www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 3:09 pm    Titlul subiectului: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog! Răspunde cu citat (quote)

Intrucat mi'e chiar in drum si in afara de cinci sau, hai, zece minute nu'mi rapeste timp si nici efort, m'am gandit sa intreprind ceva din postura de simplu cetatean atat pentru mine cat si pentru toti pescarii, anume sa depun o sesizare la Avocatul Poporului, privitoare la modul in care Legea 317/2009 imi incalca drepturile.
Singurul ajutor pe care vi'l solicit e legat de modul in care sa fie conceputa, eventualele corecturi si adaugiri. Eu va prezint mai jos ciorna conceputa de mine, cu rugamintea ca orice observatie s'o faceti in cadrul acestui topic. Precizez ca pana joi vreau s'o la sediul din Eugen Carada.

Către Instituția Avocatul Poporului
Sesizare,

Subsemnatul, Adar Marian, domicilat in str. xxxxxx nr. x bl. xx, sc. x, et. x, ap. xx, sector x București, legitimat cu CI, seria xx nr. xxxxxx, CNP xxxxxxxxxxxxx, vă sesizez in legatură cu incălcarea drepturilor constitutionale aduse mie de catre legea 317/2009 care aprobă și completează OUG 23/2008 privind pescuitul si acvacultura, aceasta intrînd in contradicție cu articolul 40 din Constituție.
In fapt: pentru a putea obține un permis de pescuit recreativ- sportiv de la ANPA (Agenția Națională de Pescuit și Acvacultură) sunt obligat sa mă înscriu într-una din asociațiile de pescari sportivi legal constituite, ceea ce intră în contradicție flagrantă cu articolul 40 din Constituția României, care prevede clar și fără echivoc că libera asociere este un drept, nicidecum o obligație.
În acest mod asociațiile s-au constituit si funcționează doar ca simple prestatoare de servicii, mai exact încasează sume între 50 si 150 de lei, taie chitanțe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv al cărui cost maxim este 30 de lei.
Consider că este dreptul meu să-mi pot procura liber si neîngrădit, direct de la ANPA sau de la una din filialele ei, Permisul de Pescuit Sportiv fără intermediari, iar legea 317/2009, așa cum este concepută azi, mă împiedică să fac acest lucru și, mai grav, îmi încalcă drepturile constituționale, după cum am arătat mai sus.
Vă mulțumesc că ați avut răbdarea să-mi citiți pînă la capăt prezenta sesizare si anticipat pentru orice sprijin mi-ați oferi.

Data. Subsemnatul,
Adar Marian

PS. Va reamintesc ca pentru glume si ironii aveti topicuri dedicate.

Ultima modificare efectuată Adar Marian la Tue Feb 02, 2010 7:45 pm, modificat de 4 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
PETER

Locație: CLUJ

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 3:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cititi si asta: http://www.superpescar.ro/component/content/article/5-news/88-memoriu-la-ministerul-mediului

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 3:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Peter, multumesc pentru observatie, insa ala-i un memoriu - alta branza-n alta traista.
Marian BARUTZ

Data înscrierii: 14/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog! Răspunde cu citat (quote)

Initiativa este laudabila si trebuie apreciata. Textul este corect, zic eu, cu unele amendamente. Astfel expresia " aceasta intrînd in contradicție cu articolul 40 din Constituție." din preambul trebuie taiata pentru ca faci trimitere la ea in fraza urmatoare, la justificarea sesizarii. Apoi chiar daca asociatile sunt la feminin, uzual se foloseste sintagma "prestatori de servicii" (din multe "motive" si probabil o sa fiu catalogat drept misogin Wink ). Iti si ne dorim succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 3:57 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog! Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:

În acest mod, multe asociații s-au constituit si funcționează doar ca simple prestatoare de servicii, mai exact încasează sume între 50 si 150 de lei, taie chitanțe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv al cărui cost maxim este 30 de lei.

O singură precizare din care poți trage o concluzie: valoarea permisul eliberat de ANPA se înregistrează contabil separat de cotizația de membru al unei asociații. Acei bani nu-i aparțin, ei sunt virați, în avans din resurse proprii. Daca de ex. comanzi 100 de permise, le plătești, dar nu distribui decât 10, paguba este a asociației. Serviciile nu sunt condiționate de eliberarea permisului, ele se referă la ceea ce oferă suplimentar asociația, nu neapărat la simpla eliberare a permisului. Poți fi membru al unei asociații fără a solicita permisul ANPA și la fel o asociație nu este obligată să elibereze permise ANPA. În acest sens APS elibereaza permise ANPA numai la cererea membrilor sai. Dacă sunt pescari care nu vor, sau nu pot pescui pe ape publice , nu au nevoie de permis ANPA, dar pot fi membri APS.
OUG 23/2008 modificat prin Legea 317/2009 obligă indirect asociațiile să "presteze" și pentru ANPA, plata în avans a permiselor, apoi distribuirea lor, evidența membrilor cu permise, aprobări de la instituțiile statului , participarea la acțiuni comune inițiate de autorități, etc.
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 4:08 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog! Răspunde cu citat (quote)

Marian BARUTZ a scris:
Initiativa este laudabila si trebuie apreciata. Textul este corect, zic eu, cu unele amendamente. Astfel expresia " aceasta intrînd in contradicție cu articolul 40 din Constituție." din preambul trebuie taiata pentru ca faci trimitere la ea in fraza urmatoare, la justificarea sesizarii. Apoi chiar daca asociatile sunt la feminin, uzual se foloseste sintagma "prestatori de servicii" (din multe "motive" si probabil o sa fiu catalogat drept misogin Wink ). Iti si ne dorim succes!

Nea Barutz, in mod expres am tinut sa fac trimitere dubla spre aceasta contradictie, tocmai ca sa subliniez. In multe texte si motivatii legale am sesizat aspectul, tocmai asta m-a facut sa-l folosesc la randu-mi.
Legat de acord, nu-s ce sa zic, parc-as schimba, parca nu, mi-e sa nu zica aia ca-s f'un agramat...
Go 2Bill, as vrea sa fiu bine inteles ca aici e vorba de un principiu in sine si nu de ce as avea eu impotriva unei asociatii sau alteia.
Go 2Bill

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 4:16 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog! Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:

Go 2Bill, as vrea sa fiu bine inteles ca aici e vorba de un principiu in sine si nu de ce as avea eu impotriva unei asociatii sau alteia.

Tot de principiu, eu am încercat să explic că formularea "taie chitanțe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv ...." nu este cea mai fericită. Cotizația nu trebuie să fie condiționată de eliberarea permisului. Ar trebui să fie valabilă și reciproca, dar nu poți obliga asociațiile la muncă patriotică.Valoarea permisului și cea a cotizației sunt două lucruri complet diferite. În rest, de acord 101%
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 4:27 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog! Răspunde cu citat (quote)

Go 2Bill a scris:

Tot de principiu, eu am încercat să explic că formularea "taie chitanțe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv ...." nu este cea mai fericită. În rest, de acord 101%

Sincer, cred ca nu meritam sa-mi servesti observatia, macar nu atata timp cat nicio clipa nu mi-a trecut prin minte sa va includ la gramada.
Go 2Bill, orice mi-ar rezerva viitorul, te asigur atat pe tine cat si restul userilor, ca APS-ul a avut, are si va avea un loc special in inima mea, ca amintirile, cate sunt, nimic n-o sa le stearga si nici n-o sa le pateze.
Macar si numai pentru Robin Hood, tot a meritat sa-mi platesc cotizatia, asa ca hai sa lasam pudorile deoparte, nu-s eu cel care o sa va ceara socoteala in veacu' vecilor.
Go 2Bill

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 4:34 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog! Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Go 2Bill a scris:

Tot de principiu, eu am încercat să explic că formularea "taie chitanțe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv ...." nu este cea mai fericită. În rest, de acord 101%

Sincer, cred ca nu meritam sa-mi servesti observatia, macar nu atata timp cat nicio clipa nu mi-a trecut prin minte sa va includ la gramada.
Go 2Bill, orice mi-ar rezerva viitorul, te asigur atat pe tine cat si restul userilor, ca APS-ul a avut, are si va avea un loc special in inima mea, ca amintirile, cate sunt, nimic n-o sa le stearga si nici n-o sa le pateze.
Macar si numai pentru Robin Hood, tot a meritat sa-mi platesc cotizatia, asa ca hai sa lasam pudorile deoparte, nu-s eu cel care o sa va ceara socoteala in veacu' vecilor.

Cred, și-mi pare rău dacă precizarea mea s-a interpretat greșit.Poate s-a dat , prin citatul ales, o interpretare greșită a celor spuse de mine.
Am făcut corectura ulterior, ca să fiu mai explicit, dar nu m-am gândit nicio clipă să particularizez cumva. Cu atât mai mult la persoana TA.Deci, nu cred ca a fost vreo referire persoanlă ci o trimitere la modul de a exprima realitatea, ca formulare.
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 4:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa-ti exemplific ca sa fiu bine inteles:
- Pe forumurile de pescuit au aparut ofertele unor asociatii care in schimbul a 50 de lei iti dau permisul ANPA, de aici concluzia ca la fiecare tidula incaseaza 20 de lei. Alte propuneri de activitati n-ai sa gasesti la ei. AJVPS-urile cer mai mult, insa cu acelasi portofoliu, respectiv zero!
Acum sa ma sucesc un pic: ce dracu crezi c-am sa fac eu cu cartonul ANPA-ului? Eu caut amici, socializare, prietenii - fie ele si virtuale - nu un amarat de permis.
Repet: e vorba de un principiu si data fiind natura si destinatarul demersului, musai sa-l concep in asa fel incat sa tusez latura negativa a consecintelor legii.
Go 2Bill

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 5:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Sa-ti exemplific ca sa fiu bine inteles:
- Pe forumurile de pescuit au aparut ofertele unor asociatii care in schimbul a 50 de lei iti dau permisul ANPA, de aici concluzia ca la fiecare tidula incaseaza 20 de lei. Alte propuneri de activitati n-ai sa gasesti la ei. AJVPS-urile cer mai mult, insa cu acelasi portofoliu, respectiv zero!

Repet: e vorba de un principiu si data fiind natura si destinatarul demersului, musai sa-l concep in asa fel incat sa tusez latura negativa a consecintelor legii.

Da, la acest aspect nu m-am gândit Twisted Evil Le mai ......rumeg, poate mai "tusham" cu ceva Laughing
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 6:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe un alt sait mi se sugereaza urmatoarea formulare a ultimului paragraf:
"Consider că este dreptul meu să-mi pot procura liber si neîngrădit, direct de la ANPA sau de la una
din filialele ei, Permisul de Pescuit Sportiv fără intermediari, iar legea 317/2009, așa cum este
concepută azi, mă împiedică să fac acest lucru și, mai grav, îmi încalcă drepturile
constituționale, după cum am arătat mai sus, fapt pentru care va rog sa ma ajutati in demersurile de a-mi
materializa drepturile costitutionale conform spetei in cauza si in acelasi timp sa se clarifice acest posibil viciu
legislativ"

Pareri?
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E clar ca dreptu` la libera asociere ne este ingradit, odata ce permisu` este eliberat/distribuit, numa` prin asociatii, care asociatii, ne promit obtinerea permisului de pescuit, doar daca platim cotizatia pe anu` in curs...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 9:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incorect, Nexule, nu ne este ingradit, ci impus, la fel cum inainte de '89, cand m-am angajat si le-am spus ca nu-s utecist, nici membru de partid, mi-au dat - fara ca eu s-o cer - carnetul de membru FDUS, motivandu-mi ca oricare cetatean al RSR trebuie sa faca parte dintr-o organizatie.
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 9:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Incorect, Nexule, nu ne este ingradit, ci impus, la fel cum inainte de '89, cand m-am angajat si le-am spus ca nu-s utecist, nici membru de partid, mi-au dat - fara ca eu s-o cer - carnetul de membru FDUS, motivandu-mi ca oricare cetatean al RSR trebuie sa faca parte dintr-o organizatie.

Asea, bine zis...de fapt voiam sa zic, ca libertatea de a alege ne apartine si nu tre` sa ne fie impusa...da` mai conteaza ce cred eu???...
p.s.zici ca pcr`ist n`ai fost, utecist asisderea, soim al patriei n`aveai cum sa fii(ca ejti puriu), deFDUS am tot citit pe stalpii soselelor, cand era trendy Twisted Evil iar daca ti`a fost impus, stiu despre ce vb, ca si eu in armata am trecut prin d`astea...noroc ca nu doare Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum