www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Despre monturile de crap.

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Atelier APS
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dan Calinescu

Data înscrierii: 16/Feb/2016
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Apr 21, 2016 12:58 pm    Titlul subiectului: Despre monturile de crap. Răspunde cu citat (quote)

Va salut domnilor, am nevoie si eu de cateva sfaturi, prilej pentru care va invit la o mica dezbatere in limita posibilitatii dvs. de timp si chef, bineinteles.

Pana acum am cochetat cu idea de a achizitiona monturi de-a gata intrucat se gasesc unele la preturi rezonabile facute de persoane cu notorietate in domeniu (cca 6 lei la Dan Mitranescu).
Comparativ cu cele "de Carrefour", sunt notabil mult mai prinzatoare si per total ma declar multumit, dar nu asta e scopul postarii mele.

Aceste monturi ready-made, indiferent de unde au fost cumparate, nu sunt modulare (nu ai cum sa dai rapid jos rigul in caz ca ai nevoie) si sunt facute sa le prinzi de o agrafa rapida atasata inaintasului sau dupa caz, firului principal.

Pregatindu-ma pentru ultima partida avuta ( acum cca 2 saptamani), am facut doua mari greseli.

1) Am pus inaintas textil Berkley luat din DR (am avut surpriza sa aflu ca e un mare fake acel produs intrucat nu se gaseste nimic pe net despre el, lucru exclus in cazul unui produs original) si 2) am "inarmat" monturile luate de la Dan Mitranescu cu porumb, popup-uri, boilies inca de acasa si le-am depozitat ca prostul intr-o gentuta (nu am un gadget de depozitat in siguranta monturile) si bineinteles ca s-au incurcat in stil mare.
Cand zic "monturi" ma refer la tot ansamblul dintre inaintas si firul de par (plumb pierdut, plumb arcuit cu tija rigida culisanta, elicopter etc). Am vazut ca unii, mai ales in magazinele de profil, prin "montura" se refera de fapt la rig.
Din cauza faptului ca nu sunt modulare, nu am avut alta solutie sa le descurc decat sa tai totul si sa refac monturile pe malul apei.
Desi nu am avut scapari in aruncare (sarit pickup, fir clipsat din scurt sau alte incidente), am pierdut vreo 4 monturi pentru ca de fiecare data mi s-a rupt porcaria de fir Berkley in plina aruncare. Ruperea a avut loc inainte de agrafa rapida de care era prinsa montura.
Partenerul meu de pescuit (e feederist convins dar nu ii e strain pescuitul la crap) mi-a zis ca avand un ansamblu de genul asta cu agrafa rapida intre inaintas si montura, ar avea o sarcina mare la imbinarea agrafei cu ochetul monturii si ca acela e motivul pentru care pierd atatea monturi.

Inaintasul si firul principal le imbin cu ajutorul acestui nod : http://www.depescuit.ro/UserFiles/Image/double-grinner.jpg
Vartejele/agrafele rapide le leg cu nodul asta : http://www.horcarp.ro/images/noduri/nodul-uni.gif

Pareri ?

In plus el ma sfatuieste sa imi fac singur monturile si sa fie cat mai modulare posibil (rig detasabil etc). Am vazut ca in general in pescuitul la feeder montura modulara e ceva firesc dar acest stil se aplica si la pescuitul la crap?

Pareri?

PS: Pentru cine nu stie," modular " inseamna "cu posibilitatea de dezansamblare rapida". Laughing

In plus, v-as ruga sa imi recomandati cateva marci de accesorii pentru facut monturi care s-au consacrat prin raport calitate-pret bun. (daca se poate ieftin si bun, e perfect Smile )Aici ma refer la : varteje, agrafe rapide, carlige, fir textil, anouri. plumbi etc. Smile

Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Atelier APS Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum