www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Lansari la mare distanta.
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Atelier APS
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed May 27, 2009 8:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="zyx"]
Eugen Fetes a scris:
Pai vezi ca zilele astea va incepe rahatul ala de peste care se impute repede (seamana cu capelinul) la Poarta 9... Laughing

Te referi la bacaliar...e bun bacaliarul, dar nu l-am vizat niciodata.
Da, nu-i rea ideea cu cambula.

Anul trecut am incercat si eu pescuitul la rahatul asta si nu o voi mai face altadata. Mi s-a parut prea stresant sa scoti ghimizdrocii aia de la 10-15m adancime cu o frecventa extraordinar de mare... + mizeria si zgomotul benzilor transportoare de la poarta 9... Aia este pedeapsa...

Si uite asa am deviat subiectul... Laughing
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zyx

Data înscrierii: 23/Oct/2008
Locație: Constanta

MesajTrimis: Wed May 27, 2009 9:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ia uite ce se zice despre rahatul asta mic:
Reprezentant al pestilor din apele reci, bacaliarul este un gadid tipic din Marea Neagra. Gadidele sunt pesti din regiunile nordice si care are caracterele familiei bine reprezentate. Din ficatul lor se extrage renumita untura de peste. Aripioara dorsala este formata din trei secmente distinct delimitate, iar cea anala din doua secmente. Aripioara caudala este mare si cu marginea dreapta. Un semn de recunoastere, pe langa cele amintite, il constituie mustata de sub falca inferioara. In lungime, bacaliarul poate creste pana la 50 cm, exemplarele obisnuite fiind insa de 20 - 25 cm. Pe corp are o picmentatie bruna-albastruie sau galben-cenusie cu reflexe violete si rosiatice. Partea ventrala este albicioasa. Traieste la adancimi de 60-80 m si se apropie primavara de mal. Este hrana preferata a morunului.
Si mai stiu ca este inrudit cu codul.
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 10:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Caludiu, in ceea ce reprezinta rezistenta la abraziune, Mono e mult mai rezistent ca textilul. Deci daca dai pe zona cu piatra si scoica pe fund baga mono.

Eu as baga 0.28 pe firul principal(sa nu se rupa instant daca agati montura) si un 0.45 ca innaintas.

Daca ai o mulineta cu tambur mare si un plumb corect eu cred ca atingi usor 150 de metri la lansare.
zyx

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 11:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
Caludiu, in ceea ce reprezinta rezistenta la abraziune, Mono e mult mai rezistent ca textilul. Deci daca dai pe zona cu piatra si scoica pe fund baga mono.

Eu as baga 0.28 pe firul principal(sa nu se rupa instant daca agati montura) si un 0.45 ca innaintas.

Daca ai o mulineta cu tambur mare si un plumb corect eu cred ca atingi usor 150 de metri la lansare.

Atunci, asa facem, thanks!
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 11:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="zyx"]
Eugen Fetes a scris:
Pai vezi ca zilele astea va incepe rahatul ala de peste care se impute repede (seamana cu capelinul) la Poarta 9... Laughing

Te referi la bacaliar...e bun bacaliarul, dar nu l-am vizat niciodata.
Da, nu-i rea ideea cu cambula.

Bacaliarul il iei mai rar de pe mal; este mult mai frecvent in larg.
Este supergustos, dar trebuie lucrat repede. Are burta foarte subtire si moale, cam la o ora dupa ce a murit devine "fleasca" si-ti este neplacut la curatat.
Dar, ia ceva bacaliar de 12-15 cm ( daca n-ai mai mari )-sa fie vreo 20 de bucati, macar-, pune-i pe o tabla presarata cu ceva sare, coace-i bine (fara sa-i arzi, Doamne fereste) si lasa-i sa inoate intr-o zeama pe care o fierbi separat.
Zeama sa fie foarte simpla : la 1/2 litri de apa, o legatura de marar verde tocat, o ciusca mai adevarata, o jumatate de capatana de usturoi (taiat felioare subtiri). Sare poti sa nu mai pui, pentru ca vor fi pestisorii destul de sarati. Dai totul in clocot.

Lasi pestele macar jumatate de ora in zeama aia, apoi mananci cu paine proaspata (neaparat); Daca ai si o bere rece alaturi, atunci se va impune si o siesta de vreo ora, la umbra deasa !
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zyx

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 11:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Azi s-a luat bacaliar mic, la tzaparina, pe digul de nord si mai pica si cate un stavrid, dar rarutz.
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apăi eu văd că tu mai mult dorești să arunci mult nu să aduci și peștele la mal. Mai ales chefalul sau labanul. Cu fir de sub 35 nu ai șanse nici bucăți de chefal dar de laban. Știu că ești din Constanța și mă mir să nu cunoști puterea labanului. Mai ales cînd simte apa mică. Cîteodată nici nu este nevoie să arunci la 100m. Îl găsești și la 50 m și la 30m și la 10 m. Eu pescuiesc la chefal de la vîrst de 15 ani mai ales în zona Eforie Sud - Costinești - Mangalia. Și iaca au cam trecut 40 de atunci. Pe la răposatul Gheorghe chiar am spus că pentru mine este cel mai frumos pescuit. Cînd aveai fir de 35 și nu se ducea mai mult de 80 m se datora faptului că plumbul era prea ușor și poate și din cauza așezării firului pe tambur.
În ce privește înaintașul. Ia calculează în caz de agățătură ce pierzi? Plumbul, un cîrlig, două cîrlige sau și una și alta și vro 10 - 20 - 30 - 40 - 50-----metri de fir de pe tambur. Dar faci cum vrei. Îți doresc să te bucuri de lansete și să ai capturi pe măsura lanseurilor.
Sus
zyx

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 11:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

D.le Petrovici, eu va dau dreptate, pentru ca ce-i drept n-am pescuit niciodata la mare cu fir mai subtire de 0.35. Lansarile astea la distanta mare ma obliga... Inainte, prindeam ca si dvs. la cateva zeci de metrii de mal, sau ma bagam in apa pana aproape de brau, nu era nevoie de cine stie ce scule sau fire, pentru ca daca e sa fie chefal, n-ai treaba.
Dar am zis, ca nah, sa fiu si eu mai in ton cu lumea, chestii trendy, aruncari la dreaq cu carti, ca cine stie, poate prind vreun laban mai mare Laughing mai incercam si noi, ne mai adaptam in functie de situatie, daca n-avem rezultatele scontate, trecem la vechile metode...si tot asa.
Oricum, la mare e altfel decat pe balti, asta-i clar.
zyx

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 12:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am hotarat asupra firului: 0.30 de calitate pe tambur si 0.45 inaintas.
Plumbul:110-120g.
Acum trebuie sa vad ce mulinete imi trag, pentru ca si astea contribuie substantial la lansarile lungi. Sa nu fie nici scumpe, nici gioarse...cam complicat cu alegerea lor.
Tre' sa fie long cast cu tambur conic si sa nu depaseasca suma de 60ron/buc. ca altfel imi strica cheful. Confused
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 12:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A fost sigur un sfat prietenesc care nu necesită neapărat să fii de acord cu el. Cum ai spus și tu marea este mare. Un dril de laban de 6-7 kg cred că este incomparabil cu al oricărui pește de apă dulce. Mai era ceva asemănător la lufar din barcă. Dar pe vremuri. Dar eu am uitat ceva esențial. Deci dacă am fir de 40 pe linie, montura o fac din fir de 35. Pierderile sunt : un plumb, sau un cîrlig, un plumb și un cîrlig sau un plumb și două cîrlige. Dar nu mai pierd zeci de metri de fir cu montură cu tot. Așa este mai intram și-n apă cînd era cazul dar prin locurile unde pescuiesc eu la chefal singurul loc unde necesită intratul în apă este la Farul de la Tuzla. Restul de pe mal direct pînă-n suta de metri. La crăpătură între Costinești și Mangalia pe la 60 m se face între stînci o porțiune cu nisip. cînd este sezonul lui pata aia cu nisip este neagră de chefal. În rest amintiri plăcute.
Sus
zyx

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 12:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Domnule Petrovici, pai prima data cand am intrat pe acel forum, postarile dvs. si ale d.lui Chioibasu le-am citit primele. Cautam info despre Marea Neagra si va citeam cu interes si placere, scrierile.
Acum, daca nu-i un secret, imi spuneti si mie cam unde exact trebuie cautat labanul la Tuzla, inainte de far, pe plaja sau dupa far, spre Cosinesti? Am fost zilele trecute acolo in recunoastere si n-am vazut niciun pescar, sa ma pot orienta.
Recunosc ca in acea zona n-am pescuit.
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ar fi păcat ca să țin secret ceva legat de pescuit. Pentru ce? Deci nu îți mai zic cum ajungi la farul de la Tuzla. Treci de far în direcția Costinești pe un drum de pămînt. La un moment dat pe partea dreaptă apare o casă pentru care eu aș da toate palatele din lume deși nu este aspecoasă dar așezarea mă zăpăcește. În dreptul casei drumul merge înainte dar este o deviere care intră spre plajă unde se și termină. Lași mașina acolo apoi pe jos mai mergi înainte cam 50 m și în mal se văd ruinele unei cazemate din beton. Chiar acolo începe și bufta mare de la Tuzla. Chiar pe colț este o placă mare de piatră. Stai cu spatele perendicular pe cazemată intri dacă vrei în apă 15 - 20 de metri și arunci cam la 100 m. Restul îl cunoști de la sine. Mai este o aruncătură tot acolo. Te așezi chiar pe colț și arunci în unghi de 45 grade dreapta. Apoi intri în bufta mare spre Costinești și toată zona este bună de chefal. Urci pe malul mare și privești zona. Vezi unde sunt pete mai deschise la culoare. Acele pete indică porțiuni de nisip. Acolo trebuie aruncat . Chefalul acolo stă. Apoi ajungi la Costinești și faci dreapta spre Moșneni. Ții drumul care merge spre malul mării. Mergi pe malul mării unde este tot așa un drum de pămînt. Mergi treci de plaja de nudiști ( să nu te uiți la ei că o să cazi cu mașina în rîpă) ș cam la un km este o mare crăpătură în mal cu un drum care intră pe plajă. Te uiți de pe mal de sus și chiar în față pe la 25m este un pietroi care iese din apă puțin. În fața pietroiului cam la 15 m este iar o pată mai deschisă la culoare care indică nisipul. Acolo arunci. Acolo sunt mai multe aruncături în stînga și mai ales 20 - 50 m dreapta. Mai este loc bun și la sanatoriul de la Eforie Sud. Chiar în dreptul sanatoriului pe plajă este un dig. În capătul digului spre Constanța aruncat spre larg pînă în 100 m. Înainte erau pescari mulți și foarte buni în Eforie Sud de chefal. Era răposatul Gigi - vărul meu, era Răță, era Fane Gîrtone, era Dan, era Victor - alt văr, gică nepotul meu și alții. Acum a mai rămas Dan și Gică care se mai ocupă de chefal. Și mai este ceva. Vezi că în zonele în care se pescuiește la chefal găsești urme ale civilizației și semne că acolo s-a pescuit.

Ultima modificare efectuată Petrovici Valentin la Thu May 28, 2009 1:58 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 1:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Omul baltilor si a marii .. tu esti vali Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zyx

MesajTrimis: Thu May 28, 2009 2:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc domnule Petrovici!
Am fost pe tot malul acela pana la Costinesti si dupa hotel Forum la crapatura si anul trecut, cu Costin, dar n-am stat sa dam acolo, ca nu i-au placut lui Costin, nudistii Laughing
stefanescu costin

Data înscrierii: 12/Dec/2007

MesajTrimis: Fri May 29, 2009 5:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai stai putin Claudiule,doar nu era sa stam la peste exact langa aia,la un metru de ei,ca stateau ai naibii chiar unde era locu',la crapatura Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Atelier APS Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum