www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Lucuri de pescuit in Delta Dunarii

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Locatii de pescuit salbatice
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Mon Jan 14, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Lucuri de pescuit in Delta Dunarii Răspunde cu citat (quote)

Decschid aceasta linie de discutii pentru a ne inpartasi locurile cunoscute de noi in Delta ca fiind prinzatoare, frumoase, caile ce acces catre acestea etc
Sus
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Mon Jan 14, 2008 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Locuri de pescuit zona Murighiol sau Dunavatul de Jos

Locurile pot fi accesibile cu auto, la picior sau din barca.
a) cu masina
- canalul Lipovenilor de la intrare din canalul Dunavat si pana in dreptul motelului Egreta
- canalul Dunavat de la cherhanaua Dunavat pana la intersectia cu Lipovenilor
- canalul din incinta paralel cu digul care margineste canalul Dunavat
- in comuna Plopu la cca 5km de mers pe camp este un canal de centura al unei bucati din Razelm
b) la picior
- canalele din incinta
c) cu barca
- balta din spatele satului Dunavatul de Jos
- baltile Limanu (1+2) situate in camp intre satul Dunavat si Murighiol
- canalul Lipovenilor aval de la intrarea spre Egreta
- canalul Dunavat catre varsarea in lacul Razelm
- Holbina 1+2
- centura Dranovului
- centura Holbina
- Oaia mare si Oaia mica
- canalul Perivolovca (tot)
- Taranova
- centura Taranova (daca Dunarea are nivel mare)
- Gorgostel
Sus
Petrovici Valentin
Vizitator

MesajTrimis: Wed Jan 16, 2008 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe linga locurile amintite de Eugen as mai mentiona in zona Murighiol - Dunavat urmatoarele locuri: 1. Se pleaca cu barca de la cherhanaua Murighiol se iese in Dunare, se face stinga si se merge cam un km. unde se despart doua brate ale Dunarii. Deci este o insula. Cam 100 m deoparte si de alta a virfului insulei la 15 - 20 m de mal sunt anafoare. Loc foarte bun de salau. 2. Tot la cherhanaua de la Murighiol se pleaca cu barca se face stinga la Dunare se merge spre Uzlina si inainter de a incepe prima constructie pe partea dreapta cam cu 1 km. 3. La ratarie. Inainte de a se intra in Murighiol se face un drum stinga se trece prin o fosta crescatorie de rate si se intra in incinta. Sunt canale care au legatura si cu Dunarea si cu lacul Murighiol. 4. Se traverseaza Dunarea la Mahmudia se marge inainte si se ajunge la canalul Litcov. O splendoare.
Sus
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Mon Jan 21, 2008 7:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu merg in fiecare an pe bratul Sf.Ghe. in imediata apropiere a canalului (garlei) Perivolovca. In aceasta zone sunt 4 zone de pescuit.
Privind dinspre Dunare spre canal:
1. pe partea stanga pe o lungine de cca 1km apa este adanca de la mal (aproximativ 4m), curentul mediu. Zona se preteaza foarte bine la salau, crap, somn (personal nu am prins trofee, dar am avut ceva aventuri). Nu exista agatatori, primul senal se afla cam la 6m de mal. Pe masura ce va apropiati de canal, curentul creste, adancimea de asemenea. Chiar langa canal, este un loc cu apa aproape statatoare si cu o adancume la mal de vreo 4m, loc excelent pentru toate speciile (cu sanse pentru trofee).
2. pe partea dreapta pe o distanta de aproximativ 100m (pana la limita padurii) este o zona care se preteaza la somn si salau mare. Aici adancimea este tot de cca 4m la mal, insa lanseurile trebuiesc facute la distanta de 30-40. (pentru somn). Curentul aste semnificativ la o asemenea distanta, motiv pentru care plumbul este recomandat sa aiba cca 250gr. Pentru salau se pescuieste la o distanta <15m> in special toamna)
- pentru somn: in functie de sezon, tipari, pestisor viu > 100gr, broasca, suvite de scoica, lipitori, buchet de rame serpesti, coropisnite etc
- pentru caras, platica, babusca, rame de balegar, mamaliga.

In zona descrisa de mine se poate ajunge astfel:
- cu masina pana in Murighiol, se parcheaza in incinta pensiunii din dreapta digului (contra cost), iar de acolo se pleaca cu barca proprie, sau cu barca inchiriata (cu sau fara barcagiu) sau cu vaporasul (se poate comanda la telefon: 0744200314 Cristian Maxim).
Ultima oara, pretul pentru vaporas a fost de 60 euro dus intors (indiferent de numarul de persoane). Pentru vaporas, este nevoie de programare cu vreo 2 saptamani inainte si readucere aminte la fiecare 5-6 zile (exista oarece neseriozitate privitor la respectarea orei de intalnire).
- cu masina pana in Dunavatul de jos si de acolo si barca personala, sau de inchiriat (cu sau fara barcagiu), sau cu salute care se gasesc pretutindeni (la scoruri nu tocmai modeste)

P.S. Am uitat sa va spun ca la o distanta de vreo 8km de gura canalului Perivolovca se afla o serie de balti de stiuca. Numele acestor balti sunt: Taranova (pe stanga), Gorgostel si Chiril (pe dreapta) etc. Accesul se face numai cu barca cu motor.
Sus
mikebazga

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Maieru-BN

MesajTrimis: Sat Jan 26, 2008 8:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai,hai sa va spun si io:merg de obicei,in zone in care n-am mai fost.Anul acesta am fost de 2 ori,in 1 oct,si in 1 noiembrie.prima data ne-am cantonat pe Litcov,langa intrarea in Cuibida;s-a prins ciortan,cativa crapi,multe rupturi(e plin de cioate,ragalii,pescuiesti din padure).Pe canal,e o circulatie infernala..ca pe autostrada.Crapii s-au prins noaptea.Langa intrarea in lacul Iacub,pe Crisan-Caraorman,e un gropan mare,in care s-a prins..somotel,la greu,1-2 kile,max,la rama neagra,lipitoare,obletel(cautand salaul).Am gasit si cumatra in zona:pe ghioluri era apa tulbure,aproape de iesirea Litcovului in Crisan,e un canalutz-Suez,ii zice lumea,care era relativ limpede.Acolo am prins 19 buc(in trei iesiri de 2-3 ore)doar la twister(vierme alb-sidef,pe jig rosu de 6 gr).A doua iesire,am mers pe Dunarea veche-la intrarea in Cazanele.Am periat Cazanele,Trei Iezere,Bogdaproste,canale aferente..nimic!Ne-am lasat la vale,aval de intrarea in Raducu(la geamanduri)unde toata lumea s-a distrat..rosioara mare,somotel,ciortan,caras,platica enorm de multa.Pe sonar,te cruceai ce aparea:tot pestele mare era intre ape!Am stat 3 zile,am facut bors,saramuri,vin si palinca la greu,behaieli prin stuf.. Laughing Per ansamblu,iesirea a contat,micile momente de..implinire..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Florin77

Data înscrierii: 11/Jan/2008
Locație: Roman

MesajTrimis: Mon Feb 11, 2008 8:49 am    Titlul subiectului: Re: Lucuri de pescuit in Delta Dunarii Răspunde cu citat (quote)

Nu e chiar la subiect dar cred ca poate prinde bine informatia mea.
Am fost in Delta 04-08.02.2008 in zona Mila 23.
Peste zero, ape normale, lacul Fortuna este navigabil, canalul Sontea, Olguta limpezi.Asa ca daca aveti chef doar de plimbare..atunci distractie placuta.
In materie de pescuit am incercat cu absolut orice fel de naluca, si mi-a parut rau ca nu am avut o plasa la mine pentru a incerca si cu puiet.
P.S E foarte socant si pentru localnici.....cele mai impresionante capturi laplase au fost UN SINGUR CRAP LA 4 KG SI 2 STIUCI IN JUR DE 2 KG BUCATA, in rest peste mic se mai prinde.
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Wed Mar 25, 2009 5:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Petrovici Valentin a scris:
...2. Tot la cherhanaua de la Murighiol se pleaca cu barca se face stinga la Dunare se merge spre Uzlina si inainter de a incepe prima constructie pe partea dreapta cam cu 1 km....

Aici as vrea sa ajung de florii. Stie cineva de unde se poate lua "taxiul" (a se citi serviciile unui barcagiu parolist)?
mikcutu

MesajTrimis: Mon Mar 30, 2009 7:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate m-am exprimat prea poetic. Reformulez: cunoaste cineva vreun barcagiu in Murighiol, vre-un numar de telefon? Stie cineva cam cat mai costa un drum Murighiol - Uzlina?
nelu.p

Data înscrierii: 04/Feb/2008
Locație: constanta

MesajTrimis: Mon Mar 30, 2009 8:14 pm    Titlul subiectului: Lucuri de pescuit in Delta Dunarii Răspunde cu citat (quote)

mikcutu, am extras de pe "pescuitul.ro" ceva care cred ca te va ajuta :

cred ca cel mai bine este sa inchiriezi de acolo o barca pe care poti dormi,manca si pescui.si te si duce unde vrei.daca
vrei iti pot recomanda pe cineva cu care merg mereu.are o barca cu 6 locuri de dormit,iti gateste foarte bine si e super
de treaba.

da,am.0742094497.vasile bolohan il cheama sau nea vasca.e un om deosebit pe care-l recomand din suflet.am mers de multi
ani cu el si deja suntem prieteni.inainte am luat si niste tepe si tocmai pt asta il recomand.sa-mi spui cum a fost daca
mergi.o sa merg si eu peste o saptamana,sper...

Numai bine !
Sus
mikcutu

MesajTrimis: Tue Mar 31, 2009 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@nelu.p: Ar fi extraordinar asa, numai ca sunt cateva impedimente

1. Habar nu am sa conduc o ambarcatiune
2. Nu am permis de condus ambarcatiune
3. Nu imi permit costurile de a inchiria o barca cu motor si de a ma deplasa unde vreau eu, basca sa mai platesc si barcagiul...
Dumitrescu Iancu

Data înscrierii: 26/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Mar 31, 2009 1:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
@nelu.p: Ar fi extraordinar asa, numai ca sunt cateva impedimente

1. Habar nu am sa conduc o ambarcatiune
2. Nu am permis de condus ambarcatiune
3. Nu imi permit costurile de a inchiria o barca cu motor si de a ma deplasa unde vreau eu, basca sa mai platesc si barcagiul...

Mikcutule.da' tare pretentios mai esti!Ai putintica rabdare,aranjeaza-ti "ploile" din timp si....10-14 iunie,Bratul Chilia,zona Pardina,cu masina pana la locul faptei,acolo mai vedem...(Promit ca incerc sa evit orice incident neplacut... Embarassed Wink )
Sus
Dumitrescu Iancu

Data înscrierii: 26/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Mar 31, 2009 2:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oricum,la Murighiol sunt cei mai "japcari" barcagii din toata Delta!Si daca te duci de Florii,numai pt Week,nu ai prea ai timp sa faci mare lucru,in plus parca e si prohibitie,nu ?
Sus
mikcutu

MesajTrimis: Tue Mar 31, 2009 2:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dumitrescu Iancu a scris:
Oricum,la Murighiol sunt cei mai "japcari" barcagii din toata Delta!Si daca te duci de Florii,numai pt Week,nu ai prea ai timp sa faci mare lucru,in plus parca e si prohibitie,nu ?

@Iancu: Eu nu am nici macar permis auto...daramite permis pt. ambarcatiuni... Embarassed
De Florii nu este prohibitie, aceasta incepe in lunea imediat urmatoare.
De dus as vrea sa plec de joi noapte si sa stau pana duminica.
Legat de actiunea de la Pardina, in acest moment pot sa iti zic cu o certitudine de 70% ca merg...deci ma ai client...asta daca nu te-a deranjat prima data compania mea si bineinteles mai ai locuri libere.
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Tue Mar 31, 2009 5:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
Poate m-am exprimat prea poetic. Reformulez: cunoaste cineva vreun barcagiu in Murighiol, vre-un numar de telefon? Stie cineva cam cat mai costa un drum Murighiol - Uzlina?

Catalin, este din Murighiol si are barca...pana la Uzlina va va lua 50ron...
0724 848 754;0730 008 754...
Vezi ca Dunarea este tulbure si esta foarte mare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Annamive
Vizitator

MesajTrimis: Thu Jun 09, 2016 6:29 am    Titlul subiectului: Lucuri de pescuit in Delta Dunarii Răspunde cu citat (quote)

Eu am mers acum cateva saptamani in Delta la pescuit si m-am cazat la Aqua Villa. Am ales aceasta pensiune pentru ca ti se pun la dispozitie unelte de pescuit, in caz ca iti lipsesc, si barca cu motor. Mie mi-au prins tare bine si, pe langa asta, tipul cu barca te ghideaza catre locuri bune de pescuit. Recomand. Fir intins sa aveti

___
XRumer 12.0.17 + SocPlugin : Effective program for SMM
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Locatii de pescuit salbatice Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum