www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Permis de pescuit recreativ-sportiv
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Adar Marian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sun Jan 31, 2010 7:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine, bine, Nexu-i unu, care-s ailalti doi pan' la nouaj' de lei? Laughing
mrvily

Data înscrierii: 03/Dec/2007

MesajTrimis: Sun Jan 31, 2010 7:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:

Salut Mariane
Sincer cred ca nu ai inteles bine,permisu lui Nexu costa 90 de lei asta datorita faptului ca are doua vize la noi, daca viza si anu trecut acum ar fi dat 80 de lei.
In rest ce mai zici? ce mai face EA? Cum e la pensie?
Va doresc un an cit mai bun si rodnic in ale pescuitului atit tie cit si lui Flori.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
nexu

Data înscrierii: 10/Apr/2008

MesajTrimis: Mon Feb 01, 2010 12:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mrvily a scris:
Asa este , am promis ca ii dau permis ANPA lui Nexu cu pretul de 90 de lei.

Adica retractezi Question fii atent ca am fro zece-douaj de martori...vrei sa fac un topic, in care ei sa sustina spusele tale de la Cercani???...
Va fi cuvantu` tau, impotriva cuvantului meu si`al altor martori (de`ai nostri) Twisted Evil
mrvily a scris:
Deci totul este Ok asa ca subiectul se poate considera inchis.

Dictatorule!!!... Surprised
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Mon Feb 01, 2010 2:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mrvily a scris:
Adar Marian a scris:

Salut Mariane
Sincer cred ca nu ai inteles bine,permisu lui Nexu costa 90 de lei asta datorita faptului ca are doua vize la noi, daca viza si anu trecut acum ar fi dat 80 de lei.
Va doresc un an cit mai bun si rodnic in ale pescuitului atit tie cit si lui Flori.

Ha,ha,ha nu știu ce "aranjări " de vize ați discutat voi înghețați pe mal de apă, dar dacă nu există continuitate ca membru al asociației, adică nu ai achitat 1 an sau mai mulți cotizația, reducerea nu se mai acordă.
Membri fideli, au prioritate.
Adică Nexule, dacă vrei să fi din nou membru APS, o iei "mata" de la început, cu 70lei cotizația + permisul ANPA, care va fi pentru tine, că nu ești pensionar sau elev, 30lei. În sensul ăsta am tot lamurit-o pe aici și tot așa scrie și în anunțul nostru. Wink
mr marinel

Data înscrierii: 04/Dec/2007
Locație: Bucuresti-Romania

MesajTrimis: Mon Feb 01, 2010 3:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rovin nu ai inteles Nexu vrea permisul si atat nu vrea sa plateasca cotizatie si nici membru unei asociatii nu vrea sa fie.
Este lupta lui face apel la dreptul la asociere de fapt neasociere.

Nexule la APS s-a publicat oferta.

Asociat sau neasociat tu tot nexu haiduc vei ramane, stiu ca vei declansa un taraboi dar asta este situatia.
marinel_simtea@yahoo.com
0722622697 / 0744544886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
marian_i

Data înscrierii: 12/May/2008

MesajTrimis: Mon Feb 01, 2010 11:33 pm    Titlul subiectului: Re: permise Răspunde cu citat (quote)

George Ene a scris:
Stimati colegi,
Nu vedeti cat de simplu este? Un e-mail pentru PG, altul pentru ANPA, si treaba este rezolvata.
asa m-am gandit si eu si am trimis un e-mail la ANPA. iata raspunsul lor:
Buna ziua,
conform noii legi 317/2009 care aproba si completeaza OUG 23/2008 privind pescuitul si acvacultura, permisele de pescuit sportiv sunt emise de catre ANPA si distribuite de asociatiile de pescari sportivi. asadar ANPA nu mai poate sa distribuie permise direct pescarilor. legea nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se inscrie in asociatii pentru a-si procura permis, dar cum asociatiile sunt ONG-uri, nici administratia nu poate obliga aceste asociatii sa distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv.
asadar, nu puteti sa va procurati permise decat de la sediile asociatiilor.

in acest moment este in curs de aprobare un proiect de ordin privind reglementarea pescuitului sportiv. asociatiile vor primi autorizatie de pescuit sportiv si implicit drept de gestionare a pescuitului sportiv pe anumite zone. in momentul de fata, pana nu se aproba acest ordin nu se pot tipari permisele pentru 2010 si nici o asociatie nu a primit de la administratie drept de a organiza practicarea pescuitului sportiv pe anumite zone.

legea stipuleaza totodata reciprocitate obligatorie intre asociatii, asadar indiferent de la ce asociatie, din ce judet cumparati permisul emis de ANPA el este valabil in toate bazinele piscicole naturale din tara.
pretul permiselor este acelasi cu cel de anul trecut, conform HG 1016/2008, respectiv 30, 10 si 0 lei pentru pensionari.
cu stima,
Adrian IOnascu, consilier ANPA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Marian BARUTZ

Data înscrierii: 14/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 7:01 am    Titlul subiectului: Re: permise Răspunde cu citat (quote)

marian_i a scris:

...
legea nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se inscrie in asociatii pentru a-si procura permis, dar cum asociatiile sunt ONG-uri, nici administratia nu poate obliga aceste asociatii sa distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv.
...

Q.e.d.

Cu mandrie patriotica si `nalte sentimente de apreciere fata de mine declar c-am avut dreptate Mr. Green
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nexu

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 9:32 am    Titlul subiectului: Re: permise Răspunde cu citat (quote)

Marian BARUTZ a scris:
marian_i a scris:
...legea nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se inscrie in asociatii pentru a-si procura permis, dar cum asociatiile sunt ONG-uri, nici administratia nu poate obliga aceste asociatii sa distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv....

Cu mandrie patriotica si `nalte sentimente de apreciere fata de mine declar c-am avut dreptate Mr. Green

Io zic sa initiem un proiect de lege, o ordonanta, ceva Twisted Evil
Sau sa facem o asociatie, a neasociatilor , care sa nu vrea taxe suplimentare...Wink
Sus
nexu

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mr marinel a scris:
Nexule la APS s-a publicat oferta.Asociat sau neasociat tu tot nexu haiduc vei ramane, stiu ca vei declansa un taraboi dar asta este situatia.

Am sa daram guvernu` Marinel...nu ma las pana nu fac mare taraboi...jos Iliescu!!! Twisted Evil
Sus
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 9:41 am    Titlul subiectului: Re: permise Răspunde cu citat (quote)

nexu a scris:

Sau sa facem o asociatie, a neasociatilor

Nexule, asa ceva a facut Tito, in 1961, d-asta ma gandesc c-am deveni o Iugoslavie a pescarilor. Laughing
mrvily a scris:

Era o gluma, Vasile.
Noi, multumim de-ntrebare, suntem bine-sanatosi, asteptam sa treaca criza asta, poate-o iesi soarele si pe ulita noastra.
Adar Marian

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 10:08 am    Titlul subiectului: Re: precizari Răspunde cu citat (quote)

George Ene a scris:
Domnule Adar,

Domnule George Ene, nu-i lunga vremea de cand un user, zic de Rumburakk, ma numea - peiorativ in acceptia 'mnealui, onorant intr-a mea - Socrate. La fel ca filozoful amintit eu n-am criticat niciunde si nicicand arbitrajul sau arbitri, leit precum anticul grec n-a cartit impotriva Atenei, a democratiei ori a zeilor ei, m-am limitat in a pune la-ndoiala anumite aspecte, printre care cel mai evident a fost acela al sprijinului si atentiei de care arbitrajul s-a bucurat in cadrul activitatii APS.
Da' sa revenim la oile noastre:
- Puteti sa-mi oferiti exemplul unui membru in CD-APS care sa nu fie si arbitru?

PS. Stiti, uneori ma-ncearca o neliniste, sa n-am, naibii, acelasi sfarsit... Laughing
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 2:36 pm    Titlul subiectului: Re: precizari Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
...Stiti, uneori ma-ncearca o neliniste, sa n-am, naibii, acelasi sfarsit... Laughing
Noroc că nu se mai gasește cucută pe toate drumurile!!!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Go 2Bill

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 2:44 pm    Titlul subiectului: Re: precizari Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
George Ene a scris:
Domnule Adar,

Domnule George Ene, nu-i lunga vremea de cand un user, zic de Rumburakk, ma numea - peiorativ in acceptia 'mnealui, onorant intr-a mea - Socrate. La fel ca filozoful amintit eu n-am criticat niciunde si nicicand arbitrajul sau arbitri, leit precum anticul grec n-a cartit impotriva Atenei, a democratiei ori a zeilor ei, m-am limitat in a pune la-ndoiala anumite aspecte, printre care cel mai evident a fost acela al sprijinului si atentiei de care arbitrajul s-a bucurat in cadrul activitatii APS.
Da' sa revenim la oile noastre:
- Puteti sa-mi oferiti exemplul unui membru in CD-APS care sa nu fie si arbitru?

PS. Stiti, uneori ma-ncearca o neliniste, sa n-am, naibii, acelasi sfarsit... Laughing

Chiar dacă întrebarea ta nu-mi este adresată direct, ci prin "simpatie", încerc eu un scurt răspuns pentru a fi lămurite niște aspecte, acum când multe lucruri tind să revină la normalitate în APS.

În ședința din 26.01.2010 marea majoritate a Corpului de arbitri au decis ca APS să nu mai arbitreze în orice condiții, depășind astfel faza cantității în favoarea calității. Vom alege în anul 2010 dacă și unde vom arbitra.
CD-APS a hotărât ca să acorde mai mult timp și fonduri activitățiilor de pescuit, chiar dacă și arbitrajul, la nivelul la care a ajuns APS, era o formă de realizare a pasiunii noastre. Prin urmare organizarea și participarea activă a membrilor la una sau mai multe acțiuni organizate de APS nu va fi influențată, pe cât posibil, de nicio acțiune de arbitraj. Te așteptăm să ne faci onoarea să fi alături de noi, ca "veteran" membru APS la ieșirile din anul ăsta. Planul afișat este o schiță, care poate fi oricând îmbunătățită.În sensul acesta poate ne propui câteva ieșiri pe trasee sau lacuri recomandate de tine. Anul trecut, încercarea noastră de acest gen a rămas nematerializată din motive să le zicem obiective.
Mai mult, am hotârât, în ideea de a ne apropia mai mult de pescari, să mărim numărul asociațiilor cu încă doi ardeleni de ispravă, care vor organiza și ei , pe baza unui plan comun , acțiuni de pescuit și socializare în județele lor, Bistrița-Năsăud și Cluj. Este vorba de Marius Rus și Romulus Stănescu. Vom da și anunțul oficial pe site.
Ca să-ți răspund la întrebare,fiecare a participat când și unde a putut în funcție de timpul și plăcerea sa la arbitraje ca și la acțiunile APS.
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Feb 02, 2010 5:01 pm    Titlul subiectului: Re: precizari Răspunde cu citat (quote)

albatrin a scris:
Adar Marian a scris:
...Stiti, uneori ma-ncearca o neliniste, sa n-am, naibii, acelasi sfarsit... Laughing
Noroc că nu se mai gasește cucută pe toate drumurile!!!

Cristi, Marian e nelinistit nu ca n-ar mai exista cucuta ci ,pt.ca dispare agora .Liniste-te tinere ca reapare restransa pe malul garlii ,ulei de canepa aduc eu Cool .Te pupa nenea Embarassed Razz
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Lege si Faradelege Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum