www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Adevarul despre gripa porcina ?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zyx

Data înscrierii: 23/Oct/2008
Locație: Constanta

MesajTrimis: Wed Jan 13, 2010 9:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

manubabanu a scris:
Am avut doua vorbe cu "madame" doctoreasa de familie :
-esti viu ?
-zic-Da
-"ea"-Sa faci bine,sa ramai asa...
..pai si cu porcina???...zic eu....
..las-o lor...

Atunci, reclam-o! Merita sa fie sanctionata, pentru ca nu are voie sa influenteze negativ campania de vaccinare... tocmai ea, care ar trebui sa-si faca datoria de medic... O fi si mare cunoscatoare in ale vaccinului Rolling Eyes
manubabanu

Data înscrierii: 16/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed Jan 13, 2010 10:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum pot sa o reclam...?!
As vrea...??!
Cand primesti un raspuns,sincer la o intrebare,atat de incomoda,in ziua de azi.
Un mare plus,am vorbit si cu cineva din "sistem" , pot sa zic,om care lucreaza vaccine..
adica FACE de CEVA ANI ACELASI LUCRU...VACCINE....

Am primit o singura recomandare in aceasta privinta:
Vaccinul Antigripal de Sezon.
ATAT,si nimic mai mult.
zyx

MesajTrimis: Wed Jan 13, 2010 10:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

No comment.
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Jan 14, 2010 8:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

manubabanu a scris:
Cum pot sa o reclam...?!
As vrea...??!
Cand primesti un raspuns,sincer la o intrebare,atat de incomoda,in ziua de azi.
Un mare plus,am vorbit si cu cineva din "sistem" , pot sa zic,om care lucreaza vaccine..
adica FACE de CEVA ANI ACELASI LUCRU...VACCINE....

Am primit o singura recomandare in aceasta privinta:
Vaccinul Antigripal de Sezon.
ATAT,si nimic mai mult
.

Același lucru ne-a fost și nouă recomandat. Ai mei s-au veccinat deja cu antigripalul de sezon.
În caz de..... Doamne ferește.....forma gripală va fi mult mai ușoară. Este bine ca înainte de vaccinare să fie întrebat medicul curant, întrucât există restricții sau precauții la unii dintre noi.
În final decizia aparține fiecăruia.
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Jan 14, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

«Vaccinuri» românești contra gripei porcine

Preparate în casă sau după rețete bătrânești doar din ingrediente naturale, mai multe alimente tradiționale românești sunt considerate adevărate “vaccinuri” contra virusului A(H1N1). Dr. Venera Acsinte, director adjunct al Direcției de Sănătate Publică Buzău, a declarat, pentru Agerpres, că ele pot constitui tratamente naturiste preventive.

http://www.libertatea.ro/stire/vaccinuri-romanesti-contra-gripei-porcine-271907.html
zyx

MesajTrimis: Thu Jan 14, 2010 8:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Articol din ziarul Telegraf (Constanta)

Medicii care refuză imunizarea nu mai pot lucra cu pacienții, potrivit unei circulare a Ministerului Sănătății (MS). Într-un document transmis Direcțiilor de Sănătate județene și semnat de secretarul de stat în MS, prof. univ. dr. Adrian Streinu-Cercel, se precizează că “Personalului medico-sanitar care refuză vaccinarea i se va interzice prestarea de activități medicale care presupun prezența pacienților”. Și la Constanța a sosit o asemenea circulară, directorul interimar al Direcției de Sănătate Publică Județeană (ASPJ) Constanța, dr. Constantina Dina, declarând că, deocamdată, nu a primit reclamații din partea medicilor. „La Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Constanța s-au vaccinat cam toți medicii. Nu am auzit comentarii”, a spus dr. Dina. Nici de la spitalele din teritoriu nu au sosit reclamații, a mai completat reprezentantul MS în teritoriu.

COMENTARII. Cât timp vaccinarea contra A/H1N1 nu este obligatorie, nimeni nu poate fi pedepsit pentru că refuză vaccinarea, a declarat președintele Colegiului Medicilor din România (CMR), prof. univ. dr. Vasile Astărăstoaie. O asemenea măsură, spune președintele CMR, prof. univ. dr. Vasile Astărăstoaie, este ilegală. “Cât timp vaccinarea este voluntară, nu se pot lua asemenea măsuri prin care, practic, medicul este împiedicat să își exercite profesia. Dacă se îmbolnăvește, își ia concediu medical și nu există niciun risc pentru pacient”, explică acesta, amintind că vaccinarea contra gripei porcine nu a fost declarată obligatorie în România. Din punct de vedere științific, spune Astărăstoaie, vaccinarea se face în două scopuri: întreruperea circulației unui virus pe un anumit teritoriu, caz în care 80% din populație trebuie vaccinată, și protejarea celui vaccinat, caz în care decizia este una individuală, a pacientului.

NU CUMPĂRAȚI TESTELE RAPIDE DE DEPISTARE A GRIPEI, INCLUSIV A/H1N1! NU PREZINTĂ RELEVANȚĂ, IAR SPECIALIȘTII LE CONSIDERĂ O PIERDERE INUTILĂ DE BANI

AFACERI. Cum era de așteptat, isteria provocată de A/H1N1 îi face pe mulți să profite, dezvoltând adevărate afaceri. De exemplu, în unele farmacii au apărut diferite teste rapide de depistare a gripei, inclusiv a A/H1N1, teste ce pot fi cumpărate cu 50 lei. Reacțiile au apărut în scurt timp, așa că specialiștii atrag atenția ca testele să nu fie cumpărate pentru că nu demonstrează, practic, nimic. Vicepreședintele Colegiului Farmaciștilor, Clara Popescu, a declarat că testul este fabricat de o firmă din SUA cu reprezentanță în Olanda, de unde este distribuit în câteva țări europene, printre care și România. “În principiu, nu văd rostul acestor teste, în condițiile în care, indiferent de rezultat, dar mai ales dacă rezultatul este pozitiv, trebuie consultat medicul”, este de părere Clara Popescu. La rândul său, secretarul de stat în MS, prof. univ. dr. Adrian Streinu Cercel, nu recomandă acest test: “Este un test de depistare a bolii, nu de diagnostic. Dar eu nu-l recomand”. Și președintele Colegiului Național al Medicilor, prof. univ. dr. Vasile Astărăstoaie, afirmă că nu ar da bani pe un astfel de test. “În situația în care rezultatul este fals pozitiv, în mod eronat se trece la tratament; în situația în care rezultatul este fals negativ, infecția este ignorată, dar ea poate evolua cu consecințe dramatice”, spune, la rândul său, conf. dr. Alexandru Rafila, de la catedra de microbiologie și epidemiologie din cadrul Universității de Medicină și Farmacie “Carol Davila”.
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Thu Feb 04, 2010 3:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iete ca a inceput sa expire si Marea Gripa PORCINA ..
Ca si ANTRAX-ul .. ca si AVIARA .. ca si boala VACII NEBUNE ..
Se pare ca am avut toate bolile tampite pe lumea asta .. dar culmea .. producatorii - a se citii "marii producatori" de anti -chestii .. s-au umplut de bani pe spatele "oilor" ... Laughing

Se pare ca cine stie sa faca bani .. face si din piatra seaca ..
Urmatul turmei se aplica in toata lumea ,nu numai la noi !!!
Un zvon ... 3 "morti" declarati in presa .. si gata vanzarea de 75 miliarde de EURO !!!

Sa imi spuneti mie cum a murit "marele" actor TONI ???
Pai va spun eu ..
A murit pentru ca a stat cu temperatura de peste 38 de grade la filmari timp de cateva zile bune ..."foame mare de bani" ... organism foarte slabit .. imunitate aproape de 0 ... kilograme foarte multe .. si ORGANISMUL A CEDAT ..
S-a dat anunt la TV .. si toti romanasii .. tup tup la vaccin !!!
Wink Wink Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marian_i

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Thu Feb 04, 2010 10:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zaineac a scris:
A murit pentru ca a stat cu temperatura de peste 38 de grade la filmari timp de cateva zile bune ...
bun, dar care era cauza acelei febre? nu cumva un virus? Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx

MesajTrimis: Thu Feb 04, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

marian_i a scris:
zaineac a scris:
A murit pentru ca a stat cu temperatura de peste 38 de grade la filmari timp de cateva zile bune ...
bun, dar care era cauza acelei febre? nu cumva un virus? Confused

Eh, virus pe naiba. S-au prefacut ca-s bolnavi si din gluma au mierlit-o... Rolling Eyes
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Fri Feb 05, 2010 9:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Virus virus .. dar nu stiu cat ai putea sa filmezi .. sau sa stai pe balta cu febra 38 - 39 ....
Stai o zi ca esti nevoit .. dar consider ca a doua zi esti la spital daca ai febra mare nu ?
Foamea isi spune cuvantul in cazul Tecuceanu .. si "organele" au aruncat vina pe porcina .. Efectele au fost evidente .. Sute de mii de oameni la cozi la injectii .. Cat de mare poate sa fie un virus la un om de 130 kg .. bolnav de plamani dinainte .. si cu probleme cardiace ?
In fine .. mi-am dat si eu o parere .. si sper ca cei care au fost injectati .. sa fi fost injectati doar cu Ser Fiziologic .. sa nu ii afecteze mai tarziu .. ca de Virus Porcin .. 100 % nu a fost ..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum