www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mircea13

Data înscrierii: 14/Dec/2008
Locație: Iasi

MesajTrimis: Wed Feb 03, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.e-juridic.ro/articole/carta-drepturilor-fundamentale-a-uniunii-europene-2060.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea13

Data înscrierii: 14/Dec/2008
Locație: Iasi

MesajTrimis: Wed Feb 03, 2010 6:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Referitor la obligativitatea asocierii legiuitorul nu tine cont de Declaratia universala a drepturilor omului care in articolul 20 spune"citez:
ORICE PERSOANA ARE DREPTUL LA LIBERTATEA DE INTRUNIRE SI DE ASOCIERE PASNICA,NUMENI NU POATE FI SILIT SA FACA PARTE DINTR-O ASOCIATIE" Cum ramane cu eliberarea permiselor de pescuit sportiv numai prin asociatii? Sa auzim numai de bine. Mircea13
Sus
PETER

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: CLUJ

MesajTrimis: Wed Feb 03, 2010 9:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mircea13 a scris:
Referitor la obligativitatea asocierii legiuitorul nu tine cont de Declaratia universala a drepturilor omului care in articolul 20 spune"citez:
ORICE PERSOANA ARE DREPTUL LA LIBERTATEA DE INTRUNIRE SI DE ASOCIERE PASNICA,NUMENI NU POATE FI SILIT SA FACA PARTE DINTR-O ASOCIATIE" Cum ramane cu eliberarea permiselor de pescuit sportiv numai prin asociatii? Sa auzim numai de bine. Mircea13

Ma, tu ai ascultat Europa Libera !

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Sus
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Wed Feb 03, 2010 11:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E trecut în "Declarația universala a drepturilor omului" dreptul de a pescui în apele publice?
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Adar Marian

MesajTrimis: Thu Feb 04, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa cum am spus deja, urmatorul pas gandit de mine e o reclamatie la Protectia Consumatorului, in temeiul legii 296/2004, articolul 10:
"Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de
cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs."
Pana luni sau miercuri am sa definitivez forma si o voi pune in discutie aici dupa acelasi tipic.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si sustinere.
Imaginea de mai jos nu necesita comentarii:

marian_i

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Thu Feb 04, 2010 10:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://www.juridicaonline.ro/avocat.html
Sus
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Fri Feb 05, 2010 9:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

marian_i a scris:
http://www.juridicaonline.ro/avocat.html

Nu pot fi luate in considerare si vor fi respinse fara motivare cererile privind actele emise de Parlament, actele si faptele deputatilor si senatorilor, ale Presedintelui Romaniei, ale Guvernului si ale autoritatilor judecatoresti.
Adar Marian

MesajTrimis: Fri Feb 05, 2010 9:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici vorbim de Ministerul Agriculturii (cred) si de o lege alaturata unui OUG.
Domnilor, hartia s-a facut, s-a depus, orice alte discutii ii pot ajuta pe viitorii-posibili petitionari. Dupa cum am anuntat mai sus, as aprecia orice ajutor in conceperea unei alte sesizari, de data asta catre Protectia Consumatorului, folosind ca baza de plecare legea si articolul deja postate in topic.
Al treilea si ultimul demers pe care am in plan sa-l intreprind, va fi o petitie adresata Comisiei Senatoriale de Cercetare a Abuzurilor.
O zi buna!

PS. Daca ei imi freaca mie ridichea, io de ce n-as face la fel?
gigi1963

Data înscrierii: 06/Dec/2009

MesajTrimis: Sat Feb 06, 2010 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

aveti dreptate in privinta obligativitatii de inscriere intro asociatie pentru obtinerea unui serviciu
Sus
Adar Marian

MesajTrimis: Sun Feb 07, 2010 11:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Catre Protectia Consumatorului
Sesizare

Subsemnatul xxxxxx, domiciliat in str. xxxxx nr.x bl. xx sc.x et.x ap. xx sect. x, Bucuresti, legitimate cu CI seria xx nr. xxxxxx, CNP xxxxxxxxxxxxx, va sesizez in legatura cu practicile incorecte si in contradictie cu Legea 296/2004 Codul Consumatorului, din partea Ministerului Agriculturii si Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura.
In fapt: conform legii 317/2009, vanzarea Permiselor de Pescuit Recreativ-Sportiv se face prin agentiile ANPA, dar numai catre asociatiile de pescari sportive legal constituite, astfel ca eu, persoana fizica, sunt obligat sa ma inscriu intr-o asemenea asociatie, sa platesc taxe si cotizatii suplimentare doar pentru a-mi putea procura Permisul de Pescuit, aceasta practica fiind atat imorala, odata ce asociatiile de pescari sportivi devin speculanti ai acestui serviciu, incasand sume intre 50-150 de lei si chiar mai mult in schimbul permisului al carui cost maxim e 30 de lei, cat si ilegala, incalcand vadit articolul 10 din legea 296/2004, care stipuleaza drepturile consumatorului si spune clar ca nu se poate conditiona un serviciu de altul, citez:
“Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs
, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.”
Drept urmare va rog ca in baza prezentei sesizari sa ma sprijiniti in corectarea acestui abuz, sa-mi pot procura Permisul de Pescuit Recreativ-Sportiv fara a fi conditionat de alte servicii si plati. Precizez ca in anul 2009 a fost posibil si permisele s-au distribuit de catre ANPA atat asociatiilor cat si persoanelor fizice, fara nicio discriminare sau constrangere.
Vă mulțumesc că ați avut răbdarea să-mi citiți pînă la capăt randurile
de fata si anticipat pentru orice sprijin mi-ați oferi. Aștept răspunsul dumneavoastră in formă scrisă, conform legilor în vigoare, formă legal utilizabilă pentru orice alt demers ulterior.
Data
Semnatura

Astept sfaturi, propuneri, opinii din partea dumneavoastra asupra continutului, pentru ca maine sau cel tarziu miercuri am de gand sa fac si drumul la Protectia Consumatorului.

PS. Atrag inca odata atentia asupra aspectului - deloc nesemnificativ - ca nu se doreste nicio referire sau discutie pe marginea APS-ului, a serviciilor oferite de APS, ci strict asupra legii si posibilitatilor de atac.
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009

MesajTrimis: Sun Feb 07, 2010 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Catre Protectia Consumatorului
Sesizare

Subsemnatul xxxxxx, domiciliat in str. xxxxx nr.x bl. xx sc.x et.x ap. xx sect. x, Bucuresti, legitimate cu CI seria xx nr. xxxxxx, CNP xxxxxxxxxxxxx, va sesizez in legatura cu practicile incorecte si in contradictie cu Legea 296/2004 Codul Consumatorului, din partea Ministerului Agriculturii si Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura.
In fapt: conform legii 317/2009, vanzarea Permiselor de Pescuit Recreativ-Sportiv se face prin agentiile ANPA, dar numai catre asociatiile de pescari sportive legal constituite, astfel ca eu, persoana fizica, sunt obligat sa ma inscriu intr-o asemenea asociatie, sa platesc taxe si cotizatii suplimentare doar pentru a-mi putea procura Permisul de Pescuit, aceasta practica fiind atat imorala, odata ce asociatiile de pescari sportivi devin speculanti ai acestui serviciu, incasand sume intre 50-150 de lei si chiar mai mult in schimbul permisului al carui cost maxim e 30 de lei, cat si ilegala, incalcand vadit articolul 10 din legea 296/2004, care stipuleaza drepturile consumatorului si spune clar ca nu se poate conditiona un serviciu de altul, citez:
“Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs
, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.”
Drept urmare va rog ca in baza prezentei sesizari sa ma sprijiniti in corectarea acestui abuz, sa-mi pot procura Permisul de Pescuit Recreativ-Sportiv fara a fi conditionat de alte servicii si plati. Precizez ca in anul 2009 a fost posibil si permisele s-au distribuit de catre ANPA atat asociatiilor cat si persoanelor fizice, fara nicio discriminare sau constrangere.
Vă mulțumesc că ați avut răbdarea să-mi citiți pînă la capăt randurile
de fata si anticipat pentru orice sprijin mi-ați oferi. Aștept răspunsul dumneavoastră in formă scrisă, conform legilor în vigoare, formă legal utilizabilă pentru orice alt demers ulterior.
Data
Semnatura

Astept sfaturi, propuneri, opinii din partea dumneavoastra asupra continutului, pentru ca maine sau cel tarziu miercuri am de gand sa fac si drumul la Protectia Consumatorului.

PS. Atrag inca odata atentia asupra aspectului - deloc nesemnificativ - ca nu se doreste nicio referire sau discutie pe marginea APS-ului, a serviciilor oferite de APS, ci strict asupra legii si posibilitatilor de atac.

Marian, cu regret trebuie sa-ti spun ca OPC nu poate interveni pe o reclamatie generala. Trebuie sa dai un exemplu, iar exemplul tau nu va putea fi "acuzat" deoarece nu incalca legea in vigoare. O asociatie de pescuit sportiv nu este obligata de lege sa presteze niste servicii gratuit, asa cum nu este obligata sa le presteze contra cost. Legiuitorul a facut o "greseala" pentru a permite AGVPS-ului sa supravietuiasca oferind posibilitatea acestuia de a recupera pierderile suferite in 2009. Tu crezi ca legiuitorului ii pasa o clipita macar de APS - Bucuresti sau de APC21?
Raspunsul fara echivoc este ca NU. Doar de AGVPS ii pasa si aici... doar de partea vanatoreasca ca... aici se produc bani importanti noi fiind una dintre ultimile tari din UE, si nu numai, care permite vanatul a catorva specii care in UE... nu mai exista. Pana la distrugerea iremediabila mai este un pas, insa cui ii pasa? S-a distrus o economie... relativ functionala si tu crezi ca pasa cuiva de o oratanie care aduce profit mai mare decat vanzarea unei fabrici (de catre STAT) la pretul de... 1$ Laughing

P.S. Daca legiuitorul stipula in lege ca asociatiile au dreptul la un comision in valoare de ... % pe care sa si-l incaseze de la pescar (adica o plus valoare specificata concret) => aveai sorti de izbanda.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Adar Marian

MesajTrimis: Sun Feb 07, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mon cher, probabil exista in formularea aleasa de mine ceva gresit...
Pai eu reclam Ministerul Agriculturii si ANPA, nicidecum asociatiile! Am dat legile si articolele care se bat cap in cap.
Eugen Fetes

Data înscrierii: 23/Mar/2009

MesajTrimis: Sun Feb 07, 2010 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Mon cher, probabil exista in formularea aleasa de mine ceva gresit...
Pai eu reclam Ministerul Agriculturii si ANPA, nicidecum asociatiile! Am dat legile si articolele care se bat cap in cap.

Curtea Constitutionala a dat "unda verde" acestei legi. Pe plan romanesc nu o mai poti ataca. Daca vrei sa o ataci... trebuie sa reclami in afara si sa dai in judecata Statul Roman. Chiar daca o faci, pana vei castiga (nici acolo nu ai sanse) vor trece cateva luni bune si pana atunci va fi data o alta lege si... tot asa.
Statul se preleveaza de faptul ca el nu a impus asocierea, asta fiind facuta de catre asociatii carora, culmea, legea nu le impune sa nu o faca, dar nici sa nu o faca. Repet faptul ca atata timp cat legea nu a impus un comision clar si precis, asociatiile sunt libere sa faca ce doresc.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Adar Marian

MesajTrimis: Sun Feb 07, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eugen Fetes a scris:

Curtea Constitutionala a dat "unda verde" acestei legi. Pe plan romanesc nu o mai poti ataca. Daca vrei sa o ataci... trebuie sa reclami in afara si sa dai in judecata Statul Roman. Chiar daca o faci, pana vei castiga (nici acolo nu ai sanse) vor trece cateva luni bune si pana atunci va fi data o alta lege si... tot asa.
Statul se preleveaza de faptul ca el nu a impus asocierea, asta fiind facuta de catre asociatii carora, culmea, legea nu le impune sa nu o faca, dar nici sa nu o faca. Repet faptul ca atata timp cat legea nu a impus un comision clar si precis, asociatiile sunt libere sa faca ce doresc.

Eugene, eu nu stiu sa se fi judecat la CC articolul de care ma leg eu, gandesc ca macar pe unul din forumurile pescarilor, din cele trei frecventate de mine, ar fi aparut o stire in acest sens. Daca tu ai cunostinta de asa ceva, indruma-ma c-un linck, o trimitere la sursa, altfel utilitatea demersului n-o pun in discutie nicicum.
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Feb 08, 2010 3:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
Eugen Fetes a scris:

Eugene, eu nu stiu sa se fi judecat la CC articolul de care ma leg eu, gandesc ca macar pe unul din forumurile pescarilor, din cele trei frecventate de mine, ar fi aparut o stire in acest sens. Daca tu ai cunostinta de asa ceva, indruma-ma c-un linck, o trimitere la sursa, altfel utilitatea demersului n-o pun in discutie nicicum.

Poți, dacă ai timp și nervi, să ataci în contencios, astfel ca insanța să solicite CC ca să se pronunțe, în limita unui termen; un avocat bun te poate lămuri mai mult...
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum