www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Delta 2010

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Locatii de pescuit salbatice
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
fanelul

Data înscrierii: 09/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Mar 11, 2010 9:38 pm    Titlul subiectului: Delta 2010 Răspunde cu citat (quote)

Va propun un loc pentru schimb de informatii despre Delta Dunarii. Eu unul iubesc locul si im propun deja o iesire la sfarsitul lui Martie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
45fix

Data înscrierii: 07/Aug/2008
Locație: iasi

MesajTrimis: Fri Mar 12, 2010 5:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O sa fie cam greu anul asta de iesit in Delta pina in prohibitie.Apa mare, rece...conditii nu foarte grozave.
mrvily

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Fri Mar 12, 2010 6:40 pm    Titlul subiectului: Re: Delta 2010 Răspunde cu citat (quote)

fanelul a scris:
Va propun un loc pentru schimb de informatii despre Delta Dunarii. Eu unul iubesc locul si im propun deja o iesire la sfarsitul lui Martie.

Pai daca ai vrea sa ai si parteneri dai drumu, spune despre ce este vorba unde si cum si poate ca iti gasesti tovarasi de delta,niciodata nu stii de unde sare pescarul..... Razz
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
fanelul

MesajTrimis: Fri Mar 12, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca va scadea Dunarea pana cand vreau sa plec...Oricum vorbim cand ne vedem pentru permise si carnete......
Sus
mrvily

Data înscrierii: 03/Dec/2007

MesajTrimis: Sat Mar 13, 2010 10:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fanelul a scris:
Nu stiu daca va scadea Dunarea pana cand vreau sa plec...Oricum vorbim cand ne vedem pentru permise si carnete......

Cum doresti.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
fanelul

MesajTrimis: Sat Mar 13, 2010 11:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am gasit undeva ca si "etalon" pentru Dunare cota de 300 la Tulcea. Din pacate nu mai gasesc topic-ul acela. Nu am ajuns inca niciodata atat de devreme in Delta si as dori mai multe informatii.
Locatia unde merg este un canton la 25km SW Dunavatu de Jos, pentru cine a ajuns la Holbina, pana in statiune fo 1,5 km.
Sus
fatdaddy1968

Data înscrierii: 14/Mar/2010

MesajTrimis: Mon Mar 15, 2010 12:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fanelul a scris:
Am gasit undeva ca si "etalon" pentru Dunare cota de 300 la Tulcea. Din pacate nu mai gasesc topic-ul acela. Nu am ajuns inca niciodata atat de devreme in Delta si as dori mai multe informatii.
Locatia unde merg este un canton la 25km SW Dunavatu de Jos, pentru cine a ajuns la Holbina, pana in statiune fo 1,5 km.

Vrei sa mergi pe privat sau pe natural ? la rapitor ? Acu daca tot iti faci permis, vezi cum potrivesti datele cu prohibitia. Si daca chiar vrei sa mergi si ai nevoie de tovarasi, da niste detalii si poate, vorba lu' Mrvili, sar niste pescari ! Very Happy Very Happy Very Happy
fanelul

MesajTrimis: Mon Mar 15, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vreau sa merg pe natural pe langa holbina insa ma sperie nivelul apelor. Ideea era sa prind perioada permisa pentru stiuca dintre 31.03 si prohibitia mare de pe 04.04.
Sus
45fix

Data înscrierii: 07/Aug/2008
Locație: iasi

MesajTrimis: Wed Mar 17, 2010 7:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai si de ce sa fi speriat.Apa e mare, toate baltile au fost inundate, peste unele portiuni de dig apa s-a revarsat, iar curentul este extrem de puternic.Am discutat si cu Nicu si cu Traian de la Dunavat ,incinte.Nu prea e de dus, nici la ei.Si asa cum sunt cotele apelor de la Tr Severin pina la Tulcea, greu de crezut ca va scadea apa MINIM 50 cm.Dar, incercarea moarte n-are!
fanelul

MesajTrimis: Thu Mar 18, 2010 11:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este vreo cota recomandata pt Dunare la Tulcea ca sa pot spera la ceva rezultate?
Vad ca Dunarea tot scade, vremea se tot indreapta si tot trag sperante....
Sus
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009

MesajTrimis: Fri Mar 19, 2010 7:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fanelul a scris:
Este vreo cota recomandata pt Dunare la Tulcea ca sa pot spera la ceva rezultate?
Vad ca Dunarea tot scade, vremea se tot indreapta si tot trag sperante....

Cota ideala este 304,7 pentru a prinde peste. Daca o ratezi pe asta.... oha Laughing

Mai omule, din cate am inteles eu, tu vrei sa te duci in zona Holbina pe "natural". In zona aia nu poti pescui decat pe: centura lacului Dranov, canalul Dranov, sau lacurile care au alimentare directa din canal (Oaia Mare si Oaia Mica). Atat in cele doua canale cat si in cele doua lacuri vei avea apa crescuta, tulbure si rece. La stiuca sansele sunt reduse dar nu zero. Tu ai dat o zona relativ mare, dar tot din canalul Dranov poti intra in canalul Ipsisca. In canalul asta, dupa prima treime de cand intri vei avea apa limpede si teoretic ai sanse la stiuca si biban. Evita sa pescuiesti la Ipsisca de pe mal deoarece in zona aia sunt vipere cu corn si exact acum vor iesi din hibernare, motiv pebtru care sunt deosebit de sperioase => deosebit de agresive. Pe canale poti pacali babusca frumoasa, platica si de ce nu crap. Parerea mea este ca daca ai un loc de campare pe dig in zona aia, sa te duci linistit ca... speranta moare ultima.

O alta zona, accesibila cu masina de data asta, dar cu posibilitati marite la babusca, caras, platica, crap si poate accidental altceva este un canal de centura al lacului Razelm. Aici poti ajunge astfel:
- dupa intrarea in Murighiol dispre Tulcea, unde ai cedeaza trecerea faci dreapta. Treci de saraturi si la iesirea din comuna Plopu faci stanga pe drum de tara (pe camp). Dupa creo 4-5km in dreapta vei vedea un canal lat de vreo 20m. Mergi catre Razelm cat se poate cu masina. Acolo vei avea un cot cu apa adancuta, si destul de limpede. Momeala de baza este rama de balegar subtire. Singura chestie nasoala este ca nu ai umbra (asta nu-i o problema acum primavara) si nici lemne de foc (asta-i tare nasol). Pe acest canal evita locurile cu apa cristal!!! La distanta de cca 2km, perpendicular pe acest canal si paralel cu malul Razelmului este canalul Lipovenilor unde apa va fi tulbure dar ai sanse si la un somotei sau altceva.

P.S. Pe viitor, pentru a nu te mai amara atat de mult pentru primavara nu trebuie sa te interesezi decat daca locul in care vrei sa mergi este inundat si sa presupui ca nu se va inunda cat timp esti tu acolo. Altceva nu te intereseaza (apa rece, tulbure etc). Numai papuleshtii se sperie ca-i apa rece, tulbure si crescuta. Asculta-ma ca stiu ce spun (ce am scris acum nu-i valabil si pentru stiuca... refritor la tulbureala si nivelul apei, dar cui ii pasa primavara de stiuca?!)
zaineac

Data înscrierii: 10/Oct/2008

MesajTrimis: Fri Mar 19, 2010 9:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
- dupa intrarea in Murighiol dispre Tulcea, unde ai cedeaza trecerea faci dreapta. Treci de saraturi si la iesirea din comuna Plopu faci stanga pe drum de tara (pe camp). Dupa creo 4-5km in dreapta vei vedea un canal lat de vreo 20m. Mergi catre Razelm cat se poate cu masina. Acolo vei avea un cot cu apa adancuta, si destul de limpede.

Alta varianta buna pentru zona Murighiol - Plopu este urmatoarea.
Inainte de intrarea in sat (PLOPU) , faci stanga prin padure (drum foarte bun) si o tii tot inainte pana la primul canal care il intalnesti . O sa fie un fel de Cherhana dar putin mai amenajata .Acolo se afla tot canalul lipoveni. Poti pescuii cu rama neagra , rosie , viermusi si alte mirodenii .
Sunt cateva locuri frumoase langa cherhanaua respectiva si nici nu au asa multe barci sa te deranjeze.
D-l Eugen zice bine de locul respectiv fiind apropiat de intrarea in Razelm , dar tot asa de bine in perioada asta a anului este posibil sa fie inundat Crying or Very sad
Ar mai fi o varianta (cu barca) . Acelasi traseu - Plopu (aproape de iesire din comuna) faci stanga , mergi pe camp 4-5 km si ajungi la cherhanaua lui ION JIVA . Acolo este 100 ron barca pe zi + benzina(sau asa stiam eu ca este pt turisti, eu neplatind acolo). Ceri sa te duca la canalul Dunavat la biban (cum intrii pe canalul Dunavat din Canalul de Centura, faci stanga si mai mergi exact 800-900 m pana ajungi la un ponton pe partea dreapta) In spatele lui se afla un canal unde a fost pe vreumuri foarte multa stiuca , biban si crap . Nu stiu exact cum se numeste dar iti vei da seama de cum arunci o rama , silicon rosu sau galben , viermus in acel canal . Colcaie bibanul si babusca .
Daca vrei un numar de telefon te pot ajuta cu cea mai mare placere .
Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fanelul

MesajTrimis: Mon Mar 22, 2010 7:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatii!
Am vorbit aseara cu gazda si in locul unde trebuia sa merg apa "bate la usa" asa ca am sa astept sa treaca prohibitia Sad .
Sus
fanelul

MesajTrimis: Sat Apr 10, 2010 1:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta e cumva pontonul de care vorbiti?

Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Locatii de pescuit salbatice Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum