www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

PROPUNERI DE MIII DE PUNCTE
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Discutii generale despre pescuit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Paulletta

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Feb 09, 2012 9:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca un pescar poate sa pescuiasca cu 4 scule mai bine decat cu 5.
La alegere poate sa fie undita sau lanseta, sau combinate, dar sa nu depaseasca numarul de scule.
Pentru cei care vor sa mai bage o scula in plus propun ca sa fie taxati suplimentar cu 10 ron/ scula, dar cantitatea de peste sa ramana aceiasi.

Propun sa existe cosuri de gunoi langa locurile de pescuit si eventual daca se poate sa se faca scrumiere tip conserva(mai mare) cu nisip in ele, asta pentru cei care fumeaza.
Totusi trebuiesc pastrate curate locurile de pescuit. Wink
george_gre

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Feb 09, 2012 10:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Paulletta a scris:
Cred ca un pescar poate sa pescuiasca cu 4 scule mai bine decat cu 5.
La alegere poate sa fie undita sau lanseta, sau combinate, dar sa nu depaseasca numarul de scule.
Pentru cei care vor sa mai bage o scula in plus propun ca sa fie taxati suplimentar cu 10 ron/ scula, dar cantitatea de peste sa ramana aceiasi.

Propun sa existe cosuri de gunoi langa locurile de pescuit si eventual daca se poate sa se faca scrumiere tip conserva(mai mare) cu nisip in ele, asta pentru cei care fumeaza.
Totusi trebuiesc pastrate curate locurile de pescuit. Wink

Vasile,Paul aveti dreptate cu nr. de scule

Ce ziceti pt. inceput 40 umbrare ca pe Cercani din 20 in 20m.
Piatra pusa pt. acces usor pe orice vreme.
5 To - crap 2-4kg/buc
10To - caras 200-300g/buc(3-4 la kg)
+ populatia piscicola existenta
Din 50 in 50m pubele gunoi(printre primele lucruri de care ne-am interesat este contractul de ridicarea gunoiului care se va face cu firma specializata)

Taxa 50 lei/12h (retinere 1,2 crapi+5kg caras) 4 scule de pescuit
Se poate pescui si cu scule suplimentare contra cost 10 lei/scula/12h

Da-mi o idee cu scrumierele VIABILA ( sa nu dispara)!

Cum vi-se pare pt. inceput?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sionut

Locație: Popesti

MesajTrimis: Thu Feb 09, 2012 10:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

george_gre a scris:
Da-mi o idee cu scrumierele VIABILA ( sa nu dispara)!

Cum vi-se pare pt. inceput?

Ceva turnat mare din beton !

O idee ar mai fi daca sunt locuri cu apa mare langa mal sa le rezervi pentru pescuit la varga .
george_gre

MesajTrimis: Thu Feb 09, 2012 10:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai Sichitiu a scris:
Ce suprafata are obiectul in discutie? accesul pana acolo cum e?
Despre taxa cred ca e in regula ce s-a propus, cantitatea de peste retinuta poate fi si mai mica, cred ca trei sau patru scule sunt arhisuficiente, un punct de aprovizionare ar fi bine sa fie in preajma.
Poate abonamentele ar fi interesante.
In ce zona s-ar putea petrece actiunea?
MS

Este vorba de balta Lupsanu1
35ha luciu apa.
65 km pina pe balta pe A2
Sat la 500m pt. aprovizionare(momentan),speram sa-l facem anul acesta(daca nu la anu este sigur facut) inclusiv magazin cu nade si momeli
Sus
Paulletta

MesajTrimis: Thu Feb 09, 2012 11:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

George, scrumierele sa fie facute stil cutie de conserva in suport care sa fie la randul lui prins in ceva.
Gasim ideii, avem solutii. Wink
Ceva in genul asta

Scrumiera montata pe perete sau pe stalp, din tabla de otel 2, 0 mm. Sina de prindere fabricata din tabla de otel t-2, 0 mm. Material de stingere a tigarii – otel inoxidabil t-1, 5 mm. Capacul fabricat din tabla de otel t-4, 0 mm. Volum : 2, 0 ltr., greutate (inclusiv sina de prindere) : 3, 7 kg. Scrumiera e galvanizata la cald si vopsita.
george tomescu

MesajTrimis: Fri Feb 10, 2012 8:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Paule,
foarte buna observatia cu scrumierele.

Dar ar mai fi ceva care ma irita cand ajung pe balta.
Nu suport sa vad locuri de pescuit care sunt pline de coji de seminte.
Unii ar putea spune ca sunt biodegradabile. Adevarat, dar cand rezulta cateva musuroaie dupa o partida de pescuit ... Twisted Evil
Augustin

Data înscrierii: 22/Jan/2011

MesajTrimis: Fri Feb 10, 2012 9:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1- Dupa parerea mea orice scrumiera ( alta decat cea individuala/adusa de acasa ) e inutila. Doar n-o sa va duceti sa fumati langa scrumiera agatata pe stalp .... Laughing

2- George, te-ai gandit si la feederisti ? Chiar stationar in general: Match, varga, rube.
Pentru pescarii la feeder, cred si-mi doresc sa existe taxe si conditii speciale.
Motivele sunt evidente si nu insist asupra lor, si amintesc doar: numarul mic de lansete/vergi ( una maxim 2 ), pestii urmariti nu sunt cei capitali, partide scurte etc ..
Pentru pescuitul la feeder conditiile indeale ar fi urmatoarele:
- latimea baltii cat mai mica
- inaltimea malului cat mai mica, si fara ponton
- densitate acceptabila de peste
- adancimea apei nu foarte mare
Ma gandesc chiar sa alocati o parte a baltii care corespunde conditiilor de mai sus feederistilor/pescarilor de stationar. De ex. capatele de balta care sunt mai inguste si oricum nu sunt pe placul craparilor.
La taxe nu ma bag pentru ca ( sincer ) nu mi se pare mare cea pentru 4 lansete cu retinere propusa inainte. Poate o taxa la jumatate pentru feeder C/R ar fi potrivita, pentru ca ne-ai intrebat .. Wink
Sus
gims

Data înscrierii: 14/Jan/2008

MesajTrimis: Fri Feb 10, 2012 11:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

propunerea este de bun simt,se poate pescui si noaptea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Fri Feb 10, 2012 1:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu as propune ca taxarea sa se faca strict la numarul de scule.
ex: 10 ron - 1 buc scule(fie ca este undita, lanseta, feeder - cu maxim 1-2 ace).
cantitatea de peste sa fie tot la numarul de scule, adica 1,5 - 2 kg/scula
levi74

Data înscrierii: 08/Feb/2011

MesajTrimis: Sat Feb 11, 2012 1:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Domnule Mihaila eu va spun altceva ce nu a spus nimeni pina aici, va rog frumos sa i-mi rezervati un loc pe balta la deschidere pt ca eu sunt sigur ca conditiile vor fi chiar si pt inceput mai mult decit bune si ii invit pe toti sa facem o deschidere de care sa se pomeneasca in lumea pescarilor care va cunosc sau nu. Va multumesc!!
Sus
Paulletta

MesajTrimis: Sat Feb 11, 2012 4:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

levi74 a scris:
Domnule Mihaila eu va spun altceva ce nu a spus nimeni pina aici, va rog frumos sa i-mi rezervati un loc pe balta la deschidere pt ca eu sunt sigur ca conditiile vor fi chiar si pt inceput mai mult decit bune si ii invit pe toti sa facem o deschidere de care sa se pomeneasca in lumea pescarilor care va cunosc sau nu. Va multumesc!!

Poate vreti sa detaliati conditiile, si sa veniti cu ceva imbunatatiri asupra celor formulate, apoi vorbim despre deschidere, rezervare si alte intentii.

Parerea mea... Wink
Mihai Sichitiu

Data înscrierii: 17/Jul/2009

MesajTrimis: Sat Feb 11, 2012 12:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu imi e clar daca balta este cea de la nord de sat sau de la sud. Banuiesc ca nu e cea din sat. Are ceva teren de la mal? Cred ca ar trebui inceput cu plantat de arbori si cu amrnajari de locuri de campare si de pescuit. Se pare ca nu are de loc stuf. O sa fie afacere a APS sau a altcuiva apropiat?
MS
Sus
Mihai Sichitiu

Data înscrierii: 17/Jul/2009

MesajTrimis: Sat Feb 11, 2012 4:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

oferta de proiectare gratuita pentru elementele din jurul baltii si de participare la fel la plantarea de copaci pentru umbra
MS
Sus
george tomescu

MesajTrimis: Sun Feb 12, 2012 6:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

levi74 a scris:

Very Happy Very Happy Very Happy
Tu o sa ai un loc la drumul national, asemanator cu pontonul 20 de la Patrat! Very Happy Very Happy Very Happy
levi74

Data înscrierii: 08/Feb/2011

MesajTrimis: Sun Feb 12, 2012 9:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

SEFU NU MA PROVOCA!!! Ca stii ca eu raspund la provocari si lasa ca i-mi fac eu 2,3 copii sa traga la sorti pt mine Wink Wink Wink
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Discutii generale despre pescuit Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum