www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cum scap de raci.
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Nade si momeli
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
exu

Data înscrierii: 01/Jun/2010

MesajTrimis: Wed Jun 30, 2010 1:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mr marinel a scris:
... pun o greutate si il voi scufunda in fata locului de pescuit pentru actiunea unei vergi de 6 m. Racii se vor strange la nada si ii voi lua la varga cu rama in ac. Iar pescuitul se va desfasura la cca 60-70 de m in fata.

Daca aveti alte idei dativa cu parerea. Astfel ca dupa aceasta partida sa concluzionam si sa patentam metoda.

Daca esti convins ca ai asa de multi raci, in loc de ac, pune un inel din sarma, de 1mm, cu diametru` de 100mm, pe care`l introduci prin rame, asa incat sa`ti iasa un inel inchis, plin cu rama...atunci cand tragi de varga, sa n`o faci brusc, racu` tinandu`se cu clestii, de inelu` cu rame...sa ai mincioc cu coada lunga si mai vb Wink
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Wed Jun 30, 2010 7:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ms Nexule.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Jul 01, 2010 12:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mr marinel a scris:

Pentru ca tot o sa pun pe gratar niste Macrou voi pastra capete cozi si ce mai scot din burta lui. Le congelez si le iau cu mine la balta le voi baga intr-un sac de rafie de care pun o greutate si il voi scufunda in fata locului de pescuit pentru actiunea unei vergi de 6 m. Racii se vor strange la nada si ii voi lua la varga cu rama in ac. Iar pescuitul proprizis se va desfasura la cca 60-70 de m in fata sper fara concurenta racilor la nada.

Daca aveti alte idei dativa cu parerea. Astfel ca dupa aceasta partida sa concluzionam si sa patentam metoda.

Pai daca strangeti racii langa mal OK ii prindeti ,dar la 60,70 m nu sunt raci.? SIGUR pe o raza de 8-10m vin toti la mortaciuni mai ales. La mai mult nu stiu dar nu prea cred. Iata de ce afirm asta :

Candva in tinerete, cand se cam terminase cu clenii ,mrenele si obletii uriasi si incepuse gloria carasoilor si ciortanoilor ba chiar a stiucilor) , se prasisera pe Budeasa niste racoi mari si sanatosi (de, apa curata) Lansetistii se cam chinuiau .Eu barcagiu convins si mancator si de peste si de raci ce-am facut ? Initial am folosit un juvelnic mare de sarma blocat interior cu 2 fiare sa stea intins ,usita de metal am terminat-o dandui un gauroi pe mijloc cam un fel de palnie spre interior. Capatanile si matele din ziua precedenta le bagam inauntru si dupa ce ma stabileam, ancoram si nadeam in fata pt.caras si ciortan, lasam usurel capcana asta pe o latura a barcii mai spre spate. Dadeam cu varga de 6m ,apa fiind cam adanca Niciodata n-am vazut un rac venind la carlig (dadeam exclusiv la patratica) .Apoi mi-am facut capcana dintr-un cadru de fier beton (paralelipiped) acoperit cu sarma de rabitz laturile mici gaurite ca la varse pe mijloc. Ce intra acolo ramanea. Neumbland la capcana cat pescuiam cam 6 ore max. (sa nu balacesc apa) ,cand in sfarsit o scoteam ,o gramada erau inauntru iar altii stateau agatati pe afara si-si dadeau drumul in apa .Dar cert e ca nu-i mai interesa nada si mai ales momeala mea cat timp erau imputeniile de capete pe aproape(8-10m) .
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Thu Jul 01, 2010 8:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In completarea celor spuse mai sus:

http://crayfish.ro/anexe/Ghid_ilustrat_raci.pdf
mihalache dumitru

Data înscrierii: 13/Jan/2008
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sat Jul 03, 2010 9:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exista niste varse speciale pentru raci. Se gasesc in NIRO si costa cam 4 lei bucata. Se vindeau la set de 10 buc.Dimensiunile sunt cam 30/30 cm. si lungime 80cm.Sunt din plasa pe schelet de sarma si sunt pliabile.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mr marinel

MesajTrimis: Sat Jul 03, 2010 12:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dane.
Eu vreau sa-i tin departe de locul in care momesc si pescuiesc dupa caras eventual crap. Nu tin neaparat sa prind raci, nu se puncteaza in concurs. Daca nu voi reusi sa-i tin departe de locul momit pentru caras eventual crap atunci la juvelnic cu racii cel putin sa ma aleg cu ceva.

Dupa sfaturi si indrumari am ales o strategie.
Am postato mai sus.
Sper sa tin racii departe de locul nadit.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pantazig04

MesajTrimis: Sat Jul 03, 2010 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mr marinel a scris:
Dane.
Eu vreau sa-i tin departe de locul in care momesc si pescuiesc dupa caras eventual crap. Nu tin neaparat sa prind raci, nu se puncteaza in concurs. Daca nu voi reusi sa-i tin departe de locul momit pentru caras eventual crap atunci la juvelnic cu racii cel putin sa ma aleg cu ceva.

Dupa sfaturi si indrumari am ales o strategie.
Am postato mai sus.
Sper sa tin racii departe de locul nadit.

Probabil ca sunt pisalog sau imi scapa ceva : Adica e adevarata afirmatia ca puneti nada pt raci la 6 m si pescuiti la 50-60m ? Eu am relatat un fapt real din care rezulta ca cel putin pe o raza de 8-10 m , daca au trufandale, nu se mai baga la nada pestilor. Mai mult nu stiu.
Dar cel putin pe baza acestei observatii as nadi pentru raci in exteriorul unui cerc de cca 8m in jurul nadei propriuzise pt caras.
mr marinel

MesajTrimis: Sat Jul 03, 2010 4:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"teles nea Gabi.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009

MesajTrimis: Sun Jul 04, 2010 8:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marinel, tu starpeste racii din balta, eu ii cumpar ca tot sunt toxici (in lunile care nu au litera R) si am o boala pe mine... Laughing
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pantazig04

MesajTrimis: Mon Jul 05, 2010 1:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:
Marinel, tu starpeste racii din balta, eu ii cumpar ca tot sunt toxici (in lunile care nu au litera R) si am o boala pe mine... Laughing

Grasane ,se poate ? Stai la rand ca io am fo primul . Evil or Very Mad Si de boli nu ma vait Sad . Cand te fac un rac Question
Laurentiu Catana

Data înscrierii: 06/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Jul 05, 2010 4:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen,ai dreptate! Eu am mancat raci in septembie si nu au fost toxici.In privinta prioritatii,cred ca eu am fost primul care m-am oferit sa-i devorez.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
rechinul_

Data înscrierii: 25/Feb/2008
Locație: bucuresti / ferentari

MesajTrimis: Mon Jul 05, 2010 8:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laurentiu Catana a scris:
Eugen,ai dreptate! Eu am mancat raci in septembie si nu au fost toxici.In privinta prioritatii,cred ca eu am fost primul care m-am oferit sa-i devorez.

!!!!!! septembie are sau nu are R !!!!1

si chiar o fi reala povestea cu mancatul racilor doar in lunile cu R ?
Laurentiu Catana

Data înscrierii: 06/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Jul 05, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rechinule,Eugen a spus ca racii sunt toxici in lunile cu "r".Dar,pentru ca septembie nu are "r",nu au fost toxici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
rechinul_

Data înscrierii: 25/Feb/2008
Locație: bucuresti / ferentari

MesajTrimis: Tue Jul 06, 2010 8:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rechinule,Eugen a spus ca racii sunt toxici in lunile cu "r".Dar,pentru ca septembie nu are "r",nu au fost toxici.

inteles!
eu am halit 2 bucati prinsi de mine acum 7 zile deci in luna IUNRIE nu am murit deci nu sunt toxici.insa este adevarat ca ma cam doare spatele de atunci!!!!!!!!
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jul 06, 2010 3:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

rechinul_ a scris:

inteles!
eu am halit 2 bucati prinsi de mine acum 7 zile deci in luna IUNRIE nu am murit deci nu sunt toxici.insa este adevarat ca ma cam doare spatele de atunci!!!!!!!!

Din fericire pentru mine, racii din poze au fost prinsi si mancati in luna "decembRie"; am gasit o plasa ratacita prin stufuri. Din ce stiu, se recomanda ca ei se se consume in lunile care contin litera R, nu invers. Este interzisa prinderea lor in perioada de prohibitie. Din teorii, stiam ca icrele de rac sunt toxice, sau ca nu se consuma femelele cu icre. Totusi sunt destui locuitori ai deltei care consuma "pe viu" icrele de la raci si spun ca sunt delicioase, ce mai.....caviar curat Laughing.
Sigur, nu consumati raci morti, intrucat carnea lor este foarte alterabila si devine toxica.
Pentru protectia locului de pescuit, incercati sa aruncati o piele de oaie cu ceva blana pe ea si manjita cu slanina.
In rest, pofta buna si mancare sanatoasa!

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Nade si momeli Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum