www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

O zi de delta in 1983
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lazar cezar

Data înscrierii: 02/Jun/2009

MesajTrimis: Fri Feb 08, 2013 5:01 pm    Titlul subiectului: O zi de delta in 1983 Răspunde cu citat (quote)

Prima oara cand am luat cunostiinta cu delta a fost prin’83.Aveam un prieten pe vremea aia student la geologie.Cand venea vacanta de vara plecau in practica care’ncotro si el a picat in zona deltei pentru carotaje. E uite asa am ajuns in tabara geologilor din delta cu ajutorul lui. In prima zi bucatarul care era localnic ma luat direct: Vrei harbuz?... Ce zici bre? Am raspuns eu nestiind ce este ala. Mare surprindere cand am vazut pepenele. La fel de surprins am fost cand am fost intrebat daca vreau sa beau ‘’ghebula ‘’ … Stai drept bre ca vorbesti straineze… . Buna ,buna aceasta bautura facuta din alcool alimentar in amestec cu ceva apa zahar ars si lamaie dar care te lua rau de cap. Cand ma luat setea am cerut niste apa si a zis ca sunt incojurat de ape… .
A doua zi am plecat la pescuit pe un canal cu o mica bifurcatie si am zis ca tocmai acel loc ar fi bun de peste. Scule … o lanseta ruseasca de 1,5m cu mulineta Avat(sper ca va mai amintiti de ea) cu fir de 30 si ace de 1 ca de aici sunt pestii mari. Am prins tote natiile de albituri pana a venit noaptea. Prietenul meu a zis sa mai stam .Stam frate ca ce treaba mai avem si hai la vorba si sprit .Noaptea neagra fara luna de nu vedeam la o palma.Ma aplec sa vad bambina si cand colo ea pe bat,o las jos ca de o fi vina curentului si mai fumam o tigara ca doar asa stiam pe unde este celalalt. Din nou control …bambina sus si repet operatiunea cu lasatul. Dupa mai multe operatiuni de acest gen ne gandim sa plecam si el a zis ca atunci cand scoti este bine sa intepi , zis si facut. Mana a ramas intepenita si am gandit eu profund ca am dat in bustean ,fortez si a inceput operatiunea monstrul.El tragea in larg, eu la mal si tot asa pana cand colegu a intrat in apa ca vezi doamne il pride el cu cutitu’. A facut o saritura de am crezut ca au sarit toti geologii in apa fapt care a dus la ruperea firului cu o sficuiala demna de biciul plugusorului.
Concluzia….afost cel mai mare peste de care am tras in viata mea de pescar.Acum as putea zice ca era un somn capital. Rezultatul …boala definitiva si ircuperabila pe delta. Inca mai astept un peste ca acela.
Tarziu am aflat ca acel canal se numeste… Perivolovca
De cate ori trec cu barca pe acolo imi aduc aminte de acea frumoasa zi de pescuit. Rascrucea este aproape de intrarea de pe Sf.Gheorghe pe dreapta,dar acum canalul care forma y-ul cu perivolovca este colmatat si se vede numai albia la un metru mai sus de nivelul apei. Voi revenii si cu alte povestiri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sionut

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Popesti

MesajTrimis: Fri Feb 08, 2013 10:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

frumoasa poveste .
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Fri Feb 08, 2013 10:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

I-mi place.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Gheorghe Nicolae

Data înscrierii: 12/Jan/2008
Locație: Magurele

MesajTrimis: Sat Feb 09, 2013 9:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai vrem . Very Happy
lazar cezar

MesajTrimis: Mon Feb 11, 2013 3:54 pm    Titlul subiectului: Anul '86 -PRIMELE STIUCI Răspunde cu citat (quote)

La sfaturile unui coleg mai in varsta si cu vechi state in delta am hotarat sa formez o ceata de flacai si sa mergem in satul Mila 23, de care nu auzisem vreodata. Asta se intampla prin vara lui ’86. Gasca a fost formata repede pentru ca spiritul de aventura la toti 9 era foarte crescut la vremea aceea.Se incropesc liste cu ce trebuie de mancare,cate oale,cratite,cani si cate si mai cate. Un lucru era clar…cota de bautura bine stabilita-50 sticle de vodka Krepkaya. Nu o sa uit cifra asta . In seara plecarii ne adunam si incepem repartitia pe rucsacii cu cadru care pareau neincapatori pentru cantitatea de bagaje ce forma un munte in mijlocul sufrageriei. Reusim cu chiu si vai sa rezolvam problema…un rucsac trebuia ridicat de doi ca sa poti baga mainile pe bretele.Doua sticle de vodka troneaza pe masa…goale. Vine ora de plecare,ne inhamam si hai la troleu.Ora era 22 deci timp berechet sa ajungem la Gara de est pentru trenul de Tulcea. Vine troleul toti reusesc sa urce(era gol la ora aia)numai eu nu…nu incapeam pe usi din cauza rucsacului. Asa ca am ramas pe scara soferul un baiat de treaba a inchis usile si asa am fost mai bine fixat.Lumea la gara se uita curioasa cum vine un troleu care avea un rucsac lipit pe el si cum fluturau in vant cratite,tuci ,felinar. Sunetul era cam ca la americani cand leaga de masini tinichele.
Calatoria cu acel personal dura cam 8 ore timp in care faceam tot felul de strategii de abordare a deltei.Ca unul sa stea in varful barcii sa se uite dupa busteni ca ne lovim si spargem barca, altul sa ia repere ca poate ne ratacim… .Intodeauna exista acea incantare si euforie cand se face un plan de delta mai ales cand asezonam cu vodka.In Tulcea eram infierbantati destul de bine si mai urmau si cateva ore cu vaporul. Drumul cu pasagerul Muntenia a fost fantastic. Parca mergeam cu Titanicul si fara gluma am stat ca DiCaprio in prova. Cred ca de la noi a plecat faza din film.
Ajungem in sat si umplem pontonul de bagaje. O sedinta mica de lucru si doi pleaca dupa barca prin sat. Nu prea semanau barcile astea cu cele din Herastrau. Apar baietii cu barca…nu prea era lotca…batea spre mahuna sau mai pe romaneste spre barcaz. Cert este ca am intrat toti cu bagaje cu tot.Pot sa spun ca mai era ceva loc. Vaslitul…mare problema pentru ca nu prea aveam spor sa urnim vaporu’. Cu chiraiala,strigate si indemnuri reusim sa luam ceva viteza in amonte. Se uitau bietii localnici la noi ca la alte alea.A mers ceva si dam de o rascruce de canale( zona cu insula spre Sontea dar pe vremea aceea arata putin altfel) si tragem la un mal ca se lasa seara. Zona cam smarcoasa si nu ne gandeam la ce o sa patim acolo. Rapid montaj de corturi dupa care eu desfac bagajele si le bag in cort.Altii au ramas cu ele afara si au intins un celofan peste ele. Am deschis conserve si am purces la o masa campeneasca cu fundul in smarc dar la gradul de oboseala si mahmureala nu mai simteam nimic. A inceput dezastrul….tintarii….multi…miliarde. Am gasit o carpa pe post de fumigena dar totul a fost inutil.In timp ce vorbeam scuipam tantari si pana si vodka era cu tantari. Ne-am dus la culcus ca sa scapam de ei.
Dimineata pe la 6 ma trezesc cu soarele odata si raman uimit de frumusetea zonei. Aburii se ridicau usor din apa si pestii sareau pe toate partile care mai de care.Acum mai vezi albitura sarind asa, atunci erau pesti adevarati. Ma reped la lanseta(Germina 2.10-evoluasem de la ruseasca de 1.50) pun renumita mulineta Arges si caut sacul cu rame . Ceilalti inca dormeau cand am inceput sa strig …RAMELEEE … BAI CARE AI RAMELEE CA SAR PESTII PE MAL. Raspunsul a venit din toate corturile simultan, ca un atentat la anumite parti anatomice….si la greu…frigiderul era plin. Trezit brusc la realitate remarc ca lipsesc 4 rucsaci ramasi afara,plini ochi cu de toate inclusiv ramele. Realitatea a fost crunta ….trifazic ce mai. Hotii cred ca si acum mai primesc din blesteme si urari de bine. Sedinta,inventar si hotaram….Stam fara probleme, ne decurcam noi. Va dati seama acum, cam cat am carat, daca noi am mai stat 18 zile. Hai sa dam la stiuca ca sa ne treaca oful.Nu va imaginati ca stiam vreunul ce este aia,dar in urma informarilor asa am auzit ca merge pe aici. Linguritele erau unele rusesti la cutie de plastic si cate 8 la set. Una o mai am si acum. Nimeni nu a fost invatat de cineva cum se face ,drept pentru care noi aruncam unde era apa mai curata si fara bradis.Am facut frisca toata ziua dar fara folos. Pe la pranz am mutat tabara ape alt mal care era uscat, cu iarba si nu prea erau tintari. Unul dintre noi pe nume Marian a ramas fara lanseta in noaptea cu rucsacii si a taiat un bat, a legat niste inele facute din sarma gasita la fata locului ,mulineta a fost fixata cu leucoplast. Noi lansam 20 de metrii,el 5 si rezultatul…stiuca nu marlita. Noi comentarii…de’’ bine’’, mai ales ca Marian nu a tinut bat in mana pana atunci . La 10 minute alta si tot asa la vreo 5 bucati scoase pe mal. A primit o portie de binete si decantece de nu cred ca a uitat vreodata. Dar chestia a luminat capetele si atunci am inteles noi ca trebuie sa dam pe langa bradisuri si nu la apa foarte adanca. Stiucile au inceput sa iasa pe mal de am adunat cu sacul de nailon. De aici am inteles ca tot ce am patit a fost portita deschisa spre tehnica pescuitului de stiuca. Pescuitul de stiuca a ramas pentru mine cel mai frumos…poate din cauza acestei aventuri
Sus
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Thu Feb 14, 2013 9:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumosa povestire.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Laurentiu Catana

Data înscrierii: 06/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mon Feb 18, 2013 10:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Povestile astea m-au cam zgandarit pe la amintiri.S-ar putea sa pun si eu ceva pe-aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mrvily

Data înscrierii: 03/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Feb 18, 2013 2:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laurentiu Catana a scris:
Povestile astea m-au cam zgandarit pe la amintiri.S-ar putea sa pun si eu ceva pe-aici.

Ne-ai mai amenintat tu cu pusul pe aici dar sar parea ca nu ai avut timp sa umbli la cutia cu amintiri....Smile
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
lazar cezar

MesajTrimis: Mon Feb 18, 2013 3:11 pm    Titlul subiectului: Continuam Răspunde cu citat (quote)

Asa... ca a placut lectura...inca una mica:

Un pescuit de pomina a fost la Portita prin ’91 cand am prins mult caras pe doua baltute putin mai sus de far. Cele doua balti sunt despartite de dig mic . Loc de pescuit… chiar pe dig si cu fata spre mare. Cred ca si acum mai este peste acolo.In anumite perioade este atat de mult bradis ca nu cred sa ajunga plumbul la apa. Zici ca este gazon. Se prinde caras cam la 300 – 500g. Nu va spun cantitatea de peste,va spun in icre…13kg. Toata actiunea a fost in primele zile dupa prohibitie,dar cred ca marea fiind foarte rece aintarziat in zona tot procesul de depunere. Eram in numar de patru insi aliniati pe mal si la pescuit te mai apuca burta. Asa a fost cu unul care a luat mare viteza spre boschetarie. Era inbracat cu un combinezon cu gluga in camuflaj de la PTAP. Toate bune si frumoase pana s-a intors si instantaneu am devenit toti livizi de miros. Bai ce ai facut ai luat pe talpi ceva ca suntem sparti … . El…facut control rapid si nimic. Cred ca a bau tapa statuta sau a mancat obiele ca prea era de luat completul antichimic( cine a facut armata stie) si de pus masca. Pana si el nu se mai suporta. Eu am plecat catre el ca sa vedem ce se intampla si dai puricat. Pe spate nu, pe talpi nu …pai un’sa fie ? Cand am reusit sa descopar cauza si sursa am cazut pe spate de ras si ceilalti la fel. Se usurase omu’ in gluga de la combinezon. Si uite asa a ajuns Dache al nostru in mijlocul marii,in chiloti si spala de zor in apa care nu cred ca avea mai mult de 12-14 grade
Sus
FAE

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Tue Feb 19, 2013 6:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy : SALVE Very Happy
... super ultima povestioara... acum incerc sa-mi amintesc si "IO cateva ( ca nu exista partida de pescuit sa nu se intample cate-o " smecherie"... mai ales ca noi suntem de obicei 3sau 4 indivizi...( pe 2 dintre ei ii cunoaste si Vasile)...prima data trebui sa-i intreb ca altfel i-mi umplu frigiderul si congelatorul de carne...putintica rabdare...probabil maine seara "le-o fac" ..indiferent de ce spun ei.
Wink VIATA E FRUMOASA , MERITA TRAITA ==
Sus
lazar cezar

MesajTrimis: Tue Feb 19, 2013 5:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Baga domne' povestiri ca mai am si eu vro' doua. Iarna ne mai delectam si noi cu ele. Cei ce nu sunt pescari si femeile nu vor intelege niciodata ce trairi si nebunii se intampla in gastile de pescari fugiti de prin case in buricul deltei.Cred ca asta este o reminiscenta din perioada cand omul era vanator culegator si plecau asa, barbatii in speranta ca vor prinde ceva.
Sus
Laurentiu Catana

MesajTrimis: Wed Mar 13, 2013 10:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Era prin anul 1985.De cativa ani mergeam la Mila 23 numai pentru stiuca.Drept instrument de pescut aveam o Germina cu mulineta ruseasca.Eu si amicul care ma insotea am ajuns la Mila plini de entuziasm.Am "parcat" la o gazda care avea casa pe malul canalului din spatele satului,care pe acea vreme se deschidea in lacul din spatele satului.Tot de la ea(gazda) am inchiriat si barca.Ajunsi mai pe inserat,am luat cate o undita (de trestie) si am coborat in spatele casei,pe canal.Am prins ceva caras,biban si babusca,atat cat sa ne ajunga de mancare pentru acea seara si pentru a doua zi pana seara.Planuisem sa pregatim a doua zi un bors si niste stiuca prajita cu mujdei de usturoi.Am mancat si ne-am culcat.A doua zi am plecat de acasa pe intuneric,destinatia Lighianca,De cand s-a luminat si pana aproape de pranz am cautat-o pe cumatra pe tot lacul.Nimic."Hai sa mergem in Vacaru".Am mers.Si tot nimic.Pe la 5 dupa amiaza ne-am intors acasa.Nu prinsesem nimic.Am luat,din nou,cate o undita si am coborat pe canal,in spatele casei,si ne-am aprovizionat iarasi cu babusca,biban si caras pentru mancare.Aici trebuie sa spun ca,din 1981,de cand am mers prima data in Delta si pana in prezent,eu si cei care ma insotesc mancam doar ce prindem.Peste.Nu luam conserve sau altceva la noi.Dar sa revin.Cele 4 zile care au urmat au avut acelasi program.Adica nu am gasit stiuca nicaieri unde am cautat-o -Vacaru,Vacarelu,Lighianca,Dunarea veche.Uneori nu aveam mancare sa luam la noi,in barca,pentru pranz.Si atunci trageam la mal pe Catavaia,faceam focul si frigeam in tepusa albitura prinsa pe loc.Unul din noi prindea peste si celalalt il curata si il spala in apa canalului,dupa care il frigea.Paine si usturoi luam de acasa.In a cincea zi am plecat,ca de obicei,pe intuneric.Eram tufliti rau.Aveam rani in palme de la rame si intre degete de la piciorul mulinetei.Orice lansare era un chin.In acea zi am prins la lingurita 15 bibani maricei,chiar frumosi,doua marlite si un rac(l-am agatat,probabil,de pe o frunza).Ne-a venit inima la loc."Hai ca maine o rupem!".Si a venit si ziua urmatoare.Ultima zi de pescuit.Am plecat pe Lighianca cu noaptea-n cap.Ajunsi pe lac,cu mult entuziasm,am inceput sa lansam.Am incercat pe tot lacul.Nimic.Am mers pe Vacaru.Nimic.Ne-am mutat pe Vacarelu.Tot nimic.Pe la 13,30 am hotarat-mergem acasa.Pe canalul dintre Vacaru si Lighianca curentul apei era foarte puternic.La intrarea in Lighianca curentul se desfacea in evantai.De ambele parti(stanga-dreapta)era o zona linistita intre stuf si curentul de apa.In acea zona,pe parte stanga,era o barca cu doi localnici si un caine lup.Cainele statea in botul barcii,unul dintre baieti era la rame iar unul dadea la stiuca.La doua lansari lua o bucata.Nici una sub 1 kg.Ne-am ancorat si noi pe partea dreapta a curentului si am inceput sa lansam.La doua-trei lansari luam o stiuca.Am uitat si de foame,si de durerea din palme.Am pescuit aproape o ora si jumatate.Pe la ora 4 am plecat spre casa.Trebuia sa ne pregatim de plecare spre Bucuresti.Ajunsi la gazda,ne-am apucat sa curatam pestele.Erau 29 de bucati intre 1,200 si 2,200 kg.Intr-una din stiuci,cea mai mare,am gasit o marlita care fusese inghitita chiar inainte sa o prindem noi.Am presupus asta deoarece pielea nu era afectata de loc de sucul gastric.Am curatat pestele,l-am sarat si l-am pus la scurs.In acea noapte nu am dormit deloc.Am pregatit o mare cantitate de mujdei,am prajit stiuca si icrele bibanilor de cu o zi inainte,am fript biban si le-am stins pe toate in mujdeiul pe care il pusesem intr-o oala mai maricica,cu capac.A doua zi am plecat catre Bucuresti.Cu trenul de 17 din Tulcea.Era o aglomeratie ingrozitoare deoarece plecau tinerii locului in armata.Am reusit cu chiu,cu vai sa ocupam doua locuri pe coridorul vagonului,langa WC.Stateam comod pe rucsaci,in mirosul diafan raspandit de cabina alaturata.Dupa aproape o jumatate de ora de la plecarea trenului,cand lumea se mai linistise,am hotarat sa mancam.Am scos cate o bucata de paine rupta in maini si ulcica cu peste.In momentul in care am scos capacul ulcelei si mirosul de mujdei a inceput sa se raspandeasca,am vazut cum holul se goleste.Ne-am mutat si noi mai catre compartimente,dar tot pe rucsaci.Am mancat si ne-am continuat drumul linistiti.Am ajuns cu bine la casele noastre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Laurentiu Catana

MesajTrimis: Wed Mar 13, 2013 10:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce zici Vasile?
Sus
Sile Podinescu

Data înscrierii: 23/Jul/2011
Locație: Bolintin Vale

MesajTrimis: Wed Mar 13, 2013 2:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Amintiri,amintiri.....din timpul cind inca *dintoasa* mai traia inca in apele Deltei Astazi cred ca nu mai e la fel si e mare pacat!!! Cel putin ai amintiri de neuitat.Felicitari,Laurentiu!!!
Sus
lazar cezar

MesajTrimis: Wed Mar 13, 2013 4:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam asa se pescuieste stiuca…ca la vanatoare. O cauti aici,colo,dincolo si in ultima zi o gasesti inghesuita pe toata. Asa am patit de multe ori …dau de ea la final. Cert este ca nu ai nevoie de mai mult de trei ore daca o nimeresti in ascunzatoare. Povestirea este frumoasa si stiu cum este sa tragi la rame pana faci carne vie . Bravo Laurentiu

Cum am putin timp o sa mai depan si eu ... ca am multe
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum