www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

taparine avat

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
george

Data înscrierii: 14/Feb/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Oct 03, 2008 12:32 pm    Titlul subiectului: taparine avat Răspunde cu citat (quote)

Ce taparine se folosesc pt avat. Ma intereseaza marimea carligului...si daca stie cineva cum se confectioneaza si ce materiale se folosesc ii multumesc anticipat?
Si referitor la buldo... are vreo importanta culoarea acestuia? am vazut in europa buldo rosu cu alb dar in magazinele de profil sunt transparente dar de dimensiuni mai mici
rumburakk

Data înscrierii: 25/Jan/2008
Locație: ploiesti

MesajTrimis: Fri Oct 03, 2008 7:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu sunt un fan al pescuitului la avat, si acum cativa ani am luat teapa folosind...taparina! Twisted Evil Teoretic merge fulgul alb..practic esec total! Am folosit toate prostiile posibile.....am folosit si folosesc in continuare rotativa Mepps nr. 3! Culoarea la buldo...nu conteaza!!! Wink . Singurele partide bune folosind buldo le-am avut la pescuitul obletilor...4 ace ...4 pesti! Laughing

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
george

MesajTrimis: Fri Oct 03, 2008 9:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am vazut pescari pe arges care prind avat la taparina dar, pe seara cateva ore inainte de lasarea intunericului cand sare si avatul. Cineva a prins si o mreana mica. Eu vreau sa inchei frumos partidele de pescuit pe arges, si e o placere sa vezi cum vaneaza avatul. Am prins unul la o ascilanta micuta dar firul gros nu-mi permitea lansari la distanta dorita asa ca sunt in cautare de noi metode si naluci. Exclamation Smile
rumburakk

MesajTrimis: Fri Oct 03, 2008 10:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

george a scris:
Am vazut pescari pe arges care prind avat la taparina dar, pe seara cateva ore inainte de lasarea intunericului cand sare si avatul. Cineva a prins si o mreana mica. Eu vreau sa inchei frumos partidele de pescuit pe arges, si e o placere sa vezi cum vaneaza avatul. Am prins unul la o ascilanta micuta dar firul gros nu-mi permitea lansari la distanta dorita asa ca sunt in cautare de noi metode si naluci. Exclamation Smile

Si eu am vazut avat prins la undita cu viermi in ac..asta nu inseamna ca este momeala ..fermecata!!! Twisted Evil Ca marime..am prins la rotativa si la pestisor......pentru mine subiectul asta seamana cu subiectul in care unii afirmau ca prind novac la pufuleti rosii iar eu explicam ca nu conteaza culoarea! Aveti perfecta dreptate..se prinde la taparina iar aceasta este cea mai buna metoda...succes! Wink

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
george

MesajTrimis: Fri Oct 03, 2008 10:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si pt oblete ce muste folosesti? ma intereseaza confectionarea si marimea acului.
rumburakk

MesajTrimis: Fri Oct 03, 2008 10:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

george a scris:
si pt oblete ce muste folosesti? ma intereseaza confectionarea si marimea acului.

In urma cu cativa ani se gaseau muste de vanzare in Ploiesti..eu le cumparam din obor(Ploiesti)..de la basarabeni. Nu stiu sa le confectionez.....dar pe multe balti am prins oblete cu buldo la viermi rosii( merg si cei albi). Joci un pic firul...! Wink
p.s.Exista si posibilitatea sa ai surprize...acum trei ani pe Balotesti-fieni nu am putut sa scot..namila din apa..am preferat sa salvez ce se mai putea salva! Twisted Evil

Sus
negreapetru

Data înscrierii: 11/Nov/2008

MesajTrimis: Mon Jan 26, 2009 6:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la avat incercati in afara de mepps aglia nr 2 si 3(care sint dupa parerea mea cele mai bune rotative) steamere (eu fac o combinatie in capat un vobler de suprafata sau care sta intre ape si la 1 metru intercalez un streamer)Daca aveti lanseta de fly cea mai buna metoda este cu un singur streamer,daca nu folositi un buldo dar cu un singur streamer.Ptr oblete merg aproape orice fel de muste cu conditia sa fie facute pe cirlige f mici( de la 12 in sus).Va postez o poza cu citeva modele de streamere si de muste.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stiuca

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Tue Dec 29, 2009 8:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="george"]Am vazut pescari pe arges care prind avat la taparina dar, pe seara cateva ore inainte de lasarea intunericului cand sare si avatul. Cineva a prins si o mreana mica. Eu vreau sa inchei frumos partidele de pescuit pe arges, si e o placere sa vezi cum vaneaza avatul. Am prins unul la o ascilanta micuta dar firul gros nu-mi permitea lansari la distanta dorita asa ca sunt in cautare de noi metode si naluci. Exclamation Smile[/quote] Daca intri in contact cu mine pot sati arat m-ai multe
stiuca

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Tue May 24, 2011 2:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Crying or Very sad Taparine sunt acele asa zise muste pentru mare ,cele cu care se da la avat se numesc STREMERE ,asa ca hotarastete ce te intereseaza Taparine sau Stremere . Question
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum