www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Pescuit stiuca!
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dumitrescu Iancu

Data înscrierii: 26/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Nov 24, 2009 8:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca o completare la spusele lui Vali:anul trecut,2008,arbitram la Sacalaia,Cluj...Din neatentie,am fost "muscat",la masurare, de o stiuca(40-45cm),de fapt maxim 4-5 intepaturi de dinti...Credeam ca nu se mai opreste sangele,am inrosit prosopul pe care-l aveam in barca...Probabil ca elimina o substanta anticoagulanta,altfel nu-mi explic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FAE

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Tue Nov 24, 2009 9:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy SALVE Very Happy
Cred ca m-am facut inteles gresit..!, nu am spus nici-o data ca am apucat sa pun mina pe ea( pe stiuca)...pur si simplu mi-a rupt naylonul cind m-am aplecat sa prind firul care se termina cu struna( de 40cm)dar acel moment a fost neinspiratia...prostia...sau nepriceperea mea in pescuitul la rapitor, cineva spunea de mincioc...pai daca stiam ca am sa m-a intilnesc cu asemenea "piesa" nu luam si mincioc...???( ca doar am vre-o trei acasa),"IO am iesit doar cu gindul la o partida de relaxare si iesire din casa la aer...( adica am reusit sa pun pe mal crap de 22 de kg, de 15 kg, sau de 11 kg) si nu stiam sa folosesc un mincioc la o amarita de stiuca...mai ales ca am aduso linga mine cu toate "fitele" ei sau luminarile facute in larg???pur si simplu sa rupt naylonul de la nodul cu struna...asta este,!!! ramin numai cu pozele...oricum tot trebuia eliberata asa cum este stipulat in regulamentul balti Wink ,sincer ...nu-mi pare rau,poate la anul acea stiuca v-a mai imbogati balta cu inca citeva mii de "stiuculite"... Laughing
P.S. am si "IO o fotografie cu salaul dar nu stiu sa pun poze...calculatoarele nu sint punctul meu forte...asta e...pricep greu si uit repede...!
Wink SA TRAITI MULT MAI BINE Wink

Ultima modificare efectuată de către FAE la Tue Nov 24, 2009 9:54 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
rumburakk

Data înscrierii: 25/Jan/2008
Locație: ploiesti

MesajTrimis: Tue Nov 24, 2009 9:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai o remarca mai sus....reciteste postarile! Cum sa apuci de struna un peste ,mai ale stiuca, sa il scoti pe mal...la marimea aia! Shocked Mai repede o scoteai pe mal printr-o miscare ferma si energica! Cele mai bune fire si noduri nu rezista la tractiune directa...de ex firul care rezista 5 kg....daca atarni o greutate de 5kg...este pa! Wink

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 8:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

“……..si o știuca de vre-o 90 cm care mi-a rupt exact cînd sa pun mina pe ea.....……….”

Fae mai sus am reprodus ce ai afirmat tu în postarea inițială ce face obiectul acestei discuții. Acum fii sincer cu tine însăși. Ce poți înțelege ? Eu sunt sigur că tot ce am înțeles și noi? Scrie undeva că ai vrut să pui mîna pe strună sau pe fir? Apăi tot noi suntem de vină? Acum vin și te întreb altceva. Tu cînd pleci la pescuit știi și ce prinzi?
Te citez în continuare:

„…………..si nu stiam sa folosesc un mincioc la o amarita de stiuca.........”

Fae hai să fim puțin și realiști. Păi dacă toată povestea asta a ta este reală și nu este vrun virus imaginativ sau cum am menționat vro poveste, există trei variante: 1) nu ești pescar 2) varianta 1 și 3) știuca a avut 90 dar de milimetri nu cm. Sau poate bătea soarele din față. Păi dacă tu spui că o știucă de 90 cm este amărîtă nu mai avem ce discuta. La ce ai făcut tu referire cînd ai spus amărîtă? La mărime nu aveai cum și la dril nici atît. Fae păi asemenea exemplar dar nevirusat să fie, are dril de nu dormi 3 luni de zile. Nu sunt mulți pescari care se pot lăuda cu asemenea capturi de știucă. Păi fii realist măcar acum, se compară cu drilul de crap de crescătorie? Dacă făceai comparație cu un dril de crap de 22 sau 15 kg dar de Dunăre mai înclinam să te cred. Dar eu uitasem că tu nu pescuiești pe Dunăre și atunci am decis să clarificăm această poveste. Sper că fără iritare.
Un sfat prietenesc. Ai în postările colegilor destule păreri din care ai ce învăța. Și reține esențialul :mai există și alți pești în afară de crap.
Sus
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vali, eu nu-mi amintesc sa fi scos din apa vreodata stiuca cu minciogul. Numai cu mana le-am scos si... nu au fost putine sau toate mici.
Chestia cu scosul stiucii, salaului sau somnului cu minciogul este discutabila si nu cred ca se poate impune vreo regula, indiferent care ar fi aceasta.

P.S. Am folosit minciog pentru scos somni atunci si numai atunci cand nu puteam ajunge cu mana la ei.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 10:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere Fae are prezumptia de nevinovatie Laughing ...

Balta cu pricina are apa mica la mal si cu destul de multa vegetatie.

Daca salaul se umfla ca un ghibortz cand il atingi de branhii si il poti salta usor, somnul se face covrig si bibanul il iei pe sus...stiuca iti face cele mai multe probleme pe apa mica...

Din barca o iei de dupa cap sau de ochi dar langa mal e greu tare...

In nici un caz nu trebuie de pus mana pe fir pentru ca nu se mai amortizeaza socurile si pleaca in cele mai multe cazuri...
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 10:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen hai să lămurim anumite aspecte. Eu nici nu am încercat cel puțin să impun o regulă dar să o mai și impun. Nu poate fi o regulă nici pentru mine în condițiile în care nici eu nu o aplic mereu. Poate așa ai înțeles tu. Dar este complet greșit. Eu am făcut referire la speța lui Fae. În altă ordine de idei ce spui tu cu scoaterea știucii fără minciog este valabil mai ales în condițiile în care pescuiești din barcă și nu depășește hai să spunem cu îngăduință 4 kg. Și aia este mare. Dar asta după cum spune Fae avea 90 cm și pescuia de pe mal. Ei la așa lungime bănuiesc că știi și tu că ea cîntărea în jur de 8 kg. În situația dată nu cred că mai poate fi scoasă fără minciog punînd mîna direct pe pește. Repet, punînd mîna direct pe pește. Indiferent că pescuiești din barcă ,vapor sau submarin. Și eu cînd pescuiesc, dar din barcă, pentru nu a mai avea probleme cu încurcatul dinților știucii și mai ales al ancorei în plasa minciogului prefer să o scot direct. Dar nicidecum apucînd peștele direct. Nici de ochi cum cred că ai dorit să spui. Sau de urechi, sau de gură. De strună. Acest lucru este valabil și pentru șalău și mai ales pentru somn. Să nu-mi spui tu mie că un somn sau un șalău de 8 kg. îl scoți fără minciog. Motivele cred că le cunoști ca și mine dacă nu și mai bine. În altă ordine de idei cred că mai toți pescarii cînd pleacă la răpitor aruncă un minciog în bagaje. Am precizat la răpitor nu la clean, oblete sau roșioară. Și tot așa am precizat, pescarii nu altcineva. Deci nu este o regulă dar nici ceva de neglijat sau o rușine. De fapt se poate observa foarte simplu că nu am dorit să discut despre folosirea mincigului ca o regulă motiv pentru care nici nu am făcut referire la mîrlița capturată de Fae în aceleași condiții. Și nici la șalău.
Scuze cred că am postat în același timp cu Armand.
Sus
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 11:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Toate aceste discuții au plecat de la simplu motiv că Fae nu a avut o exprimare în ton cu gîndul. În loc să precizeze că a vrut să pună mîna pe strună a spus că a vrut să pună mîna pe pește. Deși cred că avea același deznodămînd sensul postării este cu totul altul. Dar eu cred că totuși discuțiile purtate sunt utile. Sunt destui care vor să învețe și din tainele pescuitului la știucă. Nu de alta dar este deosebit de spectaculos și mai ales emoționant. Momentul atacului știucii cînd practic ai impresia că îți ia lanseta din mînă. Drilul cu săriturile splendide. Rezistența în dril. Stînga , dreapta, la suprafață, la fund, sub barcă. Și toate acestea în regim de viteză uluitoare. Și nu în ultimul rînd scoaterea ancorei din gură, cu înjurăturile de rigoare și mai ales specifice legate de dinți ei. Ce poate fi mai frumos decît momentul cînd o vezi pe cumătra cum urmărește lingurița pînă la un metru de barcă rămînînd un moment pe loc, cu privirea spre tine. Totuși știuca este știucă.
Sus
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 11:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si raspunsul la tot ce discutati voi in zadar aici .. este urmatorul :
FAE nu are nici un fel de dovada ca a scapat/prins o "stiuculita" de vreo "90 cm" si stiti prea bine ca cel mai mare peste este cel scapat .
Asa zic mincinosii .. trebuia sa se laude cu ce a prins .. si gata treaba .. nu se mai iscau atatea discutii irelevante .
Singura dovada este ca FAE nu a prins nici o marlita de care zice el .. si cam atat Laughing Laughing Laughing

Asta are cam 65 cm ... asa ca gandeste-te bine in legatura cu marlita ta de 90 CM !!!!!
Am modificat-o .. o las asa Laughing

Ultima modificare efectuată de către zaineac la Wed Nov 25, 2009 12:12 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 11:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumoasă dințoasă. Ori este prinsă imediat după depunerea icrelor ori este mulsă. În general la știucă, cam de pe la 70 de cm i se îngroașă corpul mult.
Sus
rumburakk

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 12:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca este mulsa....in cazul in care era mascul......Zaineac stie(si il cred in stare) Laughing ....sau poate era ....hermafrodita! Shocked Twisted Evil

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 12:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Era prinsa imediat dupa depunere .. in primavara ..
Dar 90 cm nu are .. nicidecum .. o sa o lungesc pe photoshop .. Laughing Laughing
Un fel de MARLITA .. Laughing Laughing

Era Baietel .. dar l-am muls .. Laughing Laughing
Rumburak .. nu te mai faci bine .. sa mor Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
rumburakk

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 8:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zaineac a scris:
Era prinsa imediat dupa depunere .. in primavara ..
Dar 90 cm nu are .. nicidecum .. o sa o lungesc pe photoshop .. Laughing Laughing
Un fel de MARLITA .. Laughing Laughing

Era Baietel .. dar l-am muls .. Laughing Laughing
Rumburak .. nu te mai faci bine .. sa mor Exclamation

Sunt pe moarte Crying or Very sad ......dar sper sa o iau de la capat in primavara! Twisted Evil

Sus
Paulletta

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 9:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fae a prins acest Salau din poza...
restul e can-can...vorba cuiva de pe aici... Wink

PS: Se puncteaza doar ce este scos pe mal!

Sionut

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Popesti

MesajTrimis: Wed Nov 25, 2009 9:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La ultimul concurs la care am arbitrat in Delta am masurat o stiuca de 88 cm care avea 4,7 Kg daca mai tin bine minte.

P.S Zaineac .... macar la poze tine si tu pestii mai elegant . Mad
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum