www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Adar va-ntreaba
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
marian_i

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Sat Sep 06, 2008 11:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu dau la clean cu o lanseta usoara de 2,10m echipata cu o mulineta mitchell pe care am fir de 0,16; in rest, voblere cozma si rotative.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sat Sep 06, 2008 1:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Indraznesc prea mult daca insist ?
Pe de alta parte, cat de "prinzatoare' sunt rotativele la clean ? Personal am prins pastrav la oscilanta si unul singur la rotativa (l-am catalogat drept noroc porcesc !), insa niciodata clean.
... si revin cu intrebarea : chiar nimeni n-a ajuns prin partile alea la pescuit (Tismana)? Ori macar povesti auzite de la altii ?
ERATA
Din cauza grabei s-a produs o eroare - situatia e taman invers : pastravii i-am prins la rotativa si unul singur la oscilanta !

Ultima modificare efectuată Adar Marian la Sun Sep 07, 2008 1:09 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Sat Sep 06, 2008 3:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Pe de alta parte, cat de "prinzatoare' sunt rotativele la clean ? Personal am prins pastrav la oscilanta si unul singur la rotativa (l-am catalogat drept noroc porcesc !0, insa niciodata clean.
... si revin cu intrebarea : chiar nimeni n-a ajuns prin partile alea la pescuit (Tismana)? Ori macar povesti auzite de la altii ?

Nea Mariane ,cinstit vorbind ,cel mai bine se prinde clencioiul la pestisor mic ,(verdete sau altceva ) ,dar si la rotativa preferabil meps nr 00, 0 sau unu.Nu stiu zona unde mergi ,cred ca nu e vorba de Tismana de Horezu ,dar daca e apa cristal merge la lacusta, greiere , bondar ,la adancime de 0,5m la plesneala pe malul opus ,mai ales daca sunt copaci aplecati peste apa.Bun-ar fi si o punga in care sa tii un musuroi de furnici mari de padure,pui 2,3 in carligeanu si-l rupi.Te orientezi talica la fata locului ,ca doar n-o sa iei toporul sa spargi buturi putrede dupa cari si, nici nu cred ca ai acu' oarece gogosi de viermi de matase sau gandaci de colorado Very Happy .Inca o data ,nu se compara (dupa mine) pescuitul la clean pe garle limpezi de deal cu cel de pe sa zicem Sabar sau Neajlov.Dar cred ca stii ca tre dat cu mare fereala ,ca asta vede si la spate Very Happy

Daca e lac ,eu zic ca poti dai de pe mal cu varga de 6 m ,nadit cu oarece si la viermusi. Sau stai departe de mal si-l pleznesti langa mal la suprafata cu lacusta.Dar ai grije sa nu dai casetofonul prea tare
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Fire-ntinse
ventoflorin

Data înscrierii: 28/Mar/2008
Locație: suceava

MesajTrimis: Sat Sep 06, 2008 3:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Pe de alta parte, cat de "prinzatoare' sunt rotativele la clean ? Personal am prins pastrav la oscilanta si unul singur la rotativa (l-am catalogat drept noroc porcesc !0, insa niciodata clean.
nea ADARE eu pe suceava prind clea f bine la rotativa mepps nr 4 nichelata.din experienta mea a ti pot spune sigur ca atunci cand cleanul n a vrut la nik tot a mai pus botu la o rotativa.acu vo 2 sapt mi amm luat 4 voblere de la river 2 sea sub forma de gandac cu care pur si simplu ''am spart'' cleanu. fire antinse
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Adresa AIM
cristian

Data înscrierii: 11/Feb/2008

MesajTrimis: Sun Sep 07, 2008 11:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt ''proaspat''venit din concediu,zona Sibiu.Am pescuit pe lac de munte la clean,impreuna cu localnicii.
Topul celor mai prinzatoare momeli:
-cosasi,lacuste..
-coaja de paine ardeleneasca(cea cu cartofi,coapta pe vatra,putin mai tare nu proaspata)
-pestisori(se pune minciogul in dreptul unei pietre mai mari si se zgaltaie bine piatra)
Toate acestea in montura "fara plumb".
Daca se prindea un exemplar mai 'galagios"automat se schimba locul.
La broscute si rotative Mepps nichel, nu a vrut deloc.
Sus
Adar Marian

MesajTrimis: Sun Sep 07, 2008 1:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturile primite pana acum !
Problema mea e oleaca mai complexa, dat fiind ca timpul o sa-mi fie redus si , plus de asta, volumul bagajului carat trebuie restrans spre un minim absolut ! Asta-i motivul care nu-mi permite decat un pescuit cu artificiale, cel cu momeala naturala implicand o "logistica" - ca sa-i zic asa - cu mult peste ce pot lua cu mine. Adaug c-as prefera sa prind un singur pastrav (dac-o fi in lacul ala !!!) in detrimentul a zeci de cleni...
Am tot cautat pe net ceva legat de locatia asta, insa informatiile sunt atat de interesante, in masura in care lipsesc cu desavarsire.
@ Nea Pantazi, din ce scrisai tre' sa ma-ntelegi ca minunile legate de furnici, bondari, cosasi si alte alea, nu-mi sunt la-ndemana. Si da, e vorba chiar de Tismana, cea mai la deal de Horezu. Plec cu EA acolo si am la dispozitie doar cateva ore (cel mult patru !) in seara zilei de sambata si ce-oi mai putea fura dimineata urmatoare, in conditiile in care desi mergem impreuna, doar eu am liber la pescuit, asa ca in alte amanunte nu mai tre' sa intru, ca sa-ti dai seama de cate boscorodeli m-asteapta...
@ ventoflorin - multam de sfat, o sa caut asa ceva la magazinele de pe aici, in ideea ca doar clean voi afla p-acolo. Al'minteri, la pastrav am io inca vechea rotativa Mepps de 7,5 gr si daca la asta nu iau nimic, inseamna ca nu e pestele asta acolo...
@ cristian - in cazul meu cosasii, lacustele, pestisorii, sunt doar un vis...
Crying or Very sad
cristian

Data înscrierii: 11/Feb/2008

MesajTrimis: Sun Sep 07, 2008 3:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
@ cristian - in cazul meu cosasii, lacustele, pestisorii, sunt doar un vis...
Crying or Very sad

Localnicul respectiv,in max 15 min,pe "paraiele' care intrau in lacul respectiv,cu ajutorul minciogului(de crap..)a cules si pestisori si broscute.
Cu,(virgula) "calul de iarba"(cosas,n.a.) a fost mai amuzant...mai ales ca eram dupa oarece libatii...Embarassed
Sus
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Sun Sep 07, 2008 6:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
... Al'minteri, la pastrav am io inca vechea rotativa Mepps de 7,5 gr si daca la asta nu iau nimic, inseamna ca nu e pestele asta acolo...Crying or Very sad

Am fo' la un canal in care clocotea stiuca si n'am luat nimic toata ziua, desi am dat la de toate...la suprafata apei, atacurile stiucii erau ca si cele de avat, zgomotoase si la vedere, insa nicio rotativa, lingura, vobler, sau alta naluca, precum nici pestisoru'viu de la suprafata, sau cel de la fund Embarassed n'au impresionbat stiucile in frun fel...
Si peste era in prostie, numa' ca era si demancare pt el, tot in prostie...
Cam putin inseamna cateva ore petrecute intr'un loc, despre care nu stii mai nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Sun Sep 07, 2008 6:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mare pacat Mariane ca n-ai timp. Eu pe Tismana si Bistrita mi-am facut ucenicia la pastrav si de fapt in amonte de soseua RV -Horezu ,nu era decat pastrav .Dar au trecut 46 de ani de atunci si nu stiu de lacuri pe acolo.Dar cea mai prinzatoare montura era o trestie cu un plumbulet un carlig cu tije mai lunga pe care puneam un verdete ,bagat ca rama ,aruncam in locuri cu apa mai adanca si-l plimbam cat mai natural in susul apei.Pt. pestisori nu-ti tre mare lucru :ori un mincioc cu ochiuri dese ,ori un tifon ,si gasesti talica sper o baltoaca sa prinzi cativa.

Grije mare sa nu nimeresti pe acolo la vreo manastire de taici Razz Razz
Petru Burian

Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Mon Sep 08, 2008 6:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu as cauta cateva muste artificiale uscate (plutesc la suprafata apei).
Forfac lung si subtire, montura fara plumb, iar musca lasata sa "curga" dusa de curent. Eventual cu fine opriri si "urcusuri contra curentului".
Pe lac in zonele de mal, pe sub tufisuri sau copaci.
Pe parau, lansare in amonte de bulboane, sau in aval de "pragurile" de aerare.
Daca locul permite, cizme sold si deplasare in albie inspre aval.

Fire intinse, capturi marete !!
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Sep 09, 2008 8:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dom' Burian, una la mana ar fi ca n-am (nu mai am) lanseta de muscarit. Nu-s chiar pe langa subiect in domeniul asta, am folosit asa ceva cu zece-doish'pe ani in urma, da' am renuntat pen' ca nu se-mpacau una cu alta - cand mergeam pe munte, nu prea era loc si de pescuit, iar ca sa ma duc doar pentru peste, nu aveam cu cine. N-ar fi asta un cap de tara insa din pozele ce le-am primit, padurea-i pana-n buza lacului si multimea de tufisuri si arboret mi-ar crea dificultati in biciuire. Merg pe rotative, oscilante si voblere ca fiind cele mai lesnicioase.
Nenica sh-as mai zice-o si p-asta : mi-e un dor de creanga bradului, de ceata aia care se ridica din parau in zori, de nu-s cuvinte s-o spuna !... Crying or Very sad Si dac-oi prinde macar un pistruiat, pot zice ca nu mi-a trecut anul degeaba .

Ultima modificare efectuată de către Adar Marian la Tue Sep 09, 2008 8:21 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Sep 09, 2008 8:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nea Pantazi, nici o sansa cu manastira ! EA o sa fie cu ochii pe mine mai dihai ca pe butelie, mai cu seama c-o sa trebuiasca sa raspunda de una singura obligatiilor sociale, basca sa-mi scuze mie absenta... Twisted Evil
Laurentiu Catana

Data înscrierii: 06/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Sep 09, 2008 11:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marian,inapele de munte putin adanci,cu pitre jumatate iesite din apa,gasesti sub astfel de pietre niste formatiuni care seamana cu aluna americana.Au cam aceiasi forma si dimensiuni.Ridici piatra si gasesti lipite pe ea,in zona unde bate curentul de apa,ciorchini de astfel de formatiuni.Iei una si o foarfeci usor intre degete,pana crapa.In interior gasesti o larva care are aspect de fluture.Pusa in carlig si lasata pe suprafata apei,doar cu o alica de plumb care sa tina firul drept la o undita de 4 metri,poti prinde usor pastrav.Este momeala cea mai buna pentru pastrav.Lansezi in amonte si lasi firul sa curga pe curent.Cand musca pastravul,il simti ca si cum ar rontai momeala.Trebuie intepat scurt si aruncat pe mal.Altfel il pierzi.Sa nu lasi umbra pe apa!Sperie pastravul.La pastrav trebuie sa te deplasezi mai tot timpul.De la vale spre deal.Daca lansezi de 7-8 ori intr-un loc si nu ai luat nimic,te deplasezi 10-15 metri in amonte.Poti sa intri si in apa,dar sa nu faci umbra in amonte!Cauta in locurile putin mai adanci de sub pietre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Petru Burian

Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Wed Sep 10, 2008 6:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laurentiu Catana a scris:
In interior gasesti o larva care are aspect de fluture.Pusa in carlig si lasata pe suprafata apei,doar cu o alica de plumb care sa tina firul drept la o undita de 4 metri,poti prinde usor pastrav.Este momeala cea mai buna pentru pastrav..

Toate bune, corecte si frumoase.
Dar cu momeala naturala, la pastrav Shocked Shocked Shocked
Adar Marian

MesajTrimis: Wed Sep 10, 2008 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, Laurentiu, stiu de ce spui, asa am prins primul pastrav in locul unde coborand Godeanu, soseaua se alatura raului si merge spre Herculane. Dadeam in suvoi cu firul aruncat in amonte si-l lasam sa curga spre bulboanele sapate-n stanca de pe malul opus. As face la fel si aici dac-as pescui in aval de baraj, pe canalul de fuga al apei.
Dom' Burian, drept ie ce ziceti 'mneavoastra si eu, unul, stiu prea bine ca-i asa, insa discutia asta ar fi aidoma celei legate de folosirea bombei (ori ariciului, cum mai e cunoscuta). Va stimez si va respect mai presus de cuvinte insirate, mai mult sau mai putin aleatoriu, intr-un spatiu virtual da' in chestii de genul asta nu pot fi de acord cu domnia voastra si am sa ma explic.
Un amic traitor in Norvegia imi trimite poze cu locurile unde se duce el la pescuit dupa somoni, pastravi si ce-o mai fi. Mai zilele trecute ce-mi spune :
- Moshule, azi bag o setca, sa vaz ce-oi scoate.
- Ba, esti diliu ? Daca te prind aia ?
- Fratie, nu mai pune botu' la vrajeli si ia aminte ce-ti zic : e perfect legala. La astia ie traditie si nimeni nu se baga, nimeni nu maraie. Cu toate astea apele colcaie de peste si stii de ce ? Nimeni nu ia mai mult decat mananca, totul se face cu masura si cu bun simt.
Imediat incepe sa-mi trimita si poze cu el pe lac, cu barca, cu fi-sau , cu nevasta-sa, cu catelu', cu purcelu'... Dom'le, asa frumuseti cum numa-n vis gandesti sa afli ! Si iar s-apuca sa-mi spuie cum sade treaba cu peturile, cu pungile de plastic, cu gunoaiele. N-ai sa vezi asa ceva ! Magazinele au obligatia de a primi si recicla sticlele de plastic, cutiile de bere si TOATA LUMEA o face !
Cati pastravi prinde un pescar la nimfa sau chiar la rama, dom' Burian ? Cati pastravi omoara un gater care arunca rumegusul in rau ?
M-am dus acu' trei ani spre un loc drag mie, pe Dambovita, la baraju' Pecineagu. Rau imi pare ca n-am facut macar o poza acolo, sa v-arat ce-nseamna omu' prost si stricator... V-amintiti, dom' Burian, cum era in anii '70-'80 ? Si p-atunci se taiau paduri, si p-atunci existau gatere, da' n-avea nimeni curajul s-arunce bustenii-n apa, ca de rumegus nici nu mai vorbesc, ii mancau de vii aia de la ocol !
La iesirea asta n-am sa folosesc momeli naturale, dar nu ca m-ar chinui angoase legice sau ecologiste, ci pen' ca habar n-am ce pesti gasesc acolo si, mai cu seama, motivul fiind ca artificialele imi ingaduie o mai mare libertate de miscare.
PS. Vaz ca nimeni n-a spus-o, nici poze n-am aflat, da' la Chilia au fost "colegi" care si-au strans gunoiul in saci (bravo lor) si l-au lasat acolo, pe mal (rusine sa le fie !).
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 6 din 7

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum