www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Permis de pescuit sportiv, in Germania
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 8:51 am    Titlul subiectului: Permis de pescuit sportiv, in Germania Răspunde cu citat (quote)

Stimati colegi
Postez aici fragmente dintr-o scrisoare primita de la un coleg de-al nostru din Landul Bavaria-Germania, ca informare despre ce inseamna sa fii pescar-sportiv „in alte tari” (sistematizarea ei i-mi apartine).

„... am primit cartea cu o saptamana inaintea examenului (deh… Posta Romana). Mi-a prins bine. Intre pestii pe care a trebuit sa-i invat, pentru examen, erau unii care nu apar in apele noastre sau in cartea D-voastra. Noutati ar fi ca am reusit la examenul pentru obtinerea permisului de pescuit. In Romania auzeam, ca in apus, trebuie doar sa stii sa faci ceva si esti angajat. Nimic mai fals. Daca vrei sa maturi strazile i-ti trebuie un document ca ai urmat un curs si ca ai promovat un examen.
***** Pentru permisul de pescuit am urmat un curs (cred ca v-am scris despre asta), contra cost, de doua ori pe saptamana cate trei ore (Miercuri de la 19 la 23 si Sambata de la 14 la 17) timp de doua luni. Daca aveai mai mult de 12 ore absenta sau absente la 21 ore speciale, nu te mai puteai prezenta la examen.
Pentru examen erau 5 materii:
1 -- Pesti in general = anatomie, clasificari etc.
2 -- Pesti speciali = cca 70 de soiuri de pesti din apele Germaniei (+ cei marini, dar fara un accent deosebit pe ei) caracteristici, deosebiri, etc.
3 -- Unelte de pescuit = carlige, noduri, bete, mulinete, tipuri de pescuit, etc.
4 -- Ape si ecologie, inclusiv bolile pestilor.
5 -- Drept, inclusiv lungimile admise la pescuit ale pestilor si desigur perioadele cand pestele depune icre si nu ai voie sa-l pescuiesti.
***** Erau 921 de intrebari tip grila (deci mai putine decat credeam initial), din care la examen primeai 60, cate 12 din fiecare materie. Nu puteai gresi la o materie mai mult de 6 intrebari si per total 15. Examenul este cel mai greu in Landul Bavaria si infinit mai greu decat cel sustinut pentru obtinerea permisului de conducere.
La examen fiecare statea singur la o masa lunga si avea numele lui scris pe ea. Spre surprinderea mea am facut bine la toate intrebarile. Urmeaza in Aprilie sau Mai sa-mi primesc permisul (contra 35 € si sa platesc inca 40 € pentru ca permisul sa fie valabil 5ani). La fiecare 5 ani trebuiesc platiti 40 €. (doar pana la 70 de ani, de cand nu mai trebuie platit).
Ma bucuram ca doar asta este suma pe care trebuie sa o platesc. Eroare.
Aici se pot arenda ape (si cam toate sunt arendate). Daca vrei sa pescuiesti i-ti mai trebuie o aprobare de la arendas sau administratorul apei (alti 2-300 € anual), aprobare care trebuie stampilata de prefectura landului, de data asta fara cost.
Daca sunteti asa amabil si aveti putin timp va rog sa-mi scrieti denumirea urmatorilor pesti in limba romana. Daca doriti va voi scrie si eu denumirile pestilor in germana (conform manualelor din care am invatat):
Shocked Shocked Shocked Lampetra fluviatilis; Lampetra planeri; Petromyzon marinus; Alosa alosa alosa; Alosa fallax; Salmo salar; Salmo trutta f. trutta; Salvelinus namaycush; Salvelinus alpinus; Osmerus eperlanus; Coregonus sp. ; Rutilus pigus virgo; Rutilus frisii meidingeri; Chalcalburnus chalcoides mento;
Gymnocephalus cernuus; Gymnocephalus schraetser; Micropterus salmoides; Micropterus dolomieui; Proterorhinus marmoratus; Gasterosteus aculeatus; Pungitius pungitius.
Si cativa pesti marini prin excelenta:
Psetta maxima; Pleuronectes platessa; Scopthalamus rhombus; Hippoglossus hippoglossus; Platichthys flesus; Limanda limanda; Microstomus kitt; Solea vulgaris; Gadus morhua. Shocked Shocked
Cu stima si multumiri anticipate, F. A.”

Ei, ce parere aveti Question Question Question
tudor

Locație: Paris

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 11:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cauza asta nemtii pescuiesc mai mult in tarile vecine. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nemtii au fost si sunt adeptii perfectionismului. Nemtii au fost si sunt adeptii regulamentelor. Mie , sincer, imi place chestia cu scolarizarea si apoi testare pentru obtinerea dreptului de a pescui.
Oare cum ar suna chestia asta la noi? Imi lipseste iconita cu "ma pis pe mine de ras"
Tudor, eu tind sa cred ca baietii "migreaza" catre tarile vecine pentru a pescui nu datorita taxelor (care mie ca si roman nu mi se par exagerate, darmite lor care au salarii de 10 ori mai mari decat al meu) ci datorita faptului ca in tarile vecine probabil ca au sanse sporite la un pescuit cu trofee.
Pe Marius (Bamber) nu l-am auzit de capturi capitale in Germania...
Sus
Sionut

Locație: Popesti

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 11:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

o parere foarte buna ...nu se poate aplica la noi.

tudor

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 12:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trofee gasesti si in Germania insa faptul ca trebuie alta taxa de fiecare data cand schimbi apa devine costisitor chiar si pentru nemti.
Pe de alta parte mai e si interzis sa dai drumul la peste. Pentru asta iei si amenda. Nu se da drumul la peste pentru ca a fost "stresat" Laughing
In tarile vecine cu un permis poti pescui pe toate apele publice, retii peste sau nu dupa bunul plac, si nici nu trebuie sa te duci la scoala. Asa ca nemtii sunt mai mult prin vecini. Asta nu inseamna ca e bine. La ei se comporta exemplar dar cand sunt in strainatete multi isi pierd smaltul de civilizatie, nu toti fireste.
Sus
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 1:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Pe de alta parte mai e si interzis sa dai drumul la peste

dar au limita la kg?
daca DA, atunci ce te faci cu o iesire de cateva zile ? Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 5:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din fericire pentru ei , toata Germania fuctioneaza pe baza de examene.Sunt rigurosi in tot ceea ce fac. De aceea sunt primii in Europa, chit ca ne place sau nu. In Austria e la fel, ca sa pescuiestii pe Dunare trebuie sa dai examne.
De ce si la noi sa nu fie ca la obtinerea permisului de vanatoare, sau ca in alte tari pentru pescuit? Scolarizarea ar creste nivelul si educatia pescarului roman.
Sionut

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 5:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Go 2Bill a scris:
Scolarizarea ar creste nivelul si educatia pescarului roman.

Rovin, dar si nivelul spagii.Doar e Romania!
Go 2Bill

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 6:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sionut a scris:
Go 2Bill a scris:
Scolarizarea ar creste nivelul si educatia pescarului roman.

Rovin, dar si nivelul spagii.Doar e Romania!

La un atelier APS, a venit un nene, sa-i zicem asa, in acel moment cam "vesel"care, braconier de felul lui, lucra la un moment dat in Germanica. Si povesti cum vazu el acolo, in Germania, ca era apa mare si nimeni nu pazea si ce se gandi, fiind roman "istet", hai sa fac o "plasuiala" ca "e prosti astia de pe aici"! Zis si facut. Avea plase de acasa, deh, dotat baiatul si baga plasele si prinse atata peste cat reusi sa ia 1500euroi.
A doua zi, calare pe el. O zi superba, tocmai buna de "pescuit". Intinde romanasul nostru plasutele si .........in mai putin de 15 minute se trezi langa el cu zeci de politai si alte "organe"abilitate care l-au inconjurat , pe apa, pe uscat si din aer. Omul a ramas....mut. Intrebarea a fost pe masura faptei: ori platesti in 24 de ore 10000euro amenda, ori la "mititica". In lacrimi, a ales pe loc, amenda si in cca.2 ore a platit jumatate ca s-au mirat si nemtii.A mai cerut un lucru, intoarcerea in tarisoara natala. Pentru ca transportul cu avionul era inclus in amenda, de 1000euro a venit omul nostru isteti, singur in avion , pana la Bucuresti. Lui i-a placut si se mai duce in Germania, dar nu v-a mai bracona. S-a speriat.
Si acum ca sa raspund la intrebarea ta, cui sa fi dat ciubucul intr-o situatie ca cea relatata chiar de el?Ar merita sa dai ceva ca sa iei prmisul de pescar daca ai fi obligat sa respecti legea?cel putin pe ape publice, ca la cele concesionate are cine pazi.
Sionut

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 6:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@Rovin sunt de acord cu tine (in cazul cu Germania)

Dar la noi (ca si in cazul permisuluii de navigatie), dai o spaga cui trebuie si iei permisul de pescuit. (fara cursuri, examen etc).Asta am vrut sa zic cu spaga.
Go 2Bill

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 6:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sionut a scris:
@Rovin sunt de acord cu tine (in cazul cu Germania)

Dar la noi (ca si in cazul permisuluii de navigatie), dai o spaga cui trebuie si iei permisul de pescuit. (fara cursuri, examen etc).Asta am vrut sa zic cu spaga.

Am inteles si asa este, dar am dat si alternativa, vorba ta :Lasati aceasta pasiune si pentru copiii nostri!
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 7:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Le plangem noi de mila nemtilor..dar de noi,ne doare sufletul!Concret:io,am dat pe viza 2008,113 ron, viza valabila doar in BN.In perioada de prohibitie,vrand nevrand,le umplem buzunarele patronilor de balti, sau, stam acasa;dupa prohibitie,daca vreau un crap,somn,salau,stiuca..nu ma primesc cei din CJ,SJ,decat daca-mi vizez la ei;la mine,fiind zona munte-deal,aceste specii lipsesc;deci iar trebe sa cotizez la cei cu balti,sau sa fac o iesire in delta;pt care iesire,iar mai cotizez fie viza,fie taxa zilnica la concesionar, plus banii de benzina,apa,mancare.Pai spuneti voi..nu le e mai bine nemtilor? : Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 7:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mike
din cate zice dl. Burian si acolo costa 2-300 eur la fiecare concesionar
e taxa mare, care te cam obliga sa te duci la acelasi concesionar (abonament)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tudor

MesajTrimis: Fri Mar 07, 2008 10:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

george tomescu a scris:
mike
din cate zice dl. Burian si acolo costa 2-300 eur la fiecare concesionar
e taxa mare, care te cam obliga sa te duci la acelasi concesionar (abonament)

Cam din cauza asta nemtii pescuiesc mai mult la vecini, nu e prea grav asta. Mai lasa si gunoie dar mai lasa si bani. Laughing
Sus
florinw

Data înscrierii: 06/Apr/2008
Locație: germania

MesajTrimis: Tue Apr 08, 2008 8:40 pm    Titlul subiectului: Re: Permis de pescuit sportiv, in Germania Răspunde cu citat (quote)

din Landul Bavaria-Germania, ca informare despre ce inseamna sa fii pescar-sportiv „in alte tari” ).

Gymnocephalus cernuus; Gymnocephalus schraetser; Micropterus salmoides; Micropterus dolomieui; Proterorhinus marmoratus; Gasterosteus aculeatus; Pungitius pungitius.
Si cativa pesti marini prin excelenta:
Psetta maxima; Pleuronectes platessa; Scopthalamus rhombus; Hippoglossus hippoglossus; Platichthys flesus; Limanda limanda; Microstomus kitt; Solea vulgaris; Gadus morhua. Shocked Shocked
Cu stima si multumiri anticipate, F. A.”

Ei, ce parere aveti Question Question Question[/quote]

salut.daca imi scri denumirile pestilor in germana te pot ajuta cu traducerea lor in romana sau invers.cit despre taxe nu sint chiar asa mari.eu am abonament pentru 5 beltzi super si tit in bavaria pt care platesc 130 euro pe an si ar trebui sa fac 3 zile de lucru pe an dar pt ca nu le fac platesc inca 15 euro X 3zile.as fi curios unde pescuieste amicul tau ,poate facem o iesire impreuna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum