www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Adar va-ntreaba
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 8:57 am    Titlul subiectului: Adar va-ntreaba Răspunde cu citat (quote)

Dom'le, ui' cum shade chestea (unul mai hatru deja mi-a raspuns : "Pe dreapta, moshule !") , io, pan' la anii astia, la shad n-am pesuit... Dac-a fost sa prind f'un salaias, s-a-ntamplat ba la rama, ba la pestisor viu. Acu', ce mi-am zis :
- Nenica, nu-i pacat de Dumnezeu sa mori prost, cate vreme ani lungi mai ai 'nainte ? Ia osteneste-te si-nvatza la batranete care-i sfaraiala cu zgarciurile astea !
Asa se face ca o lanseta subtirica si meseriashe, m-oi pricepe io sa-mi aleg, mulineta, ashijderi, da' despre shad-uri sau worm-uri, nu stiu mai nimic ! Cum rusine sa-ntreb, nu mi-a fost nicicand, va cer mai intai sfatul in privintza a ce sa-mi cumpar, de unde si cat dracu costa blestematziile astea ? Bashca, cam ce se prinde la ele ?
Despre restul, cum se leaga, cum joci momeala si altele, o sa va bat la cap pe malul garlii, pe care l-oi prinde si care m-o suporta.
Cu multumiri pentru osteneala raspunsurilor, io v-astept...

Ultima modificare efectuată de către Adar Marian la Wed May 21, 2008 6:30 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mariane,s-o iau in ordine:la twister se prind cam toti rapitorii cunoscuti;diferentele..sunt la marimi,culori,modele,modul de recuperare,fc-tie de specia vizata.Pt inceput,poti folosi shaduri(forma de pestisor)sau grub-uri(viermi)la o balta sau rau unde abunda bibanul marisor(el va raspunde primul si e mai usor de gasit).Poti incepe cu capete lestate(jiguri)de 4-6 gr,twistere de 5-6-8 cm,culori alb,fluo,verde chartreuse(cu sclipici inserat),shaduri albe,galbui,rosii,cu spate negru,maro.Lansezi in zona unde banuiesti prezenta rapitorului,astepti sa ajunga jigul pe fund,apoi incepi o recuperare sacadata(in dinti de fierastrau)cu ajungerea jigului pe fund,ridicare,cadere,recuperare...cu mici pauze intre ele.Asta merge la biban,salau,somn,uneori si stiuca.Se prinde si stiuca frecvent,(io,in toamna,in delta,doar la de-astea am prins)aici recuperarea se face mai alert,fara sa ajunga jigul pe fund,la fel procedez si la avat.In locurile cu multa vegetatie,se foloseste alta montura(Carolina),cu carlig special pt twister,nelestat,aici varful carligului,ramane infipt in twister,pt a evita agatarea in vegetatie.Sunt multe de spus..asta era doar..introducerea.. Very Happy dar fiind pescar,musai sa ai rabdare! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adar Marian

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 9:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, Mike !
Ui' de ce-am intrebat pe-un forum si n-am facut vorbirea-n particoler cu unu sh-altu :
- spunandu-i unui amic pasul ce ma-ncearca, zisu-mi-a ca nu orishice cauciuc ie bun si ca-i musai sa-ntreb mai multa lume despre ce si cum sa iau. Ei ma sfatuia spre Mister Twister de la Arow International, da' parca mi-as dori si alte pareri...
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 10:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa ce am aruncat cam o galeata de inovatii din astea in Dunare si balti ve pot recomanda in felul urmator:

Luati o lanseta mai tzeapana(nu-i musai sa fie cea mai fina...) si cel mai important, fir textil bun (eu prefer Tuffline pt ca e mai ieftin si foarte bun).

si va recomand pentru inceput asa:

2 culori: Alb sidef si verde cu sclipici (chartreuze i-ar zice profesorii)
2 plastice: Shad si grub
2 marimi : 6 si 10 cm.

La astea le trebuie jig-uri suficient de grele sa ajunga pe fund insa suficient de usoare pt ca naluca sa danseze putin...

Pe balta: lansati si va uitati la fir pana se blegeste (alt termen n-am gasit)
dupa care dati un tzac scurt, intindeti firu si va uitati la el sa se-nmoaie iar. Daca pe parcurs vedeti orice tremuratura, miscare pleostire prematura, dati tzeapa cu sete...
Pe Dunare: lansati (trebe ca jigul sa fie grelutz) si asteptat cu firul intins pana simtiti un tac in batz...daca nu simtiti tac-ul..inseamna ca jig-ul e prea usor si nu a ajuns pe fundul apei. Cand a ajuns pe fund, urmeaza din nou tzacurile scurte din varf urmate de jumate de tura de manivela.

Pe dunare atacul o sa fie mai cu ciuda pt ca pestii n-au timp de analizat prea mult.

PS: Atacul la biban transmite in batz: Rap-tap-tap
salau: POC tap tap
stiuca: greutate usoara
Sionut

Locație: Popesti

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 10:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nea Mariane,
o lanseta speciala pentru pescuitul cu jiguri este cea care o vinde colegul Cristi Trofim.Eu am vrut s-o comand de la Cabelas dar am renuntat si acum sunt intr-o mare gaura.Cred ca daca mai negociezi cu el, sigur mai lasa.
http://www.pescar-sportiv.ro/forum/viewtopic.php?t=195
mikebazga

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 11:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Referitor la producatori..parerile sunt impartite:merg bine si cele de la Energofish, si cele de la Gipo..treaba e sa nu fie tare scumpe(astea-s la 0,3-0,5 ron),sa fie un material cat mai flexibil,incat apendicele vibratil,sa "bata"cat mai bine.. Very Happy
Sus
Adar Marian

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 11:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sionut a scris:
Nea Mariane,
o lanseta speciala pentru pescuitul cu jiguri este cea care o vinde colegul Cristi Trofim.Eu am vrut s-o comand de la Cabelas dar am renuntat si acum sunt intr-o mare gaura.Cred ca daca mai negociezi cu el, sigur mai lasa.

Multzam, Ionute, esti amabil, insa ti-o spun fara rusine si far' de teama ridiculizarii ulterioare (nu din partea ta, da' te pomenesti c-o aparea vreunul):
cand oi da eu trei milionuri p-o lanseta, se-ntoarce pamantul cu curu-n sus.
Mike, saraciile astea de care spui tu, sunt bune si la clean ? Ai luat asa ceva cu ele ?
Sionut

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Sionut a scris:
Nea Mariane,

Multzam, Ionute, esti amabil, insa ti-o spun fara rusine si far' de teama ridiculizarii ulterioare (nu din partea ta, da' te pomenesti c-o aparea vreunul):
cand oi da eu trei milionuri p-o lanseta, se-ntoarce pamantul cu curu-n sus.
Mike, saraciile astea de care spui tu, sunt bune si la clean ? Ai luat asa ceva cu ele ?

Pretul este mare dar lanseta este de top.Blancul este G.Loomis (cei mai tari din lume) dar lucrat de cei de la Cabela's.Astfel pretul scade de la 4-500 Euroi la sub o suta.A fost doar o parere, fiecare isi face socotelile pe care si le stie.

mikebazga

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 12:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clean,sincer,nu!am prins in schimb,pastrav! Very Happy Apropos,de lanseta de spinn..io am din primavara trecuta,echipament..nou.. Embarassed adik:lanseta Energoteam,2,70,act 10-30 gr,fir multi-Power Pro-8 lbs,mulineta Banax..cum draq i-o zice..nu mai stiu ceva,cu 20,la preturi..acceptabile:lanseta=103 ron,mulineta 110 ron,firul..90 ron..daca le-aduni,tot acolo unde ziceai,iesi.. Embarassed Referitor la twistere:am si io un set de la Mister twister..cele mai mari au doar 8 cm..lista e mai larga la alte firme..si la preturi mai accesibile.. Very Happy
Sus
pytzy

Data înscrierii: 25/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 12:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca nu tot ce este scump este si bun....Asa am vazut pe 'afara' la magazine de profil (chiar si la distribuitorul Maver din Bologna) niste preturi de cazi pe spate si nu te mai ridici...dar fiecare le stie pe ale sale si are socotelile sale.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mikebazga

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 12:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Depinde si de posibilitatile financiare a fiecaruia,toti ne-am dori scule de top;prioritatile sunt diferite,la fiecare..eu nu-s,si nici planuri n-am de participare la competitii(exceptand faza judet,la fly Laughing )pescuitul e un hobby,care-mi ofera linistea si deconectarea fara de care as turba Crying or Very sad un pescuit de placere,se poate face si cu scule mai modeste;mana,conteaza! Very Happy
Sus
Adar Marian

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 1:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikebazga a scris:
Depinde si de posibilitatile financiare a fiecaruia,toti ne-am dori scule de top

Mike, ca sa n-o dau in diverse, iti spun simplu : sunt douaj' de ani de cand stiu ca a mai frumoasa muiere, nu-i si a mai buna nevasta...
Daca-mi iau o scula data dracului, musai sa am grija de ea, sa n-o lovesc, sa n-o las nestearsa, sa fiu cu bagare de seama unde-o pun sau unde-o uit.
Citeste cine vrea, pricepe cine poate shi cum poate...
Revenind la ale noastre : eu tind spre un bat de 2,40 (nu ma-treba de ce, risti sa-ti raspund c-asa vreau io).
Te vaz bazat in domeniu, motiv pentru care mai o intrebare, atat catre tine, cat si catre ceilalti : cand dai cu astea (twistere) "la ce-o veni" , mai pui struna, asa cum faci cand dai cu fiare ?
Sionut

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 2:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
mikebazga a scris:
Depinde si de posibilitatile financiare a fiecaruia,toti ne-am dori scule de top

Mike, ca sa n-o dau in diverse, iti spun simplu : sunt douaj' de ani de cand stiu ca a mai frumoasa muiere, nu-i si a mai buna nevasta...
Daca-mi iau o scula data dracului, musai sa am grija de ea, sa n-o lovesc, sa n-o las nestearsa, sa fiu cu bagare de seama unde-o pun sau unde-o uit.
Citeste cine vrea, pricepe cine poate shi cum poate...
Revenind la ale noastre : eu tind spre un bat de 2,40 (nu ma-treba de ce, risti sa-ti raspund c-asa vreau io).
Te vaz bazat in domeniu, motiv pentru care mai o intrebare, atat catre tine, cat si catre ceilalti : cand dai cu astea (twistere) "la ce-o veni" , mai pui struna, asa cum faci cand dai cu fiare ?

Struna afecteaza jocul nalucii.Dar daca ai dintoase in zona, sunt sanse mari sa-ti taie, daca dai fara struna.Am vazut si stiuci prinse la tuister fara struna, dar i-ti trebuie ceva bulan.
Adar Marian

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 4:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si-n cazu asta ce fac, pun sau nu struna ?
Sionut

MesajTrimis: Fri Feb 29, 2008 4:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Si-n cazu asta ce fac, pun sau nu struna ?

Eu nu as pune decat daca ma lasa vre-o cumatra fara obiectul muncii. Laughing
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 1 din 7

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum