www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Poveste de incepator.

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dan Calinescu

Data înscrierii: 16/Feb/2016
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Feb 25, 2016 12:21 pm    Titlul subiectului: Poveste de incepator. Răspunde cu citat (quote)

Pentru a dezgheta un pic aceasta sectiune de pe forum, va propun o povestioara cu o puternica nota comica. Cu toate astea, e perfect adevarata.

In ciuda faptului ca am cochetat toata viata cu pescuitul, am fost unditar de pe vremea cand furam araci de lemn din gardurile oamenilor folosindu-le cateva minute mai tarziu pe post de undita si pana in prezent.
Pe vremea aceea, sa ai undita din fibra de sticla era echivalentul defilarii cu un BMW in viteza a doua fluierand dupa fete. Laughing
Dupa aproape 9 ani la locul actual de munca, anul trecut am aflat ca seful meu cocheteaza cu pescuitul la crap. (Si el era incepator dar avea deja 2-3 partide la activ).
Am stat si m-am gandit "Da ce, i-os mai prost?" Laughing
Intr-o buna zi, nestiind de sumedenia de magazine cu specific (marele pescar, claumar, bigfish, totalfishing, danmitranescu etc) m-am dus si eu ca tot prostul sa caut lanseta si mulineta de crap in .... Carrefour. Laughing
Logica mea era urmatoarea : Iau cele mai ieftine scule de crap (1 lanseta + 1 mulineta), merg cu ele la o partida cu seful meu care doar ce ma invitase la pescuit si daca ma prinde "virusul" pescuitului la crap, investesc si eu in scule ceva mai bune.
Buuuun. ma duc eu la Carrefour Colentina si sar direct pe raionul cu articole de pescuit. Nestiind ce sa cumpar si mai ales cum arata o lanseta sau o mulineta de crap, vad un nene care punea produse pe rafturi.
Era un domn la o varsta respectabila de circa 50+ ani. Ma uit bine la el din cap pana in picioare si imi zic "Asta are fata de pescar" . Laughing
Ma bag in vorba cu el, ii explic ca sunt "paleta" si habar nu am cum arata sculele de crap Embarassed rugandu-l politicos sa imi sugereze o pereche de scule de crap.
Imi arata omul intr-o vitrina de sticla ceva mulinete care chiar erau de crap (costau circa 85 de lei si erau marca SERT*).Bineinteles, eu ca tot prostul, m-am orientat spre cea care arata cel mai lucios. (Ca aspect aducea cu Shimano Aero Technium 10000 XSB Magnesium) Laughing
Ajungem si la capitolul lansete... Se uita el in stanga si in dreapta si scoate o lanseta din 2 bucati.
Eu oarecum reticent, ii zic "Da nu e prea scurta? " Rolling Eyes
El : "Nu dom'le, ce vorbesti? Eu pescuiesc la crap cu bete din astea de ani buni si plang pestii."
Ma rog, cumpar eu ce imi pusese el in cos si ajung pe balta cu seful meu.
Ma uit la sculele lui, niste lansete lungi (erau de 3.6m) de culoare neagra. Montez si eu lanseta si o pun langa una din lansetele lui. Era cu circa 1m mai scurta. Laughing
Atunci am aflat si eu ca omul imi sugerase lanseta de spinning (si eu idiot, chiar scria pe ea ca e de spinning dar ce sa stie unditarul din mine?). Laughing

In partida aia de 48 de ore, seful meu a luat vreo 5-6 pesti (avea 2 lansete) si undeva pe la mijlocul partidei am prins si eu cu lanseta mea de spinning un crap de circa 5-6 kg masurat ochiometric. Cool Eu luasem unul dar cel mai mare din cei prinsi de noi in partida cu pricina.
In restul partidei, enervat de faptul ca lansam deosebit de stramb (ca distanta eram ok, directia in schimb era specifica unui pescar la limita comei alcoolice), am renuntat la lanseta si am facut ce am stiut mai bine.
Am operat pe cord balta cu 3 undite la caras. (carasul era la liber pt ca adminii baltii vroiau sa depopuleze balta de caras).
Si uite asa, eliberand totusi carasii de talia brichetei, am plecat acasa cu vreo 7 kg de caras pe care i-am impartit (dat de pomana) la vecinii mai saraci din bloc.
Intre timp mi-a mai venit si mie mintea la cap si mi-am luat scule de crap, bineinteles nu chestii scumpe si cu pretentii (fiecare om are bugetul lui).
Lansarile mele au progresat un pic cel putin la nivel teoretic. Astept o vreme mai buna sa ma duc sa exersez castingul unde voi putea (probabil in parcul IOR).
Din pacate nu am pe cineva care sa ma indrume.
Cam asta a fost povestea mea.

*Mulineta aia SERT s-a dovedit a fi neasteptat de buna, o am si acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Sun Mar 27, 2016 8:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fire 'ntinse si bine ai venit alturi de noi in Asociatia Pescar Sportiv.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dan Calinescu

MesajTrimis: Mon Mar 28, 2016 2:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos domnule Marinel.
Ma scuzati ca v-am stresat in perioada asta cu permisul etc. Fiind la prima experienta de acest fel, nu am stiut care sunt termenele de solutionare a acesturi demersuri (vize, pg-uri etc).

In orice caz, bine v-am gasit domnilor (si doamnelor) si fir intins la toata lumea.
Sus
george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Mar 28, 2016 2:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dan Calinescu a scris:
Ma scuzati ca v-am stresat in perioada asta cu permisul etc. Fiind la prima experienta de acest fel, nu am stiut care sunt termenele de solutionare a acesturi demersuri (vize, pg-uri etc).

In orice caz, bine v-am gasit domnilor (si doamnelor) si fir intins la toata lumea.

Bine ai venit Dan!
Te asteptam si la pescuit!
Dan Calinescu

MesajTrimis: Tue Mar 29, 2016 9:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

george tomescu a scris:
Dan Calinescu a scris:

Bine ai venit Dan!
Te asteptam si la pescuit!

Unde, cand, cum? Laughing

Duminica asta care a trecut am "incercat-o" pe Solacolu. A fost slaba rau ziua din cauza vremii capricioase (frig, vant puternic, peste puturos etc) dar am avut satisfactia ca singurii avertizori cantareti de pe balta au fost ai mei. Laughing
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Povesti pescaresti Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum