www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Icre de somn african
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Discutii generale despre pescuit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Vinturache Mihai

Data înscrierii: 20/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sun Aug 23, 2009 1:58 pm    Titlul subiectului: Icre de somn african Răspunde cu citat (quote)

Am prins zilele trecute cateva bucati de somn african. Doi dintre acestia erau plini de icre. Niste icre ciudate, de culoare verde inchis. Am umplut un borcan de 800 gr. si intreb daca aceste icre sunt comestibile.
Oricum aspectul lor nu este prea atragator dar parca imi pare rau de ele, sa le arunc fara sa intreb. Poate ca preparate ar arata mai bine.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
madalin
Vizitator

MesajTrimis: Sun Aug 23, 2009 3:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Icrele de somn nu sunt comestibile!!!!
Sus
valic

Data înscrierii: 19/Dec/2007

MesajTrimis: Sun Aug 23, 2009 4:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de nicio specie ................ !!!!!!!!!!!!!!!!
coff.valeriu@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Mon Aug 24, 2009 6:46 am    Titlul subiectului: Re: Icre de somn african Răspunde cu citat (quote)

Vinturache Mihai a scris:
Am prins zilele trecute cateva bucati de somn african. Doi dintre acestia erau plini de icre. Niste icre ciudate, de culoare verde inchis. Am umplut un borcan de 800 gr. si intreb daca aceste icre sunt comestibile. Oricum aspectul lor nu este prea atragator dar parca imi pare rau de ele, sa le arunc fara sa intreb. Poate ca preparate ar arata mai bine.

1 -- Conf. bibliografiei, icrele somnului autohton (Silurus glanis) „se consuma pe scara redusa, doar fierte in ciorba” Shocked Shocked
2 -- Intrebarea ar fi: e vorba de Somnul african (Clarias gariepinus) sau Somnul pitic (Ictalurus nebulosus sau I. melas) de origine americana.
Primul nu se reproduce in conditiile naturale de la noi, deci chiar daca a avut icre acestea nu sunt „mature” de unde si culoarea verzuie.
3 -- Somnul pitic (Ictalurus nebulosus sau I. melas) de origine americana, s-a naturalizat in multe tari din Europa (inclusiv la noi). Maturitatea sexuală intervine la vârsta de 2 ani. Reproducerea are loc în aprilie-iunie, la temperatura apei de 18-20 gr.C. Femela depune in locurile cu apă puțin adâncă și cu multă vegetație, 2.000-4.000 icre, într-o adâncitură săpată în bentalul nisipos sau mâlos, iar masculul păzește icrele și puietul.
Nu am gasit nici o informatie despre comestibilitatea icrelor sale Exclamation Exclamation
4 -- Prin urmare ramanem cu informatiile de la pct. 1. & 2. Rolling Eyes Rolling Eyes
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Mon Aug 24, 2009 6:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sub nici o formă.
Sus
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Aug 24, 2009 7:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Singurele icre toxice sunt (dupa stiinta mea) cele de mreana.
In privinta icrelor de somn, stiu de la lipoveni ca nu se consuma, din doua motive:
- ar favoriza aparitia "frigurilor", prin slabirea imunitatii organismului
- sunt si rele la gust (amare, cu gust pronuntat de peste alterat)

Mihai, arunca-le fara regrete!

PS - cele de mai sus sunt valabile pentru somnul comun, dar cred ca situatia este identica si pentru speciile de import.
Vinturache Mihai

Data înscrierii: 20/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Aug 24, 2009 8:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Stiam ca icrele somnului autohton nu sunt comestibile dar am zis sa intreb despre astea de somn african.
Domnule profesor, erau somni africani, nu pitici, ca aveau in jur de 2,5 kg bucata.
Inca o data multumesc.
Ariston

Data înscrierii: 18/Mar/2008
Locație: Bistrita

MesajTrimis: Mon Aug 24, 2009 10:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu stiu fratilor care e teoria icrelor de somn dar eu am mancat si nu am crapat inclusiv de mreana..hi..hi..hio!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Mon Aug 24, 2009 12:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ariston a scris:
nu stiu fratilor care e teoria icrelor de somn dar eu am mancat si nu am crapat inclusiv de mreana..hi..hi..hio!

Daaaaaaaaa........de atunci esti asa dus cu luntrea....... Laughing Laughing Laughing

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Mon Aug 24, 2009 2:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daaaaa si nu numai atat dar tot pestele trage la tine Marius.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Tue Aug 25, 2009 1:47 pm    Titlul subiectului: Re: Icre de somn african Răspunde cu citat (quote)

Vinturache Mihai a scris:
Am prins zilele trecute cateva bucati de somn african. Doi dintre acestia erau plini de icre. Niste icre ciudate, de culoare verde inchis. Am umplut un borcan de 800 gr. si intreb daca aceste icre sunt comestibile.
Oricum aspectul lor nu este prea atragator dar parca imi pare rau de ele, sa le arunc fara sa intreb. Poate ca preparate ar arata mai bine.

Sigur a-ti prins somn african pe Balta Baneasa .
A-ti putea incerca .. si daca postarile dumneavoastra nu ar mai aparea pe www.pescar-sportiv.ro atunci tragem singuri concluziile Domnule Vinturache . Laughing Laughing Laughing
Daca supravietuiti postarile dumneavoastra le vom savura in continuare ! Wink
Asteptam raspunsul .. cu drag Laughing Laughing
Sus
mr marinel

MesajTrimis: Tue Aug 25, 2009 2:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai nu le manca !!!!!!!!!!!!!!
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gabibrb

Data înscrierii: 13/Jan/2008
Locație: Constanta

MesajTrimis: Tue Aug 25, 2009 4:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu le mancati va rog respectuos sa mi le trimiteti mie ca am un nenorocit de vecin care imi arunca cu oua pe masina... Sa il servesc cu o delicatesa... 'tu-i gura mamii lui de nenorocit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Wed Aug 26, 2009 11:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si tot asteptam .. oare s-a intamplat ceva de la vestitele icre ? Laughing Laughing
Sus
mr marinel

MesajTrimis: Wed Aug 26, 2009 1:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai intrat la banuieli?
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Discutii generale despre pescuit Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum