www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Adar va-ntreaba
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 4:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Si-n cazu asta ce fac, pun sau nu struna ?

Nene, in 2005b si 2006, la Mila 23 am cocosat-o cu si fara struna.
Din comoditate, ajunsesem sa nu mai pun struna si n-am patit nici un pocinog; anul trecut, la Peceneaga, am luat una la vreu 2,5 kg la montura de crap pe recuperare, apoi , vazand situatia, am incercat anume pentru " cumatra "; n-am pus struna. am agatat una, i-am vazut spinarea de 15-16 cm, la 5-6 m de mal am simtit firul bleg si...s-a dus cu blinker cu tot. Alta n-a mai venit !
Era si prietenul Costin de fata.
aveam strune de kevlar la mine, dar am zis si eu, ca romanul: merge
s-asa!
Si n-a mers!

Concluzia, daca exista, o tragi singur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 7:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cand in zona,sunt si cumetre..io,n-am..bulan,ii pun kevlar!Problema ii la Dunare,unde in zona de salau,mai adasta si cate-o dintzoasa,ce te lasa urgent fara jelibon..cu jig cu tot!Pescuind pe lacuri,la salau si bibi,la linia de multifil,ii pun 1 m de mono,cu agrafa duolock(fara vartej)asa jigul danseaza cum ii e voia.. Very Happy..in concluzie:unde-s mai rare stiucile,nu pun!deoarece si aria de cautare nu prea se suprapune;salaul il cauti in apropierea fundului,stiuca sta mai mult intre ape,exceptie perioada rece..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gelupescar

Data înscrierii: 14/Jan/2008
Locație: cluj napoca

MesajTrimis: Sat Mar 01, 2008 5:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fara struna,numai daca dai expres dupa dintoasa,chiar daca intra accidental una si-ti taie firul macar ai avut parte de adrenalina.Incearca pt inceput sa dai intr-o apa pe care o cunosti,altfel risti sa-ti dai cota de jiguri si silicoane tribut agatatorilor.Stai tot timpul cu ochii pe fir,de cele mai multe ori rapitorii ataca pe cadere,cu timpul o sa te obisnuiesti sa"citesti"firul si o sa-ti dai seama chiar si cand o sa ai tentativa de atac.Daca preferi sa dai cu monofilament,nu folosi fir mai gros de 20--22,sfatul meu ar fi sa alegi unul fluo,este mai vizibil pt pescar ,invizibil in apa si de obicei de calitate superioara,chiar daca este mai scump decat unul clasic
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 2:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gata, m-am hotarat !

Lanseta - 2,10 - 2,40, 5-15 gr.
Mulineta cu raport 5/1.

Necazul il intampin la alegerea firului... Ce-mi puteti spune referitor la prima mea optiune : TufLine ? Am gasit la 65 lei rola de 150m si pretul mi s-ar pare bun, nu stiu daca si calitativ m-ar multumi, pen' ca n-am dat pana acum cu textil...
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 2:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tuffline-ul e cel mai bun textil pe care l-am testat eu pana acu.
Pentru lanseta pe care v-ati hotarat sa o luati recomand de 10 max 15 LBS.

Textilul e bun in special la pescuitul cu jiguri(twistere, shaduri...etc) pentru ca trebuie sa dati dv. tzeapa....

In restul pescuitului la artificiale te cam trezesti cu pestele in carlig.
rumburakk

Data înscrierii: 25/Jan/2008
Locație: ploiesti

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 2:34 pm    Titlul subiectului: re... Răspunde cu citat (quote)

dupa parerea mea umila.....va ridic mingia la fileu cu urmatoarele:
1. daca nu aveti o experienta vasta in ale pescuitului la rapitor, nu recomand sa folositi textilul!...face "peruci", recuperarea in caz de agatatura este convergenta cu norocul, etc...
2.va recomand(asta numai in cazul in care v-a picat pe textil) firul fuzionat, deoarece in sectiune este rotund....si asa ramane! nici macar firul teflonat nu reuseste sa se mentina in sectiune!
p.s. a nu se confunda firul teflonat cu firul fuzionat!
ptr rapitor va recomand cu caldura un fir BUN de 0.20-0.22, monofilament in functie de greutatea......tablei, shad-ului..etc! Wink

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 2:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:

Textilul e bun in special la pescuitul cu jiguri(twistere, shaduri...etc) pentru ca trebuie sa dati dv. tzeapa....

Exact pentru asta "ma-nnoiesc", sa-mi incep ucenicia intr-ale twistere-lor. Am luat in calcul si ca 15gr e fierul cel mai greu pe care-l folosesc si, la o adica, schimb iute plasticul cu o rotativa, o oscilanta, o lingurita, chestiile obisnuite mie, bashca si faptul ca-l pot folosi cand dau dupa un pastravior. (Abia ce m-am intors dintr-o "excursie" pe la Bistrita-Bicaz si m-a prins asa un dor... Crying or Very sad )
rumburakk a scris:

1. daca nu aveti o experienta vasta in ale pescuitului la rapitor, nu recomand sa folositi textilul!...face "peruci", recuperarea in caz de agatatura este convergenta cu norocul, etc...
2.va recomand(asta numai in cazul in care v-a picat pe textil) firul fuzionat, deoarece in sectiune este rotund....si asa ramane! nici macar firul teflonat nu reuseste sa se mentina in sectiune!
p.s. a nu se confunda firul teflonat cu firul fuzionat!
ptr rapitor va recomand cu caldura un fir BUN de 0.20-0.22, monofilament in functie de greutatea......tablei, shad-ului..etc! Wink

Neica rumburakk, dupa rapitor am mai dat eu, in special dupa stiuca si avat, insa n-am folosit nici plastice, nici fir textil, pana acum ; m-am descurcat onorabil si cu guta ordinara. O sa mai caut pe net, sa vaz care-i diferenta intre firul fuzionat si cel teflonat, asta in cazul in care nu te milostivesti talica sa mi le explici. Wink
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 8:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Io,cu teflonatu', am muscat-o!Acu 2 ani am luat o rola,inainte de plecarea in delta(nu mai stiu exact ce marca,a fost 600 de mii,atunci)si dupa 2 zile de lingurit..s-a cojit! Crying or Very sad Primavara trecuta am luat un Power Pro de 8 lbs,mere suoer,i-am pus in fata 1 m de fluorocarbon(antiabraziune)si-am pescuit si-n balti cu scoica,si printre pietroaie in gura Litcovului,fara probleme.Monofilamentul..mi se pare prea elastic,elongatia e mare,nu "simti" fiecare detaliu de pe fund,cand tarai twisterul,si nu ai promptitudine la intepare ca si cu multifilul.Parerea mea..altii,au altele,asteptam,sa le spuna.. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 9:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikebazga a scris:
Io,cu teflonatu', am muscat-o!Acu 2 ani am luat o rola,inainte de plecarea in delta(nu mai stiu exact ce marca,a fost 600 de mii,atunci)si dupa 2 zile de lingurit..s-a cojit! Crying or Very sad Primavara trecuta am luat un Power Pro de 8 lbs,mere suoer,i-am pus in fata 1 m de fluorocarbon(antiabraziune)si-am pescuit si-n balti cu scoica,si printre pietroaie in gura Litcovului,fara probleme.Monofilamentul..mi se pare prea elastic,elongatia e mare,nu "simti" fiecare detaliu de pe fund,cand tarai twisterul,si nu ai promptitudine la intepare ca si cu multifilul.Parerea mea..altii,au altele,asteptam,sa le spuna.. Very Happy

Mike are dreptate, si eu am patit la fel, chiar si la forface, dupa cateva lanseuri in zona destul de plina de scoici unde pescuiesc de multe ori, se cojea, apoi chiar, cu sa zic, se scamosa. A costat destul de scump, dar am fost nemultumit; acum am si eu montura cu fluorcarbon si, cel putin in toamna, s-a comportat bine. Smile

Dar la stiuca, eu folosesc monofilament max 0, 25 ( anul trecut am avut Shimano si am fost supermultumit ); pe vant, cu o mica peruca pe textilul ud ( posibila, la o mica neatentie ) iti blestemi zilele. Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Restul este batul, mulineta, artificiala, mana si...ochiul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
rumburakk

Data înscrierii: 25/Jan/2008
Locație: ploiesti

MesajTrimis: Tue Mar 04, 2008 9:10 pm    Titlul subiectului: raspuns Răspunde cu citat (quote)

diferenta intre firul fuzionat si cel textil este unul de fabricatie.......cel "textil" este prin procedeul de fabricatie(impletire) aproape plat..cel fuzionat are firele lipite la cald si..laminat sau trefilat(nu stiu sigur cum se numeste operatia) si este la propriu si figurat...rotund in sectiune!
m-am exprimat gresit cand am spus ''incepator(i)'' m-am referit strict la cei care incearca pte. prima data ceva...nou!...scuzele de rigoare!!! Sad
eu intotdeauna am postat ceva care sa va vina in ajutor si sub aspectul pret-calitate......nu mereu pretul din magazin, reliefeaza calitatea!
toate postarile mele imi sustin propriile incercari si idei, asteptand in contrapartida.......copletarile de rigoare din partea asilor in domeniu!
multumesc!

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Adar Marian

MesajTrimis: Sun Mar 09, 2008 11:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Necaz mare, fratilor !!!
Azi am reusit sa smulg doua ore si sa dau la apa primele mele twistere. Cald, soare, o tzara de vant , totul fain, stricat insa de faptul c-am ales varga prost... Crying or Very sad
Mulineta-i excelenta, firul textil de 0,16 (Power Pro) ma multumeste pe deplin, insa varga (Shimano) cu atiune la varf 10-30 gr imi pare mult prea tzapana.

PS. Si poze de la prima iesire pe anul asta :

Ultima modificare efectuată de către Adar Marian la Mon Mar 10, 2008 7:44 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Adar Marian

MesajTrimis: Sun Mar 09, 2008 11:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am uitat sa va zic de peste...
Ramane cum am vorbit, ie tot sub apa.

Sionut

Locație: Popesti

MesajTrimis: Sun Mar 09, 2008 11:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nea Mariane,
parca te hotarasei la 5-15 gr.Si acum te aud ca-i dat cu una de 10-30 gr.Banuiesc ca n-ai dat cu jig-uri de 10 gr si d-aia ti se pare teapana.Asta e buna pentru Dunare si Delta cand bagi la inaintare artileria grea. Very Happy
Pe balti aicea, vorba cuiva, mai finescu . Laughing
Adar Marian

MesajTrimis: Mon Mar 10, 2008 7:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sionut a scris:
Nea Mariane,
parca te hotarasei la 5-15 gr.Si acum te aud ca-i dat cu una de 10-30 gr.Banuiesc ca n-ai dat cu jig-uri de 10 gr si d-aia ti se pare teapana.Asta e buna pentru Dunare si Delta cand bagi la inaintare artileria grea. Very Happy
Pe balti aicea, vorba cuia, mai finescu . Laughing

Da, Ionute, insa daca n-am gasit... Crying or Very sad
Acu', nu-mi ramane deca sa iau din nou drumu-n picioare, sa bat magazinele de pe la gara, ca doar p-acolo n-am fost...
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Mar 10, 2008 10:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu ati mai dat pana acu cu batz de carbon+fir textil e posibil doar sa vi se para ca e prea tzeapan!

El trebuie sa vibreze pana in cotor pana la cea mai mica denivelare de pe fundul apei!

Eu cand ma trec inapoi pe monofilament(se intampla foarte rar) Mi se pare ca nu mai am nici un control asupra nalucii.

Eu zic sa mai incercati de cateva ori cu batzul asta poate o sa va obisnuiti Smile

Se intampla in general ca un batz de actiune mai mica sa fie si de o putere mai mica si nu cred ca va doriti sa aveti lupta viertii cu un salau de vreun kg sau un biban mai imbracat!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 2 din 7

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum