www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cum scap de raci.
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Nade si momeli
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Sun Jun 27, 2010 7:19 pm    Titlul subiectului: Cum scap de raci. Răspunde cu citat (quote)

Problema,
Mare problema si cu raci astia.

Am fost sa pescuiesc pe o balta buna primavara si inceputul verii, dar pentru ca au scos crapi mari care rareau populatia de raci acestia sau inmultit considerabil.
Ce am observat cred ca nu le place usturoiu. Am reusit sa iau ceva caras si ciortan numai la boaba dipuita cu usturoi si la pufulete cu aroma de usturoi.
Cine stie sa-mi spuna daca este posibil sa bag ceva in nada sau o strategie sa-i tin departe de vadul nadit.

Multumesc anticipat.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886

Ultima modificare efectuată de către mr marinel la Mon Jun 28, 2010 9:15 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sun Jun 27, 2010 10:03 pm    Titlul subiectului: Re: Cum scap de raci. Răspunde cu citat (quote)

mr marinel a scris:
Cine stie sa-mi spuna daca este posibil sa bag ceva in nada sau o strategie sa-i tin departe de vadul nadit.

Daca sunt ffff multi, cel mai bun e praful de "alta balta". Twisted Evil
salaul

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: canal

MesajTrimis: Sun Jun 27, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Re: Cum scap de raci. Răspunde cu citat (quote)

george tomescu a scris:
mr marinel a scris:

Daca sunt ffff multi, cel mai bun e praful de "alta balta". Twisted Evil

praf de sange Twisted Evil
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Sun Jun 27, 2010 10:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salaule,
daca nu e caterinca, poti sa ne explici ce este si ce reactii are?
Ca altfel, racii intra in orice nada / momeala, chiar daca are cereale (porumb crud sau Bonduelles) dar mai ales daca are rame tocate.
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Jun 28, 2010 8:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stiind ca racii sunt necrofagi....daca pui praf de sange in nada se vor aduna mai ceva decat mustele la bec....
mr marinel

MesajTrimis: Mon Jun 28, 2010 9:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aha................ deja ma gandesc la o strategie.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
FAE

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Mon Jun 28, 2010 8:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy SALVE Very Happy
"IO i-ti dau un CRAP...tu i-mi dai greutatea lui in raci...si uite asa scapi de raci si nu i-ti mai faci nervi ca i-ti toaca tot...." IO sint amator de raci...!, sint amator de RACI....sau SCOICI...si de ce nu MELCI...nici macar nu stiti ce pierdeti...! Cool
Wink SA TRAITI BINE Wink
Sus
Laurentiu Catana

Data înscrierii: 06/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Jun 28, 2010 8:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marinel.prinde tu cati mai multi raci si eu ii cumpar.Imi plac foarte mult dar,niciodata,nu am putut sa mananc mai mult de o galeata in 3 zile.(o galeata de raci)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jun 29, 2010 7:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laurentiu Catana a scris:
Marinel.prinde tu cati mai multi raci si eu ii cumpar.Imi plac foarte mult dar,niciodata,nu am putut sa mananc mai mult de o galeata in 3 zile.(o galeata de raci)

dar intr-o zi............ Laughing

George Banciu

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jun 29, 2010 3:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mama ce frumos arata Exclamation
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jun 29, 2010 4:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

FAE a scris:
"IO i-ti dau un CRAP...tu i-mi dai greutatea lui in raci...si uite asa scapi de raci si nu i-ti mai faci nervi ca i-ti toaca tot...." IO sint amator de raci...!, sint amator de RACI....sau SCOICI...si de ce nu MELCI...nici macar nu stiti ce pierdeti...! Cool
Wink SA TRAITI BINE Wink

Aoleu Fanica ,tu crezi ca scoicile si mai ales melcii sunt noaptea la fel ? Ia incearca niste melci de balta sa vezi ce castigi Very Happy .
Si de unde Fanica atatia raci ,ca tu prinzi numai crapi capitali (isti). Razz
FAE

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Tue Jun 29, 2010 10:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

...pina acum nimeni nu a dat nici-o solutie la obiect...,tare sint curios sa stiu daca exista intreadevar "o arma" impotriva racilor....din cite i-mi aduc "IO aminte cind eram copil cineva a incercat sa scape de raci din zona lui(este vorba de curtile care aveau iesire direct in balta)...si culmea, acolo au inceput sa se adune broastele testoase de parca avea omul crescatorie...sincer "IO unul chiar nu-mi pot explica fenomenul.
Wink SA TRAITI BINE Wink
Sus
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Jun 30, 2010 7:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi si aici

http://infopescar.tv/forum/pescuitul-la-crap-fitofag-caras/cum-sa-scap-de-rac-t636-15.html
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Wed Jun 30, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu as propune sa ii momesti la vecinul...
mr marinel

MesajTrimis: Wed Jun 30, 2010 12:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Rovin,
Am citit dar baieti au lasato in coada de rac.
Metoda de a scapa de raci este cunoscuta de ei intre ei dar nu au dato din casa.

Dupa ce Armand a mai intarit inca o data prin spusele lui comportamentul racului si dupa ce am citit acolo voi aplica urmatoarea strategie pentru a scapa de raci.

Pentru ca tot o sa pun pe gratar niste Macrou voi pastra capete cozi si ce mai scot din burta lui. Le congelez si le iau cu mine la balta le voi baga intr-un sac de rafie de care pun o greutate si il voi scufunda in fata locului de pescuit pentru actiunea unei vergi de 6 m. Racii se vor strange la nada si ii voi lua la varga cu rama in ac. Iar pescuitul proprizis se va desfasura la cca 60-70 de m in fata sper fara concurenta racilor la nada.

Daca aveti alte idei dativa cu parerea. Astfel ca dupa aceasta partida sa concluzionam si sa patentam metoda.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886

Ultima modificare efectuată de către mr marinel la Wed Jun 30, 2010 7:27 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Nade si momeli Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum