcaje. Iti dai seama ca nu putem masura 30km de la frontiera de stat si pana la locul de pescuit. Laughing
Nu pot spune ca sunt direct interesat de subiect. Nu imi cade mana sa imi iau acel PG (din ce am inteles se cam da pe loc) si sa il prezint daca e control. Eram doar curios. Smile
Sus
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Wed Mar 02, 2016 8:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dan Calinescu a scris:
... iar "Zonele de frontiera" nu scrie nicaieri cum sunt delimitate...

http://lege5.ro/Gratuit/gmzdanbz/ordonanta-de-urgenta-nr-105-2001-privind-frontiera-de-stat-a-romaniei
Capitolul II, Art. 4, (2)

... sper ca sursa este credibila.
Dan Calinescu

MesajTrimis: Wed Mar 02, 2016 8:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi se pare mie sau definitiile din litera legii sunt de la an la an tot mai ambigue? Laughing
Mersi de raspuns. Very Happy
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum