www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

...in Paris
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit pe Mapamond
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tudor

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Paris

MesajTrimis: Fri Mar 13, 2009 5:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cele mai multe informatii le gasesti la mine. Very Happy
Imi spui in ce perioada vii si facem o partida sau mai multe impreuna.
Putem vedea pe privat.
Poate ne si cunostem. Esti Mickutu care a fost anul trecut la crap cu Razvan din Belgia ? Caci si el avea acelasi nick pe forumurile de crapisti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Mon May 25, 2009 8:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

...si am fost acolo.

Intre 10 si 24 Mai am fost deportat cu munca in Paris.
Cum bine ii sade unui pescar, mi-am facut lectiile cat de cat si odata ajuns acolo mi-am ros unghiile timp de o saptamana cu ochii pe cer si nasul in vant pe de o parte, si cu ochii in calendar, cautand ziua de 16 Mai, pe de alta; cand am apucat sa spal lanseta in Sena. Zic ca m-am tot uitat pe cer si am stat cu nasul in vant datorita faptului ca in Paris, timp de o saptamana a plouat in fiecare zi, minim de 2 ori pe zi, maxim de 4, de ajunsesem la disperare si ma luase depresia.

Pescuitul pe Sena, in Paris, este strict interzis. Se poate pescui pe Sena doar in afara Parisului. Nu prea am inteles care este delimitarea exacta a Parisului dar ma rog, ghidat de Tudor am reusit sa evit acest lucru. Pescuitul pe Sena se face in baza unui permis valabil pe 1 zi, 1 saptamana sau un an. Un permis pe o zi costa 13 Euro si arata cam asa:

coperti:

interior:

Acest permis se poate procura de la unele magazine de specialitate, dar nu de la toate. Mai bine zis eu am incercat sa mi-l procur pe al meu de la Pacific Adventure dar acolo nu aveau doar pt. o singura zi. De asemenea, nici in Decathlon nu aveau. Eu, tot cu ajutorul lui Tudor, l-am procurat de la APNLE, un club de pescuit.

Inarmat cu "adeverinta" din imagine, urcat intro barca, avandu-l pe Tudor la carma, am purces sa cautam clenii cei de franceza vorbitori. Si i-am cautat pe langa picioarele podurilor, si i-am mai cautat pe langa maluri, pe sub copacii aplecati...si i-am mai cautat pe langa malurile abrupte de beton sau pe alocuri de tabla...dar nu-i chip sa ii fi gasit.
Vazand ca nu suntem bagati in seama de cleni am incercat bibanii, salaii...pana si somnii dar rezultatul a fost acelasi - un mare ZERO.
Chiar daca nu am prins nimic, am asistat la un spectacol extraordinar, si anume la bataia platicii: platici de 1Kg, in apa de o palma se zbenguia in dulcele dans al indragostitilor. O priveliste minunata, pacat ca nu am avut aparatul la mine sa le imortalizez.

In speranta ca in viitor, aceasta povestire ii va instrui pe ce ce vor pescui pe Sena, le urez de pe acum fire intinse.
tudor

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Paris

MesajTrimis: Mon May 25, 2009 8:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi pare foarte rau ca nu s-a prins nimic in acea zi dar pescuitul nu e o stiinta exacta.
Am avut parte numai de ghinioane luna asta. Mai intai un rulment de la roata peridocului m-a lasat asa ca barca cea mare sta pe butuci.
Am luat barca plianta (porta bote) si tocmai o montam laudand-o in fata lui Mikutu cand am constatat ca ia apa. Nu mult dar a trebuit sa evacuam apa destul de des.
As mai avea un lucru de adaugat. In Paris "intra muros" ai voie sa pescuiesti dar de pe mal. Nu ai voie daca esti in barca.

Tudor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit pe Mapamond Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum