www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Sa facem cunostinta
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Prezentari
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Mon Dec 17, 2007 3:14 pm    Titlul subiectului: Sa facem cunostinta Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes, nascut in 1962 iulie 12, din Bucuresti, de profesie ofiter. Pescuiesc de pe la varsta de 5 ani. Bunicii erau la competitie sa ma ia la pescuit (probabil le purtam noroc). Ma "tarau" la Buftea, Buciumeni, Mogosoaia, Baneasa, Alimentara (Rosia), lacul Zanalei, Afumati 5, Boltasu, Stefanesti. Cand imi dadeau pace, ma luau unchii de fresh si mergeam la Dobreni, Berceni 2 (Gropi), Tineretului (de cand se lucra la amenajarea lacului). Duminica ma lua Tata la Crevedia, Gheorghe Doja, Rasa, Frasinet, Tancabesti, Saftica etc. Primul peste mare l-am prins in SUA pe raul Potomac. Acesta a fost un somn de 3kg (aveam 10 ani). Ptobabil ca de atunci am ramas cu o afinitate catre aceasta specie. Din anul 1974 am inceput sa "mangai" Delta Dunarii la Murighiol... Ce vremuri... Ce de peste se prindea...
Acum sunt un impatimit al Dunarii si al Deltei. Speciile vizate sunt in ordine: somnul, stiuca, salaul, avatul, apoi restul. Nu sunt adeptul confortului la pescuit oferit de pensiuni, hoteluri. Sunt fidel cortului, prepararii hranei pe malul apei. In ultumii 2 ani am redus dramatic numarul de partide de pescuit datorita timpului liber care este sublim dar lipseste cu desavarsire, insa nutresc speranta ca incepand cu 2008 sa reintru in vechile obiceiuri.
Va salut si va respect!

Ultima modificare efectuată de către Eugen Fetes la Fri Apr 25, 2008 4:50 am, modificat de 1 dată în total
Sus
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Mon Dec 17, 2007 5:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Szocs Peter, nascut in Cluj in anul de gratie 1955.
De preferinta pescuiesc la pluta, indiferent ca e apa curgatoare sau lac.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Petru Burian

Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Tue Dec 18, 2007 8:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Petru Burian, nascut in 02.03.1953, la Tg-Mures, unde m-am si intors dupa 5 ani de studentie in Bucuresti si 14 luni stagiatura in Barlad (Muzeul de st. Naturale). Casatorit, fara copii, cu sotie pescarita. 23 de ani hidrobiolog la Apele Romane-Tg-Mures (masterat, doctorat in biologie, ecologie si protectia mediului); actualmente pesionar si consultant in ecologie-protectia mediului, pe cont propriu. Am prins gustul pescuitului la inceputul anilor 1960, pe Mures. Pescar „de duminca, sedentar si iubitor de confort” pe balti, lacuri de acumulare si ape curgatoare; cu iesiri saptamanale in perioada 1989-1995, apoi tot mai rar (lipsa de timp). Consider pescuitul ca pe o relaxare si un motiv de a iesii in natura. Fara mari ambitii si recorduri pescaresti.
Sus
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Tue Dec 18, 2007 10:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Valentin Petrovici - nascut la 1 decembrie 1954. Crescut pe malul Dunarii la Zimnicea. Nu stiam sa scriu cind am pus undita-n mina. Ador Delta Dunarii. De peste 25 de ani merg de 5-6 ori pe an. Corturar de meserie. Adept al borsului de peste la ceaun pe malul apei si a sezătorilor nocturne in jurul focului. In general imi place libertatea. Sa nu fiu legat de un program cu ocazia unor partide de pescuit. Am avut deosebita placere sa cutreier toata Delta Dunarii. Ce poate fi mai frumos? Ai sufletul plin de amintiri frumoase. Despre miracolul acestor locuri si despre amprenta pe care ti-o lasa in suflet, nu se poate povesti: cuvintele sunt fade. Jumatate din povestiri isi pierd din farmec in propozitii. Viata poate fii traita si trebuie traita pentru avea citeva zile de RAI ! Atunci cind nu merg in delta pescuiesc pe Dunare. De la Tr. Magurele pina la Tulcea. Si in sfirsit, marea mea pasiune pescuitul maritim. Cred ca nimic nu este mai frumos decit un dril de laban. Ce crap, ce somn, ce stiuca ? Sau ce satisfactie mai mare poti avea decit atunci cind vezi taparina plina cu stavride?
Sus
valic

Data înscrierii: 19/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed Dec 19, 2007 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Valeriu Coff, lumea buna ma stie Wink , varsator din Bucuresti, nascut la 4 februarie 1960 (48 ani), casatorit dar, despatit in fapt, 2 fete, 22 respectiv 15 ani, imi place apa, implicit barcile si pescuitul (si normal sirenele).
Portitar si Deltar impatimit, deci cu cortul.

Numai bine tuturor.
coff.valeriu@yahoo.com

Ultima modificare efectuată de către valic la Tue Jan 29, 2008 10:53 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Paulletta

MesajTrimis: Thu Dec 20, 2007 7:14 pm    Titlul subiectului: Prezentari Răspunde cu citat (quote)

Calin Paul "Paulletta"nascut in 28.Septembrie 1973,pescar de la varsta de 6 ani,impatimit de pescuitul la sheffield si varga.
In permanenta cautare de invatatura noua si utila in domeniul pescuitului.
rubliov

Data înscrierii: 16/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Fri Dec 21, 2007 2:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andrei rubliov-viorel dumitru neagu,pictor,jurist,tata ,absolvent de studii superioare ce stau doar marturie ca am putut nu ca am ce face cu ele...
pescuiesc mai cu drag la stationar,dar nu ma dau inapoi de la un spining...

Ultima modificare efectuată rubliov la Wed Mar 05, 2008 3:12 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sionut

Locație: Popesti

MesajTrimis: Sat Dec 22, 2007 6:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ionut Silivestru,nascut in Slobozia-IL,in 7.01.1976,tata a doi baieti din care sper sa iasa macar unul pescar.Mi-a placut aceasta indeletnicire de la prima iesire care am avut-o impreuna cu niste prieteni de familie,tata nefiind pescar.Dupa o pauza cauzata de perioada studiilor, m-am "inhaitat" cu cumnatul meu, si am inceput sa batem baltile din jurul Bucurestiului,incepand din anul 2001.Pescuitul preferat (orice pescuit e bun) in care incerc sa ma perfectionez este pescuitul crapului cu tehnici moderne.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
yiiulian

Data înscrierii: 13/Dec/2007
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Mon Dec 24, 2007 2:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ma numesc kardas iulian nascut la data de 29 06 1975 in bucuresti unde si locuiesc ......pescuiesc de vro 10 ani ...cel mai mult imi place pescuitul la crap...
Sus
pacapescarul

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Dec 24, 2007 5:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pavel Catalin Nicolae este numele meu. Sunt nascut pe 17.01 1972 in orasul Busteni. Am locuit la Brasov pana acum 5 ani, cand m-am mutat in Bucuresti. Ador pescuitul pe orice tip de ape (ses, munte, litoral), cu o conditie, sa fie salbatice. Iar ca o partida sa fie pe deplin reusita, trebuie musai sa stau macar o noapte cu cortul, la un mic foculet de tabara impreuna cu prietenii. Sper ca acuma, cunoscandu-va pe voi, sa am parte de cat mai multe aventuri pescaresti. Sincer de cand m-am mutat in Bucuresti, singurul lucru pozitiv de care am avut parte, a fost descoperirea acestei "gasti" minunate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Sat Jan 05, 2008 2:42 pm    Titlul subiectului: prezentari Răspunde cu citat (quote)

Gabriel Pantazi , bosorog de 58 de ani, oarece fost ing. automatist si depanator de jafuri precum Felixuri ,Corale ,si alte stifturi ,actualmente total depasit de noutatile tehnice.Impatimit de pescuit pe ape de deal si munte.Datorita consoartei ,nu am fost pe Dunare sau in delta, dar poate acum cu ajutorul noilor prieteni, sa ma lipesc si eu de ceva expeditii.Mare gurmand, nu sunt adeptul c&r , mai jos de 4 kg.Am incercat de cateva ori sa devin crapar, dar am avut ghinion ,cu toate ca pe Dobreni dadeam la plantat cand altii erau copilasi la propriu.Si mai si prindeam, dar nu aveam rabdare sa staaaaau sa vad bambina miscand. Bref ,adept de pescuit de finete la undita sau shefield., si spining, cat ma mai tin picerele. Sanatate va doresc tuturor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cornel G

Data înscrierii: 10/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Jan 10, 2008 12:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma numesc Cornel Gatea,am 44ani si sunt din Bucuresti.Desi am fost un fan inrait al baltilor de crap,anul trecut am schimbat macazul si m-am reorientat spre Dunare.Nu pot spune in cuvinte cat regret ca, nu am facut acest lucru mai demult.Pescuiesc cu placere la crap dar si la oblete.O iesire in natura, alaturi de cei dragi, face cat tot binele din lume. tel 0723865906.
Fire intinse va doresc!

Ultima modificare efectuată de către cornel G la Tue Jan 22, 2008 1:58 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
ghinozo

Data înscrierii: 07/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Jan 10, 2008 12:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

marius ghinea am 31 de ani, de profesie alpinist utilitar,tatic de fetita Smile,am descoperit tarziu pasiunea asta ce mocnea in mine ..pe la 27 de ani, am inceput pe afumati 5 care e singura balta de pe langa buc care imi place,dar de cand am descoperit dunarea nu mai servesc balta de pe langa buc,singura balta pe care mai calc este luciu de bz,in skimb week by week la dunare pe borcea, imi place la nebunie viatza la cort cu tot ce implica,dar nu imi suport sa imi faca cineva program cand sunt cu betele'n garla....
Sus
Adar Marian

MesajTrimis: Thu Jan 10, 2008 4:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian, alias Marian Rada, bijutier, patrush'cinci de ani pe care-i implinesc de Sf. Mucenic Marin sau, pentru cei carora le e mai usor, de ziua Omului lui Dumnzeu, Alexie ori de Alexii, car' va sa zica. Very Happy
Nu-s crapar, nu-s spinningar (o exista termenul asta ?!!!), nu prea stiu cu ce se mananca shefield-ul, pescuiesc la ce se nimereste si ce prind - si am prins cam de toate, mai putin din ai marii unde, exceptand guvizii, alta coada de peste n-am vazut.
Nu ies niciodata singur la pescuit, nu-s adeptul c&r, de un an jumate fug de baltile cu taxa si pe viitor tot asa am de gand s-o tiu.
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Jan 10, 2008 6:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cezar Dan Chioibasu, economist/jurist, uneori justitiar, deseori povestitor, de cand ma stiu pe lume PESCAR amator, iubitor de Dunare, Delta, Marea Neagra.
Multa dorinta de protejare a acestui " dar Dumnezeiesc " cu care ne-a fericit Preamilostivul, anume natura sublima a tarii unde ne-am nascut, realizari mult sub nivelul dorintei.
Eliberez pestele pe care constiinta ma indeamna, il retin pe cel care-mi excita papilele gustative ( ca si pe cel care in urma extragerii din apa, nu-l
salvez, ci-l condamn la agonie, din cauza vatamarilor ireversibile ).
Nu-mi plac fitzele, snobii si fariseii ( mai ales cei care pledeaza pentru c@r si baga-n traista tot ce prind ).
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Prezentari Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Următoare
Pagina 1 din 27

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum