www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cateva intrebari

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
B3aT

Data înscrierii: 30/Jun/2010
Locație: Berceni

MesajTrimis: Fri Jul 02, 2010 9:12 am    Titlul subiectului: Cateva intrebari Răspunde cu citat (quote)

Salutare natiune "artificiala" , am si eu cateva intrebari, inainte de prima "experienta la rapitori",
Pe scurt ma duc prin Grecia cateva zile, si mi-am facut un mic bagaj, ce aveam prin truse, si ce am mai cumparat, am pus aci poze cu ce imi iau la mine de acasa http://btools.eu/blog/read/going-to-gree..fish/ , in principal o sa dau dupa fatze, la mal, deci nimic serios, am cumparat cele mai mici lingurite si plastice moi pe care le-am gasit ...

Stiu ca nu o sa arunc departe cu caricaturile alea de lansete inventate, dar o sa stau in apa, sau pe dig, si pestisorii sunt omniprezenti din ceam vazut datile trecute ...asta pana o sa primesc de ziua mea un kit de spinning Twisted Evil .banii mei s-au dus pe cele de crap Confused

Am tot citit saptamanile astea pe net, am aflat si ca aveam spinnerbaits , ma tot intrebam ce sunt chestiile alea prin trusa, care nici ac nu au, cum dai cu "chestiile alea ciudate de plumb de dat in cap la pesti", si anume jig-uri si tot asa ... Laughing

Am cateva intrebari scurte
- struna pot sa o leg cu o agrafa rapida de linie, si cu alta nalucile/momeala ? sau se foloseste altceva ...
- la taparina pun in capat un plumb, sau pluta buldo, sau ce ? si daca pe acele alea se mai pune momeala sau nu
- am niste jig-uri/musca, cu par colorat pe ele, cum se numesc? de curiozitate ...

Sper sa nu fii uitat nimic, o sa arunc cu ele in weekendu asta pt prima oara, chiar daca ploua ma duc in tineretului si tot le ud Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Jul 02, 2010 9:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare!

In primul rand...fugi cat poti de "Kit-uri". de cand pescuiesc si ma invart prin magazine nu am vazut nici un kit care sa contina numai produse folositoare. In general sunt OK 1-2-3 produse iar restul sunt de umplutura sa dea bine la inventarul Kit-ului.

In al 2-lea rand in Grecia recomand sa iti iei o lanseta mai lunga(daca ai cum sa o strecori in bagaje) plumbi, carlige si o rola de fir.

Uita-te la localnici si fa-ti monturile asemanatoare cu ale lor. Pestisorii aia mici de-i vezi pe langa mal o sa fie mai usor de prins cu o bucatica de paine decat cu momeli artificiale.

Iar despre jucatul chestiei aia "de dat in cap la pesti"( jig) e o poveste atat de lunga incat daca m-as apuca de scris l-as face pe Tolstoi sa planga...

Teoria spune ca "trebuie jucat in dinti de ferestrau" insa realitatea e cu totul alta si ce poti invatza in jumatate de ora pe balta langa cineva care mai stie...ti-ar lua cativa ani de citit pe net si incercat pe balta! Asa ca ...poate ne sincronizam intr-o dupaamiaza si-ti pot arata 1-2 shmekerii
Wink
B3aT

MesajTrimis: Fri Jul 02, 2010 11:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma refeream la kit la max lanseta + mulineta, de preferat alese separat, cum e si in domeniul meu IT, tot ce e la gramada (sisteme) e prost facut/ales/chestii care nu se vand. Lansete mai lungi de 3M nu am nici la crap Very Happy , am pus una de 2,40 si una de 3m, singurele care incap intr-un troller mare.

Din ceam vazut se prinde bine la paine si un fel de pasta "drașcă" (sau ceva asemanator ii zice), o sa ma descurc la fata locului, au tot felu de viermi/miiapozi/larve scarboase pe acolo ...

Mersi de sfaturi,

La faza cu smecheriile pot sta si 3 zile langa cineva ...imi place sa invat lucruri noi ...
Sus
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Jul 02, 2010 1:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum cativa ani, in Grecia, niste turisti (sigur nu erau localnici Very Happy ) si-au cumparat doua lansate si doua mulinete la mana a doua. Erau "super" corodate de la apa sarata de mare, incat la a doua aruncare au ramas cu manivela de la multineta in mana.
Imi pare rau si acuma ca nu am avut aparat sa le pozezez fetele. rau siderati.

Asa ca, atentie cum le intretii dupa folosinta.
Si vorba lui Armand, ia o undita si da cu paine.
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Jul 02, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Depinde unde mergi . Fiare si plastice nu stiu daca merg ,dar sigur vei avea nevoie de-o lanseta mai lunguta (3,6m) cateva plute de stiuca la baboi ,plumbi de fund dar si niste banda de plumb.Nu te-ncurca cu nailoane subtiri . Paine ar fi culmea sa iei Razz mai bine niste burete alb ,in caz ca mananca chefalul la suprafata. Daca nu reusesti sa prinzi baboi cu halaiasul, tre niste ancore mai ascutite ,le bagi in mijlocul bancului de aterina si tragi in sus. Asta pana prinzi primul zargan ,apoi poti da la bucatica sau coada de zargan. Merge si hamsie sarata. Adancimea (cu pluta )1-2m .Seara sau dim de pe plaja poti avea MARI surprize. Ochii mari la cum dau pescarii greci. Wink
B3aT

MesajTrimis: Wed Jul 07, 2010 3:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intre timp am testat "sculele" pe Arges, sunt multumit

O sa bag si spuma alba , si pentru port si pontone mi-am facut si o linie cu pluta, sa folosesc lanseta drept undita Laughing ... o sa revin cu poze, Multumesc de sfaturi
Sus
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Jul 08, 2010 7:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa ai timp frumos, fire intinse si sa nu te afecteze vreo greva a grecilor!
B3aT

MesajTrimis: Wed Jul 28, 2010 6:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am luat cu treaba si am uitat sa mai postez ...

Rezultatu e simplu .. 0 Laughing

Am pescuit in vreo 3 statiuni diferite ..si printre stanci si mai departe de populatie ..nu prea e peste ..rapitor adica.
Pesti erau, dastia colorati care stau printre oameni pe langa plaje, ii vedeam cand faceam snorkeling ..frumosi foc. Am vorbit si cu localnicii..nu prea mai e peste, si ii inteleg. In fiecare port erau minim 40 barci de pescuit, fiecare cu cate 2-3km de plasa ... zilnic...an de an .....

Eu am fost pe la mijlocul bratului Kassandra, Halkidiki. Ca magazine de pescuit era unu doar in Polichrono (In hanioti am stat eu nu era, si nici in Pefkohori, Glarakavos si Xenia nici atat). Magazinul slab, la plastice si voblere era cam acelasi pret ca la noi, iar lansetele mult mai scumpe, chinezarii ieftine (ce am vazut la noi 30RON la ei era 130RON..) Probabil sunt mai multe in Kalithea, asta e cel mai mare de pe partea dreapta a bratului, cu statuile lui Zeus etc ... neavand masina nam ajuns acolo.

Ca momeli ...la aia pasnici un localnic dadea la gogoasa ..pe pe ponton, intre oameni, da adica la gogoasa daia mare de vindeau aia pe plaja Laughing .
O lega fedeles rasucea guta in jurul unei bucati, baca acu in ea si arunca ..si sa vezi macel zici ca erau pirania ...o lasa 40 sec si o scotea cu cate un pestilica (max 10cm)

La magazin aveau momeli dar ... la ce preturi erau ... am preferat sa dau la caisa ..Toate momelile "vii" erau tinute la frigider, in pungulite sau cutiute. Am cumparat o pungulita cu creveti mici, morti, care puteau ingrozitor 3-4E. 3 Rame dinalea lungi cu picioare costau 6E ...

Unde am stat eu nu era ponton (statiunea nu avea port de niciunfel), era ff aglomerat ziua si plaja se termina dupa 5-7km in ambele parti deci naveam ce sa fac ..am dat numai in excursii, croaziere si noaptea aici.

Pozele sunt la gramada aici http://picasaweb.google.com/aditza8/GreeceJuly2010# , inafara de o sesiune ..unde am dat de pe niste stanci frumoase ..dar am pierdut multe monturi pe acolo si de nervi am uitat sa mai fac si poze Smile), pe langa faptu ca erau vreo 42 grade si nevastamea mai avea putin si ma arunca in aricii aia de mare ...

Totusi am prins drag de spinning si urmatoarea achizitie e o lanseta+mulineta
Sus
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Jul 29, 2010 7:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravos "Natiune"! Să-ți fie de bine Laughing
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum