www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Adevarul despre gripa porcina ?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mon Jan 04, 2010 12:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rovine,
nu vezi ca media nu mai zice mare lucru.
Si-au facut plinu aia de trebuia si gata! Evil or Very Mad
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 2:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Paul Tecuceanu spune că pe certificatul de deces al fratelui său nu scrie că acesta ar fi pierit din cauza virusului A(H1N1)

http://www.libertatea.ro/stire/paul-tecuceanu-nu-stiu-daca-toni-a-murit-de-porcina-271657.html
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 2:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

George astia din media paraca te-au auzit pe tine si uite ce au facut.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 3:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uite cum apare panica!
Așa ceva circulă pe net.

Un reputat neurochirurg ne pune in garda!
Dr RUSSELL L. BLAYLOCK, M.D-

Personne ne devrait accepter le vaccin contre la grippe porcine….il s’agit d’un des vaccins les plus dangereux jamais conçus. Il contient un adjuvant nommé squalène (MF-59) . Il a été montré que ce produit pouvait provoquer de graves maladies auto-immunes comme la sclérose en plaques, l’arthrite rhumatoïde et le lupus. Il s’agit de l’adjuvant vaccinal qui a été mis en cause dans le syndrome de la Guerre du Golfe qui a tué plus de 10.000 soldats et provoqué une augmentation de 200% de la maladie de Lou Gehring (sclérose latérale amyotrophique ou maladie de Charcot (ALS), maladie mortelle..

Le virus H1N1 tue en provoquant une « tempête de cytokines », entraînant le système immunitaire à réagir de manière excessive. C’est la raison pour laquelle il tue des jeunes personnes et provoque une maladie plus légère chez les personnes plus âgées dont le système immunitaire est davantage affaibli. Ce vaccin est un puissant stimulateur de l’immunité qui rend le virus capable d’une beaucoup plus grande létalité .

La meilleure protection est la vitamine D3. Il faudrait dès que possible en prendre 5000 UI (IU en anglais) par jour et quand la maladie commence à s’étendre, augmenter la dose jusqu’à 15.000 UI par jour. La vitamine D3 module la réaction immunitaire, réduisant le risque de réactions excessives. Elle stimule le corps à produire ce qu’on appelle des peptides antimicrobiens (antimicrobial peptides) puissants destructeurs de virus qui ne font pas intervenir l’immunité. L’effet est proportionnel à la dose administrée. Plus la dose de vitamine D3 est élevée, meilleure la protection. Les huiles de poisson contribuent également à réduire une réaction immunitaire excessive. Une cuillère à café par jour serait suffisante... ( La meilleure est l’huile de poisson Norvégienne au citron Carlson ) . En cas de symptômes graves, prendre une cuillère à café deux fois par jour. Divers antioxidants peuvent aussi être utiles comme le curcuma, le « quercetin », l’extrait de pépin de pamplemousse, la vitamine C , ainsi que la vitamine E naturelle. Un apport multi minéraux/vitamines est aussi essentiel.
Puis-je vous demander de répandre ce message. Les gens doivent savoir comment se protéger.

Traducerea:
Nimeni nu trebuie sa accepte vaccinarea contra gripei porcine … este vorba de unul dintre cele mai periculoase vaccinuri cunoscute vreodata. Contine un adjuvant numit squalena (MF-59).. Acest produs poate provoca grave boli auto-imune ca scleroza in placi, artrita reumatoida si lupusul. Este vorba de adjuvantul vaccinal care a fost asociat cu sindromul razboiului din golf ce a cauzat moartea a mai mult de 10.000 soldati si care provoaca o agravare cu 200% a maladiei Lou Ghering (scleroza laterala amiotrofica sau boala lui Charcot (ALS), boala mortala).

Virusul H1N1 omoara provocand o “furtuna a citokinelor”, facand sistemul imunitar sa reactioneze intr-o maniera excesiva. Acesta este motivul pt. care omoara persoanele tinere si provoaca o boala mult mai usoara maturilor al caror sistem imunitar este mai putin activ. Acest vaccin este un stimulator puternic al imunitatii ceea ce face virusul capabil de o si mai mare letalitate.

Cea mai buna protectie este vitamina D3.. Este recomandabila o doza de 5000UI pe zi iar cand boala se face simtita, se va mari doza pana la 15.000UI zilnic. Vitamina D3 moduleaza reactia imuna, reducand riscul reactiilor excesive. Ea stimuleaza corpul sa produca ceea ce se numesc peptide antimicrobiene care pot distruge virusul fara interventia sistemului imunitar. Efectul este proportinal dozei administrate. Cu cat doza de vitamina D3 este mai ridicata, cu atat protectia este mai buna.. Uleiul de peste contribuie in mod egal la reducerea unei reactii imune excesive. O lingurita de cafea cu ulei de peste pe zi ar fi suficienta (cel mai bun este uleiul de peste norvegian cu lamaie Carlson)... In cazul unor simptome grave luati o lingurita de cafea cu ulei de peste de doua ori pe zi.. Diversi antioxidanti pot fi de asemenea utili cum ar fi curcuma, bioflavonoiduil quercetin, extractul de muguri de grepfruit, vitamina C, vitamina E naturala. Un aport multi mineral/vitaminic este de asemenea esential

http://m.ziare.com/gripa-porcina/comentarii-ce-efecte-adverse-puteti-avea-de-la-vaccinul-impotriva-gripei-porcine-986612

Este bine de știut: Vaccinul de la Cantacuzino nu contine însă adjuvantul squalena (MF-59)
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 5:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

" Oana Ionita, colega lui Toni Tecuceanu, acuza mediatizarea excesiva si mincinoasa a mortii "carcotasului", care a dus la actuala isterie a gripei porcine:

"Toni era racit de 3 saptamani, a venit cu noi la munte pe piciore, tusea si avea putina febra. Chiar daca am insistat sa se trateze, raspundea ca o sa se faca bine si ca nu are nimic. Nu s-a tratat, nu a stat nici o zi acasa sa se ingrijeasca. A fost cu noi, echipa in tot acest timp, la filmari, la masa, in masina sau in casa.
Cum se explica faptul ca noi toti suntem sanatosi? Repet, racesc repede, de cand eram mica aveam probleme cu raceala, sunt sensibila si am fost depistata la un moment dat, la Institutul Cantacuzino si cu streptococ auriu. Am inteles ca l-am luat cand eram mica dintr-un spital, ca o sa-l am toata viata, si tocmai de aceea ASLO il am mereu peste limita maxima. Am inteles ca sunt destul de firava in fata virusului si tocmai de aceea ma intreb…cum?
Revenim la tema.
Cum se face ca pandemia asta este atat de grava, nu a afectat pe nimeni din echipa, familie si prieteni? Repet nu a fost diagnosticat cu gripa AH1N1 nimeni dintre noi.
Din punctul meu de vedere ar fi doua concluzii care trebuiesc trase:
1. Toni nu avea gripa porcina, ci s-a dorit utilizarea unei persoane publice pentru a face oamenii sa se vaccineze.
2. Daca avea gripa, (aici apar intrebarile) de ce noi suntem perfect sanatosi, familia, colegii, prietenii?
Este posibil ca Toni sa se fi infectat in timpul internarii?
Este posibil sa fie avut o bacterie care a actionat doar in cazul lui pentru ca asa cum imi povestea si matusa lui, ca avea probleme cu plamanii de cand era mic?
Sunt niste supozitii care acum probabil nu-si mai au rostul. (...)

Pentru mine a fost crunt sa vad cum pleaca Toni. Poate sunt prea sensibila sau poate atmosfera sfasietoare te obliga la indurerare. A fost o zi care nu credeam ca o sa vina vreodata.
Sunt convinsa ca multe din afirmatiile si concluziile trase de pe urma decesului lui Toni, au fost pentru a mediatiza efectele pandemiei. Multi m-au sunat si m-au intrebat daca am facut un test sau vaccin sau daca am patit ceva.
Haideti sa va explic.
Medicii au spus ca avea acest virus AH1N1 in organism cu 8 zile inainte de internare. Imi este greu sa cred ca eu nu am nimic. Este vorba de o pandemie, nu? Ar trebui sa fie extrem de periculos sa intri in contact cu o persoana avand o boala inalt contagioasa. Noi am plecat la munte impreuna (doar eu cu el in masina) spre filmarile de sarbatori, chiar cu 5 zile inainte de internare, am respirat acelasi aer timp de 8 ore. La filmare chiar am facut o gluma si am mancat de la el din mancare. Sunt o fire destul de sensibila la raceli, chiar e posibil sa nu am nimic? Nici macar o raceala avand in vedere ca in scoala luam orice raceala foarte repede.
Este cumva vorba doar de o mediatizare exacerbata pentru manipularea maselor? se intreaba Oana Ionita, ca o concluzie la mai multe postari pe tema vaccinului controversat si a mortii lui Toni, pe care le gasiti pe blogul ei, http://www.bebelusaoana.ro."
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zyx

Data înscrierii: 23/Oct/2008
Locație: Constanta

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 6:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar sa fie asa, sa nu fi avut gripa porcina, ce rost ar avea sa se foloseasca cineva de asta?

Ce interese ar putea fi, inafara de a preveni infectarea in masa?

A cumparat Cercel toate vaccinurile si n-are cui sa le dea la suprapret? Shocked Laughing

Toti ceilalti care au murit din cauza gripei porcine, n-au murit de gripa porcina? Rolling Eyes

Credeti ca vaccinul contine un cip care o data injectat, se comporta ca o bomba cu ceas? Confused

Oare ce interese marsave au astia cu vaccinul lor? Twisted Evil
zyx

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 6:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropo's, eu m-am vaccinat acum vreo doua saptamani si mi-e bine Wink
Dumitrescu Iancu

Data înscrierii: 26/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 6:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zyx a scris:

Deocamdata.... Wink Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 6:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dumitrescu Iancu a scris:
zyx a scris:

Deocamdata.... Wink Laughing Laughing

Nu mi-e frica de bau-bau Twisted Evil
Marian BARUTZ

Data înscrierii: 14/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 7:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:
"
... Cum se face ca pandemia asta este atat de grava, nu a afectat pe nimeni din echipa, familie si prieteni? Repet nu a fost diagnosticat cu gripa AH1N1 nimeni dintre noi....

Eugene, io te stiu baiat dastept Laughing poti crede tampeniile lu` "bebelusa". Sigur ca exista si interese obscure, sa ne aducem aminte de nebunia lui Flutur cu "aviara... gripa", vorba lu` Boc cand gavarea el pe englezeste, cum prin firma aia de apartament din Iasi (parca!) s-au tras milioane bune ca sa ne dea pe masini, la tot felul de filtre, cu dero Very Happy
Eu am o colega se serviciu care a fost depistata pozitiv acum vreo doua saptamani iar sotul si fica negativ. Din cauza asta nu m-am dus la Rubliov sa vaz niste icoane iar in perioada asta am stat mai mult p-acasa sau la Provita.
Sigur notiunea de pandemie, ca sintagma, naste stari comportamentale ciudate iar faptul ca microbul a aparut prin modificarea exhaustiva a unuia existent in natura sau a fost "scapat" din cine stie ce laborator este nesemnificativ pentru mine. Important ca el exista si se comporta ca un factor agravant pentru cei care au probleme de sanatate.
Acum si noi, cine scapa de porcina mai are o sansa, sa-l omoare criza Twisted Evil Vorba lu` Shakespeare " cum va place" Razz
Sus
Vinturache Mihai

Data înscrierii: 20/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jan 12, 2010 9:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Una peste alta, din cate aud, si la nivelul UE se vorbeste despre gripa aviara si cea porcina ca despre cele mai mari afaceri cu medicamete din istorie, care au costat UE miliarde de euro a caror cheltuire nu era necesara. Am incercat sa fiu cat mai aproape de exprimarea celor din Comisie. Acum s-a declansat o cercetare pe aceasta tema.
Toti consilierii (expertii) care au convins OMS ca este vorba de pandemii provin din mari companii farmaceutice.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
p m 1959

Data înscrierii: 26/Jan/2008

MesajTrimis: Wed Jan 13, 2010 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E grav! incepem sa luam de buna ce zice bebelusa Oana(intre noi fie vorba,danseaza pe masa,ce altceva face?) si nu-l credem pe directorul de la M.Bals.
eu mi-am facut vaccinul,e un risc(poate)pe care mi l-am asumat.
gabibrb

Data înscrierii: 13/Jan/2008

MesajTrimis: Wed Jan 13, 2010 6:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zyx, hai tata sa bem o bere ca acu.... dupa ce ti-ai facut vaccinul... nu se stie.....
daca nu ti-e frica de bau-bau de ca l-ai facutt?
Sus
zyx

MesajTrimis: Wed Jan 13, 2010 6:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gabibrb a scris:
zyx, hai tata sa bem o bere ca acu.... dupa ce ti-ai facut vaccinul... nu se stie.....
daca nu ti-e frica de bau-bau de ca l-ai facutt?

Oricand, cu placere, Gabi Wink
Am spus ca nu mi-e frica de vaccin (bau-bau), nu de gripa scrofina Laughing
Tocmai d'aia l-am facut Wink
manubabanu

Data înscrierii: 16/Jan/2008

MesajTrimis: Wed Jan 13, 2010 8:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am avut doua vorbe cu "madame" doctoreasa de familie :
-esti viu ?
-zic-Da
-"ea"-Sa faci bine,sa ramai asa...
..pai si cu porcina???...zic eu....
..las-o lor...

...si 2 vorbe pt prietenul meu, gabibrb ,caruia ii urez la multi ani si pe aceasta cale :
1-nu mor cai cand vor cainii..(apropos de un topic mai vechi,deschis de mine)
2-......fiiiirrrrr intinssssss
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum