www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Pescuitul cu spinnerbait

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
negreapetru

Data înscrierii: 11/Nov/2008

MesajTrimis: Thu Feb 05, 2009 5:22 pm    Titlul subiectului: Pescuitul cu spinnerbait Răspunde cu citat (quote)

Se discuta atit de putin despre aceasta naluca incit am sa deschid un topic despre ea in ideia ca voi mai gasi adepti si amatori dispusi sa o incerce .Consider ca este printre cele mai versatile dar in acelasi timp si mai putin folosite naluci poate si datorita unei promovari aproape inexistente dar si a lipsei totale de informatii despre ea.Am sa incerc sa va enumar citeva din avantajele folosirii spinnerbaitului.
1-Se pot folosi jiguri de diferite greutati putind astfel sonda mai multe adincimi ale apei.
2-Se pot folosi(inlocui)plasticele (gruburile) in functie de ce peste cautam(biban,salau,stiuca,somn)
3-Se pot inlocui usor si paletele rotative(care in constructia mea sint prinse de virtej cu un inel despicat)folosind astfel marimi sau culori de palete diferite.
4-Se pot inlocui jigurile cu streamere de avat sau stiuca .In concluzie putem face o multime de combinatii posibile direct pe balta.Eu mi-am facut citeva bucati mai mult in joaca si le-am tinut in trusa un an de zile pina sa folosesc unul din curiozitate.Am avut o surpriza placuta avind o partida de exceptie la biban pacalind si citeva stiuci.Fata de modelul original cel facut de mine are avantajele unei versatilitati multiple putind face orice combinatie rotativa-jig,rotativa-streamer,streamer-jig dorim(bineinteles in functie si de ce avem in trusa).Incercati si nu ve-ti regreta,tot ce va trebuie este niste sirma otelita si citeva palete rotative+trusa de plastice si streamere.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rumburakk

Data înscrierii: 25/Jan/2008
Locație: ploiesti

MesajTrimis: Thu Feb 05, 2009 5:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dle. Negrea...cu respect...totusi vreau sa va explic si faptul ca folosirea acestui tip de naluca....implica si capturi pe masura!Nu contest faptul ca dvs ati prins cu asa ceva ...dar cu ce marime???! Spun asta deoarece cu marimile gasite in comert nu se poate pescuii decat trofee...sau pescuit la macrou si de ce nu, la ...baracuda! WinkE ca si cum ma duc la biban cu oscilanta de 20 gr....si ca sa incepem o divagatie despre....gruburi(amintite tot de dvs) in conditiile in care multi dintre noi nu stim ce si cum......nu cred ca are rost! Sad
p.s. Cu riscul de a va supara pe mine....vad o asemanare la postare dvs cu o alta postare de pe alt forum in care s-a inceput prezentarea unor bile si mixuri...si s-a terminat cu o reclama agresiva! Shocked
Daca folositi jig....nici nu evolueaza ca lumea! Laughing

Daca curvele si prostii ar lumina.....Romania ar fi....Las Vegas!...In ultima vreme chiar este mai multa lumina....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Eugen Fetes
Vizitator

MesajTrimis: Thu Feb 05, 2009 5:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru mine spunnerbite a fost aproape intotdeauna o "momeala" care m-a scos din "necaz" atunci cand alte naluci nu dadeau rezultate. La acea vreme mi le-am confectionat singur luandu-ma dupa o poza din revista Cabela's. Cel mai complicat este gasirea sarmei de otel potrivita ca si elasticitate, dar si din punctul de vedere al modelarii. Pana acum nu am reusit sa cad pe solutie cu alegerea sarmei + nu sunt un artist in a o modela. Cu streamer nu am incercat pentru ca nu am, dar nu vad de ce nu ar functiona bine, o problema ar fi lestarea lui.
Baltile pe care m-am distrat cu spinnerbite sunt Tineretului (pe vremea cand mai avea oarece stiuca) si Valea Vlasiei (primavara pana apuca bradisul sa se ridice). Biban am prins acum ceva ani pe Vadu lui mosu. Pana acum nu am avut ocazia sa-l probez pe Dunare sau pe canalele din Delta Dunarii, dar nu-i pierdut timpul. Am inteles dela meseriasi ca are succes si la salau, montura permitand recuperarea in dinti de fierastrau.

P.S. Stiu ca te ocupi de confectionare si comert cu naluci fabricate de tine. Ma intereseaza un pret pentru sarma modelata si pentru streamere adecvate, culorile urmand a le stabili de comun acord.
Sus
negreapetru

MesajTrimis: Sat Feb 07, 2009 7:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tocmai acesta e avantajul spinnerbaitului facut de mine ca ai posibilitatea sa schimbi atit jigul cit si marimea rotativei in functie de ce pesti cauti.poti sa mergi pe gruburile cele mai mici cu jigurile cele mai mici cu paleta rotativa de 0 sau 1 sau poti sa folosesti jiguri ptr" monstri" si sa pui palete rotative de 2,3 sau 4.In ceea ce priveste faptul ca nu e evolueaza bine in apa va contrazic,faceti o proba in cada cu un spiner cu jig si veti vedea ca am dreptate.Poate cel folosit nu era confectionat bine.daca va uitati in poza mea veti observa ca sistemul de prindere al jigului este la 90 de grade fata de constructia in ansamblu a sirmei(spinnerbaitului)asta ptr ca in apa jigul fiind greu se pozitioneaza in partea de jos iar paleta in aceasta constructie este deasupra in linie cu jigul.credeti-ma ca am facut destule teste in cada pina m-am oprit la modelul asta.
Sus
negreapetru

MesajTrimis: Tue Feb 10, 2009 6:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

revin cu o poza cu citeva modele de spinnerbait cu doua palete facute dupa u
n model original la care am adus citeva imbunatatiri.

Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Pescuit cu Artificiale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum