www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Arbitraj APS etapa 3 COLIBITA - Bilant si impresii.

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Despre Arbitraj
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ion constantinescu

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mon Jun 09, 2008 1:22 pm    Titlul subiectului: Arbitraj APS etapa 3 COLIBITA - Bilant si impresii. Răspunde cu citat (quote)

Arbitrajul de la COLIBITA, a adus cateva lucruri noi in experienta Corpului de arbitri APS:
-Distanta mare de parcurs, peste 400km, intre "resedinta" si locul de arbitraj, la care s-a adaugat volumul mare de echipament(6 barci, 6 motoare electrice, acumulatorii aferenti si bagajele personale ale membrilor echipei)
-Trei membri noi in echipa, lipsiti de experienta practica a unui arbitraj.
-Arbitraj pe un lac de acumulare de munte, cu golfulete si curenti de curgere.
-Un microclimat foarte schimbator ca intensitate si directie a vantului, precipitatii si nebulozitate.
-Fiind deja a 3-a etapa de concurs, miza finala a acestui turneu important incepe sa isi spuna cuvantul in lupta pentru capturi si puncte dusa de concurenti, echipe si cluburi. Acest fapt creste presiunea asupra organizatorilor si arbitrilor. Comisia Tehnica si de Disciplina a Ligii Romane de Spinning, a inceput sa aiba de lucru. Smile

Factorii care au facut ca aceste noutati sa fie tot atatea succese pentru Corpul de arbitri APS, au fost:
-Organizarea de exceptie, pana la amnunt si pe toata durata etapei din partea organizatorului de etapa, Esox Spinning Club Bistrita.
-Buna comunicare intre organizator, LRS si echipa de arbitri.
-Ca de obicei sportivitatea majoritatii concurentilor si adeziunea lor pentru o lupta cinstita.
-Experienta arbitrilor "vechi", acumulata in cele 2 etape anterioare de arbitraj si dorinta lor de a fi mai buni.
-Pregatirea teoretica temeinica a celor 3 colegi noi.
-Echipamentul de arbitraj, gratie investitiilor facute de APS.
-Vremea mult mai buna decat am sperat, vis-a-vis de prognoze.

Daca ar fi sa calific etapa Colibita, printr-un singur cuvant, acesta ar fi MATURITATE.
-Organizatorul ESB, a ridicat atat de sus stacheta calitatii pregatirii, organizarii si desfasurarii unei etape, incat datorita acestui exceptional model, este practic imposibil ca viitorele organizari sa cada sub calificativul BINE.
-Concurentii, prin ocupantul locului I, d-l Cozma alintat de colegi Bunicul, au demonstrat ca perseverenta, timpul investit cu pasiune in autodepasire, munca si sportivitatea, intr-un cuvant EXPERIENTA, este singura cale catre locuri fruntase in clasamente. Blaturile, micile furaciuni, loviturile nepermise fiind doar miraje perdante sau aparente solutii de moment.
-Corpul de arbitri APS, a trecut si prin experienta unui arbitraj departe de casa. Si-a gasit solutia optima de transport si de dotare. Nu intamplator, transportul cu microbuzul al majoritatii membrilor echipei, a facilitat crearea unor relatii si mai bune in interiorul ei si asimilarea rapida a noilor membri.
Experienta practica a arbitrilor participanti la etapele anterioare, a fost instant preluata de arbitri noi, pe fondul unei bune pregatiri teoretice a acestora.
La acest moment, Corpul de arbitri APS, echipa, a parcurs deja cu succes cateva etape:
1.A demonstrat ca este utila si ca se poate.
2.A consolidat utilitatea, imaginea si statutul si arbitrului profesionist, cel putin in competitiile nationale de spinning.
3.Echipa s-a maturizat, si-a gasit o cale si are cunoasterea necesara ca se se duplice mentinand calitatea serviciilor. Adica ECHIPA STIE.
Este cel mai greu si cel mai pretios lucru in orice domeniu.
Echipa si-a creat propriul sistem de succes!

In concluzie, fara sa am cunostinta la acest moment de reactiile de pe alte forumuri, calific prestatia echipei de arbitraj ca fiind FOARTE BUNA! Very Happy
In cadrul festivitatii de premiere, echipa a primit felicitari pentru eforturile depuse si o diploma din partea organizatorului ESB.

Stimati colegi, inchei aceasta postare cu cuvenitele multumiri catre:

ORGANIZATOR
Multumesc Esox Spinning Bistrita, echipei Radu Vlasiu, pentru organizarea superlativa a acestei etape ca parte materiala dar si ca atmosfera, atitudine si comunicare. Ati fost gazde perfecte. Ati fost un model.
Va multumim pentru aprecieri si buna colabore ESB-APS!

CONCURENTI
Va multumesc pentru sportivitate, disciplina, dorinta manifestata de a ne ajuta, voia buna si incurajarile voastre.
Sper ca in viitoarele etape credinta ca "fiecare concurent este de fapt un arbitru" sa-si aiba suportul faptic in timpul manselor(pe apa) si nu in afara acestora.

ARBITRI
Multumesc si felicit colegii "veterani" care prin prestatia si experienta lor au asigurat un arbitraj de inalta calitate, domnii: George Tomescu, Iancu Dumitrescu, Bogdan Ion, Laurentiu Catana.
Multumesc, felicit si le spun "Bun venit" colegilor nostri noi de echipa, domnii: Catalin Cornaciu, Cristian Nedelcu, Dan Marinescu.
Multumesc colegilor de echipa, "ramasi la vatra", care ne-au insotit cu gandul si ne-au incurajat prin telefoane si urari.
Am lasat la urma multumirile mele speciale, felicitarile si aprecierea mea pentru Vasile Mitrea, presedintele APS! Very Happy
Desi cu o bogata experienta in arbitraj si coordonare de arbitraje, desi presedinte APS, a participat ca arbitru la Colibita, fara fite, mofturi si false orgolii si a muncit mai mult decat oricare dintre noi.
Multumesc Vasile! Cei care ocupa o functie de presedinte, ar trebui sa invete cate ceva de la tine privind modestia si lucrul in echipa!

In unele activitati, mai sunt si "ciubucuri" sau mai pe romaneste spus, recompense suplimentare! Smile
In aceasta deplasare noi am avut parte de doua intalniri fericite, "de gradul 3":
1. Toata echipa, l-a cunoscut si a beneficiat de gazduirea lui Petru Burian, la Targu-Mures.
Pentru cine nu stie, d-l Petru Burian este membru onorific APS.
Ne-am oprit vineri in Targu-Mures doar pentru o jumate de ora, fiindca altfel riscam sa intarziem la sedinta tehnica de deschidere a etapei. Timpul fiind scurt, s-a trecut rapid peste politeturi, am intrat in priza directa si ne-am bucurat ca suntem iimpreuna si ca ne vedem. Gazda noastra ne-a facut sa ne simtim foarte bine si a udat evenimentul cu un lichid galbui la care localnicii ii spun "palinca".
Multumim prietene Peter petru gazduire, pentru ca te-am cunoscut si pentru ca esti alaturi de noi!

2.Sambata l-am cunoscut si am sarbatorit primirea carnetului APS de catre colegul nostru Marius Rus(Ariston).
Pentru o perioada, umbrarul sau a devenit neancapator si linistea taberei a fost tulburata de felicitari, urale si flash-urile pozarilor.
Cred ca exista doar o legatura pur intamplatoare, intre volumul acustic ridicat al manifestarii si acelasi lichid galbui cu care ne-a servit Marius. Very Happy
A promis ca va veni impreuna cu doamna sa la Ostrov, in august, ca sa cunosca pe cat mai multi dintre colegii de forum.
Marius, iti multumim pentru decizia ta, pentru prezenta pe forum si pentru gazduire.

Ma opresc aici.
Pe masura ce ne vom mai dezmetici si dezocupa, in mod sigur vor urma alte descrieri ale colegilor si bineinteles, poze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
albatrin

Data înscrierii: 15/Jan/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mon Jun 09, 2008 4:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din postările concurenților și organizatorilor pe saitul Ligii Române de Spinning:
„Tin sa felicit arbitrii care inca o data au dat dovada de corectitudine.Prezenta nenumaratelor capturi masurate de 19,9 cm spun totul .Bravo APS ...si multumim !” - Ovidiu Ristivan CPR, șeful Comisiei de Disciplină si Arbitraj,
MULTUMIM TUTUROR PARTICIPANTILOR , SPONSORILOR SI ARBITRILOR - - Radu Vlasiu, ESOX SPINNING CLUB BISTRITA, organizator
„Arbitraj corect si foarte sever, cum ar trebui sa fie!” - Stefan Ioan Cristian CPR

Alte câteva imagini:

george tomescu

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Jun 09, 2008 9:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce mai putem adauga?
Mai nimic, le-a spus tata Jean pe toate. Very Happy Very Happy Very Happy

Si totusi sa incercam:
- prima etapa in care am avut si ploaie;
- prima etapa cu mai mult de o contestatie;
- prima etapa cu multe avertismente;
- o etapa cu pesti despre care unii doar au citit cum se pot prinde;
- o etapa cu sectoare rezonabile, ca marime;
- o etapa la care arbitrii de pe mal au avut un grad de miscare redus, din cauza reliefului, dar care au fost de mare ajutor datorita binoclurilor puse la dispozitie de catre prieteni. Le multumim pentru sprijin!
george tomescu

MesajTrimis: Mon Jun 09, 2008 9:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si sa mai incercam cateva poze:

Petru Burian

Data înscrierii: 12/Dec/2007
Locație: Tg-Mures

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 7:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga Jean si prieteni
1. – Multumiri pt. frumoasele cuvinte si felicitari tuturor (precum am mai postat);
2. – O precizare necesara:
„Gazda noastra ... a udat evenimentul cu un lichid galbui la care localnicii ii spun "palinca".
„...si acelasi lichid galbui cu care ne-a servit Marius.”
Lichidul galbui a fost palinka de prune, 51 grade, invechita in butoi din lemn de dud, de unde rezulta culoarea + aroma specifica. Very Happy Very Happy Very Happy
Este „forma suprema de palinka” si se ofera doar „prietenilor deosebiti” Exclamation Exclamation Exclamation
Speram ca v-a placut la noi (in Ardeal) Very Happy Very Happy

Sa fiti iubiti !!!
albatrin

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 8:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Petru Burian a scris:
...Lichidul galbui a fost palinka de prune, 51 grade, invechita in butoi din lemn de dud, de unde rezulta culoarea + aroma specifica. Very Happy Very Happy Very Happy
Este „forma suprema de palinka” si se ofera doar „prietenilor deosebiti” Exclamation Exclamation Exclamation
Speram ca v-a placut la noi (in Ardeal) Very Happy Very Happy
Sa fiti iubiti !!!

Plăcut este puțin spus dragă prietene. Deși sunt „Mitic” 80%, mi-aș fi dorit ca Delta Dunării să fie tot în Ardeal, ca această minune a naturii să fie la fel de bine administrată precum lacul Colibița. Suntem fericiți că putem participa la asemenea evenimente în asemenea locuri și mai ales cu asemenea oameni, care știu cel mai bine să-și onoreze musafirii dar mai ales prietenii. Sunteți un exemplu pentru noi și suntem tare mândrii că ne considerați „prieteni deosebiți”.
Să fiți sănatoși !!! Că iubiți sunteți sigur !!!

Ultimele poze găsite prin aparatul de fotografiat:

Adar Marian

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca ma-ncearca f'un regret legat de APS, e acela ca nu v-am insotit in deplasarea asta. L-as fi cunoscut si eu, alaturi de domniile voastre, pe stimatul, apreciatul coleg Burian, i-as fi adus prinosul meu de recunostinta pentru darul facut cu ceva vreme-n urma si i-as fi vazut in actiune pe maestrii stilului de pescuit atat de drag mie insa, vai, atat de rar practicat...
NOROCOSILOR !!!
ion constantinescu

Data înscrierii: 03/Dec/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 12:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marian, ai dreptate, am fost Norocosi! Very Happy

Draga Peter, multumesc pentru precizari!
Ele imi confirma ceea ce am simtit:
-Gustativ m-am "impartasit" din palinka ta, cu competenta cunoscatorului acestei licori si al obiceiurilor ardelenesti. Very Happy
-Sufleteste m-am bucurat de prezenta ta, pretuind fiecare clipa si daca nu am putut sa fac secunda mai lunga, am facut-o mai adanca.
Iti sunt recunoscator si iti multumesc pentru tot ce am primit de la tine!

La buna vedere prietene! Very Happy
Sus
albatrin

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Impresiile altor concurenti postate pe saitul LRS:

Stefan Dinu CPR:
„Bravo si arbitrilor APS! O noua etapa a trecut, experienta voastra e mai mare, va perfectionati iar problemele aparute sunt tot mai putine. Pregatiti-va ca vine o alta etapa dificila pentru arbitraj!”

Sorin Lazea:
„nota 10 corpului de arbitri care in scurt timp au devenit mai profesionisti decat noi .......s-a terminat cu discutiile si suspiciunile interminabile ....corpul de arbitri este ceeea ce trebuie acestei competitii .Au fost intransigenti si la masuratori si la respectarea distantei.”
valic

Data înscrierii: 19/Dec/2007

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 1:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fratilor,

Promiti va rog si sincerele mele felicitari, insa cu mii de regreta ca nu am fost cu voi ...............
Cele bune.
coff.valeriu@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
george tomescu

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 2:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marian

nu-i timpul trecut, la Belis vor puncta tot pastravul si cleanul.
Dumitrescu Iancu

Data înscrierii: 26/Jan/2008

MesajTrimis: Tue Jun 10, 2008 5:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dragi colegi,statiile sunt la mine.Raspund aici pt ca iar nu am acces la grup.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adar Marian

MesajTrimis: Wed Jun 11, 2008 7:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

george tomescu a scris:
Marian

C-o zisashi, indraznesc sa-ntreb :
- se poate sa ma luati si pe mine acolo ? Pot gati, spala, calca, vaslesc ca un vapor cu zbaturi, fac curat, deretic, dau in bobi, ghicesc in cafea, numa' la sex sa n-aveti pretentii... Very Happy
PETER

Locație: CLUJ

MesajTrimis: Wed Jun 11, 2008 7:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adar Marian a scris:
george tomescu a scris:
Marian

C-o zisashi, indraznesc sa-ntreb :
- se poate sa ma luati si pe mine acolo ? Pot gati, spala, calca, vaslesc ca un vapor cu zbaturi, fac curat, deretic, dau in bobi, ghicesc in cafea, numa' la sex sa n-aveti pretentii... Very Happy

Vino prietene la Cluj, ca te astept cu drag, alaturi ci ceilalti.! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Despre Arbitraj Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum