www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Prima actiune impotriva braconajului
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Membri si pescari din Bistrita Nasaud
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ariston

Data înscrierii: 18/Mar/2008
Locație: Bistrita

MesajTrimis: Fri Feb 19, 2010 2:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Evident ca pestii pe care i-ati vazut filmati au fost si eliberati.
Actiunea in sine a fost de a scoate in evidenta ca apele publice sant paradisul braconerilor.Ca legislatia in vigoare in sensul acesta este in plop si plopu-n aer este o alta poveste.Ca legea 317 au pus autoritatile in speta jandarmeria pe linie moarta e o alta poveste.Doar traim in Romania care ne ocupa tot timpul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
salaul

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: canal

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 4:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

actiunea ar fi fost laudabila daca s-ar fi desfasurat impotriva adevaratilor braconieri si nu impotriva unor saraci cu undita. Ce aveau saracii aia acolo? 5-6 pesti maxim de fiecare? haideti mai fratilor ca nu aici este buba. Daca erau braconieri cu plase sau curent ziceam sa se faca tam tam. Unde mai pui ca saracii astia din cate am vazut in filmulet aveau cel putin vize ANPA pe 2009. Deci ! Daca pe 2010 nu s-au eliberat inca permisele .... de ce nu erau in regula cu cele din 2009 avand in vedere data intarziata la care s-au emis acestea si anul trecut si............? Embarassed Embarassed Embarassed Evil or Very Mad Embarassed Embarassed Embarassed
zyx

Data înscrierii: 23/Oct/2008
Locație: Constanta

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 6:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salaul a scris:
actiunea ar fi fost laudabila daca s-ar fi desfasurat impotriva adevaratilor braconieri si nu impotriva unor saraci cu undita. Ce aveau saracii aia acolo? 5-6 pesti maxim de fiecare? haideti mai fratilor ca nu aici este buba. Daca erau braconieri cu plase sau curent ziceam sa se faca tam tam. Unde mai pui ca saracii astia din cate am vazut in filmulet aveau cel putin vize ANPA pe 2009. Deci ! Daca pe 2010 nu s-au eliberat inca permisele .... de ce nu erau in regula cu cele din 2009 avand in vedere data intarziata la care s-au emis acestea si anul trecut si............? Embarassed Embarassed Embarassed Evil or Very Mad Embarassed Embarassed Embarassed

Ce, nu ne-am obisnuit cu actiuni impotriva baboierilor ca sa ne scoata ochii?
Chiar ca e de tot rahatul...
mrvily

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 8:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zyx a scris:
salaul a scris:

Domnilor

Daca nu facem nimic, nici un demers,de ce nu facem, Daca facem ceva, ca a fost un act impotriva unor amariti de baboieri care erau total nevinovati si mai pescuiau si legal saracii de ei..... De ce am facut.
Cind vom intelege ca trebuie respectata legea si in Romania?
Fiti siguri ca nu se puteau da imagini din timpul braconajului deoarece la simpla aparitie a unui om cu camera si insotit de jandarmi toata lumea da la undita si este amarita.
Va intreb eu oare de ce unii au lasat bagajele si betele si au rupto la sanatoasa? Pentru ca erau niste amariti de baboieri cu permis ANPA pe 2009? nicidecum, si raspunsul il stiti cu toti.
Va anunt caci APS (cu voia sau fara voia dumneavoastra) va inteti controlul cu ajutorul membrilor din asociatie care vor primi drept de control de la ANPA,deaja am demarat demersurile sa obtinem acest drept pentru un numar de membri APS. Suntem in discutie cu Jandarmeria Romina sa incheiem un protocol de colaborare.
Poate daca si alte asociatii vor face la fel copii nostri vor pescui si ei pe riuri nu virtual pe compiuter.
Imi cer scuze daca cele scrise de mine mai sus au deranjat o parte din membrii forumului, si daca deranjul este foarte mare nu-i obliga nimeni sa citeasca ce se scrie pe forumul nostru.De fapt forumul este al asociatiei si promoveaza actiunile membrilor ei.
O seara buna va doresc.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
zyx

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 9:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mrvily a scris:
zyx a scris:
salaul a scris:

Domnilor

Daca nu facem nimic, nici un demers,de ce nu facem, Daca facem ceva, ca a fost un act impotriva unor amariti de baboieri care erau total nevinovati si mai pescuiau si legal saracii de ei..... De ce am facut.
Cind vom intelege ca trebuie respectata legea si in Romania?
Fiti siguri ca nu se puteau da imagini din timpul braconajului deoarece la simpla aparitie a unui om cu camera si insotit de jandarmi toata lumea da la undita si este amarita.
Va intreb eu oare de ce unii au lasat bagajele si betele si au rupto la sanatoasa? Pentru ca erau niste amariti de baboieri cu permis ANPA pe 2009? nicidecum, si raspunsul il stiti cu toti.
Va anunt caci APS (cu voia sau fara voia dumneavoastra) va inteti controlul cu ajutorul membrilor din asociatie care vor primi drept de control de la ANPA,deaja am demarat demersurile sa obtinem acest drept pentru un numar de membri APS. Suntem in discutie cu Jandarmeria Romina sa incheiem un protocol de colaborare.
Poate daca si alte asociatii vor face la fel copii nostri vor pescui si ei pe riuri nu virtual pe compiuter.
Imi cer scuze daca cele scrise de mine mai sus au deranjat o parte din membrii forumului, si daca deranjul este foarte mare nu-i obliga nimeni sa citeasca ce se scrie pe forumul nostru.De fapt forumul este al asociatiei si promoveaza actiunile membrilor ei.
O seara buna va doresc.

Din partea mea, faceti cate controale va tine, dar faceti controale adevarate, nu vanatoare de baboieri! Luati-i de gat pe braconierii adevarati care pleaca cu zeci, poate sute de kg., monofilamentistii, curentagii, plasarii, etc. greii braconajului, nu va luati numai de amarastenii care pescuiesc, vezi doamne fara permis, care inca nu exista si mai prind si 3-4 baboi la undita. Daca asa vedeti voi lupta impotriva braconajului, nu ma mira de ce suntem acolo unde suntem.
Apropo', am inteles aluzia "fina" despe membrii forumului si faptul ca prea putin conteaza parerea lor.
Actiuni reusite va doresc!

Ultima modificare efectuată de către zyx la Sun Feb 21, 2010 11:34 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
melculbeat

Data înscrierii: 18/Feb/2010
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 9:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=10202
mrvily

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 9:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tu poti sa intelegi ce "aluzie fina vrei", Daca toti asteptam ca alti sa faca si direct la "Greii" pe care s-ar parea ca tu ii cunosti, (de unde stii tu ca sunt cei insirati de tine in Bistrita? atunci de asta suntem ce suntem.
Si ca o constatare cred ca trebuia sa se inceapa de undeva,nu?
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Oltean Liviu

Data înscrierii: 17/Feb/2010

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 9:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ptr. salaul. la briste nu se pescuieste cu ancore indiferent daca ai vizat permisul........
zyx

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 9:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mrvily a scris:
Tu poti sa intelegi ce "aluzie fina vrei", Daca toti asteptam ca alti sa faca si direct la "Greii" pe care s-ar parea ca tu ii cunosti, (de unde stii tu ca sunt cei insirati de tine in Bistrita? atunci de asta suntem ce suntem.
Si ca o constatare cred ca trebuia sa se inceapa de undeva,nu?

N-am inteles nimic...
Oltean Liviu

MesajTrimis: Sun Feb 21, 2010 10:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

noi am vrea sa facem mai multe dar legea ,sper ca vedeti ca nu ne ajuta. momentan in parlament se discuta despre alocatii si pensii.poate ne baga cineva in seama si pe noi dupa vreo 25 de ani.in schimb ne place si noua si parlamentarilor cand vine cineva de pe dincolo si-l mai da si la tv,c-a mare personalitate,poate si pescar sportiv,;ce am vazut dincolo , de pe un pod niste pesti frumosi cum se plimbau si o apa asa de curata...sa le fie rusine acestor vipuri. maine poimane, noi ca pescari sportiv, poate o sa aiba intentia careva si o sa cumpere o cada mai speciala si sa puna niste pesti in ia sa pescuim si noi ca si vipurile lui tiriac in cotetele propri
bine ei vaneaza,nu pescuiesc. NU VREAU SA CRITIC PE CEI CARE AU AVUT POSIBILITATEA SA MEARGA PE DINCOLO<DAR AJUTATINE SI PE NOI SA PROTEJAM NATURA<MAI ALES SA COMBATEM BRANCONAJUL<VANATORILOR>BAFTA
Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Mon Feb 22, 2010 7:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zyx a scris:
Din partea mea, faceti cate controale va tine, dar faceti controale adevarate, nu vanatoare de baboieri! Luati-i de gat pe braconierii adevarati care pleaca cu zeci, poate sute de kg., monofilamentistii, curentagii, plasarii, etc. greii braconajului, nu va luati numai de amarastenii care pescuiesc, vezi doamne fara permis, care inca nu exista si mai prind si 3-4 baboi la undita. Daca asa vedeti voi lupta impotriva braconajului, nu ma mira de ce suntem acolo unde suntem.

Sa nu scapam din vedere unele lucruri:
1 -- lupta impotriva braconajului incepe cu impunerea respectarii legii, a ideii ca controalele pot intervenii oricand, iar braconajul se pedepseste, indiferent de paguba produsa Evil or Very Mad
2 -- controlul prezentat are loc in jud. Bistrita. Pe apele interioare, mai ales in zona colinara, nici braconierii cei mai „talentati” nu realizeaza „capturi” de sute de kg.
Exemp. In defileul Muresului (Toplita – Deda) braconajul electric se practica inca din anii 1975-80, prin introducerea unui conductor in apa si aruncarea celuilalt capat peste linia electrica feroviara. Nici la acest voltaj de ordinul miilor, captura gasita asupra faptasilor nu depasea gradul de marime de zeci, rareori 100-150 kg. pește. Raurile interioare nu sunt Dunarea Sad
3 -- cu cat mai multe asociatii vor organiza astfel de controale cu atat mai repede se va intelege ca exista Lege.
4 -- „... Daca asa vedeti voi lupta impotriva braconajului, nu ma mira de ce suntem acolo unde suntem.” Idea citata contine esenta mentalitatii „originale” romanesti Laughing la noi exista doua feluri de hotii:
a./ -- cea marunta si simpatica, care demonstreaza ca esti „smeker”, baiat de baiat, un fel de haiduc care te lupti cu statul, printr-un fel de „fapta vitejeasca”. Dauna de 10-30 kg. pește nu e furt, e un fel de a fi „descurcaret”
b./ -- cea „en gross” aducatoare de venit, gipane, etc. Acestia sunt adevaratii hoti, pt. ca s-au imbogatit si nu mai lasa nimic celor de la cat. a./
Uitam insa ca 10-15 ind. din cat. a./ fac aceasi paguba ca unul din cat. b./ Laughing Laughing
5 -- in occident nu exista „doua feluri de hotii” se pedepseste incalcarea legii, indiferent de existenta sau nu a capturilor.
Ariston

Data înscrierii: 18/Mar/2008
Locație: Bistrita

MesajTrimis: Mon Feb 22, 2010 8:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Domnule Buruian i-ti multumesc de raspunsurile date care sant mult mai elocvente.Pt Salaul si XYZ cred ca acum a-ti priceput citind postarea domnului profesor.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Oltean Liviu

MesajTrimis: Mon Feb 22, 2010 7:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumim dl BURIAN, eu doresc sa avem o lege care sa fie aplicabila ptr a fi pedepsiti branconierii indiferent stilul catre il practica ,cat mai repede,deoarece tinand cont si de dezvoltarea turismului in tara noastra,ar fi frumos sa ne laude si pe noi cei care ne viziteaza tara,despre apele si fauna pe care o avem.apropo de vipurile care apar la tv. consider ca toti practica din punct de vedere sportiv si recreativ unul din urmatoarele (boli),pescuit si vanatoare.in loc de barfele si discutiile aiurea ,(cu cine m-am culcat,cu cine m-am trezit),ar fi bine sa m-ai vorbeasca si de combaterea branconajului si sa se propuna o lege cat mai repede. altfel....vai sau iooooi,cum ne vaietam noi ardelenii.multumesc inca o data.
Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Tue Feb 23, 2010 8:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stimati colegi
1 -- Legi exista, dar fie nu sunt cunoscute, fie nu sunt aplicate.
2 -- Pt. ca un control sa fie cu adevarat eficient, trebuie sa indeplineasca cateva elemente obligatorii:
a./ -- participantii trebuie sa cunoasca la perfectie legislatia; legile direct legate de pescuit si braconaj, dar si pe cele conexe: modul de efectuare al controlului, modul de complectare al actelor de constatare, normele de incadrare a abaterilor constatate, componenta si limitele de competenta ale echipei de control, etc.
b./ -- nimeni nu are capul calendar si nimeni nu este obligat sa creada „organul de control” pe cuvant => orice echipa de control va avea un dosar cu legile aferente, pt. „lamurirea” faptasului dar si pt. cele de la pct. c./
c./ -- toate actele de constatare + alte elemente probatorii (foto, filmari, inregistrari audio, etc.) trebuie intocmite fara cusur; orice viciu de forma (privind controlul sau actele rezultate) poate anula in instanta, valabilitatea juridica a controlului.
d./ -- orice reprezentant al unei asociatii sportive, component al unei echipe de control (daca nu este abilitat conf. legii) este voluntar, statutul sau juridic maxim fiind cel de martor => echipa de control trebuie sa includa obligatoriu, minim o persoana cu statut juridic valabil de organ de control (conf. legii), acesta fiind singurul abilitat sa efectueze cele de la pct. a./, b./ si c./.
3 -- Am fost parte (ca expert la solicitarea instantei) in destule dosare de braconaj, unde trebuia sa evaluez cuantumul maxim posibil al daunelor produse (cazurile de braconaj cu subst. toxice, electric, cu explozibili, etc.). Aceste dosare erau inaintate si sustinute de AJVPS-uri si totdeauna am apreciat la ei ca „stabileau daune maxime posibile” pt. ca cel incriminat sa nu scape usor. Pt. acest lucru mi-au fost intotdeauna „simpatici” si nu i-am contrazis decat in cazul in care „paguba” depasea maximumul sustenabil stiintific.
Am scris cele de mai sus ca un „ghid” pt. cazul in care veti dorii sa „activati” in domeniu in perioada de prohibitie si nu numai.
Sa auzim numai de bine Exclamation Exclamation Exclamation
mircea

Data înscrierii: 16/Feb/2010
Locație: bistrita

MesajTrimis: Thu Apr 08, 2010 11:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CU TOTI stim k e prohibite...rugamintea mea aristoane .....ce putem face pentru a combate braconajul...pentru k fac pariu k in wikend si nu numai daca iesi pe sieu pe somes sunt pescari pe care nu ii intereseaza k pestele isi depune icrele
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Membri si pescari din Bistrita Nasaud Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum