www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Avat Mortal
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mihaiart

Data înscrierii: 25/Feb/2008
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue Feb 26, 2008 8:57 am    Titlul subiectului: Avat Mortal Răspunde cu citat (quote)

Pescuitul avatului este o placere speciala, toata lumea a auzit, macar odata in viata, daca nu a si simtito pe pielea lui. Trebe sa alergi mult dupa el, dar satisfactia este totala. Dupa o zi de avat sigur numai esti in stare de nimic, mainile nici nu le mai simti, iar picioarele inca iti mai tremura de la ultimul drill cu batausul argintiu. Singura metoda de pescui acest peste, dupa parerea mea, este spiningul, ca dai la jig sau ai legata o rotativa de capatul linie satisfactia este de nedescris, dar in top ramane voblerul. Ca este mare, mic sau grasun, voblerul trebe sa fie de calitate si neaparat plimbat acolo unde misca pestele. Asa ca neaparat nu uitati sa cautati locurile de atac, la avat nu exista reguli precise la fel ca la dintosii dungati, avatul il gasesti astazi in marele anafor, maine poate sa pandeasca pe o plaja cu apa doar pana la genunchi. Acolo la apa mica este adevarata placere, cu un vobler de suprafata si un patern fff. apropiat de naturelul obletelui, sigur vei avea o sansa. Ai mare grija ca acesti tarponi de Dunare, sunt pericolosi, bata-i norocu', nu vor fi deloc manierati cand vor ataca, asa ca tinete bine pe pozitie. A si nu uita nu sta incremenit intr-un loc miscate, fa plimbari lungi, insista in locurile in care ti se pare ca exista activitate, avatul pandeste imediat dupa cel mai mic prag sau obstacol. Daca v am trezit interes........, gata cu vorba hai la Dunare, ca ne asteapta Avat Mortal
Cu respect,
Mihai Very Happy
[img][/img]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mihaiart

MesajTrimis: Tue Feb 26, 2008 9:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

inca nu reusesc sa introduc si imagini, pana cand am sa invat, sorry Laughing [/img]
Sus
Sionut

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Popesti

MesajTrimis: Tue Feb 26, 2008 10:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mihaiart a scris:
inca nu reusesc sa introduc si imagini, pana cand am sa invat, sorry Laughing [/img]

citeste acest topic si poate te prinzi : Wink
http://forum.pescar-sportiv.ro/viewtopic.php?t=144
mihaiart

MesajTrimis: Tue Feb 26, 2008 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Frumos Very Happy
Sus
mihaiart

MesajTrimis: Wed Feb 27, 2008 9:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sus
jonny_23

Data înscrierii: 03/Feb/2008

MesajTrimis: Wed Feb 27, 2008 5:11 pm    Titlul subiectului: avat mortal Răspunde cu citat (quote)

Pescuitul la avat

Pentru aceasta perioada din sezon (septembrie, octombrie si chiar noiembrie) va recomand un pescuit foarte frumos si foarte spectaculos: pescuitul la avat. Daca sunteti pescari exclusiv de placere si nu cautati cantitati si “scoatere” din peste incercati acest pescuit pe Dunare sau pe alt rau mare (Olt, Mures, Somes etc). Aici nu numai ca nu va streseaza nici un paznic cu “domnu’ taxa” si cu miscatul apei dar puteti sa gasiti pe toata lungimea raurilor locuri unde sa nu va inghesuie nimeni si sa stati linistiti o zi intreaga. Nu mai spun ca pe linga avati putei sa mai “loviti” si un somn, o stiuca, o vaduvita sau o scrumbie. Daca alegeti Dunarea in zona de granita nu uitati sa va inregistrati la unul din pichetele de graniceri sau si mai bine sa va faceti un permis de granita.
Avatul mananca aproape toata ziua si are un stil de viata unic printre pestii nostrii. Traieste numai in ape curate si se hraneste in special cu pesti albi de suprafata (obleti si alte natii de maruntis) pe care ii ataca cu viteza forte mare, ii izbeste cu coada si apoi urmareste pestisorii dezorientati si nauciti. Echipamentul pe care il folositi trebuie sa fie foarte bine adaptat conditiilor de pescuit pe care le practicati.

Firul.
Nu se justifica un fir mai gros de 0,18-0,20 deoarece avatul chiar daca musca de va trec toate transpiratiile oboseste destul de repede si nu pune prea mari probleme la scos. Daca folositi fir textil pot sa va spun ca pe o apa foarte limpede am avut rezultate slabe adica multe urmariri fara atac.
Lanseta.
Eu folosesc o lanseta de 2,14 m si putere 3.5 - 14 g si ma impac foarte bine in lanseu cu toate nalucile de la voblere de 3g la oscilante de 15g.
Mulineta.
Va recomand o mulineta mai rapida ( minim 5:1 raport).
Cele mai bune rezultate le-am avut la rotative BerTi (Flash nr3) si Martin Panther (Silver Fly Tail nr6), la oscilante Goldstar, BerTi, Blue Fox si Little Clio (5-7 cm si grele) si la voblere mici si “rele” adica cu bataie foarte marunta si rapida. Cautati rupturile de mal, pragurile, involburarile de apa, copacii cazuti si alte obstacole unde maruntisul se aduna in locurile ferite de curent si unde avatii ataca violent (se vad de la distanta). Ca tehnica lansati in aval la 45 de grade fata de mal si recuperati in ritm vioi si jucaus mentinind naluca in stratul de suprafata al apei. Daca apa este prea rece si nu vedeti carduri de obleti cautati platouri de 3-4 m adincime sau praguri mari ferite de curent unde acestia se retrag.
In continuare va voi prezenta cateva naluci irezistibile pt avat.
Rotativele:
Martin Fly Tail nr 4 culoare argintie (si paleta si corp) si musca de pe ancora portocalie cu fulg maro. La acelasi model de lingurita dar fara musca pe ancora am prins semnificativ mai putin.
Mosca Mosquito marimile 3-5 indiferent de culoare fulgului (galben, rosu, negru) si cu paleta argintie si aurie. La rotative va recomand cu toata caldura folosirea unui antirasucitor caci la vitezele care le prinde rotativa in curent sigur faceti firul peruca.
Naluca Ciudata (nu asta e numele ei de firma): este formata dintr-un cap de plumb, cu doi ochi rosii, gaurit longitudinal si 6 fulgi, 3 albi si 3 albastri de 5-6 cm lungime, legati de capul de plumb. Treaba e simpla se trece firul prin cap si se leaga un carlig sau o ancora. Nu stiu de unde se poate cumpara o asemenea naluca (eu am gasit cateva in targ) asa ca va rog daca vedeti pe undeva anuntati-ma si pe mine. Oricum cred ca se pot truca destul de usor pe un cap de twister nr 1. Numai eu stiu de cate ori m-a salvat naluca asta de "gherla".
Oscilantele:
Nimic nu poate inlocui o oscilanta atunci cand avatul sta la mare distanta de mal si trebuie sa lansezi peste 50m.
BerTi de 3-7 cm lungime, argintate si nikelate, Blue Fox Pixie de ½ oz, ABU Toby de 10g, Crocodil si Little Clio sunt favoritele mele.
Voblerele:
Rapala Suspending 6 si 8 (SB)sunt deosebit de eficace in orice sezon.
Yo Zuri Pin's Minnow Laser de 5si 7 si LX-Minnow de 6,6 si 8,8 au facut prapad printre avatii de Dunare.

Twisterele:
Sunt foarte prinzatoare mai ales intr-o apa rece primavara devreme si chiar iarna!!! Nu-i credeti pe cei care spun ca iarna avatii se ascund "undeva" si nu mananca.Avatii sunt la locul lor in apa si este adevarat ca mananca mai putin ca vara (stiti aia cu vara si iarna) dar daca le gasiti groapa tot va alegeti cu ceva senzatii….
Mustele:
Nu am pescuit atat de mult la avat la musca sa pot da sfaturi asa ca luati urmatoarele drept niste constatari la primele vederi. Cele mai bune muste s-au dovedit a fi cele de cca 3-5 cm albe si din fulg de ratoi pestrit facute de Legance. Campioana a fost un exemplar cu ochi miscatori si cu ceva sclipicios legat peste pene. Lansati in amonte si tineti firul in permanenta intins animind putin mustele cu smucituri scurte

**Un alt aspect foarte important este agitatia pe maluri cand pescuiti. Cautati locuri mai putin batute si pastrati o liniste desavarsita. Nu va agitati aiurea pe maluri, nu tipati de bucurie la primul peste daca nu vreti sa fie si ultimul. Avatul este un peste de suprafata care se ghideaza foarte mult dupa vaz si va asigur ca vede foarte bine ce se misca in afara apei.
**La cererea e-vizitatorilor voi continua acest articol. Daca aveti intrebari, sugestii si mai ales critici nu ezitati sa le adresati in lista de discutii (pt. Iliuta)
**Incercati macar o data o partida de pescuit la avat (intr-un loc cu avat) si daca nu va place ..aveam acest document in calculator si cred ca trebuie vazut de toata lumea....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed Feb 27, 2008 10:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Jonny...te rog nu mai da copy/paste la articole de pe alte site-uri!
E mult mai valoroasa parerea ta!

Cu siguranta ca cel ce este interesat de un gen de pescuit poate sa dea singur search pe google!

in plus, autorul acestor articole se poate supara daca este copiat fara acordul lui Wink
jonny_23

MesajTrimis: Wed Feb 27, 2008 10:54 pm    Titlul subiectului: ma scuza-ti Răspunde cu citat (quote)

armand stai linistit ca nu am dat copy paste de pe alt site.eu am tras multe de pe odc.pt mine si m-am gandit sa impartasesc si altora.si daca sunt puse la share pe odc inseamna ca vor sa fie impartasite si altora.imi pare rau.nu voi mai posta nimik.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
pytzy

Data înscrierii: 25/Jan/2008

MesajTrimis: Wed Feb 27, 2008 11:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Jonny...te rog nu mai da copy/paste la articole de pe alte site-uri!
E mult mai valoroasa parerea ta!

Cu siguranta ca cel ce este interesat de un gen de pescuit poate sa dea singur search pe google!

in plus, autorul acestor articole se poate supara daca este copiat fara acordul lui Wink

Daca le copiezi de pe ODC sau StrongDC sau... si vrei sa le postezi pt. a fi vazute si de ceilalti (exact cazul lui [b]Jonny_23[b]) am putea pune in paranteza de unde sa facut 'preluarea' articolului sau autorul.....ce zici Question
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jonny_23

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 12:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca vroiam sa gasesc ceva despre pescuit poate asa trebuia sa fac si eu:"sa dau serch pe google "si asa gaseam ce ma interesa si site-u nu isi mai avea rostul.chiar imi pare rau ca am facut asta mai ales ca am facut-o din inima.ai acordul meu sa stergi toate postarile mele.fire intinse tuturor......
Sus
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 6:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

jonny,cred ca exagerezi in hotarare ta.este vorba de o regula si o cerinta morala si legala ca sa treci sursa,in cazul in care nu-s scrise de tine.uneori acceptul autorului.
mihaiart

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,
Sunt intru totul de acord cu foarte multe sfaturi din acel articol, insa eu sunt de parere ca in pescuitul cu naluci(spining-ul) trebuie sa te bazezi foarte mult pe instinct, asta si cand vine vorba de alegerea nalucilor, in mod special, si cand vine vorba de locurile in care pandesc avatii sau alti pradatori. In ceea ce priveste voblerele de dimenciuni mici sunt de acord cu ele cand le folosesti in apa mica, dar pt un anafor nu te sfii sa folosesti un Husky Jerk chiar si de 12cm, eu am avut rezultate incredibile cu acest tip de vobler, mi se pare chiar cel mai versatil din toata gama Rapala, cel putin pt rauri mari. Secretul cel mai mare este sa insisti in locul in care ai observat activitate, si ma repet, cand vine vorba de naluca incredete in instinct si insista intotdeauna cu acea naluca care ti a dat cele mai bune rezultate. Asta este valabil la toate speciile de rapitori, nu numai pt avat. Si inchei prin a repeta ce spun altii care au o mai mare experienta, dimensiunea naluci conteaza cand vrei sa ai capturi capitale.
Cu respect,
Mihai Very Happy
Sus
jonny_23

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 9:42 am    Titlul subiectului: raspuns Răspunde cu citat (quote)

eu nu am de unde sa stiu de unde am luat acele articole.le am de mult timp in calculator. nu stiu cine le-a scris.dar dupa cum am mai spus ele au fost puse la share cu acordul celui ce le-a scris altfel erau secrete si nu le mai avea nimeni.deschide-ti odc si scrieti pescuit pe la 22 00 si veti vedea cati au aceste documente.nu am zis ca sunt scrise de mine.si pana la urma pt ce este acest site?nu pt informarea membrilor si celor care il viziteaza?numai bine va doresc......
Sus
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 10:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut Jonny!

Nu vreau sa ma intelegi gresit intentia ta este buna insa nu ai inteles unele aspecte...

Chiar daca tu ai Downloadat de pe DC++, nu inseamna ca le-ai downloadat de la autor...
Sunt pescari entuziasti care aduna materiale de pe site-uri si le salveaza in calculatorul lor.
Poti sa gasesti filmul care a luat oscarul dumnica, crezi ca il downloadezi direct de la Studiourile Warner?!

Ca sa te convingi de ce iti spun eu, ia un fragment din oricare text pe care l-ai postat, si cauta-l in google. Vei vedea ca este preluat de pe unul din site-urile de pescuit deja existente! De ex, acesta cu pescuitul avatului este luat de pe rapitori.ro - http://www.rapitori.ro/articole_arata.php?cat=1&id=11
jonny_23

MesajTrimis: Thu Feb 28, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: scuze Răspunde cu citat (quote)

aaa acum am inteles ce vrei sa zici.ok.imi cer scz.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum