www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

20 DE ANI

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
FAE

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 6:38 am    Titlul subiectului: 20 DE ANI Răspunde cu citat (quote)

Very Happy SALVE Very Happy
Astazi se implinesc 20 de ANI de la sfirsitul "EPOCI DE AUR", cred ca ar trebui sa aducem un omagiu celor care au avut curajul sa dea tonul rasturnari dictaturi Ceausiste si darimari COMUNISMULUI....si nu in ultimul rind martirilor care au cazut apoi in zilele ce-au urmat ptr. libertatea TUTUROR ROMANILOR,cinste lor...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
George Banciu

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 9:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

“A fost ora 23 - Un buletin de știri din București : Începută la Timișoara printr-o demonstrație pașnică declarată sistemului,
de către autorități și forțele de securitate, Revoluția Românilor s-a întins rapid în întreaga țară, armata a trecut în partea populației pe străzile din Timișoara, Sibiu, București, Brașov și alte orașe. Numărul tinerilor morți și răniți în lupta pentru libertate continuă să crească.”
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 10:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bull shit!

Cui vrei sa aduci omagii FAE? Celor care au inceput revolutia? Celor care au pus umarul la rasturnarea comunismului?

Dupa 20 de ani de la evenimentele de atunci, tu in ca mai crezi ca aia a fost o revolutie? Tu inca nu ti-ai dat seama ce s-a intamplat acolo?
Pe vremea aia, tu aveai in jur de 20 de ani, ar trebui sa intelegi lucrurile mai clar decat cei care atunci erau simpli copii.

Daca tii mortis sa afli ce s-a intamplat atunci, inchide televizorul si stinge lumina si gandeste-te singur cine si ce avea de castigat din asta? Iar daca nu gasesti un raspuns in 10 minute, iti sun eu...a fost o lovitura de stat. Mase de oameni care au iesit in strada au fost manipulate. Ele au constituit arma celor care au gandit asta.

Sa varsam o lacrima pentru acesti oameni destepti...
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 11:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa ce in toate tarile din spatele cortinei de fier guvernele comuniste deja cazusera, la Timisoara a inceput o "miscare spontana"...
marian_i

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 12:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikutu a scris:
Daca tii mortis sa afli ce s-a intamplat atunci, inchide televizorul si stinge lumina
si pentru a intra exact in atmosfera de atunci, inchide si caloriferele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 12:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Dupa ce in toate tarile din spatele cortinei de fier guvernele comuniste deja cazusera, la Timisoara a inceput o "miscare spontana"...

Să nu uităm Iașul. Abia anul ăsta s-a reparat greșeala. Iașul a fost primul care a țipat...........

http://www.ziare.com/articole/revolutia+1989+iasi

Cine a participat la răscoala populară care a avut loc între 14-21 decembrie 1989 știe că nu a făcut-o decât din convingere, asta la nivelul cetățeanului de rând. Sacrificiul suprem îl faci numai dacă crezi în ceva, ai un ideal pentru care ești oricând dispus să te sacrifici, chiar cu prețul vieții. Mulți, în inconștiența lor, au ieșit atunci în stradă crezând în idealul libertății individuale și al unei vieți mai bune.
Ceea ce a fost după 22, e o altă poveste de care nu suntem lămuriți nici până astăzi.
Aveam peste 32 de ani în data de 21.12 când am plecat la mitingul de la CC, conștient că acolo se va juca o carte și-l vom da jos pe ceașcă. Credeam în asta, dar nu știam cum. Același sentiment l-am simțit la toți cei care mă înconjurau. Era o liniște de mormânt cu toate că mărșăluiam pe străzi cu miile iar de atâta liniște se auzeau vrăbiile ciripind. Erau cordoane de securiști și agitatori de partid care formau culoare prin care să trecem în drum spre piață, sau spre lumea cealaltă....... Toți eram îngândurați și triști. Toți aveam probleme asemănătoare.Se aflase despre ceea ce era la Timișoara.Sunt momente pe care nu le voi uita niciodată.
Din inconștiență mulți nu se gândeau atunci la posibilitatea căderii sistemului comunist ci la faptul că trebuia făcut ceva, orice, ca să nu mai suferim atât. Și a venit "scânteia" din Piață........mămăliga a explodat......

Morții de până în 22.12 au fost din păcate în totalitate ai regimului totalitar, faptul că au fost și după, din varii motive, este un lucru grav și regretabil care nu mai are cum să fie reparat.
Oricare dintre participanții de la acele evenimente putea fi acum Erou Martir așa că se cuvine, indiferent în forma pe care o facem, să vărsăm o lacrimă și să plecăm capul în amintirea celor dispăruți atunci dintre cei vii: copii,frați, părinți, prieteni, cunoștințe, necunoscuți.
Eroii nu mor niciodată! și pentru asta trebuie să stim cum să-i respectăm

Pe-asfalt sta un pantof descult
(Herta Muller)

Chip far’ de chip
frunte de nisip
glas far’ de glas
ce-a mai ramas
timp a ramas
timp far’ de timp
ce-aș putea sa schimb
unu dintre frati
pentru un Carpati

Am un singur gand
ce-aș putea sa vand
boaba de strugure
sau un nasture
șapca far’ de cap
aș putea sa tac
mai pentru nimic
noaptea coase-un sac
de intuneric

Iarba vitrega amara
fluiera un tren in gara
sau un copil far’de adulti
pe-asfalt sta un pantof descult

5 decembrie 2009

http://www.timisoaraazi.ro/index.php?art=3625
George Banciu

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 1:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

recunosc ca este prima data cand citesc ceva de Herta Muller, dar daca toate scrierile dansei sunt de aceeasi calitate, cu uimire remarc faptul ca cei ce desemneaza premiile nobel sunt alienati mintal. toti.
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 2:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

George, sunt in asentiment cu tine. Acum ceva vreme am citit si eu o carte pentru care autorul a primit premiul Nobel pentru literatura. Se numeste "Jesus versus Arizona". NU o recomand nimanui!
Go 2Bill

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 2:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
George, sunt in asentiment cu tine. Acum ceva vreme am citit si eu o carte pentru care autorul a primit premiul Nobel pentru literatura. Se numeste "Jesus versus Arizona". NU o recomand nimanui!

Nu uitați că ea scrie în germană și ce am pus este o traducere Laughing

Cu toate astea din 1995 este membră a Academiei Germane pentru Limbă și Poezie (Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung).

Pentru cunoscători
Romanul Atemschaukel

Atemschaukel (din germană leagănul respirației), este un roman al scriitoarei germane, originară din România, Herta Müller. A apărut în 2009 la Carl Hanser Verlag, an în care autoarei i-a fost decernat Premiul Nobel pentru Literatură. Romanul tematizează deportarea unuei părți din populația civilă germană din România și zone învecinate în lagăre de muncă forțată din Uniunea Sovietică.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Atemschaukel

și aici tot romanul, în germană Wink

http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-17Dec-f2b28b14539.zip
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 2:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

George Banciu a scris:
recunosc ca este prima data cand citesc ceva de Herta Muller, dar daca toate scrierile dansei sunt de aceeasi calitate, cu uimire remarc faptul ca cei ce desemneaza premiile nobel sunt alienati mintal. toti.

Cu scuzele de rigoare pentru Offtopic trebuie sa amintesc ca cei care acorda premiile Nobel au premiat anul asta pe Barack Obama cu premiul Nobel pt Pace. Asa ca, George...nu ar mai trebui sa te mire nimic Wink Laughing

Pe plan mondial(pana sa ajunga presedintele SUA) cred ca nici bunica din Africa nu stia ca Barack Obama exista Laughing
Go 2Bill

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 2:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
George Banciu a scris:

Cu scuzele de rigoare pentru Offtopic trebuie sa amintesc ca cei care acorda premiile Nobel au premiat anul asta pe Barack Obama cu premiul Nobel pt Pace. Asa ca, George...nu ar mai trebui sa te mire nimic Wink Laughing

Pe plan mondial(pana sa ajunga presedintele SUA) cred ca nici bunica din Africa nu stia ca Barack Obama exista Laughing

Cu aceleași scuze......pe Obama l-au premiat pentru ce va face, nu pentru ceea ce a făcut Laughing
FAE

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Thu Dec 17, 2009 7:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy SALVE Very Happy
Micutule in "89 aveam 22 de ani, si intimplator sau...destinul a facut ca inainte cu o zi sa-mi bag actele ptr. casatorie....de fapt anul acesta pe 27 decembrie aniversez 20 de ani de casnicie...o fi mult...o fi putin...nu stiu.Cert este ca in data de 27 decembrie de Sf. STEFAN am mers la oficiu steri civile doar "IO si nevastamea...fara martori...bine inteles petrecerea a urmat du pe aceia... Laughing
Wink SA TRAITI BINE Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum